Büszke vagyok arra, hogy az emberközpontú munkakörnyezeten túl szervezetünk elkötelezett híve munkatársaink szakmai és mentális fejlesztésének. Támogatjuk és biztosítjuk a legkorszerűbb tudás elsajátítását, az új ötletek megvalósítását, valamint a mentális egészség ápolását. A sokféleséget tiszteletben tartjuk, elismerjük és megbecsüljük, vállalatként pedig hiszünk benne, hogy a munkatársainkban rejlő lehetőségeket csak akkor tudjuk felszínre hozni és kiaknázni, ha szervezeti kultúránkban, mint fontos alapérték, hangsúlyt kap a felhatalmazás, az esélyegyenlőség, a befogadás és a sokszínűség.

Erdős Mihály, elnök-vezérigazgató

 

 

Cég neve:

Generali Biztosító Zrt.

Megvalósítás éve:

2019-2024

Célterületek:

Esélyegyenlőség, Munkavállalók jólléte, Oktatás és képzés, Emberi jogok, Érintett felek, helyi közösségek, Felelős vállalatirányítás, Vállalati stratégia

A program célja:

 

A fenntartható szervezeteknek hosszú távon egészséges, energikus, szenvedélyes munkatársakra és vezetőkre van szüksége.

A tudatos jelenlét, a saját magunkra való odafigyelés az elmúlt évekhez képest eddig nem látott fontossággal bír. Ahogy egyre inkább előtérbe kerül az innováció, a digitalizáció által felgyorsult információáramlás, egyre fontosabb figyelni az emberre, mint élő organikus szervezetre.

A mentális egészség megtartására egyre nagyobb fókusz helyeződik. A szervezetünknek kiemelten kell vigyázni a kollégákra, így a HR care aktivitásokban, de a vezetői és munkatársi képzéseinkben is a fizikai és mentális egészséget, mindfulness-t támogató programok kiemelt fókuszt kapnak.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A Generali Group Next Normal programjának köszönhetően 2023-tól vállalatunk 100%-a a globális alapelvek által inspirált hibrid munkamodelleket alkalmazza. Ennek segítségével megőrizzük és erősítjük alkalmazkodási és fejlődési képességünket, további kompetenciafejlesztéssel fokozzuk az emberekben rejlő potenciálokat.

A kompetenciafejlesztés a fenntartható szervezetért több területen zajlik.

  • Globális és lokális Future Leader vezetőképző programunk fejleszti vezetőink stratégiai készségeit, bővíti digitalizációs, AI ismereteiket, legmodernebb trendek mellett egészségmegőrző gyakorlatokat ismertet.
  • 2022 óta Woman Leader Programunk segíti női vezetőinket többféle női szerepük egyensúlyának megteremtésében, családanya szerepük és karrierjük egymás melletti működtetésében.
  • Mobility és rotációs programunk célja a vezetők People menedzsment kompetenciáinak erősítése, üzleti területek hatékonyabb együttműködésének növelése, szervezeti egységek közötti silók lebontása.
  • Támogatjuk megváltozott munkaképességű munkavállalóinkat, hogy felvállalják, ha betegséggel küzdenek, és tájékoztatást, segítséget adunk az őket megillető extra juttatásokról, lehetőségekről. Megszólítunk leendő MMK kollégákat, elsősorban call centeres pozíciókkal.
  • GeNext tehetség program: friss diplomások egyéves rotációban megismerik vállalatunk működését, és a program végén készen állnak junior szakértői pozíció betöltésére.
  • Munkavállalóink mentális jólétét fejleszti HR Care kezdeményezésünk.
  • Önkéntes programokkal erősítjük a vállalati CSR programokhoz való kapcsolódást.

Programjaink tanulsága, hogy folytatni kell a jövőre felkészítő kompetenciáik fejlesztése mellett az emberi egészség hosszútávú fenntarthatóságára fókuszáló képzési programokat. A női vezetőképzések mellett érdemes női vezető klubot is működtetni. HR Care programunk iránti érdeklődés nagy, cél ezen események kapacitásának bővítése, a személyes jelenlétet igénylő egyéni és kiscsoportos alkalmak még szélesebb körben hozzáférhetővé tétele.

 

A program hatása és eredménye:

 

Vezetőképző programunk sikere évek óta töretlen: a generációk közti tapasztalatcsere, kezdeményező attitűd, kapcsolódási pontok tudatos kialakítása mindennapi kultúránk szerves részévé vált.

Megváltozott munkaképességű új kollégák bevonására irányuló kezdeményezésünkkel egy hónap alatt 43 jelöltet értünk el.

Lokális tehetségprogramjainkon 2021-2023 között 30 fő átfogó képzését biztosítottuk (2-2,5 éves programok).

HR Care programunkban a legtöbb előadás, beszélgetés vállalati Facebook csoportunkban is megosztásra kerül, így kollégáink országszerte vissza tudják nézni.

 

Kapcsolódó linkek:

 

The power of community

Sportoltak, rekordot állítottak és jótékonykodtak munkatársaink

GeNext jövőépítő tehetségprogram

Képzési programjaink

Generali Wellbeing nap

Rólunk

Generali előrelátók

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

fizikai jóllét, mentális jóllét

 

„Hosszú évek óta dolgozunk nem csak a vállalat, de az egész iparág környezettudatos működéséért. Fenntarthatósági stratégiánkban kiemelt szerepet kap a biodiverzitás védelme és helyreállítása, amely a Kékkúti üzemünk területén egy átfogó Zöld Gyár program keretében tavaly külső szakértő bevonásával intenzíven elindult. Ezt szeretnénk kiterjeszteni más üzemünkre is, de hátha inspirációt adhat más vállalatoknak iparágon belül és kívül egyaránt. Tudatos tervezéssel és odafigyeléssel sokat tehetünk a természeti környezetért.”

Buzási Dániel, ügyvezető

 

Cég neve:

Szentkirályi Magyarország Kft.

