A 2024. augusztus 15-én megjelent 13/2024. (VIII. 15.) SZTFH rendelet jelentős mérföldkövet képvisel a vállalkozások fenntarthatósági értékelésében, és a 2023. évi CVIII. törvény a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról (ESG tv.) igazodik.

A részletszabályok alapján a kötelezett hazai vállalkozások pontos útmutatást kaptak arra vonatkozóan, hogy miként kell az ESG beszámolót elkészíteni és közzétenni. A kihirdetett változások között vannak a vállalkozások fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeire vonatkozó részletszabályok is.

Bővebb információ és részletek az alábbi linkre kattintva érhető el:

https://www.forvismazars.com/hu/hu/szolgaltatasaink/fenntarthatosagi-jelentes-esg-szabalyozas-2024/fenntarthatosagi-hirek/esg-beszamolo-reszletszabalyai

Június 27-30. között rendezte meg a PET Kupa Egyesület az V. Tisza-tavi PET Kupát, ahol a Henkel csapata a középmezőnyben végzett.

Tavaly év vége és március között 7 árhullám vonult le a Tiszán, jelentős mennyiségű hulladékot szétterítve az ártéri erdőkben, nádasokban, így óriási feladat várt a petkalózokra.

A tavalyi 12-höz képest idén 19 csapat vágott bele az élményekkel, hulladékkal, szúnyogokkal és vöröshangyákkal tarkított folyótakarításba. Az útvonal három éve változatlan, ezért még elkeserítőbb volt látni a nádasok és az ártér hulladékkal való terítettségét, hiszen egy évvel ezelőtt már egy tisztább Tiszát hagytak maguk után a csapatok. Azonban, amíg Kárpátalján a hulladékgazdálkodás nem indul jelentős fejlődésnek – közel 200 településen nincs hulladékszállítás -, addig sajnos az utánpótlás minden évben biztosított lesz. Bár a PET Kupa Egyesület határokon átívelő nemzetközi projektjeinek köszönhetően az elmúlt 2 évben sikerült a helyi vállalkozók, hulladékfeldolgozó telepek hatékonyságát növelni és szemléletformáló programokon keresztül a gyerekeket is elérni, messze még a vágyott cél: a folyó teljes hulladékmentesítése.

Rekord hulladékmennyiség

Minden eddiginél nagyobb flottával és közel 80 kenus különítménnyel rajtoltak el a csapatok, hogy hulladék után kutatva evezze végig a Tiszafüred – Tiszaszőlős – Tiszaderzs – Tiszanána-Dinnyéshát közötti folyószakaszt. A 370 fős mezőny körülbelül 20 százaléka gyermek volt, mert a vállalati csapatok mellett oktatási intézmények is szép számmal képviseltették magukat:

A verseny június 27-én a hajóépítéssel vette kezdetét a Tiszafüredi Morotva Kerékpáros Pihenőparkban.

A csapatok 3 nap alatt több mint 7,5 tonna hulladéktól mentesítették a folyót, amivel bőven felülmúlták a tavalyi 6,5 tonnás mennyiséget. A hulladék jellege változatlan, továbbra is PET-palackokból van a legtöbb, hiszen ezek a súlyuk miatt könnyen úsznak a vízen, de sok üveg, fémdoboz, fél pár papucs és kommunális hulladék is lapult az ártérben.

Rutinos petkalózaink mindent megtettek, annyi hulladékot gyűjtöttek, amennyit csak tudtak, így nagyon szép eredményt elérve a középmezőnyben végeztek.

A csapatok összesen 2320 zsák hulladéktól mentesítették a Tiszát. A kommunális hulladékot a versenyt is támogató MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. segítségével szállíttatja el a PET Kupa Egyesület, míg a szelektív, illetve még szelektálásra váró hulladék a Tisza-tavi Sporthorgász K.N. Kft.-nek köszönhetően jut el Kiskörére, a Folyómentő Központba, ahol további válogatás, előkészítés után adják át újrahasznosításra. Ezáltal ennek az óriási mennyiségnek körülbelül a 60%-a körforgásban tartható és értékes másodnyersanyagként kelhet új életre.

