A KBC Csoport többé nem hitelez új olaj- és gázmezőkhöz köthető projekteket

Budapest, 2021. december 7. – A fosszilis tüzelőanyagok visszaszorítása érdekében a KBC 2016-ban tette közzé első csoportszintű energiahitel stratégiáját, ami az elmúlt öt évben egyre szigorúbbá vált. A csoport most még tovább megy: véget vet az új olaj- és gázlelőhelyek kiaknázására és a meglévők korszerűsítését célzó projektek finanszírozásának.

2021 november 1-től kezdve a KBC újfent szigorít üzletpolitikáján, és újabb intézkedésekkel segít elérni a karbonsemlegességet 2050-re. A csoport új energiahitel-stratégiája megerősíti a fosszilis energiahordozókkal kapcsolatos projektek hitelezésére vonatkozó, évek óta érvényben lévő korlátozásokat, és véget vet az új lelőhelyek kiaknázására és a meglévők korszerűsítésére irányuló feltárások és fejlesztések finanszírozásának.

Johan Thijs, a KBC Csoport vezérigazgatója szerint hatalmas kihívással nézünk szembe: „A Földünkre nézve a globális felmelegedés az egyik legnagyobb fenyegetés, és jelentős, tartós hatással lesz a gazdasági fejlődésre és jólétre. Prominens nemzetközi pénzügyi intézetként aktív szerepet szeretnénk vállalni a klímaváltozás elleni küzdelemben. A környezeti szempontokat is figyelembe vevő nyereséges növekedés és a pozitív társadalmi változások kéz a kézben járnak. A KBC szigorú követelmények és fenntarthatósági alapelvek segítségével szeretné elérni e kettőt egyszerre, miközben csökkentjük saját szénlábnyomunkat és népszerűsítjük a zöld pénzügyi termékeket.”

még szigorúbb irányelvek

A csoport többé nem hitelez, nem ad tanácsot és nem köt biztosítást új olaj- és gázmezőkkel kapcsolatos projektekre és a meglévők korszerűsítére. Ebbe beletartozik az északi- és déli sarkköri szárazföldi és óceáni lelőhelyeken folytatott és a palaolaj-kitermelés is. A KBC szintén felhagy a mélytengeri fúrás segítségével és a kátrányhomokból kinyert kitermelés, illetve az  új lelőhelyek feltárásának finanszírozásával. „Nem hitelezünk többé olyan vállalatoknak, akik csak olaj- és gázmezők kiaknázásával foglalkoznak. Néhány energiaátmenettel kapcsolatos kivétel mellett a vertikálisan integrált olaj- és gázcégeknek mostantól csak úgy biztosítunk forrásokat, ha a hitelek 2030-ig kifutnak, hacsak az adott vállalat nyilvánosan be nem jelentette, hogy nem kezd projekteket új lelőhelyeken. 2022. január 1-től pedig a vertikálisan integrált cégek is csak egy olyan záradék elfogadásával juthatnak finanszírozáshoz, amelynek értelmében a forrásokat nem használják új olaj- és gázmezők fejlesztésére” – részletezte a változásokat Suba Levente, a K&H Fenntarthatósági programjának vezetője. Ezen esetektől eltekintve, bár szigorú feltételek mellett, a csoport továbbra is fog hitelezni, tanácsot adni és biztosítást kötni olajhoz és gázhoz köthető tevékenységekre.

fenntartható alapokkal a Földért

A közvetlen finanszírozás mellett már a KBC hagyományos alapjai sem fektetnek kőszénhez köthető eszközökbe, miközben elkötelezte magát, hogy a megújuló erőforrások a teljes energiahitel-portfólióban legalább 65 százalékot tegyenek ki legkésőbb 2030-ig. Ezek aránya 2018 óta folyamatosan növekszik, az elmúlt három évben 56 százalékról 60 százalékra emelkedett idén június végéig.

A K&H Csoport

Az ország egyik vezető és országosan közel 3700 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit mindenkor magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 200 lakossági ügyfélpontot működtet, és csoportszinten mintegy másfélmillió ügyfélnek kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 2700 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet.

Főbb adatok:

K&H Bank

2021 harmadik negyedévének végén:

saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 439 milliárd forint

mérlegfőösszeg: (IFRS konszolidált, nem auditált): 4556 milliárd forint

adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 59 milliárd forint

K&H Biztosító

2021 harmadik negyedévének végén:

saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 4,8 milliárd forint

mérlegfőösszeg: (IFRS konszolidált, nem auditált): 20 milliárd forint

biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 191,5 milliárd forint

adózás utáni eredmény: (IFRS konszolidált, nem auditált): 6,4 milliárd forint

További információk:

e-mail: sajto@kh.hu

www.kh.hu

0 hozzászólás

Hagyjon egy választ!

Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?
Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!

Vélemény, hozzászólás?