A Fenntartható Jövő Bankja
Egy felelős vállalat részéről a fenntarthatóság nem csupán erkölcsi, hanem üzleti szempontból is nélkülözhetetlen. Az ESG szempontjainak stratégiai üzleti tevékenységünkbe való integrálásával igyekszünk a mindennapi tevékenységünket környezetünk hasznára fordítani. Fontosnak tartjuk, hogy a hazai vállalatok és a lakosság egyik legnagyobb finanszírozójaként hozzájáruljunk ügyfeleink saját fenntarthatósággal kapcsolatos céljaik eléréséhez. Hiszünk abban, hogy a vállalatoknak nemcsak nyereséget kell termelniük, hanem felelősséget is kell vállalniuk a fenntartható környezet és társadalom iránt.
dr. Barna Zsolt, elnök-vezérigazgató
Cég neve:
MBH Bank Nyrt.
Megvalósítás éve:
2023-
Célterületek:
Klímavédelem, klímaadaptáció, Vízhasználat, Biodiverzitás
A program célja:
Az MBH Bank azonosítva korunk legfőbb kihívását, a környezeti és működési fenntarthatóságot, elkötelezett abban, hogy a hazai pénzügyi piacokon a fenntartható gazdasági működés megteremtésének kulcsfontosságú szereplője legyen. Ennek érdekében 2023 decemberében megalkotta az éveken átívelő Fenntartható Jövő Bankja elnevezésű, komplex ESG programot.
Az MBH Bank a program keretén belül három meghatározó vállalást tett:
- a biodiverzitás megőrzését,
- a dekarbonizáció elérését, és
- a zöld hitelezési célok megvalósítását tűzték ki célul.
A dekarbonizációs törekvések elérése érdekében a Bank olyan nemzetközi szervezetekhez csatlakozik, mint a Net Zero Banking Alliance, és vállalást tett, hogy első magyar tulajdonú bankként már 2024-ben csatlakozzon a Science Based Targets Initiative (SBTi) kezdeményezéshez, amellyel a károsanyag kibocsátásuk csökkentését nemzetközi, tudományos alapon validáltatják.
A program intézkedései, vállalásai:
2023. december 4-én a Climate Summit eseményen a Bank bejelentette a „Fenntartható Jövő Bankja” éveken átívelő, átfogó fenntarthatósági- és környezetvédelmi keretprogramot, amely keretében három meghatározó vállalást tettek:
- célul tűzték ki a biodiverzitás megőrzését,
- zöld pénzügyi megoldásokkal és programokkal természeti élőhelyeink és állatfajaink védelmét, valamint
- Magyarország klímacéljainak támogatását és dekarbonizációs törekvéseket.
Első vállalásuk megvalósítása érdekében az Agrárminisztériummal dolgoznak közösen 10 hazai nemzeti park biodiverzitást támogató programjainak megvalósításán. Az együttműködési megállapodás kifejezett célja, hogy hazai szervezetekkel, nemzeti projekteket támogassanak.
- A Kárpát-medence kipusztulással egyik potenciálisan fenyegetett partimadár-madárfaja, a székicsérhez kapcsolódó fajvédelmi törekvéseket jeladózással történő kutatás megvalósításán keresztül bővítik a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának bevonásával.
- A nemzeti parkokkal közös együttműködés keretében másik kezdeményezésként, megújuló energiára támaszkodó, napelemes szivattyús vízpótlást valósítanak meg a Duna-Tisza közében a klímaváltozás és süllyedő talajvízszint miatt kiszáradó, eltűnő vizes élőhelyek helyreállítása érdekében.
- További természetvédelmi célkitűzés a szikes pusztában időszakos vízborítású pannon szikes vizes élőhelyek rekonstrukciója, és a hozzájuk kötődő védett fajok állománya, többek között a vöröshasú unka és számos partimadár-faj fenntartása.
- Mindezek mellett szintén fontosak a vadmacska védelmi projektek. A tervezett vizsgálatok, illetve a várható eredmények megalapozhatják és segíthetik a faj gyakorlati védelmi stratégiáinak átfogó, nagyobb térléptékű és egyben helyi szintű kidolgozását és megvalósítását.
Passzív termékeik mentén segítik azokat a piaci szereplőket, akik sokat tesznek a biodiverzitás megőrzéséért, aktív termékekkel, hitelberuházásokkal az energiahatékonyságot növelő beruházások által. Cél 2024-ben a zöldhitel állomány 4 százalékpontos növelése.
A program hatása és eredménye:
- A 2023-ban indított MBH Erdő projekt keretében már közel 30.000 fát ültettek el, és ez a szám 2024-ben tovább növekszik az Ipoly Erdő térségeiben a károsodott erdők helyreállítása érdekében.
- A fenntartható kártyás költések után havonta közel egymillió forinttal támogatja a Bank a magyar méhészeket.
- A zöld általánydíjas szolgáltatás kapcsán 2023-ban 200 vércseodú telepítését támogatta, melyből 128 kisvércse repült ki, az odúk telepítése idén is folytatódott.
A Bank 34 millió forinttal támogatta a nemzeti parkokat, és hozzájárult az Ipoly Erdő Zrt. és a Pilisi Parkerdő beruházásaihoz is.
Kapcsolódó linkek:
Az MBH Bank meghirdette a „Fenntartható Jövő Bankja” programot
Tovább gyarapodik az MBH Erdő
Összefog az MBH Bank és az Ipoly Erdő Zrt. az erdőállományok rehabilitációjáért
MBH Bank 2023-as Fenntarthatósági Jelentés
Kapcsolódó kulcsszavak:
biodiverzitás, erdősítés, dekarbonizáció, nemzeti park, megújuló energia, zöld pénzügyi megoldások