Köszönjük minden Henkeles PETkalóznak a tiszteletre méltó helytállását és hozzájárulását, hogy Tisza-tavi környezetünk megtisztult.

 

 

 

Az 1993 óta működő, papír, csomagolóanyag és higiéniai termékek nagy- és kiskereskedelmével foglalkozó vállalat számára kiemelten fontos a fenntarthatóság és a körkörös gazdaság előmozdítása. A vállalat az OptiGroup cégcsoport részeként működik.

Cégcsoport szinten 2016 óta az éves beszámoló részeként adják ki fenntarthatósági jelentésüket. Fenntarthatósági startégiájukat és 2030-ig megvalósítandó elérendő céljaikat az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai közül az alábbi öt mentén fogalmazták meg: felelős fogyasztás és termelés, a nemek közötti egyenlőség, a tisztességes munka és gazdasági növekedés, a béke, igazság és erős intézmények, fellépés az éghajlatváltozás ellen.

A célok megvalósítása érdekében minden munkavállalójuk és beszállítójuk által elfogadandó Magatartási Kódexet vezettek be. Kötelező antikorrupciós és versenyjogi tréningeket tartanak és az esetleges visszaélések anonim bejelentését „whistleblowing” felületükön biztosítják. A vállalat működése összhangban van az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában foglaltakkal.

A környezeti felelősségvállalás jegyében több törekvésüket is megvalósították az idei évben: lecserélték a kiszállító flottájukat EURO6-os motorral szerelt tehergépkocsikra, valamint kísérleti jelleggel bevezették az elektromos autós kiszállítást. Az irodahelyiségeik a Breeam in use excellent minősítéssel rendelkeznek. Termékválasztékukban jelentős arányban szerepelnek az FSC és PEFC tanúsított termékek, támogatva a felelős erdőgazdálkodást. Beszerzéseik 99%-át európai gyártóktól végzik és egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek beszállítóik fenntarthatóság iránti elköteleződésére. A vállalat rendelkezik ISO 14001-es környezetirányítási tanúsítással.

Kitűzött céljaik hatékonyabb megvalósításának érdekében csatlakoztak a BCSDH-hoz, hogy további jó gyakorlatokat ismerhessenek meg, részt vehessenek a Tanács nyújtotta szakmai tudásmegosztásban, valamint, hogy kapcsolatot építhessenek az egyesület tagvállalataival.

Összesen több mint 18,1 milliárd forintot fordított a SPAR Magyarország a bicskei és a perbáli Regnum húsüzemeinek, valamint az üllői SPAR enjoy. convenience kényelmi termékeket gyártó üzemének életre hívására és fejlesztésére. A legutóbbi beruházások főként az energiarendszereket érintették, de mindhárom egységben a gyártási technológiát érintő fontos fejlesztések is történtek.

„A SPAR működési céljai között nemcsak új üzletek nyitása és meglévők korszerűsítése, hanem az üzletlánc stratégiai jelentőségű élelmiszer-termelési üzemeinek folyamatos fejlesztése is fontos helyen szerepel. A hazai kereskedelmi láncok közül elsőként húsz évvel ezelőtt indítottuk el Bicskén saját tulajdonú Regnum húsüzemünket, amelyhez 2020-ban csatlakozott a perbáli üzemegység is. A SPAR enjoy. convenience üzemünk pedig 2018 óta látja el kényelmi termékekkel a SPAR-üzleteket. A folyamatos beruházásoknak köszönhetően a különféle technológiai eszközök beszerzése mellett az energiahatékonyságot szem előtt tartó fejlesztéseknek is kitüntetett figyelmet tudtunk szentelni” – ismertette Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A vállalat a bicskei Regnum húsüzemét azzal a céllal indította, hogy megbízható forrásból származó, a legmodernebb technológiával feldolgozott, magas minőségű sertés- és marha tőkehúsokat és húskészítményeket tudjon biztosítani a saját üzlethálózata számára. A bicskei üzem modernizálásában fontos mérföldkő, hogy az üzembiztonság és termelési kapacitás folyamatos növekedése érdekében lecserélték a húskészítmény-gyártáshoz használt gőzkazánt. Az új berendezés modern folyamatszabályozó vezérléssel működik, amely lehetővé teszi, hogy alacsonyabb károsanyag-kibocsátás mellett nagyobb teljesítménnyel szolgálja ki a termelési igényeket, a szabályozás miatt mégis gazdaságosabban állítsa elő a húskészítmények gyártásához szükséges gőzt. Az új kazán esetében a kéményből visszanyert energiával melegítik fel például a kazán vizét. Ezzel a megoldással a gyártáshoz használt gőz 40-50%-át tudják megtakarítani.

