2008-as alapításunkkor egyértelműen kifejeztünk elkötelezettségünket, amely azóta sem változott: tisztában vagyunk vele, hogy a ma döntései kihatnak a távolabbi utódaink jövőjére is minden körülmények között szem előtt tartjuk, hogy a Föld az utánunk következő generációk számára élhető és szerethető hely legyen. Ennek egyik kiemelt területe természeti sokszínűség megóvása és helyreállítása, amely a stratégiánkba is hangsúlyosan bekerült, kellő figyelmet és erőforrást szánva rá, mert csak így lehet érdemi hatást és rendszerszintű változást elérni.”

Ifj. Chikán Attila, elnök-vezérigazgató

 

Cég neve:

ALTEO Group

Megvalósítás éve:

2022-től

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Vízhasználat, Biodiverzitás, Vállalati stratégia

A program célja:

A természeti sokféleség védelme vállalatunk számára is egy egyre nagyobb jelentőségű feladat. Bár tevékenységünket nem a nagymértékű, közvetlen negatív biodiverzitás hatás jellemzi, fontosnak tartjuk közvetlen hatásunkat, hiszen létesítményeink befolyásolják a természetes előhelyeket, tevékenységünkhöz kapcsolódó kibocsátásunk pedig általánosan hatással van az élő környezetre.

Annak érdekében, hogy tevékenységünk és szolgáltatásaink jelentős hatását felmérjük a biológiai sokféleség tekintetében és a biodiverzitás felügyeletét és célkitűzéseit beépítsük stratégiánkba, az alábbi célokat és vállalásokat tűztük ki:

  • Vízszempontú kockázatelemzés és biodiverzitási felmérés elkészítése telephelyeinkre 2023-ban
  • Biodiverzitási cselekvési terv kidolgozása 2025-ig
  • 100 millió forint értékű befektetés a biodiverzitás megőrzését támogató kísérleti projektekbe 2030-ig
  • Biodiverzitás mint faktor integrálása a vállalati rendszerbe és a folyamatokba

A Társaság fenntarthatósági stratégiájának és fenntarthatósági törekvéseinek előkészítéséért, illetőleg vállalati implementálásáért a Zöld Bizottság felel. A felsővezetőkből és szakértőkből álló testület ellenőrzi és hagyja jóvá a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos vállalati politikákat és hosszú távú célkitűzéseket, továbbá gondoskodik az ESG szemlélet, a klímakockázatok napirenden tartásáról. Szintén a Zöld Bizottság biztosítja a fenntarthatósági szempontok következetes képviseletét az ALTEO csoport külső kapcsolataiban.

A program intézkedései, vállalásai:

Infrastrukturális projektjeink, mint például az erőművek, nagy földterületeket és fontos vízfelületeket érintenek. Kiemelt figyelmet fordítunk környezetünk tisztán tartására, az elővigyázatosság, a felelősségteljes gondoskodás és a megelőzés elveinek betartására.

Az Integrált Irányítási Politikánk lehetővé teszi ezen faktorok figyelembevételét, hiszen kimondja, hogy a fenntartható fejlődés és a társadalmi felelősségvállalás iránti elkötelezettségünk jegyében kiemelt figyelmet fordítunk:

  • a biodiverzitásra és a földhasználatra,
  • a természeti értékek megóvására,
  • környezetünk védelmére, valamint
  • környezeti teljesítményünk következetes és szisztematikus javítására.

Azonban ez az elköteleződés csak az első lépés a biodiverzitáshoz kapcsolódó hatásaink és az esetleges kockázatok kezelése és csökkentése irányába. A téma fontossága nem is kérdés, azonban a megfelelő következő lépésekhez, a konkrét, szakirányú cél- és monitoringrendszer hatékony meghatározásához további információra van szükségünk. Ezért is fenntarthatósági stratégiai célunk a biodiverzitás és víz szempontú kockázatelemzés elkészítése.

A lényeges témák meghatározásakor a listához a biodiverzitás védelme addicionálisan került hozzáadásra, ezzel is jelezve, hogy ez egy olyan téma, amelynek stratégiai figyelmet és szerepet szánunk a jövőben.

A tulajdonolt vagy üzemeltetett erőművek közül egyedül a Gibárti Vízerőmű része a Natura 2000-es területek vonatkozásában kiemelt jelentőségő természetmegőrzési, valamint különleges madárvédelmi területnek mint ökológiai folyosó. A többi telephelyünk egyike sem helyezkedik el védett területen vagy védett területeken kívül eső, magas biodiverzitással bíró területen vagy annak közvetlen szomszédságában.

A vállalati kockázatértékelés során külön készült vízközpontú, biodiverzitás központú és éghajlatváltozásra fókuszáló kockázatelemzés egyaránt.

A program hatása és eredménye:

A 2022-es Integrált Jelentésünkben közöltünk először adatot a Biodiverzitás védelméről mint azonosított lényeges téma, amellyel kapcsolatban további felméréseket és célkitűzéseket tervezünk megvalósítani a következő években rövid (2024-2025), közép (2026-2030) és hosszú távon (2030-2040) egyaránt. A biodiverzitás témájának felmérése egy külső szakértő bevonásával megvalósult. Az egyik kiemelt elem, hogy dedikált költségvetést különítettünk el erre a célra, ezzel is biztosítva a projektek érdemi megvalósítását.

Az azonosított biodiverzitás intézkedéscsomagok az alábbi 4 fő területre fókuszálnak:

  1. Telephelyek ökológiai fenntartása
  2. Hatásterületen kívüli természeti erőforrások, élőhelyek és tájak biológiai sokféleségének védelme
  3. Hatásterületek és erőművek működése kapcsán lényeges területek biológiai sokféleségének javítása
  4. Közhasznúság erősítése a biológiai sokféleség védelmében

Kapcsolódó linkek:

ALTEO Fenntarthatósági területek bemutatása

ALTEO Zöld Bizottság bemutatása

ALTEO Fenntarthatósági és integrált jelentések

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás, vízvédelem, klímavédelem, természeti sokszínűség, Zöld Bizottság