Megvalósítás éve:

2023-tól

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Vízhasználat, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A Kékkúti ásványvíz palackozó üzem nem csupán azt tűzte ki célul, hogy jobb erőforrás-kihasználással minimalizálja negatív hatását a természetre, de a gyár kapuin túl is gondoskodni szeretne a környezetéről. Célunk, hogy a körülöttünk lévő természettel teljes harmóniában működjünk.

A Balaton-Felvidéki Nemzeti Park területére beágyazódva, számos karbon csökkenést célzó programunk mellett, szeretnénk a természetnek visszaadva hozzájárulni a környék biodiverzitásának megőrzéséhez.

Ennek érdekében 11 focipályányi területen indítottunk természeti sokszínűséget megőrző és helyreállító átfogó projektet, azonban a kezdeményezések pozitív hatást gyakorolnak a Káli-medence teljes területére.

A program intézkedései, vállalásai:

Számos faj számára új életteret alakítunk ki, ezzel is elősegítve a természeti sokszínűség további erősödését. A folyamatot a kezdetektől egy szakértő bevonásával végezzük, az ő javaslatára készült el a fejlesztési terv és az egyes elemek, továbbá részt vesz az intenzív és folyamatos monitorozásban.

A Kékkúti Zöld Gyár biodiverzitás program főbb elemei:

  • Mesterséges tó: 2023 novemberben létrehozott tó sarkában a fecskék és a rovarok részére sározó és itató került kialakításra, a többi részébe az őshonos vízi világ fajait telepítettük
  • Fecske Hotel és Rovarszálló: egy kis épületet építettünk, körbe eresszel, ahol a fecskék tudnak fészket rakni, az ablakok helyén rovarszállások vannak, amelyek segíti a hideg hónapokban az áttelelésüket
  • Madárodúk: 2023 novemberében 28 madárodút helyeztünk ki a fákra, folyamatosan figyeljük, hogy melyekbe költöznek madarak, ha szükséges, bővítjük a számukat
  • Denevérmenedék: a denevérek részére is kihelyeztünk olyan lakóhelyeket, ahol napközben elbújhatnak, illetve az utódgondozást is segíti

A gyár közvetlen közelében az elmúlt kb. 40 év során 540 fát ültettünk, amelyek sokat fejlődtek a folyamatos gondoskodásnak köszönhetően. A természet hosszú távú fejlődését segítve az invazív fajok jelentős részét kiirtottuk, hogy helyére őshonos növények kerüljenek.

A biodiverzitás projekt egy jó példa arra, hogy iparágtól és tevékenységtől függetlenül lehet tudatos, hosszú távon fenntartható kezdeményezéseket indítani, ehhez érdemes egy jó és elkötelezett szakértőt bevonni, vagy más vállalatokkal együttműködni.

A Kékkúti Zöld Gyár kezdeményezéshez az inspirációt részben a Saint-Gobain pilisvörösvári biodiverzitás programja adta, ők ajánlották a szakértőt is, akivel végül ez a projekt is megvalósul.

A fecske hotel építéséhez pedig az anyagokat a Saint-Gobain térítésmentesen biztosította.

Az új kezdeményezések bemutatása is kiemelt figyelmet kap, a hamarosan megújuló Theodora tanösvény is kibővül ezekkel a látnivalókkal, ezáltal is elősegítve a szemléletformálást és edukációt.

A program hatása és eredménye:

A 11 focipályányi területen elindított projekt megvalósítása jól halad, elkészült a tó, a madárház és az odúk kihelyezésre kerültek, benépesültek az új lakóhelyek, a tóban már vízisikló is lett, a természet visszavette az uralmat a területen.

A monitoring rendszer kiépítése és megvalósítása is jó úton halad, amelyben a gyár vezetése is aktívan részt vesz.

Hosszú távon azzal tervezünk, hogy a kezdeti beruházás és odafigyelés után a biodiverzitás projektünk kevesebb foglalkozást igényel majd, visszaadjuk a területet a természetnek és hagyjuk érvényesülni.

Kapcsolódó linkek:

Bővebben a Szentkirályiról 

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás, természeti sokszínűség, őshonos fajok, fecskehotel, rovarszálló, denevérodú, madárodú

 

„A MyCarbonFootprint alkalmazást azért fejlesztettük, hogy megteremtsük azt az átláthatóságot, amelyre ügyfeleinknek szükségük van CO2-kibocsátás-csökkentési céljaik eléréséhez és a legjobb termékváltozatok kiválasztásához a BASF portfóliójából, összhangban a fenntarthatósági törekvéseikkel. Örülünk, hogy ez az alkalmazás a hazai vevőinket is segíti validált adatokkal és tanúsítványokkal alátámasztva, tudományosan megalapozott módon.”

Dr. Thomas Narbeshuber, vezérigazgató

 

Cég neve:

BASF Hungária Kft.

Megvalósítás éve:

2023

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Érintett felek, helyi közösségek, Fenntartható ellátási lánc

A program célja:

A BASF által bevezetett MyCarbonFootprint digitális alkalmazás célja, hogy az üzleti partnerek, vevők megfelelő információt kapjanak a BASF-től vásárolt termékportfólió fenntarthatósági paramétereiről.

Segíti az ügyfeleket abban is, hogy megtalálják a legjobb BASF-megoldásokat ahhoz, hogy:

  • elérjék fenntarthatósági céljaikat a CO2-csökkentés és
  • a megújuló nyersanyagok felhasználása terén.

A MyCarbonFootprint alkalmazás több mint 700 BASF-termékről tartalmaz adatokat, és egy regisztrációt követően bármelyik aktív vevő számára elérhető a platform, ezzel is segítve az ő céljaikat és az értéklánc fenntarthatóságát.

A program intézkedései, vállalásai:

A MyCarbonFootprint alkalmazás:

  • személyre szabott áttekintést nyújt minden ügyfél számára az általuk megvásárolt BASF termékek egyedi, „bölcsőtől kapuig” tartó karbonlábnyomáról,
  • tájékoztatást ad a megújuló nyersanyagok arányáról ezeknek a termékeknek a gyártása során.

