A magyar tulajdonú építőipari vállalatok között élenjáróként, harmadik alkalommal készítette el ESG jelentését a Market Csoport. A Deloitte által auditált riportot a nemzetközileg legelterjedtebb GRI (Global Reporting Initiative, azaz Globális Jelentéstételi Kezdeményezés) szabvány alapján állította össze a vállalat, a publikálás időpontját pedig előrehozták annak érdekében, hogy megfeleljenek a 2023 végén megjelent ESG törvénynek.

A Market Csoport jelenlegi, ötéves fenntarthatósági stratégiai időszakának a felénél jár. Az eltelt időszakban a 2025-re vállalt célok közül többet is sikeresen teljesített már 2025 előtt, öt év helyett három év alatt. Az elmúlt három év számos tapasztalattal és kihívással teli időszak volt, aminek következtében a cégcsoport folyamatosan fejlődött.

Az előrelépést lelkes munkavállalóin kívül annak is köszönheti, hogy a Market Csoport rendelkezik egy fenntarthatósági munkacsoporttal, továbbá a LEAN-módszertan sikeres bevezetésével növeli hatékonyságát mindennapi működésében. A BIM-menedzsment csapat, a kibővült BI-adatelemző csapat és az Innovációs Osztály közreműködésével számos sikeres fenntarthatósági projekt valósulhatott meg az elmúlt időszakban.

A stratégiai célok mentén haladva érnek el eredményeket

A Market Csoport környezetvédelmi akciócsoportot hozott létre, amely az alulról jövő kezdeményezések támogatásával dolgozik a fenntartható célok megvalósításán. 2023-ban például a munkacsoport egy teljeskörű, úgynevezett anyagtárolási jegyzőkönyvet készített, amely segíti a projektek során az anyagok helyes tárolását. Ennek köszönhetően jelentősen csökkent a hulladék mennyisége, hiszen kevesebb anyag ment tönkre a megfelelő tárolás eredményeként.

A Market Csoport a tehetségek vonzása és megtartása stratégiai cél mentén is jelentős előrelépést mutatott. A munkatársak képzése és fejlesztése mindig is kiemelt prioritás volt a cégcsoportnál: a munkavállalók képzési óraszáma már elérte a 30 óra/főt, és ezzel már közel jár a 2025-re kitűzött 32 óra/fő célhoz.

A biodiverzitás védelmére tett erőfeszítései részeként a cégcsoport 2023 tavaszán 16 880 darab őshonos facsemetét ültetett a Pilisi Parkerdő területén. A Market Építő Zrt. önkéntes kötelezettségvállalása, hogy az 5 éves stratégiai időszakban saját költségén megduplázza a projektekre ültetett fák számát. Tulajdonképpen egy klímavédelmi erdőszerkezet átalakítás valósult meg 2,1 hektáros területen, mivel az őshonos lombhullató fafajok jobban alkalmazkodnak a helyi éghajlati viszonyokhoz.

Az adatok mutatják meg a valódi előrelépést

A fenntarthatósági célok mentén számos mutatónk esetében sikerült javulást elérni a 2019-es bázisévhez képest:

  • a bevételarányos ÜHG (üvegházhatású gázok) intenzitási mutató 37,5 %-kal csökkent,
  • a villamosenergia-felhasználásból eredő ÜHG-kibocsátás 24 %-kal csökkent,
  • a kommunális vízhasználás 70 %-kal csökkent;
  • az összhulladék mennyisége 39 %-kal csökkent.

Komoly pozitív visszaigazolás a vállalat számára, hogy az idei évben a Market Építő Zrt. nem csak felkerült a HVG és Planet Fanatics közös ESG TOP 40-es listájára, hanem díjazásban is részesült, hiszen környezeti kategóriában 3. helyezést sikerült elérnie.

Az, hogy éppen ebben a kategóriában kaphatott elismerést, annak köszönhető többek közt, hogy a 2020-as ESG-felmérése eredményei alapján a társadalmi és átláthatósági tényezőkön túl a környezeti hatásokkal is elkezdtek stratégiai szinten foglalkozni.

