„Büszkék vagyunk rá, hogy 2009-ben létrejött az IFUA Nonprofit Partner nonprofit menedzsment tanácsadó szervezet, amely az IFUA Horváth társadalmi felelősségvállalásának részeként működik. Célja a szervezetek fejlesztése, ezáltal hatékonyságuk, eredményességük és társadalmi hatásuk növelése, fenntartható működésük erősítése. A projekteken szorosan együttműködnek az IFUA Horváth tanácsadóival, akik jellemzően önkéntesként dolgoznak.”

Dr. Bodnár Viktória, ügyvezető

 

 

Cég neve:

IFUA Horváth&Partners Kft.

Megvalósítás éve:

2009 óta

Célterületek:

Oktatás és képzés

A program célja:

 

Az IFUA Horváth&Partners Kft. társadalmi felelősségvállalásának részeként létrehozta az IFUA Nonprofit Partnert, amely nonprofit szervezetek fejlesztésére szakosodott. Célja, hogy a szervezetek hatékonyságának növelésével erősítse társadalmi hatásukat és fenntartható működésüket. Szolgáltatásai három fő területre összpontosítanak: tanácsadás, szakmai önkéntes programok és képzések. Kiemelt figyelmet fordít azokra a szervezetekre, amelyek a társadalmi integráció, a munkaerőpiacra való visszailleszkedés, a lakhatási problémák kezelése és a képzési programok területén működnek.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Az IFUA Nonprofit Partner az IFUA Horváth üzleti életben bevált menedzsment tanácsadási megoldásaira és módszertanaira épít. Személyre szabott tanácsadási szolgáltatásokat, szakmai önkéntes programokat és képzéseket nyújt a nonprofit szervezetek számára, amelyek működésének hatékonyságát és fenntarthatóságát kívánja erősíteni. Tanácsadási projektjei a nonprofit szervezeti működés különböző területeit ölelik fel, mint például a stratégiaalkotás és megvalósítás, szervezetfejlesztés, folyamatszervezés, hatékonyságjavítás, forrásszerzés, üzleti tervezés, társadalmi vállalkozások működtetése, önkéntes menedzsment és társadalmi hatásmérés, IT témák. A szakmai önkéntes programok keretében vállalati önkénteseket vonnak be, akik nonprofit szervezetekkel közösen dolgoznak az üzleti problémák megoldásán. Képzéseik során az üzleti és nonprofit szektor módszertanainak ötvözésével segítik elő a hosszú távú fenntarthatóságot. Az IFUA Horváth tanácsadói jellemzően önkéntesként vesznek részt ezekben a projektekben, munkaidejükben is támogatva a nonprofit szervezetek fejlődését.

 

A program hatása és eredménye:

 

Az IFUA Nonprofit Partner évente 10-15 tanácsadási projektet végez nonprofit szervezeteknek és társadalmi vállalkozásoknak, mintegy 40-50 önkéntes bevonásával, (2023-ban) közel 100 tanácsadói nappal. A sikeres projektek révén növelte a nonprofit szervezetek működésének hatékonyságát, ezzel jelentősen hozzájárulva társadalmi hatásuk erősítéséhez. Az általa nyújtott támogatás optimalizálta a belső folyamatokat, fenntarthatóbb működést eredményezett, különös tekintettel a társadalmi vállalkozások stabilitására. E projektek hozzájárultak a társadalmi integráció előmozdításához, erősítve a nonprofit szervezetek által elérhető hatást a közösségekben. Az IFUA Nonprofit Partner munkája tehát nemcsak a nonprofit szervezetek működésére, hanem szélesebb társadalmi célok elérésére is mérhetően pozitív hatással volt.

