2008-as alapításunkkor egyértelműen kifejeztünk elkötelezettségünket, amely azóta sem változott: tisztában vagyunk vele, hogy a ma döntései kihatnak a távolabbi utódaink jövőjére is minden körülmények között szem előtt tartjuk, hogy a Föld az utánunk következő generációk számára élhető és szerethető hely legyen. Ennek egyik kiemelt területe természeti sokszínűség megóvása és helyreállítása, amely a stratégiánkba is hangsúlyosan bekerült, kellő figyelmet és erőforrást szánva rá, mert csak így lehet érdemi hatást és rendszerszintű változást elérni.”

Ifj. Chikán Attila, elnök-vezérigazgató

 

Cég neve:

ALTEO Group

Megvalósítás éve:

2022-től

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Vízhasználat, Biodiverzitás, Vállalati stratégia

A program célja:

A természeti sokféleség védelme vállalatunk számára is egy egyre nagyobb jelentőségű feladat. Bár tevékenységünket nem a nagymértékű, közvetlen negatív biodiverzitás hatás jellemzi, fontosnak tartjuk közvetlen hatásunkat, hiszen létesítményeink befolyásolják a természetes előhelyeket, tevékenységünkhöz kapcsolódó kibocsátásunk pedig általánosan hatással van az élő környezetre.

Annak érdekében, hogy tevékenységünk és szolgáltatásaink jelentős hatását felmérjük a biológiai sokféleség tekintetében és a biodiverzitás felügyeletét és célkitűzéseit beépítsük stratégiánkba, az alábbi célokat és vállalásokat tűztük ki:

  • Vízszempontú kockázatelemzés és biodiverzitási felmérés elkészítése telephelyeinkre 2023-ban
  • Biodiverzitási cselekvési terv kidolgozása 2025-ig
  • 100 millió forint értékű befektetés a biodiverzitás megőrzését támogató kísérleti projektekbe 2030-ig
  • Biodiverzitás mint faktor integrálása a vállalati rendszerbe és a folyamatokba

A Társaság fenntarthatósági stratégiájának és fenntarthatósági törekvéseinek előkészítéséért, illetőleg vállalati implementálásáért a Zöld Bizottság felel. A felsővezetőkből és szakértőkből álló testület ellenőrzi és hagyja jóvá a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos vállalati politikákat és hosszú távú célkitűzéseket, továbbá gondoskodik az ESG szemlélet, a klímakockázatok napirenden tartásáról. Szintén a Zöld Bizottság biztosítja a fenntarthatósági szempontok következetes képviseletét az ALTEO csoport külső kapcsolataiban.

A program intézkedései, vállalásai:

Infrastrukturális projektjeink, mint például az erőművek, nagy földterületeket és fontos vízfelületeket érintenek. Kiemelt figyelmet fordítunk környezetünk tisztán tartására, az elővigyázatosság, a felelősségteljes gondoskodás és a megelőzés elveinek betartására.

Az Integrált Irányítási Politikánk lehetővé teszi ezen faktorok figyelembevételét, hiszen kimondja, hogy a fenntartható fejlődés és a társadalmi felelősségvállalás iránti elkötelezettségünk jegyében kiemelt figyelmet fordítunk:

  • a biodiverzitásra és a földhasználatra,
  • a természeti értékek megóvására,
  • környezetünk védelmére, valamint
  • környezeti teljesítményünk következetes és szisztematikus javítására.

Azonban ez az elköteleződés csak az első lépés a biodiverzitáshoz kapcsolódó hatásaink és az esetleges kockázatok kezelése és csökkentése irányába. A téma fontossága nem is kérdés, azonban a megfelelő következő lépésekhez, a konkrét, szakirányú cél- és monitoringrendszer hatékony meghatározásához további információra van szükségünk. Ezért is fenntarthatósági stratégiai célunk a biodiverzitás és víz szempontú kockázatelemzés elkészítése.

A lényeges témák meghatározásakor a listához a biodiverzitás védelme addicionálisan került hozzáadásra, ezzel is jelezve, hogy ez egy olyan téma, amelynek stratégiai figyelmet és szerepet szánunk a jövőben.

A tulajdonolt vagy üzemeltetett erőművek közül egyedül a Gibárti Vízerőmű része a Natura 2000-es területek vonatkozásában kiemelt jelentőségő természetmegőrzési, valamint különleges madárvédelmi területnek mint ökológiai folyosó. A többi telephelyünk egyike sem helyezkedik el védett területen vagy védett területeken kívül eső, magas biodiverzitással bíró területen vagy annak közvetlen szomszédságában.

