„Start a jövőért” néven indult útjára október 14-én a Tesco új pályázati programja, amely elsősorban a gyermekekre, illetve 25 év alatti fiatal felnőttekre fókuszáló helyi projektek számára nyújt majd évente két alkalommal 57 millió forintos támogatást. Az áruházlánc főként olyan intézmények és szervezetek jelentkezését várja, amelyek javítani szeretnék a közvetlen környezetükben élő gyerekek és fiatalok tanulási lehetőségeit, készségeket és képességeket fejlesztenének, tehetségeket gondoznának, számukra programokat, helyi közösségi eseményeket szerveznének, illetve jobbá tennék az érintettek életkörülményeit. Az új kezdeményezés a Tesco „Ön választ, mi segítünk” programját váltja, amely 2016 óta 15 forduló során több mint félmilliárd forintot biztosított 346 magyarországi település közel 2200 projektje számára a közösségi élet fejlesztésére. A támogatások elosztásáról továbbra is a vásárlók döntenek voksaikkal, a szavazási szakaszba továbbjutott pályázatok pedig az elért helyezésüknek megfelelően – a korábbiaknál magasabb összeget – 500 ezer, 300 ezer, illetve 150 ezer forintot nyernek mind a 60 körzetben országszerte.

Október 14. és november 8. között lehet pályázni a Tesco új, „Start a jövőért” elnevezésű programjában elsősorban a gyermekekre, serdülőkre és fiatalokra pozitív hatást gyakorló helyi projektek anyagi finanszírozásáért. A közösségi kezdeményezés célja, hogy forrást biztosítson szerte az országban olyan intézmények, illetve szervezetek számára, amelyek főként a közvetlen környezetükben élő 25 év alattiak életkörülményeit szeretnék javítani, hogy a célzott gyerekek és fiatalok minél jobb feltételekkel induljanak az életükben. Ilyen lehet például egy játszótérépítés, oktatási vagy sporttevékenységek támogatása, vagy a fiatalok által szabadidős tevékenységekre használt közterületek megszépítése.

A „Start a jövőért” az áruházlánc 2016 óta sikerrel futó „Ön választ, mi segítünk” pályázati programját váltja fel, amely 15 fordulóban 346 hazai település közel 2200 projektjének támogatásán keresztül több mint fél milliárd forinttal segítette a helyi közösségek életét.

„Elkötelezettek vagyunk a fiatalok jövője mellett. „Ön választ, mi segítünk” programunk pályázatainak 66 százaléka már eddig is a gyermekekkel foglalkozott, így például óvodai és iskolai eszközbeszerzések, épületkorszerűsítések, valamint gyerektáborok, edukációs foglalkozások is megvalósulhattak. Munkáltatóként is több intézkedésünk támogatja a fiatalokat, köztük például a kereskedelemben tanulók számára gyakorlati képzést nyújtó Tesco Akadémia vagy a pályakezdőknek szóló képzési programjaink. Mostantól a közösségi programunkban hivatalosan is a gyerekeket és fiatalokat, helyezzük előtérbe. Továbbra is évente kétszer írjuk ki a pályázatot, ezzel is nagyban hozzájárulva az áruházaink közelében működő szervezetek, alapítványok, közösségek életéhez. A támogatásról szóló döntésbe pedig ezúttal is bevonjuk vásárlóinkat, akik az elmúlt évek során több mint 34 millió bedobott zsetonnal szavaztak a számukra legfontosabb helyi kezdeményezésekre. Újdonság azonban, hogy a támogatási összeget 57 millió forintra emeljük, ami a korábbiakhoz képest minden fordulóban plusz 15 millió forint segítséget jelent a nyertes pályázóknak” – mondta Hevesi Nóra, a Tesco-Global Zrt. kommunikációs vezetője.

A „Start a jövőért” program az áruházak elhelyezkedése alapján kialakított 60 körzet mindegyikében fordulóként közel 1 millió forint támogatást nyújt. A https://tesco.hu/kozosseg/ portálon keresztül benyújtott pályázatokat ezúttal is egy független szakmai testület bírálja el, amely a pályázati dokumentumban felsorolt kritériumok alapján választja ki körzetenként azt a legjobb maximum 3 projektet, amelyek sorsáról aztán a Tesco üzletek vásárlói döntenek a vásárláskor kapott szavazózsetonokkal, első alkalommal 2025. január 20. és február 16. között. A szavazási szakaszba továbbjutott pályázatok az elért helyezésüknek megfelelően – a korábbiaknál magasabb összeget – 500 ezer, 300 ezer, illetve 150 ezer forintot nyernek minden körzetben. A szervezők pedig szakmai szempontok (kidolgozottság, innovativitás, kreativitás, fenntarthatóság) alapján egy vagy akár több pályázatot különdíjjal is jutalmazhatnak. Az első forduló nyerteseinek sorrendjét a Tesco 2025. február második felében hirdeti ki, a projekteket – a támogatás felhasználásával – pedig 2025 márciusa és augusztusa között kell megvalósítaniuk a szervezeteknek.