 

Kapcsolódó linkek:

 

IFUA Nonprofit Partner

Eredmények

LinkedIn oldal

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

szakmai önkéntesség, nonprofit tanácsadás, nonprofit képzések

 

„Célunk, hogy ne csak a villamos energia legyen zöld, hanem a fejlesztett létesítmény esetében is odafigyeljünk, hogy azt teljes mértékben be lehessen kapcsolni a helyi ökológiai körforgásba. Ezért hívtuk életre ezt a kezdeményezést, amely Magyarországon hiánypótló. A naperőmű környezetvédelmi beruházásként már korábban is szerepelt a fejlesztők gondolkodásában, de az erőművi területek természetbe integrálásának célja és ennek átfogó szemlélete eddig nem jelent meg a hazai piacon rendszerszinten.”

Dr. Farkas Gábor, ügyvezető

 

Cég neve:

SolServices

Megvalósítás éve:

2022

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Alternatív energiafelhasználás és energiahatékonyság, Biodiverzitás, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

Bármit teszünk, közös felelősségünk a természeti sokszínűség megőrzése. Ezen az elv mentén dolgoztuk ki Európában is egyedülálló szakmai útmutatónkat a természetbarát napelemparkok létrehozásáról, amelyet Lumen Park néven valósítunk meg. Cél, hogy a napenergiatermelés előnyeit összekapcsoljuk a természetvédelemmel és az ökoszisztéma megőrzésével. A társadalmi és természeti jóllét fenntarthatósága mellett a beruházás hosszú távú fenntarthatósága és értékmegőrzése is biztosítható. A partnereinkkel példát akarunk mutatni bármely iparág szereplőinek: nem kompromisszumokat kell kötni a természettel az ipari termelés eredményessége érdekében, hanem megoldásokat kell találni mindkettő megőrzésére.

A program intézkedései, vállalásai:

Célunk volt, úgy létrehozni az ország meghatározó közüzemei napelemparkjait, hogy:

  • egyszerre kínáljunk megoldást a tiszta energia iránt megnövekedett igényekre és
  • a társadalom egyre nagyobb fenntarthatósági elvárásit is teljesítjük,
  • a biodiverzitás maximális ösztönzése mellett,
  • a lehető legkisebb megvalósítási lábnyommal.

Lumen Park szakmai útmutatónk 7 szervezet szakembereinek együttműködésével jött létre. A potenciális partnereket 2020 elején kerestük meg, kifejezetten igyekeztünk az iparággal érintett szereplők teljes körét megszólítani, így meghívásra kerültek:

  • mérnöki tervező irodák,
  • kivitelezők,
  • üzemeltetők,
  • kis-és nagyvállalatok,
  • környezetvédelmi szolgáltatók,
  • civil szervezetek,
  • nemzeti parkok

A szakmai útmutató angol nyelvű változata 2022 során készült el, ami alkalmából meghívtuk szakmai egyeztetésre a nemzetközileg elismert ökológiai kutatót, Hannah Montag-t, akivel egy többnapos workshop keretében osztottuk meg egymás eredményeit. Partnereinkkel az együttműködés jelenleg is zajlik első sorban a kiadvány népszerűsítésében.

A szakmai iránytű alapjaiban a nemzetközi kutatási eredményekre épít. Ezzel egyben edukációs célokat is szolgál, bemutatva a napelemparkok várható pozitív környezeti hatását, oktatva ezzel a hazai érintett szereplőket. Ezeknek a pozitív eredményeknek az eléréshez, esetleg megsokszorozásához azonban nem állt rendelkezésre konkrét ajánlás vagy eszközlista. A vállalat szakemberei, a nemzetközi kutatási eredmények értékelése alapján jutott arra a következtésre, hogy a napelemparkot egy ugaroltatott mezőgazdasági területként kell felfogni, így az ökológiai mezőgazdaságban már sikerrel kipróbált eszközök iparági alkalmazásával elkészíthető egy ilyen szakmai útmutató, aminek segítségével a lehető legmagasabb hozzáadott értékű zöldenergia beruházások hozhatóak létre. Ez a személet végül nemzetközi szinten is egyedülállónak bizonyult és a nemzetközi szakmai közösség is új ötletekkel gazdagodott.