A Market Építő Zrt. már tavaly is helyett kapott ezen a listán a legjobb 10 között, viszont folyamatos törekvéseinket és erőfeszítéseinket jól mutatja, hogy a környezeti kategóriában a tavalyi 9. helyről idén már sikerült feljutnunk a dobogóra.

„Büszke vagyok rá, hogy a Market Csoport mérnöki tudásán és szakmai elkötelezettségén kívül már nem csak átláthatóságával, szociális érzékenységével, hanem környezettudatosságával is mintát nyújt a magyar és regionális építőipari cégek számára. Mindezért köszönettel tartozom vezetőtársaimnak, és az ESG területekkel közvetlenül vagy közvetve foglalkozó munkatársainknak, valamint a cégcsoport összes dolgozójának” – mondta Báthory Balázs, a Market Építő Zrt. innovációért és stratégiai fejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettese.

A jelentés rövidebb kivonata ezen a linken érhető el: LINK, a teljes változatot pedig itt találják:

https://market.hu/_projects/market/uploads/docs/106/hu/669f5f6e7a0e8market-esg-2023-final.pdf

A DS Smith a fenntartható csomagolási megoldások, papír és újrahasznosítási szolgáltatások szállítójaként van jelen a világ több, mint harminc országában. Szerepe kulcsfontosságú a különböző ágazatok, mint e-kereskedelem, FMCG, valamint ipar értékláncaiban. Globális szinten elkötelezett a fenntartható működés és a körforgásos gazdaság megteremtése iránt. 2020-ban indították el a „Jelenben a jövőért” fenntarthatósági stratégiájukat ambiciózus rövid és hosszú távú célok kitűzésével, amelyek megerősítették a körforgásos gazdaság iránti elkötelezettségüket küldetésükben, ami „A csomagolás újraértelmezése a változó világban”.

Céljuk, hogy 2050-re elérjék a nettó zéró üvegházhatású gáz kibocsátást. Az ehhez vezető úton számos célkitűzést fogalmaztak meg. 2025-ig elérendő céljaik: biodiverzitás mérése és javítása saját erdeikben, és a természettől való függőség értékelés; minden papírgyárukban biodiverzitási program elindítása; papírgyáraik és csomagolóanyag gyáraik 100%-a rendelkezzen vízgazdálkodási tervvel; valamennyi új csomagolási megoldásuknál optimalizálni a rost alapanyag felhasználást az egyes ellátási láncokra; 1 milliárd darab „problémás műanyag” levétele a szupermarketek polcairól; akár 5 újrahasználatra vonatkozó teszt program végrehajtása és a 100%-ban újrahasznosítható vagy újrahasználható csomagolások gyártásának folytatása. 2030-ig elérendő célkitűzéseik: az üvegházhatású gázok kibocsátásában 46%-os abszolút értékű csökkentés Scope 1., 2. és 3. tekintetében a 2019-es szinthez képest; a vízkivétel intenzitásának 10%-kal való csökkentése a vízhiány által veszélyeztetett papírgyárak esetében a 2019-es értékhez képest; minden rost alapanyag minden ellátási láncra való optimalizálása és, hogy ne kerüljön hulladék a szeméttelepekre általuk. Emellett törekszenek arra, hogy valamennyi csomagolásuk újrahasznosítható vagy újrafelhasználható legyen.

Számos – társadalmi és vállalatirányítási kérdésekre is kiterjedő – irányelvvel rendelkeznek. Biztonságos, sokszínű és befogadó munkahelyként működnek és aktív szerepet játszanak közösségeikben. Több diverzifikációt támogató törekvést is elindítottak és céljuk, hogy 2030-ra elérjék a nők 40%-os arányát a felsővezetői pozíciókban. Céljuk, hogy 2025-re valamennyi munkatársukat bevonják a körforgásos gazdaságba, 2030-ra pedig 10 millió embert vonjanak be a körforgásos gazdaságba és a körforgásos életmódba.

