Beltéri közösségi komposztálás edukatív körforgásos rendszerben

, ,

„Fejlesztésünk egy komposztáló rendszer, amely a környezeti nevelésben és a szemléletformálás kialakításában nyújt aktív segítséget. Megoldásunkkal minden közösség aktívan hozzájárulhat az élhetőbb és zöldebb városi környezet megteremtéséhez játékos módon.”

Pancsa Emese, ügyvezető igazgató

 

Cég neve:

Compocity Kft.

Megvalósítás éve:

2022

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Körforgásos gazdaság, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A Compocity Kft. egy 2020 óta működő fenntarthatósági szolgáltatást nyújtó startup, amely egy okos komposztáló szolgáltatással támogatja a körforgásos gazdasági kihívásokat városi környezetben. Tevékenységükkel az okos városok fenntartható gyakorlatain keresztül – a talajok egészségének javításáig úgy lépnek fel a klímaváltozás hatásai ellen a munkavállalók, hogy mindezt maga a közösségi összefogás hajtja és működteti. Egy okoskomposztáló berendezés és a hozzá kapcsolódó játékosan edukatív applikácó annak nyomonkövetési megoldásával az almacsutkától a boldog városi növényzetig egy kézben tartják az értékláncot. A munkavállalók így kapcsolódhatnak egyéni és közösségi szinten az ESG célok eléréséhez.

A program intézkedései, vállalásai:

Az ENSZ szerint 2050-re népesség hetven százaléka városokban él majd, jelentős részük pedig irodai környezetben dolgozik. Az irodai hulladék harminc százalékát az organikus zöld javak  teszik ki, amelyre  a Compocity egy városi ökoszisztéma rendszert alkotott: CompoBot, a komposztáló séf egy mikroorganizmus koktél segítségével készít tápanyagdús talajtáplálékot. A körforgást a Compocity biztosítja partnerkapcsolataival a városi zöldszövet gondozására, de amennyiben erre van nyitottság, maguk a közösségek is résztvehetnek a folyamatban és ők maguk adják vissza ültetés formájában a tápanyagot a városi talajok és növények számára. Ezt teszi teljessé a játékos mobilalkalmazás, amelynek segítségével az irodai közösségek nyomon követhetik a munkájukat és környezeti hatásukat. Mindez közösségépítő és edukatív erővel bír, amellett, hogy a begyűjtött adatok támogatni tudják a vállalatok fenntarthatósági törekvéseit. A Compocity által használt városi Miyawaki minierdő módszer egyszerre biztosítja a városi komposzt felhasználást és a maxiumális közösségi ügyfél élményét egy fajgazdag ökoszisztémában zárva a városi körforgást. A hazai módszerben nem csak őshonos növényzet, hanem a Compocity fejlesztésében a biodiverzitás növelése érdekében rovarhotel készítéstől a sünoduig számos élőhelyteremtési aktivitás is a program részét képezi. Az üzenetük lényege, hogy körforgásban bárhol be lehet lépni akár miyawaki minierdők telepítésénél és ehhez tápanyagot létrehozni, vagy fordítva, de a az élelmi hulladék megkeletkezését el kell és el lehet kerülni egy könnyű, játékos és értékteremtő módon.

A CompoBot monitorozza a bedobott anyagot, visszajelzést küld a felhasználónak és mindennapi példákon keresztül szemlélteti a hasznosságot, annak léptékében. A vállalat számára havi riportban összesítik a különböző CO2 kibocsátások egyenértékű tevékenységeit, a hasznosítás kulcsinformációit és a közösségi aktivitásokat, kiemelve a munkavállalók egyéni szerepvállalását is.

A program hatása és eredménye:

Jelenleg több mint 15 nagyvállalatnál, közel 20.000 felhasználót érnek el napi szinten. A következő 5 évben a hatásuk: 75.000 darab működő Compobot, 136500 tonna előállított szervesanyag, 819.000 tonna CO2-ekvivalens megelőzött kibocsátás, 15 millió elért felhasználó naponta, 45.5 millió elültetett fa tápanyagigényét tudja különböző környezeti hasznosságot támogató projektekbe becsatornázni és a hasznosulást mérni, visszacsatolni és tovább építeni azt a motivációs rendszert ami a vállalati felelősségvállalást helyben teszi hozzáférhetővé.

 

Kapcsolódó linkek:

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

körforgásos gazdaság, élelmiszer hulladék, közösségi komposztálás, fenntarthatóság pedagógia