A Tesco főként civil szervezetek, egyesületek, alapítványok, szociális szövetkezetek; magántulajdonban lévő nonprofit kkv-k; köznevelési, felsőoktatási, szociális és egészségügyi intézmények; könyvtárak és művelődési központok; család- és gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó intézmények; társasházak és lakásszövetkezetek; valamint informális csoportok jelentkezését várja 6 kategóriában: művészet és kultúra; oktatás és készségfejlesztés; közösségi tevékenységek és kapcsolatok építése; környezet- és természetvédelem; testi és lelki egészség; valamint az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem.

„Alig várjuk, hogy a gyermekek és fiatalok körülményeinek javítását célzó tanulmányi kirándulások, kreatív workshopok, közösségi kertek fejlesztése, sporttáborok, maradékok nélküli főzőtanfolyamok, játszóterek felújítása, tornatermek átalakítása és más, hasonlóan izgalmas kezdeményezések váljanak valóra. Ezek a projektek az elbíráláskor előnyben részesülnek. Ugyanakkor az „Ön választ, mi segítünk” programunk örökségét is szeretnénk tovább vinni, ezért a pályázati lehetőséget nyitva hagyjuk egyéb jó ügyeket – például az állatokat, az időseket vagy a hátrányos helyzetű felnőtteket – szolgáló pályázatok számára. A Start a jövőért tehát elsősorban a 0-25 éves korcsoportra fókuszál, de nem zár ki a helyi közösségek számára fontos más projekteket sem” – tette hozzá Hevesi Nóra.

Bővebb információ a „Start a jövőért” program részleteiről és pályázati feltételeiről a https://tesco.hu/kozosseg/ oldalon található. A pályázatok benyújtásának határideje: 2024. november 8.

A BCSDH üzleti ebédjén, október 10-én vették át oklevelüket „A jövő vezetői” tehetségprogram 2024-es évfolyamának végzettjei. A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) „A jövő vezetői” tehetségprogramjában az idei 32 résztvevővel együtt már több, mint 330  vezetőt foglal magába „A jövő vezetői” tehetségprogram Alumni szervezete.

A jövő vezetői program 11 éve során most értünk el ahhoz a pillanathoz, amikor az európai uniós szabályozás és a hazai szabályozás egyaránt elvárásként kezeli a fenntartható vállalati működést. Ebben tudjuk segíteni tagvállalatainkat ezzel a programmal. ” – mondta el Márta Irén a BCSDH igazgatója.

A BCSDH tagvállalatainak különböző szakterületekről érkező fiatal vezetőiből kerültek ki a 11. évfolyam résztvevői.

A program során a résztvevők nem csupán elismert szakértőktől, hanem gyakorló vezetőktől tanulhatják az etikus működést, stratégiát, fenntarthatóságot egy sokszínű csoportban, miközben megismerkedhetnek a mentorvállalatokkal. Évfolyamonként több, mint hetven mentor: vállalatvezető, civil, tudományos és vállalati szakértő segíti, hogy a résztvevők minél több nézőpontból ismerhessék meg az üzleti szféra lehetőségeit.

A program egyik erőssége abban rejlik, hogy mindig aktuális és releváns, hiszen amellett, hogy több, mint tíz éve fut, mindig tagvállalataink vezetőit, szakértőit kérjük meg arra, hogy osszák meg velünk éppen aktuális dilemmáikat, kérdéseiket vagy jó gyakorlataikat.” -mondta Szederkényi Zita, a program vezetője.

A napok során a BCSDH „A fenntartható vállalatvezetés irányelvei” egy-egy pontját, annak elméleti hátterét és vállalati gyakorlatát járják körbe (Stratégiai megközelítés, Felelős vállalatirányítás, Alapértékek tisztelete, Környezeti felelősségvállalás, Partnerség az érintett és érdekelt felekkel, Etikus és Átlátható működés, illetve immár 3 éve bevezetett a Fenntartható termékek, szolgáltatások és innováció).