Számos ESG értékelésben vesznek részt: 2012 óta az éves MSCI értékelésben (aktuális értékelés: AA), 2014 óta az éves EcoVadis értékelésben (aktuális értékelés: Platinum),  Circulytics – Értékelésük: A-, 2010 óta az éves CDP vizsgálaton (Aktuális értékelés: Climate Change B; Forests B; Water Security A-), DJSI – Értékelésük: 67, 2012 óta az éves FTSE4Good Global Index része, ISS – Értékelésük: ‘Prime’ B-, LSE Green Economy mark, a Londoni Értéktőzsde (LSE) új zöldgazdasági védjegy akkreditációja, 2014 óta AB Sedex tagság, Sustainalytics ESG éves értékelés (aktuális besorolás: 13.1 „alacsony kockázat”), 2013 óta ENSZ Global Compact tagság, 2015 óta az éves WWF Environmental Paper Company Index (EPCI) része.

A DS Smith 2014 óta tesz közzé fenntarthatósági jelentést cégcsoport szinten.

A vállalat különösen fontosnak tartja, hogy ahol működik, helyben megtegyen mindent a fenntarthatóság elősegítése és körforgásos gazdaság megteremtése érdekében, így kulcs partnerként tekint a BCSDH-ra, amely értékes lehetőséget kínál számára, hogy számos vállalattal, szakértővel együttműködjön, kapcsolatot építsen, megosztva a jó gyakorlatokat, tanulva egymástól.

A logisztika és üzletek papírszükségletének csökkentését célzó kezdeményezéseivel újabb, több mint 37 tonna papírt takarít meg éves szinten a SPAR Magyarország. A vállalat emellett belső kommunikációs kampányt indított munkatársai körében a papírfelhasználás mérséklésének tudatosításával kapcsolatban.

„A SPAR évente nagy mennyiségű papírt használ fel az élelmiszer-termelő üzemek, az üzletek, a logisztika és az online shop működtetése során. Vállalatunk fenntarthatósági céljai között fontos helyen szerepel a felhasznált papír mennyiségének csökkentése. Az elmúlt években több sikeres programot valósítottunk meg ezen a területen: az üzletek esetében megszűntek a takarítási naplók és a hűtőkontroll lapok digitális adatokként állnak már rendelkezésre. Ennek köszönhetően 2023-ban 14 tonnával kevesebb papírt használtunk fel. A SPAR online shop esetében digitális szállítóleveleket használunk, amivel éves szinten mintegy 3 tonna papírt takarítunk meg. A közelmúltban pedig a logisztikát és az üzleteket érintő újabb programokat indítottunk, amelyek révén több mint 37 tonnával sikerült a papírszükségletet csökkenteni” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A logisztika területén mintegy 34,4 tonna csökkentést ért el a SPAR az árubemenetet dokumentáló adminisztráció racionalizálásával, valamint a kimenő szállítólevelek példányszámának csökkentésével. Az üzlethálózatban a SPAR szupermarketeket és az INTERSPAR hipermarketeket érintően elektronikus munkalapokat és digitális szerviznaplót vezetett be a vállalat. A cég a tavalyi év utolsó negyedévétől számos, eddig papíralapon vezetett ellenőrző dokumentumot digitális formátumra állított át. Az elmúlt évtől az éves HACCP-ISO oktatási anyag pedig már csak online formátumban érhető el a munkatársak számára. Mindezek révén összesen mintegy 3 tonnával csökkent a szükséges papírmennyiség.

A SPAR belső kommunikációs kampányt is indított munkatársai körében. Kvízjátékokkal, hasznos tippekkel hívta fel a figyelmet a papírcsökkentés fontosságára, hogy minél kevesebb papír landoljon feleslegesen a szelektív kukákban és kallódjon az íróasztalok fiókjaiban.

A SPAR Magyarország is csatlakozott a műanyagmentes júliushoz. Az egész hónapot felölelő szemléletformáló kezdeményezés célja, hogy az üzletek vásárlóinak és a vállalat több mint 14 ezer munkatársának figyelmét felhívják a műanyaghulladékok csökkentésének fontosságára.

