„A MyCarbonFootprint alkalmazást azért fejlesztettük, hogy megteremtsük azt az átláthatóságot, amelyre ügyfeleinknek szükségük van CO2-kibocsátás-csökkentési céljaik eléréséhez és a legjobb termékváltozatok kiválasztásához a BASF portfóliójából, összhangban a fenntarthatósági törekvéseikkel. Örülünk, hogy ez az alkalmazás a hazai vevőinket is segíti validált adatokkal és tanúsítványokkal alátámasztva, tudományosan megalapozott módon.”

Dr. Thomas Narbeshuber, vezérigazgató

 

Cég neve:

BASF Hungária Kft.

Megvalósítás éve:

2023

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Érintett felek, helyi közösségek, Fenntartható ellátási lánc

A program célja:

A BASF által bevezetett MyCarbonFootprint digitális alkalmazás célja, hogy az üzleti partnerek, vevők megfelelő információt kapjanak a BASF-től vásárolt termékportfólió fenntarthatósági paramétereiről.

Segíti az ügyfeleket abban is, hogy megtalálják a legjobb BASF-megoldásokat ahhoz, hogy:

  • elérjék fenntarthatósági céljaikat a CO2-csökkentés és
  • a megújuló nyersanyagok felhasználása terén.

A MyCarbonFootprint alkalmazás több mint 700 BASF-termékről tartalmaz adatokat, és egy regisztrációt követően bármelyik aktív vevő számára elérhető a platform, ezzel is segítve az ő céljaikat és az értéklánc fenntarthatóságát.

A program intézkedései, vállalásai:

A MyCarbonFootprint alkalmazás:

  • személyre szabott áttekintést nyújt minden ügyfél számára az általuk megvásárolt BASF termékek egyedi, „bölcsőtől kapuig” tartó karbonlábnyomáról,
  • tájékoztatást ad a megújuló nyersanyagok arányáról ezeknek a termékeknek a gyártása során.

Az adatok vevőnként személyre szabottan jelennek meg, az alkalmazás a kiválasztott termék vásárolt mennyiségétől függően kiszámítja a fentiek arányát az adott ügyfél BASF-nél történő beszerzési portfóliója szerint.

A MyCarbonFootprint segítségével az ügyfelek meghatározhatják, hogy a beszerzési portfóliójuk módosításai hogyan befolyásolják fenntarthatósági teljesítményüket a CO2-kibocsátás és a megújuló nyersanyagok felhasználása tekintetében. Például az alkalmazás kiszámítja a CO2-kibocsátás lehetséges csökkenését, ha a korábban megvásárolt termék helyett egy alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással rendelkező termékváltozatot választanak. A MyCarbonFootprint emellett a BASF ügyfelei számára különféle alternatívákat mutat be, amelyekkel a megfelelő termékváltozat kiválasztásával növelhetik a megújuló nyersanyagok arányát az értékláncban.

Az alacsony karbonlábnyommal rendelkező termékeket tartalmazó portfólió többek között bioalapú vagy biomassza-kiegyensúlyozott termékeket tartalmaz, amelyek segítségével a vásárlók a fosszilis szabványos termékekhez képest csökkenthetik a CO2-kibocsátást. Egyes esetekben a BASF emellett nettó nulla termékeket kínál, amelyek karbonlábnyomának értéke nulla vagy nullánál kisebb.

A BASF termék karbonlábnyomát az életciklus-értékelésre (ISO 14044) és a termékek szénlábnyomára (ISO 14067) vonatkozó általános szabványok, valamint az üvegházhatású gázokra vonatkozó protokoll (GHG Protocol) szerint számítják ki.

A program hatása és eredménye:

A jelenleg 700 terméket tartalmazó eszköz a BASF vevőit személyre szabottan tudja segíteni a saját fenntarthatósági céljaik elérésében, legyen szó a CO2 kibocsátás csökkentéséről vagy az újrahasznosított anyagok arányának növeléséről. A kezdeményezés abban is segít, hogy a teljes értéklánc klímavállalásai és céljai érdemben tudjanak javulni, jelentős lépést téve iparági szinten.

Kapcsolódó linkek:

Video a MyCarbonFooprint alkalmazás bemutatásáról (angolul)

MyCarbonFootprint platform elérése (angolul)

Kapcsolódó kulcsszavak:

karbonlábnyom, értéklánc, fenntartható beszerzés