Fenntarthatóság – Közösség
Mint mindannyian tudjuk, a világ, amelyben élünk, számos kihívással néz szembe, az éghajlatváltozástól kezdve a természeti erőforrások fogyatkozásáig. Ezek a kihívások összetettek és sokrétűek, és nem tudjuk egyik napról a másikra megoldani őket. Egy dolgot azonban mindenképpen fel kell ismerjünk, azt, hogy a fenntarthatóság kulcsa az ember.
Amikor a fenntarthatóságról gondolkodunk, legtöbbször a technológiákra és szakpolitikákra összpontosítunk – megújuló energiára, szén-dioxid-kibocsátásra, újrahasznosítási programokra és hasonlókra. Ezek mind fontos eszközök, és továbbra is szükségünk van az innovációra és a fejlesztésükre. A Graphisoft Parkban úgy gondoljuk és tapasztaljuk, hogy az embereken múlik az, hogy sikeresek leszünk-e a fenntartható jövő építésében.
A fenntarthatóság szempontjából az emberek egyik legfontosabb szerepe az emberi kapcsolatokban és a közösségekben rejlik. Bár a technológia és a zöld megoldások fontosak, önmagukban nem képesek megoldani az előttünk álló kihívásokat. Együtt kell dolgoznunk, és olyan kapcsolatokat kell kiépítenünk, ápolnunk, amelyek elősegítik a fenntartható gyakorlatokat és viselkedést.
Ha erős és rugalmas közösségeket építünk, olyan fenntarthatósági kultúrát hozunk létre, amely az egyes projektek vagy kezdeményezések után is fennmarad. Együtt tudunk dolgozni a környezeti kihívások kiváltó okainak azonosításán és kezelésén, legyen szó a társadalmi egyenlőtlenségek kezeléséről, fenntartható munkahelyek létrehozásáról vagy fenntartható életmód kialakításáról. Megoszthatjuk tudásunkat, készségeinket és erőforrásainkat is, hogy támogassuk egymást a fenntartható életmódra irányuló erőfeszítéseinkben.
De mit is jelent valójában a fenntarthatóság? Sokak számára a fenntarthatóság egyszerűen a karbonlábnyomunk csökkentését vagy a természeti erőforrások védelmét jelenti. Rá kell azonban jönnünk, hogy a fenntarthatóság ennél sokkal többről szól. Olyan világ megteremtéséről szól, amelyben mindenki boldogulhat, most és a jövőben is. Egy olyan igazságos, méltányos és fenntartható világ megteremtéséről van szó, amely elismeri minden emberi lény méltóságát és értékét.
A fenntarthatóság nem csupán környezetvédelmi kérdés, hanem társadalmi, gazdasági és erkölcsi kérdés. Fel kell ismernünk, hogy tetteinknek következményei vannak, és hogy felelősséggel tartozunk egymásért és a jövő nemzedékekért. Saját pillanatnyi önérdekünkön túl kell látnunk, és észre kell vegyük, hogy az élet egy nagyobb hálójának, az emberek és más élőlények közösségének részei vagyunk, akik osztoznak ezen a bolygón.
Mit tehetünk tehát a fenntarthatóság előmozdítása érdekében saját életünkben és közösségeinkben? Íme néhány javaslat:
Először is, csökkenthetjük saját karbonlábnyomunkat azáltal, hogy tudatosan döntünk arról, hogy mit és hogyan fogyasztunk. Átállhatunk megújuló energiára, csökkenthetjük az egyszer használatos műanyagok használatát, bevezethetjük az újrahasznosítási jó gyakorlatokat, kevesebb húst ehetünk, és autó helyett tömegközlekedést vagy kerékpárt használhatunk.
Másodszor, helyi, nemzeti és nemzetközi szinten is felléphetünk a változás érdekében. Támogathatjuk a fenntarthatóságot elősegítő szakpolitikákat. Felszólalhatunk a környezetet károsító gyakorlatok ellen is, mint például az erdőirtás vagy az érzékeny területeken történő olajfúrás.
Harmadszor, olyan kapcsolatokat és közösségeket építhetünk, amelyek elősegítik a fenntarthatóságot. Együttműködhetünk olyanokkal, akik osztják értékeinket, és együtt dolgozhatunk a fenntartható megoldások megteremtésén. Másokat is oktathatunk és inspirálhatunk arra, hogy csatlakozzanak hozzánk egy igazságosabb és fenntarthatóbb világ megteremtéséért tett erőfeszítéseinkben.
A Graphisoft Parkban éppen ezért, a közösségformálás érdekében rengeteg programot szervezünk, amelyek az emberi kapcsolatok építését szolgálják. Tudunk egymásról, együttműködünk, kapcsolódunk. Az itt dolgozó mintegy 5000 ember egy összetartó közösség része, amely értékközösség is egyben. Együtt alakítjuk a fenntartható jövőt.