A SPAR Magyarország fenntarthatósági programjának fontos részét képezi a felelős hulladékgazdálkodás, ezen belül is kiemelt cél a műanyaghulladékok csökkentése. Emellett a szemléletformálásra is nagy figyelmet fordít a vállalat. A SPAR Youtube oldalán elérhető ÖKO KALAND tízrészes animációs sorozat az óvodások és kisiskolások számára mesél olyan témákról, mint a szelektív hulladékgyűjtés fontossága, vagy az egyszer használatos műanyagok kerülése. A Nestlé Hungáriával közös Tervezz okosan! című – online szintén elérhető – kiadvány pedig hiánypótló ismertetőkkel és pénztárcabarát gyakorlati tippekkel támogatja a környezettudatos fogyasztói szokások kialakítását.

„A hulladékgazdálkodás területén nagy kihívást jelentenek a háztartásokban képződő műanyag hulladékok. Ezért vállalatunk a hónap első napjától elindította a Műanyagmentes július kampányát, amelynek keretében a vásárlóink és a csaknem 14 ezer munkatársunk körében igyekszünk felhívni a figyelmet a műanyaghasználat csökkentésének fontosságára. A kezdeményezésünk a SPAR honlapja mellett áruházi plakátokon, a vállalat Instagram oldalán, szórólapokon, valamint a MySPAR applikációban zajlik július hónapban” – ismertette Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A vásárlók számára a vállalat 99 forintos akciós áron kínálja az újrahasználható, könnyen tisztítható zöldség-gyümölcs tasak csomagot, amely mérsékli a nehezen lebomló hulladék mennyiségét. Egyúttal felhívják a vásárlók figyelmét arra is, hogy az ugyancsak újrahasználható pékáru zsákok alkalmasak akár zöldségek, gyümölcsök vásárlására is. A SPAR szerint az is fontos, hogy a vásárlók válasszanak újrahasznosított alapanyagból készült, többször használatos bevásárlótáskákat, illetve hogy eldobható palack helyett használjanak saját kulacsot.

A fogyasztói szokások átgondolásával, jól tervezett bevásárlásokkal, valamint környezetbarát termékekkel mindenki számára megvalósítható a minél kisebb mértékű hulladéktermelés. Ehhez is hasznos tanácsokat tesz közzé Instagram platformján a SPAR, amely a kampány során nyereményjátékkal is ösztönzi a tudatos vásárlóit.

A vállalat a 14 ezer munkatársát is igyekszik megszólítani olyan hasznos, fenntarthatóságot ösztönző üzenetekkel, amelyek révén munkahelyükön és otthonukban is csökkenteni tudják a keletkező műanyaghulladékon túl a felhasznált papír és víz mennyiségét is. Ilyenek például a saját bögre és alumínium kulacs használata, az energiatakarékosság a szociális helyiségekben, a mértéktartó vízhasználat, a kevesebb liftezés és a hulladékok szelektív gyűjtése. A vállalat emellett 2024. július 22-én biodiverzitással és fenntarthatósággal kapcsolatos előadásokat is szervez munkatársainak, amelyeket visszanézhetővé tesz számukra.

A SPAR ÖKO KALAND animációs sorozat a következő linken érhető el:
https://www.youtube.com/watch?v=zRb8nyc9fvU&list=PL7ShKg970sBDwhWud5KomzqkakUfP-oe4

A Nestlé Hungáriával közös Tervezz okosan! című kiadvány a következő linken érhető el:
https://www.sparafenntarthatojovoert.hu/tervezzokosan/

A SPAR Instagram oldala a következő linken érhető el:
https://www.instagram.com/sparmagyarorszag/

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) „A jövő vezetői” tehetségprogramjával az elsőnek járó elismerést érdemelte ki a fenntartható átállás ösztönzése kategóriában az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj (EEPA) nemzeti fordulójában. Az ünnepélyes díjátadóra július 2-án került sor a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM), ahol az elismerést Márta Irén, a BCSDH igazgatója és Szederkényi Zita, „A jövő vezetői” tehetségprogram vezetője vették át Nagy Márton nemzetgazdasági minisztertől.

