Az időben történő klímaalkalmazkodás sikerének kulcsa az összefogás és az érdemi cselekvés – összeült a Net Zero Tanácsadó Testület

A kitűzött nettó zéró célokhoz kapcsolódó tettek már észrevehetők a vállalatoknál? Milyen területen vannak előrelépések és hol vannak kihívások? A klímaalkalmazkodás valóban ugyanannyira fontos, mint a klímavédelem? Milyen együttműködések, megoldások segíthetik az érdemi előrelépést és a rendszerszintű változásokat? Hogyan néz ki a magyar építőipar karbonsemlegessé válásának ütemterve és milyen eszközökkel segítik ennek megvalósítását? Április 15-én újra összeült a magyar gazdaság karbonsemlegességének elősegítésére létrejött Net Zero Tanácsadó Testület. 

A brit nagyköveti rezidenciáján tartott esemény házigazdájaként Paul Fox, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete köszöntötte a résztvevőket és beszédében hangsúlyozta, hogy továbbra is elkötelezettek a klímasemleges akciók érdemi előmozdításáért Magyarországon, és kiemelte, hogy a klímaadaptációnak hangsúlyosabb szerepet kell adni.

Ifj. Chikán Attila, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) elnöke köszöntőjében hangsúlyozta a több érdekelt felet tömörítő platformon, hogy mivel a globális és európai folyamatok arra hatnak, hogy a fenntarthatósági célkitűzések és az ehhez szükséges határozott lépésekre irányuló elvárások felpuhulhatnak, így ez a helyzet még nagyobb erőfeszítést és összefogást igényel az elkötelezett vállalatoktól és más szereplőktől.

Márta Irén, a BCSDH igazgatója kiemelte, hogy bármi is történik a klímacélokkal, a klímaváltozás következményei már komoly hatással vannak a cégek eredményességére. Ez pedig csak fokozódni fog, egyre gyorsuló mértékben.  Emiatt a klímaalkalmazkodás szükségessége nem kérdés. Minden vállalatnak meg kell vizsgálnia, hogy a változások mely területen jelenthetnek üzleti rizikót vagy akár új lehetőséget.  A BCSDH 2025 januárjában publikált Towards Net Zero felmérése rámutatott arra, hogy a vállalatok 91%-a érzi ugyan a klímaváltozás hatásait, de mindössze 16%-ának van klímaadaptációs akcióterve.

Nagy Andrea, a BCSDH Race to Zero program szakmai vezetője mutatta be a kutatás további eredményeit. A fenntartható átállásban elkötelezett magyarországi vállalatok 66 százaléka rendelkezik konkrét klímavédelmi célokkal, és megduplázódott azon vállalatok száma, melyek a teljes értéklánc mentén mérik a kibocsátásukat. A felmérés szerint a hazai élenjáró vállalatok 26 százalékának van olyan tudományos kibocsátáscsökkentési célja, ami a 1,5 fokos célnak megfelel. Ez ugyan magasabb, mint a globális átlag, de így is messze elmarad attól, ami annak eléréséhez szükséges.

Szarvas Gábor a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) elnöke betekintést adott szervezete munkájába és eredményeibe. Bemutatta az általuk kiadott ütemtervet, amely a magyar építőipar karbonsemlegessé tételéhez szükséges, illetve kidolgoztak egy útmutatót ennek segítésére.

Az eseményen résztvevő testületi tagok megosztották a jövőbeni célokat és terveket a többi taggal, számos kapcsolódási pontot és közös együttműködési lehetőséget is azonosítva, a szinergiák erősítése és a hatás kiterjesztése érdekében.

Az esemény résztvevői:

  • Barta Zsombor – Országgyűlési vezető tanácsos – nemzetközi kapcsolatok referense, Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács
  • Ifj. Chikán Attila – Elnök, Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH)
  • Paul Fox – Nagykövet, Brit Nagykövetség
  • Juhász Anikó – Helyettes államtitkár, Agrárminisztérium
  • Dr. Kandrács Csaba – Alelnök, Magyar Nemzeti Bank
  • Kárpáti András – Elnök, Jövő Mobilitása Szövetség
  • Kocsis Kriszti – Senior policy officer, Brit Nagykövetség
  • Kőrösi Csaba – Stratégiai igazgató, Kék Bolygó Alapítvány, az ENSZ közgyűlés korábbi elnöke
  • Márta Irén – Ügyvezető igazgató, Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH)
  • Nagy Andrea – Race to Zero szakmai projektvezető, Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH)
  • Szarvas Gábor – Elnök, Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC)

Az eseményről készült fotógalériáért kattintson ide.

A Net Zero Tanácsadó Testület, egy több érdekelt felet átfogó, szektorokon átívelő, a magyar ipar és üzleti vezetők, a kormányzat és szakmai szervezetek képviselőiből álló Tanácsadó Testület a Brit Nagykövetség és a BCSDH kezdeményezésére jött létre 2021 januárjában.