Innovatív szolgáltatás az állattenyésztés környezeti lábnyomának mérésére

,

„A DSM elkötelezett, hogy mind termékeivel és takarmányozási megoldásaival, mind precíziós szolgáltatásaival – melynek egyike a Sustell – hosszú távon és fenntarthatóan segítse a Föld növekvő népességének ellátását egészséges, jó minőségű és elérhető árú állati eredetű élelmiszerekkel.”

Csavajda Zsolt, ügyvezető igazgató

 

Cég neve:

DSM Nutritional Products Hungary Kft.

Megvalósítás éve:

2023-2024

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Fenntartható ellátási lánc

A program célja:

A fenntartható állati fehérje-termelés megvalósításához felelősségteljes és átlátható végrehajtásához pontos, hiteles környezeti lábnyom mérésére van szükség. Ez azonban a mezőgazdasági ágazatban keletkező emisszió számbavétele a termelés komplexitása és változatossága, valamint a végtermék heterogenitása miatt bonyolult.

A fent említett problémák megoldása indokolta egy olyan tanúsítással rendelkező, intelligens, innovatív, felhasználóbarát platform létrehozását, mint a Sustell™. A hiteles adatszolgáltatás azonban csak megbízható inputadatok felhasználásával valósítható meg. A Sustell háttéradatbázisa ilyen számokból dolgozik, használatával a kalkulációk gyorsan, pontosan, felhasználóbarát módon hajthatók végre.

A program intézkedései, vállalásai:

Az állati fehérje előállításában résztvevő szereplőknek érdeke annak biztosítása, hogy tevékenységüket megfelelően értékeljék és ne az elérhető globális, országos alapértelmezett számok alapján minősítsék, amelyek jóval magasabbak, mint a régiós szereplők valós elért adatai. Ez azt jelenti, hogy az állattenyésztés környezeti lábnyomának teljes körét üzemi szinten kell megmérni, a tényleges és specifikus üzemi és takarmányadatokat hiteles, auditálható módon felhasználni.

A Sustell™ a dsm-firmenich és a Blonk által fejlesztett, olyan felhő alapú platform, amely az ISO által garantált teljes körű életciklus-elemzést (LCA) nyújt az állattartó gazdaságok és takarmánygyártók számára.

A Sustell™ az állattenyésztés értékláncában érdekelt felek:

  • környezeti lábnyomának meghatározásához környezeti hatások méréseit és validálását,
  • szcenáriók értékelését, továbbá
  • a környezeti lábnyomot befolyásoló kulcsfontosságú tényezők azonosítását és javítását teszi lehetővé.

Állati takarmányok moduljában a gyártás és a szállítás környezeti hatása mellett az egyes alapanyagok termesztésének/előállításának környezeti hatásai is kifejezésre jutnak, a telepi modulja pedig az élő állatok termelésén felül a trágyatárolás-menedzsmentet is figyelembe veszi.

A Sustell™ az éghajlat, a föld, az ember, a vízhiány témacsoportok 19 környezeti-hatás indikátorát, valamint 10 szennyezőanyag emisszióját, 1 kg takarmánykeverékre és 1 kg élősúlyra kifejezve ismerteti.

A Sustell™ használatával:

  • a gazdálkodók modellszámításokat is végezhetnek arra vonatkozóan, hogy a kalkulált karbonlábnyomaik hogyan változnak különböző takarmánykeverékek használata következtében,
  • összehasonlíthatják több gazdaságuk karbonlábnyomát vagy akár
  • mérhetik a telepen történt technológiai változások levegőszennyezésre, környezetre gyakorolt hatását is.

A Sustell™ környezeti lábnyom kalkulációs programjához elkészültek további modulok (vágóhíd, keltető stb.) így az állati fehérje előállítás komplett vertikumát (sertés, baromfi ill. tejágazat) akár egy teljes élelmiszeripari integrációs tevékenységet tud mérni a szántóföldtől a vágóhídig, illetve feldolgozóig.

A program hatása és eredménye:

A piaci szereplők informálását a Sustell™ platformmal kapcsolatban Magyarországon 2022-ben kezdtük meg, az első hazai együttműködések 2023-ban indultak el. Szoros munkakapcsolat kezdődött a magyar mezőgazdaság meghatározó szereplőivel, élelmiszeripari nagyvállalataival, többek között a MasterGood cégcsoporttal, az Enyingi Agrár Zrt.-vel, a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt-vel.

A magyar ESG törvény hatályba lépése óta egyértelműen megnőtt az érdeklődés a program iránt, mivel jelenleg ez az egyetlen ISO által is tanúsított szoftver, amely alkalmas az állati termékpálya konkrét környezeti lábnyom – a teljes E láb – számítására.

Az Agrárközgazdasági Intézettel (AKI) folytatott együttműködés lehetőséget teremtett közös modellszámítások elvégzésére, az adatok publikálására, szakmai fórumokon az eredmények prezentálására, a szakemberek fenntarthatósággal kapcsolatos edukálására.

Kapcsolódó linkek:

A Sustell™ platform elérése és további információ (angolul)

Kapcsolódó kulcsszavak:

állati fehérje, takarmányozás, fenntartható állattenyésztés, karbonlábnyom-számítás