Az adatok vevőnként személyre szabottan jelennek meg, az alkalmazás a kiválasztott termék vásárolt mennyiségétől függően kiszámítja a fentiek arányát az adott ügyfél BASF-nél történő beszerzési portfóliója szerint.

A MyCarbonFootprint segítségével az ügyfelek meghatározhatják, hogy a beszerzési portfóliójuk módosításai hogyan befolyásolják fenntarthatósági teljesítményüket a CO2-kibocsátás és a megújuló nyersanyagok felhasználása tekintetében. Például az alkalmazás kiszámítja a CO2-kibocsátás lehetséges csökkenését, ha a korábban megvásárolt termék helyett egy alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással rendelkező termékváltozatot választanak. A MyCarbonFootprint emellett a BASF ügyfelei számára különféle alternatívákat mutat be, amelyekkel a megfelelő termékváltozat kiválasztásával növelhetik a megújuló nyersanyagok arányát az értékláncban.

Az alacsony karbonlábnyommal rendelkező termékeket tartalmazó portfólió többek között bioalapú vagy biomassza-kiegyensúlyozott termékeket tartalmaz, amelyek segítségével a vásárlók a fosszilis szabványos termékekhez képest csökkenthetik a CO2-kibocsátást. Egyes esetekben a BASF emellett nettó nulla termékeket kínál, amelyek karbonlábnyomának értéke nulla vagy nullánál kisebb.

A BASF termék karbonlábnyomát az életciklus-értékelésre (ISO 14044) és a termékek szénlábnyomára (ISO 14067) vonatkozó általános szabványok, valamint az üvegházhatású gázokra vonatkozó protokoll (GHG Protocol) szerint számítják ki.

A program hatása és eredménye:

A jelenleg 700 terméket tartalmazó eszköz a BASF vevőit személyre szabottan tudja segíteni a saját fenntarthatósági céljaik elérésében, legyen szó a CO2 kibocsátás csökkentéséről vagy az újrahasznosított anyagok arányának növeléséről. A kezdeményezés abban is segít, hogy a teljes értéklánc klímavállalásai és céljai érdemben tudjanak javulni, jelentős lépést téve iparági szinten.

Kapcsolódó linkek:

Video a MyCarbonFooprint alkalmazás bemutatásáról (angolul)

MyCarbonFootprint platform elérése (angolul)

Kapcsolódó kulcsszavak:

karbonlábnyom, értéklánc, fenntartható beszerzés

„Mi igenis hiszünk abban, hogy van kapcsolat a Magyar Nemzeti Bank tevékenysége és a tágan vett környezeti fenntarthatóság között, ezért is elsőként rögzítettük törvénybe Európában, hogy a környezeti fenntarthatóság az MNB alapvető feladatai közé tartozik. Az erdőtelepítési projektünk egy valódi elköteleződés, felemelő érzés azt látni, hogy kézzelfoghatóan megvalósul az, amiről elméletben beszélünk. Bízunk benne, hogy ez inspiráció és követendő példa lesz a banki szektor szereplői, de akár más vállalatok számára is.”

Dr. Kandrács Csaba, alelnök

 

Cég neve:

Magyar Nemzeti Bank

Megvalósítás éve:

2019-től

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 2019-ben indított Zöld Programjának részeként saját működésének „zöldítésében” is élen kíván járni Magyarországon. Ezért a 2020-2022. közötti időszakra vonatkozó Környezetvédelmi Stratégiájában deklarálta, hogy operatív működése teljes mértékben karbonsemlegessé válik, a tevékenységéből adódó karbonkibocsátást – annak fokozatos csökkentése mellett – ökológiai ellentételezési programokkal semlegesíti a WWF Magyarország környezet- és természetvédelmi civil szervezettel karöltve.

A természetalapú megoldások közé tartozó élőhely-rekonstrukciós programok:

  • a karbonellentételezésen túl
  • ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak,
  • hozzájárulva a biológiai sokféleség megőrzéséhez és a
  • klímaváltozás hatásainak tompításához is.

A program intézkedései, vállalásai:

A Magyar Nemzeti Bank a jegybankok közül a világon elsőként köteleződött el a hosszú távú karbonsemlegesség mellett. Az MNB ambiciózus vállalást is tett a szén-dioxid-kibocsátásának mérséklésére, ennek részeként 2025-re 75 százalékkal csökkenti szén-dioxid-kibocsátását a 2019-es bázishoz képest. Ez a vállalás jelentősen meghaladja az Európai Unió jelenleg érvényben lévő, minimum 55%-os kibocsátás-csökkentési célszámát is. A Magyar Nemzeti Bank – a 2019 februárjában meghirdetett Zöld Programja részeként – 2020 és 2022 között közel 60 százalékkal mérsékelte saját operatív működésének karbonlábnyomát a 2019. évi bázishoz képest. Ezzel összességében évente mintegy 2-3 ezer tonna széndioxid-kibocsátástól mentesítette a környezetet. A tovább nem csökkenthető kibocsátás kompenzálására az MNB olyan élőhely-rekonstrukciós projekteket kíván megvalósítani, amelyek az elkövetkezendő években képesek elnyelni a karbonlábnyoma egészét. Ebben szakmai partnere a WWF Magyarország.

  1. A jegybank elsőként a 2019. évi Zöld Konferenciájának károsanyag kibocsátását ellentételezte egy örökerdő létesítésével Pápateszér településen, majd
  2. egy nagyszabású, 27 hektáros őshonos tölgyerdő telepítést indított Geszt község közelében a teljes operatív működéséből származó karbonlábnyomának semlegesítése céljából, ami nagyjából 40 focipályányi terület,
  3. a korábbi kezdeményezések folytatásaként, egy élőhely-rekonstrukciós programot is megvalósít Drávaszentesen, a Duna-Dráva Nemzeti Park területén, ahol az erdőtelepítés és gyeprekonstrukció keretében minimum 32 hektár fajgazdag gyepes és erdei élőhely létrehozása, cserjés telepítése, valamint kaszáló és mocsárrét kialakítása, továbbá annak utókezelése a cél. A projekt végrehajtása a WWF aktív közreműködésével és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság bevonásával valósul meg.