A bicskei Regnum üzem eszközparkja egy Ulma flow-pack csomagológéppel is bővült, mely 70%-kal kevesebb csomagolóanyag felhasználásával csomagolja például a népszerű S-BUDGET sertés darált húst.

A gyártás során az üzem hálózati vízzel működő termék-visszahűtőket használ. Ez a berendezés segít abban, hogy lehűtött levegővel és vízpárával legyenek képesek kezelni a termékeket, így azok a későbbiekben sem száradnak ki. A felhasznált vízmennyiség csökkentését négy hűtőberendezés segíti elő.

A SPAR 2020-ban vásárolt meg egy perbáli termelőüzemet, mely azóta Regnum húsüzem Perbál néven folytatja működését. Az üzemben az energiarendszer vonatkozásában jelentős fejlesztések történtek a közelmúltban: szén-dioxid alapú, transzkritikus hűtési rendszer került kiépítésre, mely Európában a károsanyag-kibocsátás szempontjából leginkább támogatott megoldás.

Fontos lépés lesz a jövőt illetően, hogy a perbáli húsüzem 2024 végéig új szennyvízkezelési technológiára áll át. A szakemberek monitorozni tudják majd a keletkező szennyvíz mennyiségét és az üzemi körülményeket. A távfelügyelettel rendelkező rendszer pedig gyors hibaelhárítást is lehetővé tesz a későbbiekben.

SPAR enjoy. convenience üzemet 2018-ban zöldmezős beruházás keretében építette fel a SPAR. A vállalat már az üzem energiarendszerének és technológiájának tervezésekor felhasználta a bicskei Regnum húsüzemben szerzett tapasztalatokat. Az elmúlt időszakban a cég a legmagasabb élelmiszerbiztonsági követelményeknek megfelelő üzemben több fejlesztést is végrehajtott már. Az energiamegtakarítás érdekében a világítást például LED lámpákra cserélték a legutóbb.

Sulyok Tamás köztársasági elnök Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést adományozott ifj. Chikán Attilának, az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. elnök-vezérigazgatójának, a BCSDH elnökének. Az Érdemrendet augusztus 15-én Lantos Csaba energiaügyi miniszter adta át a Pesti Vígadóban. A rangos állami kitüntetést a zöld energiára való átállás érdekében, a társadalom és a környezet iránti felelősséggel végzett, és az innovációra is fogékony példamutató tevékenysége elismeréseként vehette át ifj. Chikán Attila, aki elmondta: „A kitüntetés elősorban annak a fenntarthatóság iránti elkötelezettségnek szól, amely az ALTEO és a BCSDH működésének valamennyi területén főszerepet kap, és amely mindkét szervezetben a kiváló csapatok erőfeszítéseinek az eredménye. Ezt az alkalmat is szeretném ezért megragadni, hogy megköszönjem munkatársaim magas színvonalú szakmai munkáját.”

 

2023-ban indult, és három teljes évet ölel fel az a vizsgálati periódus, amelynek első éves eredményét ismertette a Lumen Park Szolnokot üzemeltető SolServices Kft. A terület élővilágát a napelempark megépítése előtt, majd a működés első éve után is felmérték az ökológus szakértők. Az ökológiai megfigyelés eredményei alapján máris elmondható, hogy a beruházási területen a növényfajok mellett nőtt a diverzitás a madarak tekintetében is: a fészkelő és területhasználó fajok száma is pozitív változásokat hozott.

