A faültetés egy jól működő, széles körben alkalmazható megoldást jelent a karbon-kompenzálására. A GreenDependent szolgáltatását azért választottuk, mert átlátható, nyomon követhető az egész folyamat, amely ráadásul nem csak a karbon-kompenzálásról szól, hanem többszörös környezeti- és társadalmi hasznot hoz.
Az őshonos gyümölcsfák terjesztésével hozzájárul a biodiverzitás megőrzéséhez, azzal pedig, hogy a fák iskolakertekben kerülnek elültetésre, környezeti nevelési célokat is szolgál. Az ültetésbe bevont gyerekek számára nagyon hatékony szemléletformáló egy ilyen esemény, hiszen a személyes tapasztalat mindig mélyebben rögzül, mint az iskolapadban elsajátított tudásanyag.
Szervezetek és magánszemélyek számára egyaránt elérhető az a szolgáltatás, amely során a GreenDependent kiszámolja egy adott tevékenység – például rendezvény, repülőút vagy irodai működés – teljes CO2 kibocsátását, valamint azt is, hogy ez a kibocsátás hány darab őshonos gyümölcsfa ültetésével kompenzálható. A GreenDependent a fákat egy Zala megyei úgynevezett Tündérkertből szerzi be, amelynek küldetése az őshonos magyar fafajták (újbóli) elterjesztése, ezáltal a biodiverzitás megőrzése. A fákat a felkérő szervezetek vagy személyek saját maguk is elültethetik, ha ezt nem tudják megtenni, akkor a GreenDependent az Iskolakertekért Alapítvánnyal karöltve oktatási intézményekhez juttatja el azokat. A karbonsemlegesítés menetéről és módszertanáról bővebben itt olvasható.
A trend mindenesetre pozitív, a cégek részéről egyre nagyobb igény van a környezetbarát rendezvényszervezési megoldásokra, már tagvállalataink közül többen is követték példánkat:
a Folprint Zöldnyomda teljes éves működésének semlegesítésére kérte fel a GreenDependentet, az ALTEO a karácsonyi rendezvényét semlegesíttette, míg az E.ON az Energy Globe díjátadó gálát. A K&H Bank szintén szakmai rendezvényét, a Biofilter a partnertalálkozóit semlegesítette. Várjuk vállalalataink karbontudatos rendezvény vállalásait és szívesen hírt is adunk erről.
Mit is jelent a karbonsemleges működés?
A karbon-lábnyom egy olyan mutatószám, ami azt jelzi, mennyi egy személy, rendezvény, termék stb. teljes – közvetlen és közvetett – üvegházhatású gáz-kibocsátása. A karbon-lábnyomot általában tonna szén-dioxid egyenértékben (tCO2e) szokás megadni. Minél nagyobb valakinek vagy valaminek a karbon-lábnyoma, annál nagyobb az éghajlatváltozásra gyakorolt hatása. Sokféle út létezik arra, miként csökkenthetjük tevékenységeink karbon-lábnyomát. A legjobb a meg nem történt kibocsátás, azaz ha igyekszünk oly módon élni, hogy az a lehető legkevesebb szén-dioxid-kibocsátással járjon. Ha pedig nem tudjuk elkerülni, utólag is tehetünk azért, hogy kevesebb kár érje a környezetet: semlegesíthetünk. A szén-dioxid megkötésére talán a legegyszerűbb és legtermészetesebb megoldás, ha fákat ültetünk; a kibocsátás-csökkentés előtérbe helyezése mellett ezt a gyakorlatot követi a GreenDependent is már lassan egy évtizede.
A cikk forrása: Greendependent, Kislábnyom interjú alapján
A karbonsemleges rendezvény szervezése előtt már érdemes konzultáni a Greendependenttel: