Hogyan tovább az Omnibusz csomag és az ESG törvény változásai után? – ESG munkacsoport-találkozó a Colasnál
Az ESG európai és hazai jogszabályi keretrendszere (CSRD, CSDDD, magyar ESG törvény) turbulens időszakon megy keresztül. Milyen változások várhatóak? Hogyan hat ez a vállalatok felkészülésére? – kerestük a válaszokat április 15-én több mint 40 tagvállalatunkkal közösen a BCSDH ESG munkacsoport-találkozóján.
A találkozó elején Bellaagh Mátyás, a Colas Hungária Zrt. IIR Igazgatója köszöntötte a vendégeket. Kiemelte, hogy jelentős változásoknak lehettünk szemtanúi az elmúlt években a fenntarthatósági jelentéstétel területén, különösen ebben a jelentősen változó környezetben.
Az Európai Parlament 2025. április 3-án, az EU Tanácsa pedig április 14-én szavazta meg az Európai Bizottság „stop-the-clock” javaslatát, amely késlelteti a legfontosabb fenntarthatósági szabályozások – a vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló irányelv (CSRD) és a vállalati fenntarthatósági átvilágítási irányelv (CSDDD) – végrehajtásának határidejét.
A BDO Magyarország ESG Tanácsadó Kft. képviseletében Reizinger Zsófia ESG tanácsadó és Veisz Ákos ügyvezető ismertették a legfontosabb változásokat. Megerősítették, hogy érdemes folytatni a felkészülést, és figyelmet fordítani a stratégiai kezdeményezésekre is. Előadásukban kitértek a magyar ESG törvény tervezett módosításinak rövid bemutatására is.
Bár kevesebb figyelmet kapott, de 2024 decemberében véglegesítették a VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for non-listed SMEs) szabványt, mely az önkéntes jelentéstételben támogathatja a vállalatokat. Nagy Julianna, a KPMG szenior menedzsere rámutatott arra, hogy azon vállalatok esetében, amelyek majd már nem tartoznak a CSRD hatálya alá, a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktus révén önkéntes jelentéstételi szabványt fogad el, amely az EFRAG által kidolgozott VSME-n alapul.
![]() | ![]() | ![]() |
Az előadásokat kiscsoportos beszélgetések követték, ahol a résztvevők közvetlenül tudták megosztani tapasztalataikat egymással. Köszönjük a moderálást a munkacsoport tagjainak, Nagy Juliannának, Stancsics Nórának és Veisz Ákosnak!
Köszönjük támogatóinknak!