A program hatása és eredménye:

Megszületett egy olyan szakmai útmutató (angolul és magyarul), amivel maximalizálni lehet a napelemek pozitív ökológia és környezeti hatásait, ezáltal valóban fenntartható és tiszta energiát lehet előállítani.

A szakmai útmutatót hazánkból és a világ minden tájáról folyamatosan aktívan töltik le energetikai vagy természetvédelmi szakemberek, oktatók és laikusok is. A visszajelzések alapján a nemzeti parkok aktívan hasznosítják az útmutatót a napelemparkok engedélyezése során.

A Lumen Park Szolnok újgenerációs napelemparkban a növényzet tekintetében a fajszám jelentősen növekedett a kezdeti állapothoz képest. Nőtt az értékesebb fajok borítása és a Shannon-féle fajdiverzitás mutató is a területeken. A korábban nagytáblás mezőgazdasági hasznosítás alatt álló területen immár természetközeli élőhely is megjelent, ezáltal elkezdődött a terület természetes növénytakarójának spontán kialakulása is. Megjelentek ritka és védett növények, mint a tengerparti kígyófű és a sziki boglárka.

A madarak diverzitása is nőtt a területen, új fészkelő fajok is megjelentek. A területhasználó madarak száma is nőtt, 2023-ban 23 faj 697 egyedét figyelték meg.

Kapcsolódó linkek:

https://ujgeneraciosnapelempark.hu

https://solservices.hu

Lumen Park újgenerációs napelempark YT video

Kapcsolódó kulcsszavak:

napenergia, napelempark, útmutató, partnerség, iparági együttműködés

 

„A munkatársi elkötelezettség és elégedettség, valamint a szervezeti kultúra megértése kiemelt fontosságú számunkra. A My Voice Pulse felmérésünket négyhavonta végezzük el a dolgozók körében, hogy pontosan lássuk a vállalatot érintő folyamatok megélését, és az ebből következő fejlesztési irányokat. A projektet egy önkéntes csapat viszi a cégen belül, akik az eredményekre alapozva új akciókat is meghatároznak, és azok kivitelezésben is részt vesznek.”

Póka Valentin, országigazgató

 

 

Cég neve:

Coface Hungary Services Kft.

Megvalósítás éve:

2021 óta

Célterületek:

Munkavállalók jólléte

A program célja:

 

A dolgozói elégedettségi felmérés értékes eszközt jelent vállalatunk számára is. Többek között segítséget nyújt abban, hogy:

  • jobban megértsük kollégáinkat,
  • azonosítsuk azokat a területeket, ahol beavatkozásra van szükség,
  • javaslatokat kapjunk a továbblépési irányokra.

A Coface nemzetközi központja úgy döntött, hogy kibővíti elégedettségi felméréseit, és a motiváció mellett a munkavállalói élményt is a felmérés középpontjába helyezi.

Magyarországon emellett létrejött egy önkéntes My Voice csapat is, aki a felmérésben megfogalmazott javaslatok megvalósítását támogatja.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A My Voice Pulse program 2021-re készült el, melyet már 2022-ben meg is újított a vállalat. A felmérést a nemzetközi központ útmutatásai alapján végezzük el Magyarországon is.

A felmérés központi témái a motiváció és a munkavállalói élmény.

A csoport úgy döntött, hogy a tervezett másfél évvel szemben négyhavonta végzi el a felmérést. Ez segít minden érintettnek abban, hogy szorosan felügyelhesse az eredményeket, és mérje a vezetők által végrehajtott javító intézkedések hatását is.

A Coface minden olyan vezetőnek, akinek több mint hat közvetlen alkalmazottja van, hozzáférést biztosított csapatuk válaszaihoz, hogy segítse őket a párbeszédben és a munkavállalói élmény javításának pontos kezelésében.