A program hatása és eredménye:

A célként meghatározott szénelnyelés mellett az élőhely-helyreállítás mindkét helyen hozzájárul:

  • a talaj regenerációjához,
  • a mikroklíma stabilizálásához,
  • a jobb vízgazdálkodáshoz,
  • az agrárágazat által okozott vegyszerterhelés csökkentéséhez és
  • az időjárási extrémitások – például az erős széllökések – hatásainak enyhítéséhez.

A projektek így a klímaalkalmazkodásban is fontos szerepet játszanak. Ezen túl a rekonstrukciók hazánk országosan védett területeinek természeti értékét növelik: Geszt esetében a Körös-Maros Nemzeti Park, Drávaszentesnél pedig a Duna-Dráva Nemzeti Park természetessége javul.

Kapcsolódó linkek:

Fenntartható Jegybanki Működés

Az MNB klímaváltozással kapcsolatos jelentése

Újabb erdőtelepítési programot indít az MNB

MNB YT video: Erdőtelepítéssel egy zöldebb pénzügyi rendszer felé 

Kapcsolódó kulcsszavak:

karbonellentételezés, biodiverzitás, zöld program, élőhely-rekonstrukció, erdősítés, vállalati klímastratégia

 

„A Miyawaki erdőtelepítéssel az elsődleges célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a kisléptékű, természetalapú és költséghatékony megoldások szükségességére és előnyeire, továbbá rávilágítsunk a széleskörű részvételen, a helyi közösség bevonásán alapuló intézkedések sikerességére, a települési szintű éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás támogatására. Bízunk benne, hogy a tevékenységünk példaként szolgálhat más vállalatok számára, hiszen a biodiverzitás megóvása nem függ az iparágtól, hanem közös ügyünk és érdekünk.”

Pancsa Emese, CEO

Cég neve:

Compocity Kft.

Megvalósítás éve:

2024

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A Compocity az irodai élelmiszerhulladék átalakításában vezető szerepet vállal, értékes talajtrágyává alakítva azt, együtt mozogva a zöld technológiai trenddel. Ahogy a környezeti megoldások egyre fontosabbá válnak, a Compocity innovatív megközelítése előkelő helyet biztosít számára a növekvő piacon.

A cég kézzelfoghatóan segít elérni a vállalatok fenntarthatósági céljait:

  • nyomon követhető módon konvertálja helyi zöldkörnyezet-regeneráló akciókká az irodai ételmaradékokat, miközben
  • a munkavállalók játékosan kapcsolódhatnak be egyéni és közösségi szinten az ESG célok elérésébe, a cégkultúra részévé emelve a körforgást.

Kiemelt cél, hogy a következő egy évben legalább 20.000 magyar munkavállaló a CompoBot használatával kapcsolódni tudjon városi ültetéseinkhez vagy épp az ültetéseken szeressen bele a komposztálásba, továbbá a körforgásos szemlélet mentén minél több közösségben induljon el a szemléletformálás és edukáció, amely nagyban hozzájárul a karbonlábnyom csökkentéséhez.

A program intézkedései, vállalásai:

A városok klímaváltozás elleni immunrendszerét a meglévő zöldterületek megóvásával, és aszályos időszakok elleni fejlesztésével, valamint újabb, burkolt felületek helyén létrehozott zöldfelületekkel erősíthetjük, amelyek alapját a természetalapú megoldások jelentik.

Ennek az komplex feladatnak az egyik legjobb és legösszetettebb módszere egy holisztikus gondolatokon alapuló zöldfejlesztési  módszer: a miyawaki minierdő.

Az Akira Miyawaki, japán botanikus-ökológusról elnevezett módszer lényege, hogy az őshonos facsemetéket és cserjéket közel ültetik egymáshoz, minél változatosabban, a hagyományosnál sűrűbben, ettől lesz őserdő-szerű a megjelenése. A zsúfoltság miatt a csemeték versenyezni kezdenek a napfényért és a tápanyagokért. A fák és a cserjék a növekedési versenyben végül is egymást segítve sűrű, egészséges, gyorsan növekvő életközösséget, ökoszisztémát hoznak létre.

A módszert a Compocity csapata ehető őshonos fajokkal gazdagítva adaptálta, annak környezeti hasznosságát egy társadalmi üggyé kovácsolta.

Közterületi alkalmazáson túl az országosan újdonságként ható úttörő módszer iskolai- és óvodai hatására hívják fel a figyelmet, mely a környezettudatos magatartás és a fenntarthatóság felé tett lépés.

Az erdőtelepítés mellett az alábbi erdőalkotó, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott programokkal kapcsolják össze a Compocity tápláló városi minierdejének születését

  • ‘Növényvakság’ szabadtéri kiállítás – facsemete- és cserje fajfelismerés.
  • Rovarhotel kialakítás, amely lehetővé teszi a különböző rovarfajoknak, hogy menedéket találjanak és részt vegyenek környezetünk összetett ökoszisztémájának fenntartásában.
  • Sünszálló készítés, amely egy kulcsfontosságú, védelmet nyújtó élőhely a sünök túléléséhez és közvetett módon hozzájárul a helyi ökoszisztéma egészségéhez.
  • CompoLabor szabadtéri talajjal kapcsolatos foglalkozás, melynek ideje alatt talajt gyúrunk, tapintunk és elvihető magbonbont készítünk.
  • Növényfelismerő közösségi játék, amely során az élménypedagógia eszközeivel növényismereteinket gazdagíthatjuk.

A CompoBot, a komposztáló-séf megismerése, aki  az organikus nyersanyagot beltéri, városi körülmények között alakítja át magas tápanyagtartalmú talajregeneráló anyaggá, városi hasznosításra.

A program hatása és eredménye:

Eddigi főbb projektek:

  • 100 négyzetméteres Miyawaki minierdő létrehozása Sopronban a Kékbolygó Klímavédelmi Alapítvány, a SopronFeszt szervezőinek, és Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával.