Az üzembe helyezés első éve alatt máris nőtt a fajgazdagság a vizsgált területen az élővilágvédelmi felmérés friss eredményei alapján

A szolnoki Lumen Park nem csak Magyarországon, de globálisan is az első természetbarát napelempark, amelynek megvalósítása a legmodernebb eljárásokat követte fenntarthatóság szempontjából, fókuszba helyezve a növény- és állatbarát módszereket, és a több évtizedes mezőgazdasági termelés által kimerült talaj revitalizálását. Ezért is különösen nagy jelentőségű, hogy a most ismertetett ökológiai kutatás segítségével éveken átnyúlóan nyomon követhető a flóra és fauna változása, gazdagodása, bővülése a napelemparkok területén. Az egyedülálló kutatás során alapvető környezeti paraméterek (talajnedvesség, talajhőmérséklet), növényzet (fajkészlet, borításértékek), rovarok (fajkészlet, mennyiségi viszonyok) és madarak (fajkészlet, mennyiségi viszonyok, területhasználat) megfigyelése zajlik párhuzamosan több helyszínen, így az évek során részletesen összevethető eredmények és átfogóan kutatható adatbázis jön létre az élővilág változását illetően. A minden tekintetben úttörő munka a természetvédelemmel és fenntarthatósággal foglalkozó hatóságok számára is iránymutató eredményeket produkált. A vállalat a szakmai adatbázisát akadémiai kutatások számára is megnyitotta, ahol már elkészült az első tudományos munka, amely ezeken az adatokon alapul.

Az eredmények alapján elmondható, hogy a növényzet tekintetében 2023-ban a fajszám jelentősen növekedett a kezdeti állapothoz képest, a regenerálódó növényzet összborítása pedig ugyancsak jelentősnek mondható. Nőtt az értékesebb fajok borítása és a Shannon-féle fajdiverzitás mutató is a területeken. A korábban nagytáblás mezőgazdasági hasznosítás alatt álló területen immár természetközeli élőhely is megjelent, ezáltal elkezdődött a terület természetes növénytakarójának spontán kialakulása is. A területen kistáji és középtáji szinten ritkaságnak számító növény, a tengerparti kígyófű (Triglochin maritimum), illetve már védett növény is megjelent, a sziki boglárka (Ranunculus lateriflorus). A napelempark megvalósítása után megjelentek ugyan magasabb természetességű fajok, de a szántóföldi gyomok jelentős borítása és az invazív fajok terjedésének megakadályozása érdekében a 2023-ban elvetett speciális magkeverék elősegítheti további természetközeli élőhelyek kialakulását, a fajszám és diverzitás további növekedését, a nemkívánatos és invazív fajok természetes visszaszorítása mellett. A beruházási területen a napelempark megépülése után nőtt a madarak diverzitása is az alapállapot és kontroll terület felméréséhez képest, mely részben a napelemparkok nagyüzemi agrár élőhelyekkel szemben kiemelhető táplálkozóhelyi funkciójával magyarázható.

1.ábra Az alapállapot felmérés és a 2023. évi felmérések során észlelt fészkelő fajok állományadatainak összehasonlítása (fészkelő párok száma)

Az élőhelyi átalakulás miatt egyes fajok alacsonyabb egyedszámban kezdtek fészkelni [pl. mezei pacsirta (Alauda arvensis), sordély (Emberiza calandra)], míg más fajok esetében nem volt tapasztalható állományváltozás 2023-ban [pl. cigánycsuk (Saxicola rubicola)]. A fácán (Phasianus colchicus), a búbos pacsirta (Galerida cristata), a házi rozsdafarkú (Phoenicurus ochruros), a hantmadár (Oenanthe oenanthe), a mezei veréb (Passer montanus) és a barázdabillegető (Motacilla alba) is új fészkelő fajként jelent meg a beruházási területen. Nemcsak a fészkelő, hanem a területhasználó fajok állománya is nőtt a korábbi szántóföldi időszakhoz képest. A vizsgált területen 2023-ban 23 faj mintegy 697 példányát sikerült megfigyelni, több új területhasználó faj is megjelent (pl.: kékbegy, kis őrgébics, erdei pityer, kenderike). Megállapítást nyert, hogy a fokozottan védett parlagi sas, és az egyébként idén éppen az év madarának választott kerecsensólyom fészkelési sikerére nem volt hatással a napelempark létesítése. Az egerészölyv és a vörös vércse előfordulási gyakorisága pedig kifejezetten magasabb lett.