A vállalati kockázatértékelés során külön készült vízközpontú, biodiverzitás központú és éghajlatváltozásra fókuszáló kockázatelemzés egyaránt.

A program hatása és eredménye:

A 2022-es Integrált Jelentésünkben közöltünk először adatot a Biodiverzitás védelméről mint azonosított lényeges téma, amellyel kapcsolatban további felméréseket és célkitűzéseket tervezünk megvalósítani a következő években rövid (2024-2025), közép (2026-2030) és hosszú távon (2030-2040) egyaránt. A biodiverzitás témájának felmérése egy külső szakértő bevonásával megvalósult. Az egyik kiemelt elem, hogy dedikált költségvetést különítettünk el erre a célra, ezzel is biztosítva a projektek érdemi megvalósítását.

Az azonosított biodiverzitás intézkedéscsomagok az alábbi 4 fő területre fókuszálnak:

  1. Telephelyek ökológiai fenntartása
  2. Hatásterületen kívüli természeti erőforrások, élőhelyek és tájak biológiai sokféleségének védelme
  3. Hatásterületek és erőművek működése kapcsán lényeges területek biológiai sokféleségének javítása
  4. Közhasznúság erősítése a biológiai sokféleség védelmében

Kapcsolódó linkek:

ALTEO Fenntarthatósági területek bemutatása

ALTEO Zöld Bizottság bemutatása

ALTEO Fenntarthatósági és integrált jelentések

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás, vízvédelem, klímavédelem, természeti sokszínűség, Zöld Bizottság

 

„Szolnok városával az együttműködésünk hosszú évekre nyúlik vissza, ezzel a megállapodással pedig egy újabb, hatalmas lépést tettünk egy még fenntarthatóbb jövő felé. Ez a beruházás nemcsak azért különösen fontos számunkra, mert egy egyedülálló, előremutató közösségi megoldást valósítunk meg, hanem azért is, mert az önkormányzatban olyan partnerre leltünk, akik hozzánk hasonlóan aktívan tenni akarnak a klímaváltozás ellen és ebben élen járnak. Ezekért a közös sikerekért dolgozunk minden nap, és ebben szeretnénk példát mutatni másoknak is.”

Jamniczky Zsolt, vezérigazgató-helyettes

 

Cég neve:

E.ON Hungária Csoport

Megvalósítás éve:

2022. óta

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Alternatív energiafelhasználás és energiahatékonyság, Érintett felek, helyi közösségek, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

Az energiaközösségek olyan magánszemélyekből, közintézményekből és gazdasági vállalkozásokból álló közösségi, nonprofit szervezetek, amelyek stabil és környezetkímélő megoldást kínálnak az energiaellátásban.

A Szolnok Intelligens Városi Energia Modell célja egy olyan komplex, energiahatékonyan működő innovatív energetikai rendszer kiépítése, mely képes az önkormányzati hálózatra kapcsolódó fogyasztók, termelők és a hálózat igényeinek egyidejű kielégítésére, valamint az egyes egységek között megvalósuló energiaelosztási és felhasználási folyamatok optimalizálására.

Az együttműködés keretében 6 helyszínen 9, összesen 330 kW teljesítményű napelemes erőművet hozunk létre a Szolnok energiaigényeinek kiszolgálására, és olyan energiaközösségeket alakítunk ki, melyek további segítséget nyújt az így megtermelt energia hatékony felhasználására. A beruházás környezettudatos és előremutató energiaellátási megoldást nyújt, segítve ezzel a költséghatékonyabb működést, energiakiadások csökkentését.

A program intézkedései, vállalásai:

Az Önkormányzat intézményeinek épületkorszerűsítése jelentős hatással van az energiaigény csökkentésére, ezáltal a fenntartási költségeire. A projekt keretében ezért:

  • 3 társasházi, valamint 6 egyéb intézményi épületen (bölcsőde, óvodák, orvosi rendelő, bölcsődei igazgatóság) cserélünk homlokzati nyílászárót, valamint
  • homlokzati hőszigetelést végzünk mintegy 4883 m2 falfelületen és
  • födém hőszigetelést 3022 m2-en.

