Inkluzív foglalkoztatás
Hiszem, hogy a legnagyobb érték az ember. Éppen ezért nagyon fontos elköteleződése vállalatunknak a társadalmi felelősségvállalás. Megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása révén nem csak az ő életüket tehetjük jobbá, hanem hozzájárulhatunk a társadalmi egyenlőtlenségek mérsékléséhez is.
Lucenko Viktória, vezérigazgató
Cég neve:
Auchan Magyarország Kft.
Megvalósítás éve:
2010 óta
Célterületek:
Foglalkoztatás, Esélyegyenlőség
A program célja:
Felelős vállalatként mindig is fontosnak tartottuk a társadalmi felelősségvállalás előmozdítását.
Az inkluzív foglalkoztatásban hiszünk, ahol a munkatársainknak a különbözőségük ellenére is lehetőséget biztosítunk, hogy fejlődéshessenek és kiteljesedhessenek.
Valljuk, hogy mindenkinek lehetőséget kell kapnia az értékteremtő munkavégzésre, ezért többszáz megváltozott munkaképességű munkatársunknak nyújtunk stabil és kiszámítható munkahelyet. Ők megbecsült és értékes tagjai az Auchan csapatának, ami egyben társadalmi integrációjukat is elősegíti. Saját, MMK foglalkoztatást segítő programunk mellett folyamatosan hozunk létre rájuk szabott pozíciókat. Érzékenyítő és edukációs tréningekkel, rendezvényekkel, valamint minikampányokkal segítjük a munkahelyi beilleszkedést, erősítjük az el- és befogadó légkört.
A program intézkedései, vállalásai:
Missziónkat 2010-ben kezdtük el. A gyakorlatban úgy indult el a folyamat, hogy az egyik munkatársunk fia hallássérültként élt, de szívesen jött volna hozzánk dolgozni. Ő volt az „első fecskénk”. Ekkor elkezdtünk a teljes megváltozott munkaképességű munkavállalói foglalkoztatásra egy projektet felépíteni.
Felállítottunk egy belső csapatot, akik az áruház mindegyik részlegét, és azon belül a különböző beosztotti és vezetői szintet képviselték. Ez a csoport kezdett el azon gondolkodni, hogyan lehet elfogadtatni a fogyatékkal élőket a szervezeten belül.
Először megvizsgáltuk a cégen belül, mely pozíciók alkalmasak a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására, valamint szükséges-e plusz beruházás, fejlesztés ahhoz, hogy ezekben a pozíciókban alkalmazzuk őket. Emellett megvizsgáltuk a munkafolyamatokat és létrehoztunk új státuszokat kifejezetten a fogyatékossággal élő munkavállalóknak. Ezen kívül érzékenyítő és edukációs tréningeket, rendezvényeket, kampányokat szervezünk.
Aktivitásainkba szakmai partnereket is bevontunk, más civil szervezetek mellett rendszeresen együttműködünk a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével, a Kézenfogva és a Salva Vita Alapítvánnyal.
Jelenleg is többszáz megváltozott munkaképességű munkatárs erősíti csapatunkat, akiket elsősorban pénztárosként, az e-kereskedelemben és adminisztratív munkakörökben foglalkoztatunk.
A program hatása és eredménye:
Ha munkát adunk a fogyatékossággal élő embereknek, az segíti a társadalomba történő be-, illetve visszailleszkedésüket. Az ép dolgozókban és vásárlóinkban is erősödik a tolerancia a fogyatékossággal élők iránt. Az sem elhanyagolható szempont, hogy az adózási rendszer is támogatja a fogyatékossággal élőket foglalkoztató cégeket. Az így keletkező megtakarításból fejlesztéseket valósítunk meg, amelyek további megváltozott munkaképességű munkatársak alkalmazását teszik lehetővé.
Törekvéseinket eddig számos díjjal is jutalmazták (CSR Hungary, Érték vagy!).
Kapcsolódó linkek:
Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása
Jó gyakorlatok a megváltozott munkaképességű munkavállalók toborzásában és kiválasztásában
Kapcsolódó kulcsszavak:
esélyegyenlőség, inkluzív foglalkoztatás, megváltozott munkaképesség