A rovarközösségek vizsgálatának eredményei azt mutatják, hogy a napelempark nem változtatta meg érdemben a terület rovarfaunájának összetételét a nagyobb rendszertani csoportok dominanciarang-struktúráját tekintve. A polarotaktikus taxonok egyedei egyenlően oszlottak meg a napelemparkon belül és kívül (egy-egy egyed), ami arra utal, hogy a polarotaktikus rovarok tömegével nem vonzódnak a napelemparkokhoz, a teljes fogott rovaranyagban arányuk 2023-ban mindösszesen 0,15% volt.  A legnagyobb számban fogott taxonok 2020-hoz hasonlóan a legyek (Diptera, 51,79%), a hártyásszárnyúak (Hymenoptera, 22,54%), a bogarak (Coleoptera, 17,29 %) és a szipókás rovarok (Hemiptera, 5,98 %) voltak. Összességében megállapítható, hogy az alapállapothoz képest a területen a rovarok egyedszáma nőtt.

A környezetet nem kizsákmányoló, megújuló energiatípusok közül a napenergia az egyik legjelentősebb fenntartható erőforrásunk, így érthető, hogy egyre nagyobb szerepet kap a hazai energiatermelésben. Mindemellett a napelemparkok kifejezetten alkalmasak lehetnek az élővilág védelmére és a fajgazdagság növelésére. Különösen nagy előnyük ezeknek a létesítményeknek az, hogy megfelelő kialakítás és minimális kezelés, beavatkozás mellett a megépítésüket követő két-három évtizedre szinte zavartalan életteret biztosítanak mind a növény-, mind pedig az állatvilág számára, és ennek köszönhetően elősegítik és növelik a biológiai sokféleséget. Ezeket a területeket nem használják mezőgazdasági termelésre, nem szántanak, nem vetnek és nem permeteznek rajtuk különféle vegyszerekkel. Ennek eredményeként a növény- és állatvilág itt néhány év elteltével már jól fejlődik és rendkívül változatossá válik. Fontos azonban, hogy a természetbarát újgenerációs napelemparkok kialakítása tervezetten, előre lefektetett alapelvek és gyakorlatok mentén történjen. Ennek érdekében a SolServices Kft., szakemberekkel és szakmai szervezetekkel összefogva egy részletes szakmai útmutatót is összeállított, amely alapján más napelempark fejlesztők is képesek lesznek a helyi adottságaikat figyelembe véve környezetbarát parkok létesítésére. „Fontos hangsúlyozni, hogy egy rendkívül sokszínű, eltérő szakmai hátterű és nemzetiségű csapattal értük el mindezt, akikkel mindig a konkrét megoldások megtalálását és tényleges megvalósítását tűzzük ki célul, ezzel pedig egy-két lépéssel mindig a piac előtt járunk” – tette hozzá a ökológiai megfigyelés elsőéves kutatási eredményeinek ismertetésekor dr. Farkas Gábor, a SolServices Kft. ügyvezetője.

A HBLF küldetésének fontos része, hogy Magyarországon is promotálja az Európában már bevált, felelős vállalatirányítási és haladó szemléletű menedzsment megoldásokat, így a méltányos munkahelyek építésének és a példaértékű munkáltatói gyakorlatok megismertetésének elkötelezett úttörője.

 

Az ESG alapelvek integrálása a vállalatok működésébe hozzájárul a hosszú távú fenntarthatósághoz és stabilitáshoz, javítja a vállalatok hírnevét, és vonzóbbá teszi őket a befektetők, ügyfelek és tehetséges munkavállalók számára. A Sokszínűségért Díj elnyerése hitelesíti a vállalat elkötelezettségét, ami tovább növelheti a pozitív megítélést.

A pályázati kategóriák:

1.AZ ÉV SOKSZÍNŰ SZERVEZETE: Azokat a szervezeteket díjazzuk, amelyek elkötelezetten dolgoznak a munkahelyi sokszínűségért, és példamutató programokat valósítanak meg.

2.SOKSZÍNŰSÉGGEL A TÁRSADALOMÉRT: Ez a kategória azoknak a kezdeményezéseknek szól, amelyek a társadalom szélesebb rétegeiben hirdetik a sokszínűséget és befogadást, és ezzel pozitív hatást gyakorolnak közösségeinkre.

