Karbonellentételezés természetes élőhelyek helyreállításával a biodiverzitás védelméért

, ,

„Mi igenis hiszünk abban, hogy van kapcsolat a Magyar Nemzeti Bank tevékenysége és a tágan vett környezeti fenntarthatóság között, ezért is elsőként rögzítettük törvénybe Európában, hogy a környezeti fenntarthatóság az MNB alapvető feladatai közé tartozik. Az erdőtelepítési projektünk egy valódi elköteleződés, felemelő érzés azt látni, hogy kézzelfoghatóan megvalósul az, amiről elméletben beszélünk. Bízunk benne, hogy ez inspiráció és követendő példa lesz a banki szektor szereplői, de akár más vállalatok számára is.”

Dr. Kandrács Csaba, alelnök

 

Cég neve:

Magyar Nemzeti Bank

Megvalósítás éve:

2019-től

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 2019-ben indított Zöld Programjának részeként saját működésének „zöldítésében” is élen kíván járni Magyarországon. Ezért a 2020-2022. közötti időszakra vonatkozó Környezetvédelmi Stratégiájában deklarálta, hogy operatív működése teljes mértékben karbonsemlegessé válik, a tevékenységéből adódó karbonkibocsátást – annak fokozatos csökkentése mellett – ökológiai ellentételezési programokkal semlegesíti a WWF Magyarország környezet- és természetvédelmi civil szervezettel karöltve.

A természetalapú megoldások közé tartozó élőhely-rekonstrukciós programok:

  • a karbonellentételezésen túl
  • ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak,
  • hozzájárulva a biológiai sokféleség megőrzéséhez és a
  • klímaváltozás hatásainak tompításához is.

A program intézkedései, vállalásai:

A Magyar Nemzeti Bank a jegybankok közül a világon elsőként köteleződött el a hosszú távú karbonsemlegesség mellett. Az MNB ambiciózus vállalást is tett a szén-dioxid-kibocsátásának mérséklésére, ennek részeként 2025-re 75 százalékkal csökkenti szén-dioxid-kibocsátását a 2019-es bázishoz képest. Ez a vállalás jelentősen meghaladja az Európai Unió jelenleg érvényben lévő, minimum 55%-os kibocsátás-csökkentési célszámát is. A Magyar Nemzeti Bank – a 2019 februárjában meghirdetett Zöld Programja részeként – 2020 és 2022 között közel 60 százalékkal mérsékelte saját operatív működésének karbonlábnyomát a 2019. évi bázishoz képest. Ezzel összességében évente mintegy 2-3 ezer tonna széndioxid-kibocsátástól mentesítette a környezetet. A tovább nem csökkenthető kibocsátás kompenzálására az MNB olyan élőhely-rekonstrukciós projekteket kíván megvalósítani, amelyek az elkövetkezendő években képesek elnyelni a karbonlábnyoma egészét. Ebben szakmai partnere a WWF Magyarország.

  1. A jegybank elsőként a 2019. évi Zöld Konferenciájának károsanyag kibocsátását ellentételezte egy örökerdő létesítésével Pápateszér településen, majd
  2. egy nagyszabású, 27 hektáros őshonos tölgyerdő telepítést indított Geszt község közelében a teljes operatív működéséből származó karbonlábnyomának semlegesítése céljából, ami nagyjából 40 focipályányi terület,
  3. a korábbi kezdeményezések folytatásaként, egy élőhely-rekonstrukciós programot is megvalósít Drávaszentesen, a Duna-Dráva Nemzeti Park területén, ahol az erdőtelepítés és gyeprekonstrukció keretében minimum 32 hektár fajgazdag gyepes és erdei élőhely létrehozása, cserjés telepítése, valamint kaszáló és mocsárrét kialakítása, továbbá annak utókezelése a cél. A projekt végrehajtása a WWF aktív közreműködésével és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság bevonásával valósul meg.

A program hatása és eredménye:

A célként meghatározott szénelnyelés mellett az élőhely-helyreállítás mindkét helyen hozzájárul:

  • a talaj regenerációjához,
  • a mikroklíma stabilizálásához,
  • a jobb vízgazdálkodáshoz,
  • az agrárágazat által okozott vegyszerterhelés csökkentéséhez és
  • az időjárási extrémitások – például az erős széllökések – hatásainak enyhítéséhez.

A projektek így a klímaalkalmazkodásban is fontos szerepet játszanak. Ezen túl a rekonstrukciók hazánk országosan védett területeinek természeti értékét növelik: Geszt esetében a Körös-Maros Nemzeti Park, Drávaszentesnél pedig a Duna-Dráva Nemzeti Park természetessége javul.

Kapcsolódó linkek:

Fenntartható Jegybanki Működés

Az MNB klímaváltozással kapcsolatos jelentése

Újabb erdőtelepítési programot indít az MNB

MNB YT video: Erdőtelepítéssel egy zöldebb pénzügyi rendszer felé 

Kapcsolódó kulcsszavak:

karbonellentételezés, biodiverzitás, zöld program, élőhely-rekonstrukció, erdősítés, vállalati klímastratégia