Nagyszámú kiemelkedő pályázat érkezett a 2024-es Fenntartható jövőért díjra. A Fenntartható Fejlődési Célok elérése és a rendszerszintű változások érdekében végzett kiemelkedő vállalati és vezetői teljesítmény elismerésére született díjat – a szakmai zsűri döntése alapján – az egyes vállalati kategóriákban a Tesco, a K&H Bank, a SolServices, a Saint-Gobain és a Continental Automotive nyerte. Nyári Károly (Grundfos) érdemelte ki a Változásvezető, Körmendi Anikó (Arriva Hungary) és Nagy Zsuzsa (E.ON Cégcsoport) pedig a Vezető nő díjat. A díjak ünnepélyes átadására a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) október 10-i üzleti ebédjén került sor.

Márta Irén, a BCSDH igazgatója, a szakmai zsűri tagjaként kifejtette: „A 2024-ban nyolcadik alkalommal meghirdetett Fenntartható jövőért díjra kiemelkedő számú magas színvonalú pályázat érkezett. Az üzleti és a minket körülvevő világ gyorsan változik, folyamatos kihívások elé állítja a vállalatokat. Ez még inkább a gyors cselekvésre, a rendszereink fenntarthatóbbá történő átalakítására kell, hogy ösztönözzön bennünket. A Fenntartható jövőért díj együtt fejlődik az üzleti környezet változásával, reagál az aktuális kihívásokra. A díjat ebben az évben azokra a területekre összpontosítva hirdettük meg, ahol a rendszerek átalakítására a legnagyobb hatása van a vállalatoknak. A pályázatokat olvasva jó látni, hogy egyre több a valódi változást hozó megoldás, a fenntarthatóságot működésébe beépítő vállalat.”

A Dr. Bartus Gábor, Krizsó Szilvia, Márta Irén, Pogány Éda, Salgó István és Prof. Dr. Ürge-Vorsatz Diána alkotta 6 tagú szakmai zsűri választotta ki a díjazottakat.

 

Változásvezető díj

Nyári Károly
Vice President, Head of Group Finance
Grundfos A/S

Nyári Károly éleslátású, haladó gondolkodású vezető, valódi vezéregyéniség, aki a fenntarthatóság komplex értelmezésével vezeti vállalatát és partnereit ennek megvalósítása felé.

Vezető nő díj

Körmendi Anikó

Vezérigazgató
Arriva Hungary Kft.

Körmendi Anikó inspiráló, innovatív és integráló vezető, aki sokat tesz az elektormobilitás és a fenntarthatóbb működés eléréséért vállalati, iparági és regionális szinten is.

.

 

 

Nagy Zsuzsa

Ügyvezető igazgató
E.ON Hungária Csoport / E.ON Energiamegoldások Kft.

Nagy Zsuzsa emberközpontú és inkluzív vezető, aki innovatív megoldásaival jelentősen hozzájárul vállalata, partnereik és közvetetten az ország zöld energiaátmenetéhez.

 

Üzleti megoldás díj

Klímavédelem és adaptáció kategória

K&H BANK – K&H agrár CO2 kalkulátor

Jelentős lépést tett a mezőgazdasági ágazatban a gazdákat segítő, hiteles, tudományos alapú karbonlábnyom-méréssel egy magyar szakértői csapat segítségével.

A díjat átvette Demeter Zoltán a K&H Bank Agrárüzletág vezetője

 

 

 

Biodiverzitás megóvása és helyreállítása kategória

Saint Gobain – Biodiverzitás program

Szakmai partnerségben egy önfenntartó ökoszisztéma alapjait teremtette meg a bányarekultiváció során, amely inspirációt és példát nyújtott más vállalatok számára is.

A díjat átvette Daniel Domini a Saint-Gobain Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

 

 

SolServices – Újgenerációs napelempark szakmai útmutató

Iparági szinten kiemelkedő útmutatót, megoldást dolgozott ki, amely innovatívan támogatja a természeti sokszínűséget megőrző napelemparkok létesítését.

 

 

Emberi érték kategória

Tesco – „Küzdelem a menstruációs szegénység ellen”
Elkötelezett a társadalmi és a nőket érintő problémák megoldásában, melynek részeként a menstruációs szegénység csökkentéséért jelentős lépéseket tesz.

A díjat átvette Varga Eszter a TESCO Global Áruházak Zrt. külső kommunikációs menedzsere.

Vállalati transzformáció díj

Continental Automotive Hungary Kft.

Teljes értéklánca mentén, szisztematikusan halad a teljes körű karbonsemlegesség és körforgásosság elérése felé, mindeközben a fenntarthatóság szerves részévé válik a vállalat működésének.

A díjat átvette Dapsy Zoltán a Continental Automotive Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

 

 

 

GRATULÁLUNK A DÍJAZOTTAKNAK!