  • 95 négyzetméter beton feltörésével kialakított Miyawaki minierdő ültetése a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium udvarán számos Compocity ügyfél részvételével és Rákosmente Önkormányzatának támogatásával

Kapcsolódó linkek:

Beton előttünk, erdők utánunk! – videó a Miyawaki erdő kialakításáról

Compocity FB oldal

Compocity weboldal

Kapcsolódó kulcsszavak:

miyawaki minierdő, erdőtelepítés, biodiverzitás, ökoszisztéma, klímaadaptáció

„A legfontosabb kérdés az, hogy egy vállalat a fő tevékenysége révén hogyan járul hozzá a környezet megóvásához. A valódi társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság ott jelenik meg egy bank esetében, hogy milyen célokra ad hitelt. Amikor értékalapú pénzintézetként napelemparkot, elektromos mobilitást, alternatív iskolákat vagy biogazdaságokat finanszírozunk, akkor a fő profilunk és a támogatott ügyek nem különülnek el egymástól. A faültetésünknek – amely bár nem a fő tevékenységünk – komoly pozitív hatása lesz a környezetünkre, továbbá hiszünk a szemléletformáló erejében is.”

Fáy Zsolt, elnök

 

Cég neve:

MagNet Bank

Megvalósítás éve:

2019-től

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A MagNet Bank 2019 óta története negyedik faültetési kampányának keretében vállaltuk, hogy minden ügyfelünk nevében egy facsemetét ültetünk. A kampány eredményeként 2022 végéig összesen 60.000 facsemetét ültettünk el. Vállaltuk továbbá, hogy 2024 végéig további 17.500 fát ültetünk még, összhangban az ügyfélkör növekedésével.

A kezdeményezéshez önkéntesként is lehet csatlakozni.

A program intézkedései, vállalásai:

Az Elnökünk Fáy Zsolt kezdeményezésére 2019-2021 között 40.000 fát ültettünk az akkori ügyfélállományunk mértékében. 2021-2022 között 10.000 fát helyeztünk el a Bankszövetség Faültetési Akciója keretében, amiért az Agrárminisztérium elismerésében részesültünk.

Vegyes fafajtájú elegyes erdőket ültetünk: hazánkban őshonos kocsányos tölgyet, vadgyümölcsfákat, juhart, kétéves, 50-80 centiméteres csemetéket.

Hol találjuk az első MagNet Tölgyeseket?

  • Ócsai Tájvédelmi Körzetben,
  • Ipoly-völgyében
  • a Nagykőrösi Pusztai Tölgyesek védett, állami területén,
  • Bakonyerdő Zrt. kupi erdeiben ültettünk.

Az ültetésben az együttműködő partnerünk az Erdőmentők Alapítvány, akiknek szakértelme garantálja, hogy a csemeték szakszerűen legyenek elültetve és gondozva mindaddig, míg meg nem erősödnek.

A világ legkülönbözőbb pontjain működő értékalapú pénzintézetek már felismerték saját felelősségüket abban, hogy tevékenységükkel nagyban befolyásolják a környezetüket. Az Értékalapú Bankok Nemzetközi Szövetségének (GABV) tagbankjaként a MagNet Bank is azok közé tartozik, akik nap mint nap tudatosan döntenek egy-egy hitelbírálat során, de kiemelten fontosnak tartjuk a szemléletformálást is, és a közösség ilyen jellegű bevonását bankunk tevékenységébe.

A program hatása és eredménye:

Mit is jelent 60 ezer fa?

  • élete során annyi szén-dioxidot köt majd meg, amit 37 millió autó, autónként 1000 kilométer alatt bocsát ki.
  • annyi oxigént termel, amennyi Sopron, vagy Kaposvár teljes lakosságának légzéséhez szükséges.
  • mikor már szép nagy fák lesznek, évente 150 vagon port szűrnek majd ki a levegőből.
  • akkora területet foglal el, mint majdnem 23 focipálya.

Az ügyfélkör bővülésével összhangban még 17.500 fát ültetünk el 2024 év végéig.

Kapcsolódó linkek:

https://www.magnetbank.hu/magnet_erdo

https://www.facebook.com/magnetbank/

Kapcsolódó kulcsszavak:

erdősítés, szemléletformálás, biodiverzitás

 

„Természeti kincseink védelme az évtized egyik legsürgetőbb feladata. Ezért emeltük be fenntarthatósági stratégiánkba a biodiverzitás megóvását, és kezeljük kiemelten minden tevékenységünk során. Új hálózatainkat madárbarát módon építjük, a már meglévők átalakításával folyamatosan haladunk. Mindent megteszünk, hogy a jelenlétünk a lehető legkisebb zavartatást jelentse a természeti környezetben és büszkék vagyunk rá, hogy beruházásainkkal hozzá tudunk járulni annak megőrzéséhez.”

Katona Ádám, vezérigazgató-helyettes

 

Cég neve:

E.ON Hungária Csoport

Megvalósítás éve:

2008 óta folyamatosan végzett tevékenység

Célterületek:

Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A sokszínű ökoszisztémák a klímaváltozás hatásait enyhítve a természeti katasztrófák mérséklésében is fontos szerepet töltenek be. Ezt szem előtt tartva a biodiverzitás védelmét fenntarthatósági stratégiánk részévé tettük.

Madárvédelmi tevékenységünk esetében a cél az állatvilágot kímélő, fenntartható és biztonságos hálózat megteremtése.

Legyen szó:

  • túzokvédelemről,
  • gólyafészektartók kihelyezéséről, karbantartásról, egyéb madarak számára kialakított költőládákról vagy a
  • hálózatunk madárbaráttá tételéről,

az eddig megszerzett tapasztalatainkat tovább kívánjuk bővíteni és kamatoztatni szakmai partnereinkkel együttműködve. Újonnan épülő hálózatainkat az állatok számára biztonságos módon tervezzük, és folyamatosan dolgozunk azon, hogy a meglévők is madárbaráttá váljanak.