3.A SOKSZÍNŰSÉG NAGYKÖVETE: Ezt az elismerést az az egyén kapja, aki személyes elkötelezettségével és erőfeszítéseivel példaértékűen képviseli a sokszínűség ügyét.

Jelentkezési határidő: 2024. október 1-ig
Pályázatok benyújtása: 2024. október 15-ig

díjak átadására a HBLF Évzáró és Karta Aláíró ünnepi ceremóniáján kerül sor a Morgan Stanley székházában 2024. november 27-én.

Pályázati kiírás:

https://hblf.hu/index.php?searchenginerUrl=dijak%2Fhblf_sokszinusegert_dij&language=en&language=hu

Új tagot köszönt a BCSDH szervezete. Az idén 75 éves fennállását ünneplő, piacvezető Hungaropharma Gyógyszerkereskedelmi Zrt., a 100%-ban hazai tulajdonban lévő gyógyszer-nagykereskedelmi gazdasági társaság is csatlakozott a BCSDH fenntartható fejlődésért végzett közös munkájához.
A Hungaropharma Zrt. gyógyszerlogisztikai tevékenységével Magyarország kritikus infrastruktúrájának része, a közel 700 főt foglalkoztató társaság nettó árbevétele alapján a TOP50 magyar vállalat egyike. A vállalat a gyógyszerkereskedelem minden szereplőjével kapcsolatban áll: csaknem valamennyi magánpatika, kórház és egészségügyi szolgáltató, más gyógyszer-nagykereskedők, gyógyszergyártók és -forgalmazók, továbbá a NEAK, KEF, OKFŐ és az NNGYK is a legfőbb partnereik közé tartoznak. A vállalat fő tulajdonosai a Béres Gyógyszergyár Zrt., az EGIS Gyógyszergyár Zrt., a Richter Gedeon Nyrt., valamint a Magyar Gyógyszer Vagyonkezelő Zrt.

A Hungaropharma Zrt. 2022 óta önkéntes alapon publikál fenntarthatósági jelentést. Logisztikai alaptevékenységéből adódó környezeti hatások közül számottevőként került meghatározásra a szállítási tevékenységhez köthető üvegházhatásúgáz-kibocsátásból fakadó légszennyezés, valamint a hulladékkeletkezés, így ezen területek fenntarthatósági jelentésük lényeges témái között szerepelnek.

Céljuk a környezetre mért mindennemű negatív hatásuk folyamatos csökkentése és minimalizálása. Ennek mentén a következő kulcsterületeket azonosították a környezetvédelmi felelősségvállassal kapcsolatban: légszennyezés és üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése, a vállalat tevékenységéből származó hulladék mennyiségének csökkentése és minél nagyobb arányú újrahasznosítása, vízfelhasználás és szennyvíz csökkentése, telephelyek energiahatékonyságának növelése, megújuló energiaforrások minél szélesebb körű beiktatása. A fentiek megvalósításának érdekében kiemelt feladatként tekintenek a környezetvédelmi jogszabályok és szabályozások betartására, amit egyaránt elvárnak az alvállalkozóiktól és beszállítóiktól, a fenntartható értékláncra való törekvés érdekében.

A kilenc leányvállalattal együtt alkotott Hungaropharma Vállalatcsoport különös gondot fordít az életkor, a nem, a családi állapot, a nemzetiségi hovatartozás, a vallás és az egyéb alapokon történő megkülönböztetés megelőzésére és kiküszöbölésére. A vállalat saját Etikai Kódexe rögzíti a társaság vállalati kultúrájának alapelveit, útmutatást nyújtva az etikus vállalati magatartáshoz a közös vállalati kultúra fejlesztése mellett.

A Hungaropharma Zrt. piacvezető gyógyszer-nagykereskedőként, a hazai egészségügyi ellátórendszerben betöltött felelős szerepével elkötelezett, hogy működése minden területén a jelenleginél is nagyobb hangsúlyt kapjon a fenntarthatóság, ennek érdekében csatlakoztak a BCSDH-hoz.