Ezekben az épületekben a fűtéskorszerűsítést is elvégezzük, amely mintegy 82 kazán cseréjét jelenti, új, korszerű, energiahatékony kondenzációs gázkazánra, az ezekhez tartozó kéményrestaurálással, illetve a radiátorok cseréjével.
Az energiaigények kielégítése érdekében új, decentrális napelemes rendszereket telepítünk 9 épület tetejére 331,75 kWp beépített teljesítménnyel, háztartási méretű kiserőművek formájában. Emellett innovatív napelemes fedett autóbeállót, úgynevezett „carport”-ot is létesítésünk, amely 15 autó számára nyújt fedett parkolóhelyet amellett, hogy villamosenergiát termel. A carport területén öt, egyenként 1×22 kW teljesítményű AC autótöltőt és egy 75 kW teljesítményű DC villámtöltőt is telepítünk. Ezáltal a lakosság elektromobilitási hozzáférését és fejlesztését is biztosítjuk.

A projekt keretében létrehozott energiahatékonysági és innovatív fejlesztések fenntartása és továbbfejlesztése mellett az önkormányzat és az E.ON is elkötelezett. Jelen fázisban a kijelölt épületek energiaközösségbe történő bevonása szerepel és a tagok fogyasztásának minél nagyobb arányú biztosítása a lokálisan megtermelt megújuló energiaforrásból. A jövőbeni tervek közt szerepel az önkormányzat többi épületének bevonása, valamint az önkormányzati bérlakásban élő fogyasztók energiaközösségbe történő bevonása. Ezen felül a fogyasztás folyamatos monitorozása lehetőséget ad a jövőben a fogyasztás és termelés kiegyenlítésére a tároló igénybevételével, amely további optimalizáció segítségével lehetőséget nyújt a lokális energiaellátás növelésére, ezáltal a költséghatékony fenntartásra.

A program hatása és eredménye:

A projekt kivitelezési fázisban van, így végleges eredmények nem állnak rendelkezésre. Számításaink alapján a közel 5000 m2 korszerű hőszigetelés beépítése és a nyílászárók cseréje jelentősen csökkenteni fogja az adott lakásokban élő fogyasztók fűtési igényét, a korszerű gázkazánok csökkenő gázköltséget, valamint csökkenő károsanyagkibocsátást eredményeznek. A telepítendő több, mint 330 kW teljesítményű napelemes rendszerek éves szinten legalább 400 MWh villamos energiát fognak termelni: ez közel 100 tonna CO2 megtakarítást jelent majd. A telepítendő 5 db gyors és 1 db villámtöltő jelentősen hozzájárul az e-mobilitás terjedésének támogatásához.

A projekt hatással van Szolnok teljes lakosságára, amely közel 70 000 ember elérését jelenti.

Kapcsolódó linkek:

Sajtóközlemény – Példaértékű energiaközösség Szolnokon

YouTube video a szolnoki energiaközösség kezdeményezésről

E.ON Hungária Csoport Fenntarthatósági Jelentés 2023

Kapcsolódó kulcsszavak:

energia közösségek, energiahatékonyság, energiaellátás, partnerség

 

A munkavállalók tudásának folyamatos frissítése és fejlesztése kulcsfontosságú a vállalat sikeréhez, hiszen a képzett és motivált dolgozók magasabb teljesítményt nyújtanak. Több éve dolgozunk együtt kulcs beszállító partnereinkkel azon, hogy az általuk kínált új eszközök vagy szolgáltatott rendszerek használatát kollégáink elsőkézből tőlük ismerhessék meg és a használati tapasztalatokról visszajelzéseket adjanak. Ez a kooperatív megközelítés a fenntarthatóság környezeti, társadalmi és gazdasági területén is kölcsönös eredményeket hoz.

Mészáros János, stratégiai és gazdasági vezérigazgató-helyettes

 

 

Cég neve:

BKM Nonprofit Zrt.

Megvalósítás éve:

2020 óta

Célterületek:

Oktatás és képzés

A program célja:

 

A Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. elkötelezett amellett, hogy munkavállalói számára folyamatos fejlődési lehetőségeket biztosítson, hiszen a képzett és motivált dolgozók jelentősen hozzájárulnak a cég sikeréhez és a közszolgáltatások minőségi és hatékony ellátásához.

Az elmúlt években a BKM szorosan együttműködött számos beszállító partnerével annak érdekében, hogy az általuk szállított új eszközök, technológiák és rendszerek üzembe helyezése és bevezetése zökkenőmentesen történjen, és munkatársai azonnal megismerhessék és szakértelemmel használhassák ezeket az eszközöket és megoldásokat.