 

A díj idei fő támogatói: Essity, Market, SPAR

A Vezető nő kategória támogatója: McDonald’s voltak.

 

Körmendi Anikó

Vezérigazgató, Arriva Hungary Zrt.

A jelölés vezetői összefoglalója – eredeti, változatlan szöveggel

Mely 3 szóval jellemezné a jelöltet?

Inspirál, innovál, integrál.

Miért tekinti a jelöltet megfelelőnek a díjra?

Körmendi Anikó, az Arriva Hungary Zrt. vezérigazgatója, az ArrivaBus Kft. ügyvezetője, a közösségi közlekedési szektorban dolgozik vezetőként, és elkötelezetten támogatja a fenntarthatóságot. Kulcsfontosságú szerepet tölt be a nemzetközi Arriva Group Fenntarthatósági Tanácsában, ahol aktívan hozzájárul a zöld közlekedési megoldások bevezetéséhez. Anikó a Global Arriva Inclusion Network (GAIN) for Women kezdeményezésben is részt vesz, amely a női munkavállalók fejlődését és előrejutását támogatja. Az Arriva Group tehetség- és képzésfejlesztési csoportjának tagjaként kiemelt figyelmet fordít a munkavállalók szakmai fejlődésére. Komoly hangsúlyt fektet a női munkavállalók fejlesztésére is: létrehozta az Arriva Női Kört, ahol kolléganőivel rendszeresen egyeztetnek, így erősítve a közösségi érzést, a támogatást és az elköteleződést. Anikó inspirál, innovál és integrál, példaképül szolgálva mind a fenntarthatóság, mind a nemi esélyegyenlőség terén. Ezek az értékek és eredmények teszik őt méltó jelöltté a Vezető nő díjra.

Vezetőként jótékony hatást gyakorol a közlekedésszervező partnerre, a hatóságokra, különböző szabályozókra, beszállítókra, ügyfelekre, és az utasokra is. Női felsővezetőként a szektorban nem csak vezető szerepet tölt be, mint a budapesti autóbuszos közlekedés jelenleg 1/3-át biztosító Arriva vezetője, hanem küzd és edukál is. Tevékenysége kiterjed arra is, hogy küzd a fenntarthatósági innovatív megoldások bevezetéséért és edukálja a Budapesti Közlekedési Központot is annak érdekében, hogy minél több tudással rendelkezzen a fenntartható, jövőbiztos közlekedési megoldásokról. Anikó elkötelezett abban, hogy az utasok számára karbonsemleges járművekkel tudjuk biztosítani a fenntartható jövőt. Ez óriási hatást gyakorol a közösségre, amit szolgálunk, ezért elengedhetetlen az érintettek edukálása is, többek között új technológiájú járművek tesztelésével, jó gyakorlatok megosztásával, telephelylátogatásokkal, tanulmányutakkal. Anikó ezt a hatalmas projektet stratégiai vezetőként irányítja, és komplex munkájának eredménye, hogy már folyamatban vannak az elektromos járműves tenderek Budapesten – ebben Körmendi Anikónak kulcsfontosságú szerepe van.

Napjaink egyik legsürgetőbb fenntarthatósági kihívása a társadalmi egyenlőtlenségek és polarizáció drámai sebességű növekedése, amelynek gazdasági hatásai a vállalatokat is érintik. Az egyenlőtlenség rendszereink következménye, a megoldás a rendszerszintű átalakulásban van. Ebben a vállalatoknak is fontos szerep jut, elősorban a munkavállalóikra és az értékláncukra gyakorolt hatásokon keresztül.
Ezekről szólt a BCSDH 2024. október 10-én tartott üzleti ebédje, amelynek fókuszában a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése és az ember, mint gazdasági érték álltak.

Budapest, 2024. október 10. – Az egyenlőtlenség egyre nagyobb mértékű a világon és hazánkban is. A világ népességének leggazdagabb 1%-a birtokolja a globális vagyon 45,6%-át, a legszegényebb fele pedig még 1%-ot sem. Magyarországon a legjobban kereső 10% az összes jövedelmek 40%-át és a tőkejövedelmek 90%-át birtokolja.

Az egyenlőtlenség akadályozza a társadalmi és gazdasági fejlődést, azonnali cselekvések hiányában pedig még tovább súlyosbodhat. A folyamat ráadásul gyengítheti az eddigi, a szegénységgel, az éghajlatváltozással és a gazdasági átalakulással kapcsolatban megtett intézkedések eredményeit és hatásait is.

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) üzleti ebédjén került sor annak az ajánlásnak és a hozzákapcsolódó öt pontos javasolt akcióterv bemutatására, amely az üzleti világnak segít lépéseket tenni az egyenlőtlenségek csökkentése érdekében.