A felmérés a Coface-t a pénzügyi piaci benchmarkkal hasonlítja össze, de vizsgálja az adott ország statisztikáit is.

A program abban mutat túl a hagyományos elégedettségi felméréseken, hogy hatására Magyarországon létrejött egy munkavállalói csapat (My Voice team) is, akik javaslatokat tesznek a felmérésben feltárt kihívások, nehézségek megoldására, és azok megvalósításában is részt vesznek.

 

A program hatása és eredménye:

 

A My Voice csapat felállása óta az elkötelezettség növekedését mérjük, amiben nagy szerepe van annak, hogy a kollégák saját maguk javasolhatnak új intézkedéséket a felmérés visszajelzései alapján. A személyes részvétel pedig nagyobb elkötelezettséget és motivációt eredményez.

 

Kapcsolódó linkek:

Universal Registration Document 2023

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

elégedettség, bevonás

 

„Fejlesztésünk egy komposztáló rendszer, amely a környezeti nevelésben és a szemléletformálás kialakításában nyújt aktív segítséget. Megoldásunkkal minden közösség aktívan hozzájárulhat az élhetőbb és zöldebb városi környezet megteremtéséhez játékos módon.”

Pancsa Emese, ügyvezető igazgató

 

Cég neve:

Compocity Kft.

Megvalósítás éve:

2022

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Körforgásos gazdaság, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A Compocity Kft. egy 2020 óta működő fenntarthatósági szolgáltatást nyújtó startup, amely egy okos komposztáló szolgáltatással támogatja a körforgásos gazdasági kihívásokat városi környezetben. Tevékenységükkel az okos városok fenntartható gyakorlatain keresztül – a talajok egészségének javításáig úgy lépnek fel a klímaváltozás hatásai ellen a munkavállalók, hogy mindezt maga a közösségi összefogás hajtja és működteti. Egy okoskomposztáló berendezés és a hozzá kapcsolódó játékosan edukatív applikácó annak nyomonkövetési megoldásával az almacsutkától a boldog városi növényzetig egy kézben tartják az értékláncot. A munkavállalók így kapcsolódhatnak egyéni és közösségi szinten az ESG célok eléréséhez.

A program intézkedései, vállalásai:

Az ENSZ szerint 2050-re népesség hetven százaléka városokban él majd, jelentős részük pedig irodai környezetben dolgozik. Az irodai hulladék harminc százalékát az organikus zöld javak  teszik ki, amelyre  a Compocity egy városi ökoszisztéma rendszert alkotott: CompoBot, a komposztáló séf egy mikroorganizmus koktél segítségével készít tápanyagdús talajtáplálékot. A körforgást a Compocity biztosítja partnerkapcsolataival a városi zöldszövet gondozására, de amennyiben erre van nyitottság, maguk a közösségek is résztvehetnek a folyamatban és ők maguk adják vissza ültetés formájában a tápanyagot a városi talajok és növények számára. Ezt teszi teljessé a játékos mobilalkalmazás, amelynek segítségével az irodai közösségek nyomon követhetik a munkájukat és környezeti hatásukat. Mindez közösségépítő és edukatív erővel bír, amellett, hogy a begyűjtött adatok támogatni tudják a vállalatok fenntarthatósági törekvéseit. A Compocity által használt városi Miyawaki minierdő módszer egyszerre biztosítja a városi komposzt felhasználást és a maxiumális közösségi ügyfél élményét egy fajgazdag ökoszisztémában zárva a városi körforgást. A hazai módszerben nem csak őshonos növényzet, hanem a Compocity fejlesztésében a biodiverzitás növelése érdekében rovarhotel készítéstől a sünoduig számos élőhelyteremtési aktivitás is a program részét képezi. Az üzenetük lényege, hogy körforgásban bárhol be lehet lépni akár miyawaki minierdők telepítésénél és ehhez tápanyagot létrehozni, vagy fordítva, de a az élelmi hulladék megkeletkezését el kell és el lehet kerülni egy könnyű, játékos és értékteremtő módon.