A program intézkedései, vállalásai:

Jelenleg a madárvédelmi programunk a biodiverzitás megóvására tett erőfeszítéseink egyik fő pillére. Az elektromos hálózatok alkalmas leszállóhelyet jelentenek a madarak számára, ennek jelentősége a természetes kiülőhelyek csökkenése miatt pedig egyre nagyobb. Mivel a szabadvezetékeken leszálló madarak kedvezőtlen helyzetben végzetes sérüléseket szerezhetnek a feszültség alatt álló részeken, ezért tevékenységünk negatív hatást gyakorolhat a madárállományra. A nagy testű, kevésbé röpképes madarak esetében a szabadvezetékeknek való ütközés is előfordulhat rossz látási viszonyoknál. A madarak védelmében tett intézkedéseink ezért kritikusak.

Vállalatcsoportunk már több évtizede működik együtt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel (MME) a kedvezőtlen hatások mérséklésében. Az általuk készített országos madárvédelmi prioritási térkép kijelöli azokat a helyeket, ahol a legnagyobb szükség van az elektromosvezeték-hálózat átalakítására. Az MME-vel való együttműködés keretében minden évben friss adatokat kapunk a beavatkozást igénylő helyszínekről, ezen pontok madárbaráttá alakítását és a nemzeti parkoktól érkező beavatkozási kéréseket is kiemelten kezeljük.

Vállalatcsoportunk időközben teljes koncepcióváltást hajtott végre a madarakra veszélyes középfeszültségű szabadvezeték-hálózatok műszaki kialakítását illetően. A korábbi állószigetelős kivitelű hálózatok helyett a függőszigetelős kiépítésre tértünk át. A legveszélyeztetettebb ragadozó madarak egyedszámának növelése érdekében a természetes élőhelycsökkenés ellensúlyozására műfészkek kihelyezését is vállaltuk.

A saját hálózatbejárásaink során figyeljük a vezetékek mentén elhullott madarakat, és a Nemzeti Parkok Igazgatóságával közösen meghatározzuk azokat a problémás helyeket, ahol szükség szerint műszaki beavatkozásokat végzünk. A statisztikailag megalapozottabb monitorozást az Akadálymentes Égbolt megállapodás keretében az MME szakemberei végzik rendszeres és célzott bejárásokkal és a tapasztalatok értékelésével.

A program hatása és eredménye:

Új hálózatokat kizárólag madárbarát technológiával létesítünk, a meglévő hálózatunk átalakítását pedig folyamatosan végezzük. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel történő együttműködésünk keretében villamosenergia-hálózati oszlopainkon eddig mintegy 3000 gólyafészektartó felszerelését végeztük el, és ezeket rendszeresen bővítjük, valamint karbantartjuk (kb. 300 beavatkozás/év).

Kapcsolódó linkek:

https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/rolunk/rolunk_uj/fenntarthat%C3%B3s%C3%A1g/E.ON-Hungaria-Csoport-Fenntarthatosagi-jelentes-2022.pdf

Visszakapja a területeit a védett erdő (youtube.com)

Kapcsolódó kulcsszavak:

madárvédelem, biodiverzitás, helyi közösségek

 

A fenntarthatóság mindig a Grundfos szívügye volt, és egyben alapértékünk. Ezért törekszünk arra, hogy úttörő módon megoldásokat találjunk a világ vízügyi és éghajlati kihívásaira, és javítsuk az emberek életminőségét és ez a vállalati cél mindennapi működésünk része legyen. A székesfehérvári telephelyünkön megvalósított erdőtelepítési projekt is ezeket a célokat szolgálja, és a „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” irányelvet követve helyben, az itteni lehetőségekre és igényekre építve szeretnénk minél többet tenni a fenntarthatóságért.

Szundy Olivér, country director / Udvar Csaba, a székesfehérvári gyáregység ügyvezetője

Cég neve:

Grundfos Magyarország Gyártó Kft.

Megvalósítás éve:

2022-2024

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Légszennyezés csökkentése, Biodiverzitás, Munkavállalók jólléte, Érintett felek, helyi közösségek, Felelős vállalatirányítás, Vállalati stratégia

A program célja:

A 4000 m2-en megvalósított erdősítési projekt elsődleges célja a kibocsátott CO2 csökkentése helyben, a kibocsátás közvetlen környezetében. Szakértői becslések szerint 20 év után kb. 25t CO2 megtakarítást tudunk elérni. Emellett az ipari parki környezet levegőjének minőségi javítása, valamint a biodiverzitás növelése is célként szerepel.

További célkitűzések:

  • a közúti közlekedés zaj- és szennyezéscsökkentése,
  • az észak-északnyugati irányú szelek mérséklése,
  • egy kis szeletet visszaadni a természetnek abból, amit a gyár területe elfoglal.

A program intézkedései, vállalásai:

A Grundfos 2022-ben indította el a székesfehérvári üzem területén a biodiverzitás programot, amely majd 2024-ben zárul. Fontos célként fogalmazódott meg, hogy visszaadjunk a természetnek egy szeletet abból, amit a gyár területe elfoglal. A biodiverzitás megőrzése és növelése mellett kiemelt fenntarthatósági cél a CO2 kibocsátás csökkentése, amelyhez az erdősítés jelentős mértékben hozzájárul, amely 4000 m2 területen valósul meg. Érdemes hangsúlyozni, hogy nem pusztán faültetés történt, hanem komplex módon egy új ökoszisztéma megalapozása, amely hosszú távon önfenntartóvá válik, nem igényel külön gondozást, beavatkozást, ezt a funkciót visszaadjuk a természetnek.

