MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde

„Itt az MFB-nél elkötelezettek vagyunk a családbarát szemléletmód és működés minél szélesebb körű kialakításában, valamint a munka-magánélet egyensúly fenntartásának biztosításában, és ennek a két szemléletnek a banki vállalati kultúrába illesztésében. Vallom és az elmúlt évek tapasztalatai megerősítették, hogy mindezek biztosítása nemcsak munkaerőpiaci elvárás, de erős eszköz a dolgozói megtartás és elkötelezettség növelésében is. Ennek érdekében – és ezt erősítve – számos intézkedést, programot valósítottunk már meg a Bankban, és ezt a tudatos építkezést a jövőben is folytatni szeretnénk.”

dr. Sipos-Tompa Levente, elnök-vezérigazgató

 

 

Cég neve:

MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.

Megvalósítás éve:

2022 óta

Célterületek:

Munkavállalók jólléte

A program célja:

 

A magyar családpolitika egyik pillére a munka és a család egyensúlyának támogatása. Ehhez a célkitűzéshez az MFB, mint családbarát értékeket valló munkáltató az MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde kialakításával csatlakozott 2022-ben.

A munkahelyi bölcsőde kialakításának és működtetésének előnye a Bank munkajogi állományból történő visszatérési idő csökkenése, a hatékonyabb munkavégzés, a vállalati munkarendhez való könnyebb igazodás és a napi családi rutinra fordított idő csökkentése.

A bölcsőde fenntartása hozzájárul a családbarát szemlélet és vonzó munkáltatói kép erősítéséhez is (bevonzás, fiatal munkavállalók munkahely-választási preferenciája).

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Sok család számára okoz nehézséget a munkába való visszaállás során a kisgyermekek nappali elhelyezése, mely az MFB munkavállalóit is érinti.

A probléma egy lehetséges megoldásaként a kormányzat 2021-ben pályázatot írt ki „Hazai családi bölcsőde és munkahelyi bölcsőde-fejlesztési program nem önkormányzati fenntartók részére” megnevezéssel.

A kiírásra benyújtott pályázatunk pozitív elbírálását és közel egyéves komoly szakmai előkészítő munkát követően 2022-ben 2 csoportszobával és összesen 16 férőhellyel nyílt meg az MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde a Bank főépületének földszintjén.

A pályázat pozitív elbírálását követően külső szakmai támogató, úgynevezett módszertani szakértő segítette a munkánkat a Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter által kijelölt módszertani szervezeten (MACSKE – Magyarországi Családi Bölcsődék Közhasznú Egyesülete) keresztül. Az infrastrukturális kialakítást a megbízott külső kivitelező mellett a Bank üzemeltetési, valamint marketing területe segítette. A működtetéshez szükséges adminisztrációs és egyéb feladatokat a Bank HR Igazgatósága, illetve a kapcsolódó társterületek látják el.

A bölcsődei ellátás térítési díja ingyenes juttatásként biztosított a bölcsődét igénybe vevő dolgozóinknak.

Kiemelt célunk, hogy a munkahelyi bölcsődénk hozzájáruljon a családok életminőségének javításához.

Az MFB komoly auditálási folyamat eredményeként 2022 végén hivatalosan is „Családbarát hely” lett. A tanúsítvány elnyerésében fontos szerepet játszott az MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde, valamint az, hogy a Bank egy belső használatú, „Kismama Iránytű” című informatív kiadvánnyal is segíti a munka világába visszatérő édesanyákat.

Továbbra is cél a Bankban a családbarát szemléletmód erősítése, valamint a munka-magánélet egyensúly fenntartásának biztosítása. Az idei évben munkahelyi pszichológus igénybevételének lehetőségével, illetve kibővített csoportos mozgásfoglalkozásokon való részvételi lehetőséggel támogatjuk a dolgozóink mentális és fizikai jóllétét.

 

A program hatása és eredménye:

 

A bölcsőde 2022. szeptemberi megnyitásától napjainkig 6 kismamánk tért vissza a Bankba. A nyitás évében 7, 2023-ban 10 fővel, míg 2024-ben már 11 kisgyermekkel működik a maximálisan 16 férőhelyes bölcsőde.

A bankban a bevezetett családbarát programok is hozzájárultak a létszám-betöltöttség növekedéséhez és a fluktuáció csökkenéséhez, ami a 2019-es 23,38%-ról 2021-re 8,95%-ra, a 2022-es 9,8%-ról 2023-ra pedig 9%-ra mérséklődött. Az intézkedések a pozíció meghirdetésétől a betöltésig eltelt átlagos munkanapok számát is csökkentették (2021-es 64,5 napról 2022-ben 46,25-re, majd 2023-ban 27,3-re).

 

Kapcsolódó linkek:

 

Miért az MFB? 

Fenntarthatósági (ESG) Jelentés 2022 (A jelentés 61-66. oldalakon olvasható a MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde bemutatása.)

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

családbarát munkahely