A CompoBot monitorozza a bedobott anyagot, visszajelzést küld a felhasználónak és mindennapi példákon keresztül szemlélteti a hasznosságot, annak léptékében. A vállalat számára havi riportban összesítik a különböző CO2 kibocsátások egyenértékű tevékenységeit, a hasznosítás kulcsinformációit és a közösségi aktivitásokat, kiemelve a munkavállalók egyéni szerepvállalását is.

A program hatása és eredménye:

Jelenleg több mint 15 nagyvállalatnál, közel 20.000 felhasználót érnek el napi szinten. A következő 5 évben a hatásuk: 75.000 darab működő Compobot, 136500 tonna előállított szervesanyag, 819.000 tonna CO2-ekvivalens megelőzött kibocsátás, 15 millió elért felhasználó naponta, 45.5 millió elültetett fa tápanyagigényét tudja különböző környezeti hasznosságot támogató projektekbe becsatornázni és a hasznosulást mérni, visszacsatolni és tovább építeni azt a motivációs rendszert ami a vállalati felelősségvállalást helyben teszi hozzáférhetővé.

 

Kapcsolódó linkek:

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

körforgásos gazdaság, élelmiszer hulladék, közösségi komposztálás, fenntarthatóság pedagógia

„A Hellovelonál abban hiszünk, hogy társadalmi, vállalati és egyéni szinten is menő tenni  a fenntartható jövőért. Elektromos kerékpárflotta szolgáltatásunkat választva a vállalatok a jövőbe fektetnek: nemcsak aktívan tesznek a környezetvédelemért, ezáltal hozzájárulnak egy tisztább és élhetőbb környezet kialakításához, de munkavállalóiknak is lehetőséget biztosítanak arra, hogy a mindennapos sportolás – időjárástól és fizikai állapottól függetlenül – az életük szerves részévé váljék.”

Hényel Ágoston, vezérigazgató

 

Cég neve:

Hellovelo Zrt.

Megvalósítás éve:

2020-tól

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Légszennyezés csökkentése, Munkavállalók jólléte, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety

A program célja:

Korunk legnagyobb kihívásai bebizonyították, hogy fenntarthatatlan az emberiség jelenlegi életvitele, így például a közlekedés is. A hatalmas mértékű károsanyag kibocsátás, az ebből adódó légszennyezés, és a végeláthatatlan dugók mind arra hívják fel a figyelmet, hogy égető szükség van alternatív járművekre.

A Hellovelo elektromos kerékpárflottája erre a problémára nyújt innovatív megoldást. A cég célul tűzte ki, hogy minél több munkavállaló térjen át a városi közlekedésben az autóról az elektromos kerékpárra, amely a cégek számára lehetőséget ad arra, hogy hogy a dolgozók munkába jutásának karbonlábnyomát minimalizálják.

A program intézkedései, vállalásai:

A Hellovelo innovatív és fenntartható HR és juttatási megoldásokat kínál az elektromobilitás terén a vállalatok számára: zéró kibocsátású elektromos kerékpárflottájával, szerviz és háttérszolgáltatásával.

A munkaadók számára az elektromos kerékpárok a flottaautók környezettudatos helyettesítői, kiterjesztve a céges járműflottákat a dolgozók szélesebb körére. A jelenlegi klímapolitikai helyzetben, a pandémiát követően meredeken növekszik a kerékpár népszerűsége a munkába járás, napi mobilitás és áruszállítás területén.

Főleg a fiatalabb munkavállalók szívesebben választanak olyan céget, amely komolyan gondolja a fenntarthatóságot, és innovatív módon támogatja őket a saját ilyen irányú törekvéseikben. Ezzel nő az elköteleződésük is.