Lépések és mérföldkövek:

  1. Első lépés a terület kiválasztása volt, a gyár zöld felületeiből meghatározott vagy kivett rész, ezt tudtuk a projekthez felhasználni.
  2. A projekt létrehozását egy diverz szakértői csapat támogatta, a létesítményüzemeltetéstől (Facility), az Environment, Health and Safety kollégákon át a HR bevonásáig, hogy minden szükséges szempont beépüljön és érvényesüljön a program kialakítása és működtetése során.
  3. A kollégák mellett fontos volt a külső szakértők bevonása is, így a székesfehérvári Városgondoksággal, a Vadex Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt.-vel, továbbá a Nyugati Magyarországi Egyetemmel közös partnerségben történt az együttműködés.
  4. A projektkoncepció kialakítása, majd az árajánlatok bekérése után a projekt engedélyeztetése következett helyi és globális szinten egyaránt.
  5. A beszerzést követően megtörténtek a talajvizsgálatok és a löszös talaj előkészítése. Kulcsfontosságú volt az erdészek szakértelme, hogy milyen fajtákat javasolnak az adott területre, ilyen klimatikus viszonyok között. Végül mintegy 3000 tő növény lett elültetve; köztük mezei juhar, turkesztáni szil, vadkörte, kocsányos tölgy, csertölgy és az erdőszegélyre a hazai cserjék közül a galagonya került a talajba.

Az utógondozás is kulcsfontosságú, 3 éves keretszerződéssel ezt a helyi erdészet szakértői végzik.

A későbbiekben tervezünk egy rekreációs park, közösségi tér kialakítását is a területen a gyárban dolgozók és a cég partnerei számára, ezzel is segítve a természethez való kapcsolódás lehetőségét.

A program hatása és eredménye:

Főbb eredmények:

  • a kibocsátott CO2 helyi szinten történő megkötése egy 4000 m2 nagyságú területen
  • biodiverzitás megőrzése és növelése 5 féle különböző fafaj elültetésével és telepítésével
  • fűnyírási tevékenység és műtrágya használatának elkerülése a talaj megóvása miatt
  • klímaadaptáció – alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz (levegőtisztító és hűsítő hatása az erdőnek)

Kapcsolódó linkek:

https://www.grundfos.com/media/reports/sustainability-report-2022

 IDC Manufacturing Forum 2022 (szinopszis)

https://www.idc.com/eu/events/69425-idc-manufacturing-forum?g_clang=HUN#category_10

Smart factory 2023 (videók)

https://vimeo.com/845944205/b8f1152c2a?share=copy

https://drive.google.com/file/d/10UCV83fVGBGo5N2Ryl6VDvyIKEAmHUS4/view?usp=sharing

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás, CO2, net zero, erdő, Grundfos, climate change, éghajlatváltozás

 

„Az építőiparban sem feledkezhetünk meg arról, hogy az általunk felhasznált erőforrásokat a természettől kapjuk, amely otthon ad az évmilliók alatt kialakult élővilágnak. Küldetésünk, hogy ipari tevékenységünket ennek maximális figyelembevételével alakítsuk és a biodiverzitást üzleti stratégiánk egyik alappillérének tekintsük. Ezért indítottuk a pilisi dolomitbányánknál biodiverzitás programunkat, melynek fő célja, hogy élőhelyeket és életteret biztosítsunk az itt található értékes növény és állatfajoknak.”

Daniel Domini, ügyvezető igazgató

 

Cég neve:

Saint Gobain

Megvalósítás éve:

2020-tól folyamatosan

Célterületek:

Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A Saint-Gobain pilisvörösvári Weber üzemében található dolomitbánya már több, mint 120 éves múltra tekint vissza. A 2020 év végén, központi kezdeményezésre indított biodiverzitás programunk fő célja, hogy élőhelyeket és életteret biztosítsunk az itt található értékes növény és állatfajoknak, továbbá bebizonyítsuk, hogy bányászati tevékenység mellett is biztosítható és tovább növelhető a természeti sokszínűség.

A Saint-Gobain stratégiája, hogy a világszerte több, mint 650 üzeme közül az egyes fenntarthatósági célokra legnagyobb hatást gyakorolni tudó üzemeket helyezi fókuszba. A biodiverzitás megóvása és a helyreállítása szempontjából a bányaüzemeknek a legjelentősebb a szerepük.

A program intézkedései, vállalásai:

A Pilis-hegységben – 11 hektáron – tevékenykedő építőipari vállalatként kiemelten fontos számunkra a környezetünk megóvása. Ahhoz, hogy emberek millióinak tudjunk vakolatot, csemperagasztót és egyéb műszaki habarcsot biztosítani, elengedhetetlen a bányászati tevékenység.
Biodiverzitás programunk a vállalati klímasemlegességi vállalásai kapcsán született. A Science Based Targets által validált net zero vállalások között a hulladékkal, CO2-vel, energiafogyasztással stb. kapcsolatos célok mellett megjelenik a biodiverzitás megóvása és helyreállítása.

Ennek érdekében biológus szakemberek segítségével térképeztük fel a flórát és faunát, mellyel osztozunk. Első lépésként egy addig nem létező állandó vizes élőhelyet hoztunk létre, legeltetéssel tartjuk karban és diverzifikáljuk a gyepfelületünket, denevérmenedékké alakítottuk a robbanóanyag raktárunkat, madárodúkat, fecskefészkeket és méhkaptárakat helyeztünk ki, valamint óvjuk védett növényeinket. Mindezt olyan rendszerszemlélettel igyekszünk megtervezni, hogy az élőhelyek létrehozásával egy önfenntartó ökoszisztéma alapjait teremtsük meg.

Ehhez, záportározó és szikkasztó medencénk helyén létrehoztunk egy közel 2000 m2-es vízfelületű állandó víztestet, amelybe nádat és gyékényt telepítettünk. Ezzel összeköttetésben kialakítottunk egy racka juhokkal legeltetett kb. 1 hektáros gyepes területet. Kihívás volt a természeti értékek megőrzése ipari környezetben, védett élőhelyek létrehozása az üzem területén. A legeltetéssel érintett terület és a víztest kialakítása során figyelembe kellett venni a természeti adottságokat, illetve a munkavégzéssel is össze kellett hangolni a megvalósítást.

Célunk az volt, hogy olyan formában folytassunk bányászati tevékenységet, amely pozitív hatással van a biodiverzitásra és ezt sikerült elérnünk.

A program hatása és eredménye:

A tó ökoszisztémája stabil, diverzitása folyamatosan növekszik, ahogy a gyep diverzitása is. 2022 nyarán a felmérés szerint az olasz és tarlósáska állomány a legeltetett területen kb. 20-30 példány/m2 volt. Denevér menedékünket használták áttelelésre. Védett madár populációnk növekedett. Fokozottan védett magyar gurgolya állományunk természetvédelmi értéke eléri az 500 millió forintot.