Az EEPA célja, hogy Európa legjobb vállalkozásfejlesztési kezdeményezéseit elismerje és bemutassa, kiemelve a legjobb gyakorlatokat és a vállalkozói lét hozzáadott értékeit. A díjért folyó verseny hat kategóriában zajlik, amelyek között a fenntartható átállás ösztönzése különösen fontos szerepet játszik.

A BCSDH „A jövő vezetői” tehetségprogramja 2014 óta működik sikeresen, és célja, hogy az itt végzett vezetők képesek legyenek választ adni a fenntarthatósági kihívásokra és integrálni a fenntarthatósági elveket a vállalati döntéshozatalba. Az elmúlt évtizedben 130 vállalat vett részt a programban, hozzájárulva a dinamikus tudáscseréhez. Összesen eddig 256 szakértővel dolgoztunk együtt számos iparági és tudományos területről. A vállalati szektoron túl, egyetemek, kutatók, társadalmi szervezetek és szabályozó szervek vesznek részt szakértőként és előadóként, növelve a program hatását és jelentőségét. A programban való részvétel minden fél számára értékké vált. Az elmúlt tíz évben 316 vezető végzett a programban, ők ma már aktívan irányítják vállalataik fenntarthatósági átállását és tagjai a program Alumni szervezetének.

„Ez az elismerés hatalmas büszkeséggel tölt el és megerősít minket abban, hogy jó úton járunk a fenntartható vállalati működésre való átállás előmozdításában. Külön köszönet illeti a program mentorait, előadóit, házgazdáit, támogatóit és résztvevőit, akik nélkül nem érhettük volna el ezt a sikert” – nyilatkozta Márta Irén, a BCSDH igazgatója.

Éves szinten mintegy egyhavi energiamegtakarítást jelent a pécsi INTERSPAR hipermarket vonatkozásában mintegy 80 millió forintos beruházással kiépített napelemrendszer.

„A SPAR számára rendkívül fontos a környezeti fenntarthatóság kérdése, azon belül is jelentős energiafogyasztóként kiemelt célunk a lehető leghatékonyabb energiafelhasználás elérése. Ennek legjelentősebb részét, több mint 60 százalékát az üzletek, a logisztikai központok, az élelmiszer-termelő üzemek és az irodák villamosenergia-fogyasztása adja. Az energiahatékonysági beruházásoknak köszönhetően 2023-ban a vállalatunk teljes energiafogyasztása több mint 5,5%-kal csökkent az azt megelőző évhez képest. Az elmúlt évben pedig már egy-egy szegedi, dorogi, pécsi, és gödi áruházunk működését támogatta kiépített napelemrendszer” – ismertette Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A SPAR Magyarország éves megújuló villamosenergia-termelése 2023-ban 779 GJ (216 419 kWh) volt, amely az egyes áruházaknál telepített napelemes rendszerek termeléséből származott. Ez a mennyiség nagyjából 70 átlagos családi ház teljes áramfogyasztásának felel meg. A vállalat minden beruházás esetében megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy alkalmazható-e hatékonyan napelemes rendszer, amely segíti az adott egység villamosenergia igényének kiszolgálását.

A pilot projektként a pécsi INTERSPAR hipermarketben megvalósított 80 millió forintos beruházás részeként napelemes rendszer és akkumulátoros tároló került beépítésre okosszabályozással, amivel csökkenteni lehet a villamos hálózatból egyidőben felvett teljesítményt. A megoldással az elraktározott áramot fel tudják használni akkor, amikor fogyasztási csúcs érzékelhető. A rendszer alkalmazása több előnnyel is bír: egyrészt, az épületnek elegendő a kisebb betáplálás, másrészt a lekötött teljesítmény havi díja is megtakarításként jelentkezik. Az elmúlt csaknem két esztendő tapasztalatai alapján a csúcshónapok júliusra estek, a legkisebb termelést pedig januárban produkálta a rendszer. A tényleges termelési és fogyasztási adatok összevetéséből kiderült: a hipermarket a 12 havi energiafelhasználásából 1 hónapnyit spórol a kiépített rendszerrel.