A BKM célja, hogy munkavállalói naprakész, versenyképes tudással rendelkezzenek, amely lehetővé teszi számukra, hogy hatékonyan és eredményesen végezzék munkájukat.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Szoros együttműködést alakítottunk ki számos beszállító partnerünkkel, akik első kézből osztják meg velünk tapasztalataikat és tudásukat az új eszközök és rendszerek használatáról. Ez lehetővé teszi, hogy munkatársaink gyorsan és hatékonyan sajátíthassák el az új technológiákat.

A kölcsönös együttműködés másik eleme, hogy partnereink számára visszajelzéseket adunk, melyeket a gyártók felhasználhatnak a termékek és szolgáltatások továbbfejlesztésében, beleértve az ügyfélkapcsolatokat is.

Ezek a tudásátadások interaktívak, gyakorlatközpontúak, a megszerzett ismeretek visszamérése is része a folyamatnak. Így a résztvevők az új eszközök és rendszerek használata során alkalmazni tudják a megszerzett ismereteket a mindennapi munkájuk során, melyet rendszeresen, visszatérő módon folyamatosan frissítünk.

 

A program hatása és eredménye:

 

A program bevezetésének célja az volt, hogy az új eszközök, rendszerek ismerete segítse az eszközök élettartamának növelését, a nem megfelelő használatból eredő meghibásodások, a nem megfelelő rendszerhasználatból eredő folyamathibák száma csökkenjen. Munkavállalóink számára hasznosak voltak a képzések, amely hozzájárult a hatékonyság növekedéséhez és a minőségi munka biztosításához. Ezáltal kimutathatóan nőtt a munkaerő-kihasználtság, csökkentek az egyes gazdasági-vállalatirányítási folyamatokhoz kapcsolódó fajlagos költségek.

 

Kapcsolódó linkek:

 

A BKM Nonprofit Zrt. 2022. évi fenntarthatósági tevékenysége

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

együttműködés

 

„A klímaváltozás és az emberi tevékenység gyors ütemben formálja át a természetes élőhelyeket, ezért bolygónk jelentős részén súlyos ökológiai válsággal szembesülünk. A sokszínű ökoszisztémák a klímaváltozás hatásait enyhítve a természeti katasztrófák mérséklésében is fontos szerepet töltenek be. Ezt szem előtt tartva a biodiverzitás védelmét fenntarthatósági stratégiánk részévé tettük, ennek egyik zászlóshajó projektje a Zöldfolyosó-kezelési programunk.”

Katona Ádám, vezérigazgató-helyettes

 

Cég neve:

E.ON Hungária Csoport

Megvalósítás éve:

2022-től

Célterületek:

Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

Az ún. Zöldfolyosó (Ecological Corridor Management – ECM) projek célja, hogy olyan kezelési módot alakítsunk ki nagyfeszültségű vezetékhálózatunk (NAF) alatt biológusok és természetvédelmi szakértők segítségével, mely a szokásos teljes növényzetirtás, szárzúzás helyett kisebb beavatkozásokkal jár. A nemzetközi E.ON csoport Európa-szerte mintegy 70 ezer hektárnyi területet von be a projektbe, melynek részeként az E.ON Hungária vállalatcsoport is legalább 646 hektáron alakít ki zöldfolyosókat hazánkban.

A program intézkedései, vállalásai:

A minket körülvevő természeti környezet jelentősen meghatározza hétköznapi életkörülményeinket. Hatással vagyunk a minket körülvevő környezetre, és szerepünk van az egészséges természeti környezet és a biológiai sokféleség megőrzésében. Ennek mentén alakítottuk ki és működtetjük két zászlóshajó projektünket: a több mint egy évtizedre visszatekintő madárvédelmi programunkat, illetve a Zöldfolyosó-kezelési kezdeményezésünket.

A Zöldfolyosó esetén az erdős területeken átmenő nagyfeszültségű vezetékeink alatti területek kezelésének alapelveit gondoljuk újra, felhasználva a nemzetközi E.ON csoporttól érkező jó gyakorlatokat. Ennek keretében a fás, erdős környezetben futó nagyfeszültségű vezetékhálózataink alatt szeretnénk egy biológiai sokféleség szempontjából jóval aktívabb területet létrehozni és fenntartani.