A fajok száma 154-ről 199-re nőtt 2022-re és idén újabb fajokkal, 200 fölé gyarapodott.
2023-ban elindítottuk a programot Halmajugrán a Rigips gyár területén is, és szeretnénk inspirálni minél több vállalatot a saját programjuk elindítására előadásokon, cikkeken, üzemlátogatáson keresztül.

2023-ban több mint 150 diáknak tudtunk kihelyezett természetismeret órát tartani és a biodiverzitás fontosságáról beszélni.

Kapcsolódó linkek:

https://www.saint-gobain.hu/fenntarthatosagi-kotelezettsegeink

https://www.saint-gobain.hu/saint-gobain-biodiverzitas-program

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás megóvása és helyreállítása, őshonos fajok, védett fajok

 

„A Nestlé 2025-re kulcsfontosságú nyersanyagai ötödét olyan területekről fogja beszerezni, amelyeket talajmegújító módszerekkel művelnek meg. A LENS program lényege, hogy a mára már világszinten elterjedt nagyüzemi mezőgazdasági termelés negatív hatásait kiküszöbölje, és az ennek kitett termőtalajt újra olyan állapotba hozza, amelynek révén a föld hosszútávon megőrizheti termőképességét.”

Noszek Péter, ügyvezető igazgató


Cég neve:

Nestlé Hungária Kft.

Megvalósítás éve:

2022-2023

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Vízhasználat, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek, Fenntartható ellátási lánc

A program célja:

A Nestlé 2025-re kulcsfontosságú nyersanyagai ötödét olyan területekről fogja beszerezni, amelyeket talajmegújító módszerekkel művelnek meg.

A Nestlé büki talajmegújító mezőgazdasági programjának lényege, hogy:

  • a mára már világszinten elterjedt nagyüzemi mezőgazdasági termelés negatív hatásait kiküszöbölje, és
  • az ennek kitett termőtalajt újra olyan állapotba hozza, amelynek révén a föld hosszú távon megőrizheti termőképességét.

A program keretében a Nestlé Purina a talajmegújító mezőgazdasági gyakorlatokra történő átállást igyekszik előmozdítani beszállítói körében, hogy:

  • javítsa ellátási láncának ellenálló-képességét, valamint
  • hozzájáruljon a vállalat nettó nulla kibocsátási céljához.

A program intézkedései, vállalásai:

A talajmegújító mezőgazdasági gyakorlatok szélesebb körben történő elterjesztése az ellátásbiztonság elősegítése mellett alkalmas:

  • nagymértékű szénmegkötésre és kibocsátáscsökkentésre is,
  • növeli a talaj vízmegtartó képességét, így javítva a vízkészletek minőségét,
  • növeli a biodiverzitást,
  • alkalmas haszonállatok legeltetésének bevonására,
  • nem utolsósorban hosszú távú biztonságot jelent a gazdálkodók számára is.

A Landscape Enterprise Networks (LENs) a magánszektor ökoszisztéma-szolgáltatási piactereinek egy adott területen történő fejlesztésére szolgáló módszertan. A 3Keel brit fenntarthatósági tanácsadó cég által kidolgozott program számos európai országban fut, és gondozását – a LENs alapelveivel és iránymutatásaival összhangban – a jobb földgazdálkodást és üzleti gyakorlatokat támogató Preferred by Nature nemzetközi nonprofit szervezet végzi.

A LENs program kezdeményezője Magyarországon 2021-ben a Nestlé Hungária Purina állateledel-üzletága volt a nyugat-dunántúli régióban. A Nestlé Purina büki állateledelgyárába évente beszállított alapanyag jelentős részét magyar gazdáktól vásárolt gabona teszi ki.

A LENs módszertan egy olyan független, ökológiai szolgáltatásokon alapuló mechanizmus, melynek keretében azok a vállalkozások, melyeknek közös érdeke egy adott régióban a természeti értékek és funkciók védelme és javítása, a kitűzött célok érdekében együttműködve közösen finanszírozzák a meghatározott gyakorlatokat és intézkedéseket.

A Bükön 2021 nyarán megkezdődött program egyelőre a Nestlé Purina Petcare finanszírozásában valósul meg, a Preferred by Nature mellett a Syngenta, Biospheres és Agricircle szakmai támogatásával. A jövőben a LENs Magyarországarra törekszik, hogy további társfinanszírozókat, magán- vagy állami szerveket, civileket vonjon be a programba. Ezek a partnerségek lehetővé tehetik, hogy a LENs Magyarország hálózata minél nagyobb területen biztosítsa a természetes erőforrásokra, az ökoszisztéma-szolgáltatásokra és az ellátásilánc-biztonságra gyakorolt jótékony hatását.

A program hatása és eredménye:

 

2022 során 3 gazdálkodóval több mint 200 hektáron működtünk együtt talajmegújító mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazásának végrehajtásában, amelyet a Nestlé Purina több mint 260 000 EUR értékben finanszírozott.

2023-ban 12 gazdálkodóval, több mint 5000 hektáron folytatjuk a programot, melynek keretében a kidolgozott monitoring-, jelentés- és ellenőrzési rendszer által helyet kap az eredmények mérése. A program fontos része a gazdálkodók szemléletformálására, edukációjára létrehozott Farm Network hálózat is, ennek keretében évente 4-5 gazdatréninget szervezünk.

 

Kapcsolódó linkek:

 

https://landscapeenterprisenetworks.com/hungary/
https://www.nestle.hu/talajmegujito-mezogazdasag
https://www.nestle.hu/media/pressreleases/talajmegujito-mezogazdalkodas
https://www.youtube.com/watch?v=ZA_Oj_TVlYk

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

regeneratív mezőgazdaság, talajmegújító mezőgazdaság, biodiverzitás helyreállítás, klímavédelem, élelmiszerbiztonság, ellátási lánc