Kevésből is lehet sokat
Mindössze a meglévő, régi típusú stretch-fóliázó gép korszerűsítésével 71%-os anyagmegtakarítás – Manupackaging Magyarország Kft. esettanulmánya.
Sok esetben nincs elég keret egy telephely teljes csomagolástechnikai megújulásra, ám ilyenkor is érdemes keresni a lehetőségeket a csomagolóanyag-csökkentésre, amivel a kereskedő, vagy gyártó cégek nem csak a környezetet óvhatják, hanem csomagolási költségeiket is nagy mértékben csökkenteni tudják.
Hasonló helyzetben volt egyik kiemelt partnerünk, akinek mindössze a meglévő, régi típusú stretch-fóliázó gép korszerűsítésével 71%-os anyagmegtakarítást sikerült elérnie egy olyan beruházás keretében, amely mindössze 2,5 hónap alatt meg is térült!
Megbízás:
Konzervgyártó partnerünk úgy szerette volna fejleszteni és modernizálni a csomagológép állományt telephelyén, hogy új gép beszerzésére nem állt rendelkezésére beruházási alap. Ebből következett, hogy mindössze a meglévő stretch-fóliázó gép átalakításával kellett megoldanunk a csomagolási költségek és a felhasznált csomagolóanyag mennyiségének szignifikáns csökkentését.
Megoldás:
A stretch-fóliázó gép mindaddig 20 my vastagságú fóliával csomagolta le a rakatokat, azonban ennek a régi gépnek megvolt az a nagy hátránya a korszerű modellekkel szemben, hogy a fóliakocsi csak feszíteni tudta a fóliát, előnyújtásra azonban nem volt képes. A feszítés ugyanakkor mindössze a rakatstabilitásra van előnyös hatással, előnyújtás nélkül azonban a gép gyakorlatilag egy az egyben rátekeri a fóliát a rakatra, ezáltal jóval többet használva fel belőle a szükségesnél. Körülbelül 20 éven át csomagoltak ezzel a technológiával, és eredetileg a raklaponként felhasznált csomagolóanyag mennyisége 662 gramm volt.
Szerencsénkre azonban olyan típusú stretch-fóliázó gépek működtek a telephelyen, amelyeken lehetséges volt mindössze a fóliakocsit lecserélni egy minden tekintetben korszerű változatra. Az új fóliakocsi a feszítésen kívül előnyújtani is képes a fóliát, méghozzá közel 300%-os mértékben. A korábban használt hagyományos 20 my-os fóliát általunk gyártott 23 my vastagságú stretch-fóliára cseréltük, amelynek a fajlagos ára ugyan kb. 15%-kal magasabb a réginél, a magas minőségnek és az előnyújtásnak hála (amely során a fóliakocsi kb. 7 my vastagságúra nyújtja a fóliát) raklaponként mégis alacsonyabb költségeket garantál, ugyanolyan kifogástalan rakatstabilitás mellett.
Eredmény:
Így sikerült elérnünk, hogy a régi stretch-fóliázó gép megtartásával, mindössze a fóliakocsi és a felhasznált fólia cseréjével a raklapontkénti anyagszükséglet az eredeti 662 grammról 189 grammra csökkenjen (18 csomagolási körrel), ami nem kevesebb, mint 71%-os megtakarítást jelent csomagolóanyagban. Éves szinten ez azt jelenti, hogy 25 tonna helyett mindössze 7,25 tonna stretch-fólia kerül felhasználásra a telephelyen ugyanolyan forgalom mellett.
Vagyis pusztán a meglévő technológia kardinális pontjainak modernizálásval olyan eredményt sikerült elérnünk, mintha teljesen új gépet vásároltak volna. Mindez pedig olyan alacsony költségből valósult meg, hogy a beruházás kevesebb, mint 2,5 hónap folyamán meg is térült, partnerünk legnagyobb elégedettségére.
Saját számításaink szerint a Manupackaging Magyarország Kft. 2021-ben is már több mint 2000 tonnával csökkentette magyarországi partnereinek stretch-fólia felhasználását – ennyivel csökkentettük környezetünk felesleges csomagolóanyag terhelését.”
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!