Az eseményen a magyar GDP mintegy 40%-át megtermelő 148 tagvállalatot tömörítő szervezet idén nyolcadik alkalommal adta át a Fenntartható jövőért díjat Változásvezető, Vezető nő, Üzleti megoldás és Vállalati transzformáció kategóriában.

Rendszerszintű változásokra van szükség a társadalmi kérdések kezelésében is, a jövedelmi, vagyoni és jóléti egyenlőtlenségek veszélyeztetik azokat a politikai és gazdasági feltételeket, amelyeken az üzleti élet működése, innovációja és növekedése alapul. Hogy milyen lépések vezethetik a vállalatokat ehhez a rendszerszintű változáshoz, erről beszélt előadásában Carolien De Bruin, az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (WBCSD) Equity Action vezető igazgatója, a (Üzleti Bizottság az Egyenlőtlenségek Leküzdéséért) BCTI tagja.

„A növekvő egyenlőtlenségek mind rendszer-, mind üzleti szinten jelentős kockázattá váltak. A társadalmi („S”) szempontok integrált kezelése az ESG-ben a CSRD és CSDDD bevezetésével egyre inkább szabályozási követelménnyé válik, és egyben lehetőség is teremt arra, hogy ellenállóbb és termelékenyebb értékláncokat építsünk. Bátor és határozott közös fellépésre van szükség ahhoz, hogy ez a vízió valósággá váljon. A Business Commission to Tackle Inequality (BCTI) kezdeményezésen keresztül a jövő megoldásaiba fektetünk be, és az egyenlőség kérdését a vállalati döntéshozó testületek napirendjére tűzzük. Alig várjuk, hogy Magyarország vállalati éllovasai is csatlakozzanak hozzánk ezen az úton.”– fejtette ki Carolien De Bruin.

A vállalatok elsősorban saját munkavállalóikon keresztül tudnak lépéseket tenni, de további három érintetti körre – az értékláncban dolgozókra, a fogyasztókra és a közösségekre is hatással tudnak lenni.

Bevezető gondolataiban Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke kiemelte: „Az egyenlőtlenségek csökkentésének üzleti érvei a kockázatok mérsékléséről szólnak, miközben hozzájárulnak a gazdaság hosszú távú fenntarthatóságához. Az egyenlőtlenség csökkentése összehangolt intézkedéseket igényel minden szereplő – állam, vállalatok, civil szervezetek, munkavállalók – részéről. A változások elindításában kulcsfontosságú, hogy az ember, mint érték jelenjen meg ezekben az értékteremtő folyamatokban.”

 

Itt a cselekvés ideje!  A Time to Transform 2030 keretprogramunkban idén az ember, mint érték témakörében közösen gondolkodva több mint 60 vállalatvezetővel és a felkért szakértőkkel – a következő ajánlást és a hozzá kapcsolódó öt akcióterv javaslatot fogalmaztuk meg, amely segíthet az üzleti szférának megtenni a szükséges lépéseket:

AJÁNLÁS:

Tisztességes megélhetést biztosítva, olyan inkluzív, rugalmas és biztonságos munkakörnyezet megteremtése és fenntartása, amely proaktívan támogatja a fejlődést.

 

JAVASOLT AKCIÓTERV:

  1. Tisztességes megélhetést biztosító bér fizetése
  2. Biztonságos, a munkavállalók fizikai és mentális egészségét támogató munkakörnyezet, juttatások és szolgáltatások nyújtása
  3. Élethelyzethez illeszkedő rugalmas és inkluzív foglalkoztatási rendszerek kialakítása és megvalósítása
  4. A munkavállalók élethosszig tartó fejlődésének és a változó elvárásoknak való megfelelés proaktív támogatása
  5. A fenti akciók megvalósulásának felmérése és kiterjesztése az értékláncban

 

 

Hogyan lehet elindulni ezen az úton? Melyik vállalatnál hogyan jelenik már meg az ember, mint érték a folyamataiban? – állt annak a vállalatvezetői kerekasztalbeszélgetésnek a fókuszában, amelyben Raffaella Claudia Bondi a Roche Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, Lucenko Viktória, az Auchan Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, és Mikó Zoltán, a Future FM Zrt. vezérigazgatója   Márta Irén, a BCSDH igazgatója moderálásával járták körbe a témát.

Az Üzleti ebéd támogatója a Progress:

A Race to Zero program idei támogatói:

 

Az ESG program idei támogatói:

 

A BCSDH karbontudatos rendezvényeinek támogatója: az Ayvens.