Az üzleti modell támogatja az egészséges, aktív életmódot, mely a vállalatok számára a szemléletformálás, a wellbeing és az ESG társadalmi oldalának megvalósítása terén hasznos eszköz.

Néhány érv amellett, hogy miért az elektromos kerékpárok a leghatékonyabbak az elektromobilitás területén:

  • emissziójuk nulla,
  • nem terhelik a közúthálózatot (ellentétben az elektromos autók vagy egyéb négykerekű elektromobilitási járművekkel),
  • használatuk a KRESZ-ben megfelelően szabályozott.

A Hellovelo 1500 db kerékpár tartós bérbeadását tervezi középtávon.

  • A tapasztalatok alapján egy elektromos flottakerékpárral évente legalább 1000 km-t tesznek meg.
  • Az elektromos kerékpárnak nincs CO2-kibocsátása, napenergia vagy egyéb megújuló forrásból származó árammal pedig a töltés karbonemissziója is nulla.
  • Ha 1500 db benzines autót évente 1000 km-en elektromos kerékpárra cserélnek le a vállalatok, akkor ezzel 180 tonna széndioxiddal csökkenne a károsanyag kibocsátás.
  • Az elektromos kerékpárok emellett csökkentik a települések zajszennyezettségét és nem terhelik a közutakat.

A program hatása és eredménye:

A cég alapítása óta eddig 17 cég 190 elektromos jármű használatával 19,2 tonnával csökkentette a karbonkibocsátást, nem beszélve a munkavállalók egészségére, közérzetére gyakorolt pozitív hatásról.

Egy konkrét céges példa:

Az MVM cégcsoport 2020 augusztusától indított egy 50 kerékpárból álló flottát.

  • Az alkalmazottak az elektromos kerékpárokkal 42.000 km-t tettek meg egy év alatt.
  • Ezzel 5 tonna karbonkibocsátástól óvták meg bolygónkat és több mint 1,7 millió forint benzinköltséget spóroltak meg (480 Ft-os akkori hatósági áron számolva.)
  • A kerékpározó munkavállalók pedig fittebbnek, egészségesebbnek érezték magukat a rendszeres napi sportolástól.

Kapcsolódó linkek:

Hellovelo Energy Youtube csatorna

Hellovelo – Szolgáltatások

Kapcsolódó kulcsszavak:

elektromos kerékpár, flotta, elektromobilitás, közlekedés, zéró emisszió, munkavállalók jólléte, karbonkibocsátás csökkentés

 

„A Miyawaki erdőtelepítéssel az elsődleges célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a kisléptékű, természetalapú és költséghatékony megoldások szükségességére és előnyeire, továbbá rávilágítsunk a széleskörű részvételen, a helyi közösség bevonásán alapuló intézkedések sikerességére, a települési szintű éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás támogatására. Bízunk benne, hogy a tevékenységünk példaként szolgálhat más vállalatok számára, hiszen a biodiverzitás megóvása nem függ az iparágtól, hanem közös ügyünk és érdekünk.”

Pancsa Emese, CEO

Cég neve:

Compocity Kft.

Megvalósítás éve:

2024

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A Compocity az irodai élelmiszerhulladék átalakításában vezető szerepet vállal, értékes talajtrágyává alakítva azt, együtt mozogva a zöld technológiai trenddel. Ahogy a környezeti megoldások egyre fontosabbá válnak, a Compocity innovatív megközelítése előkelő helyet biztosít számára a növekvő piacon.

A cég kézzelfoghatóan segít elérni a vállalatok fenntarthatósági céljait:

  • nyomon követhető módon konvertálja helyi zöldkörnyezet-regeneráló akciókká az irodai ételmaradékokat, miközben
  • a munkavállalók játékosan kapcsolódhatnak be egyéni és közösségi szinten az ESG célok elérésébe, a cégkultúra részévé emelve a körforgást.

Kiemelt cél, hogy a következő egy évben legalább 20.000 magyar munkavállaló a CompoBot használatával kapcsolódni tudjon városi ültetéseinkhez vagy épp az ültetéseken szeressen bele a komposztálásba, továbbá a körforgásos szemlélet mentén minél több közösségben induljon el a szemléletformálás és edukáció, amely nagyban hozzájárul a karbonlábnyom csökkentéséhez.

A program intézkedései, vállalásai:

A városok klímaváltozás elleni immunrendszerét a meglévő zöldterületek megóvásával, és aszályos időszakok elleni fejlesztésével, valamint újabb, burkolt felületek helyén létrehozott zöldfelületekkel erősíthetjük, amelyek alapját a természetalapú megoldások jelentik.

Ennek az komplex feladatnak az egyik legjobb és legösszetettebb módszere egy holisztikus gondolatokon alapuló zöldfejlesztési  módszer: a miyawaki minierdő.

Az Akira Miyawaki, japán botanikus-ökológusról elnevezett módszer lényege, hogy az őshonos facsemetéket és cserjéket közel ültetik egymáshoz, minél változatosabban, a hagyományosnál sűrűbben, ettől lesz őserdő-szerű a megjelenése. A zsúfoltság miatt a csemeték versenyezni kezdenek a napfényért és a tápanyagokért. A fák és a cserjék a növekedési versenyben végül is egymást segítve sűrű, egészséges, gyorsan növekvő életközösséget, ökoszisztémát hoznak létre.

A módszert a Compocity csapata ehető őshonos fajokkal gazdagítva adaptálta, annak környezeti hasznosságát egy társadalmi üggyé kovácsolta.

Közterületi alkalmazáson túl az országosan újdonságként ható úttörő módszer iskolai- és óvodai hatására hívják fel a figyelmet, mely a környezettudatos magatartás és a fenntarthatóság felé tett lépés.

Az erdőtelepítés mellett az alábbi erdőalkotó, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott programokkal kapcsolják össze a Compocity tápláló városi minierdejének születését

  • ‘Növényvakság’ szabadtéri kiállítás – facsemete- és cserje fajfelismerés.
  • Rovarhotel kialakítás, amely lehetővé teszi a különböző rovarfajoknak, hogy menedéket találjanak és részt vegyenek környezetünk összetett ökoszisztémájának fenntartásában.
  • Sünszálló készítés, amely egy kulcsfontosságú, védelmet nyújtó élőhely a sünök túléléséhez és közvetett módon hozzájárul a helyi ökoszisztéma egészségéhez.
  • CompoLabor szabadtéri talajjal kapcsolatos foglalkozás, melynek ideje alatt talajt gyúrunk, tapintunk és elvihető magbonbont készítünk.
  • Növényfelismerő közösségi játék, amely során az élménypedagógia eszközeivel növényismereteinket gazdagíthatjuk.

A CompoBot, a komposztáló-séf megismerése, aki  az organikus nyersanyagot beltéri, városi körülmények között alakítja át magas tápanyagtartalmú talajregeneráló anyaggá, városi hasznosításra.

A program hatása és eredménye:

Eddigi főbb projektek:

  • 100 négyzetméteres Miyawaki minierdő létrehozása Sopronban a Kékbolygó Klímavédelmi Alapítvány, a SopronFeszt szervezőinek, és Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával.

  • 95 négyzetméter beton feltörésével kialakított Miyawaki minierdő ültetése a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium udvarán számos Compocity ügyfél részvételével és Rákosmente Önkormányzatának támogatásával

Kapcsolódó linkek:

Beton előttünk, erdők utánunk! – videó a Miyawaki erdő kialakításáról

Compocity FB oldal

Compocity weboldal

Kapcsolódó kulcsszavak:

miyawaki minierdő, erdőtelepítés, biodiverzitás, ökoszisztéma, klímaadaptáció