Mérföldek:

  • 2022-ben a projekt előkészítése zajlott: a magyar műholdas rendszerből azonosítottuk a környezeti zónabesorolásban növényzettel érintett sávokat, melyek nyiladékot vagy növényzettel érintett – nem városi és nem szántóföldi – területeket jelentenek.
  • 2024-ben kezdődött az ECM megvalósítása, amely terveink szerint 2030-ig fejeződik be.

A program hatása és eredménye:

A nemzetközi E.ON csoport Európa-szerte mintegy 70 ezer hektárnyi területet von be a projektbe, melynek részeként az E.ON Hungária vállalatcsoport is legalább 646 hektáron alakít ki zöldfolyosókat hazánkban. 2024-ben indult a projekt megvalósítása, amely várhatóan 2030-ig valósul meg.

Kapcsolódó linkek:

E.ON Hungária Csoport Fenntarthatósági Jelentés 2023

E.ON Hungária honlap Fenntarthatóság menüpont

Kapcsolódó kulcsszavak:

zöldfolyosó, Ecological Corridor Management, biológiai sokféleség

 

„Az MVM Csoport számára kiemelkedő jelentőséggel bír a fenntarthatósági szempontoknak való megfelelés. Az energiaellátásban betöltött meghatározó szerephez és gazdasági súlyhoz ugyanis kiemelkedő felelősség is társul, ezért elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy a tulajdonossal, ügyfeleinkkel és partnereinkkel együttműködve olyan megoldásokat találjunk, amelyek hazai és nemzetközi üzleti érdekeinket, valamint a szélesebb társadalmi és nemzeti érdekek érvényesítését is szolgálják. Ez a cél csak képzett és elkötelezett munkatársak bevonásával érhető el, ezért képzési programjainkban kiemelt hangsúlyt fektetünk az ESG és a fenntarthatósági ismeretekre.”

Mátrai Károly, vezérigazgató

 

 

Cég neve:

MVM Csoport

Megvalósítás éve:

2024 óta

Célterületek:

Oktatás és képzés

A program célja:

 

Az MVM Csoport fontosnak tartja munkavállalóinak környezettudatos, fentarthatósági témákkal kapcsolatos edukációját, illetve az ESG témakörökben az érzékenyítését.

Téma iránti elkötelezettség jegyében játékosított digitális képzést indítottunk a munkatársak tudatos és felelősségteljes fenntarthatósággal kapcsolatos viselkedési kultúrájának fejlesztése érdekében.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A képzési tartalomban kiemelten kezeljük az MVM működésének megítélését befolyásoló témakörök hangsúlyozását és munkatársi felelősség bemutatását. Egyes kiemelten fontos résztémák vonatkozásában – antikorrupció, etika, környezetvédelem – különálló, részletes képzések állnak a munkavállalók rendelkezésére. A tudás rögzítése érdekében a munkavállalók éves rendszerességgel frissítő képzéseken vesznek részt.

A tartalom folyamatosan elérhető, és a munkavállalókat időszakos kampányok, nyeremény játékok ösztönzik az elvégzésére. A magyar nyelven induló programot a későbbiekben angol, illetve cseh nyelven is elérhetővé fogjuk tenni. A képzés oklevél szerzéssel zárul, illetve célunk, hogy a játékban résztvevők tudjanak csatlakozni faültetéssel foglalkozó szervezethez, aminek eredményeként minden játékot végző nevében egy valós fa ültetése valósul meg.

A tananyag a vezetői felelősségvállalás jelentőségét a vezetők számára elérhetővé tett differenciált tartalommal hangsúlyozza. A képzésben résztvevők 9 pályán haladva az elméleti edukáció mellett tevékenység fókuszú viselkedésre ható feladatokkal dolgozzák fel a témát.

Az alábbi kötelezően elvégzendő témakörökben történik érzékenyítés:

  1. Az ESG koncepcionális háttere
  2. Az Európai Zöld Megállapodás
  3. Felelős vállalatirányítás
    • MVM Csoport Etikai kódexe
    • Környezetvédelmi előírások és belső szabályzatok
    • MVM Csoport Antikorrupciós politikája
    • Mindezek kiterjesztése a teljes értékláncra
    • Helyi közösségek bevonása, támogatása
  4. Jelentéstételi kötelezettségek (EU Taxonómia, NFRD, CSRD, CSDD)
  5. Felelős finanszírozás, zöld finanszírozási konstrukciók, MVM zöld kötvénye
  6. MVM ESG stratégiája

A szabadon bejárható játékban az alábbi témák edukálása történik:

  • Üvegházhatás
  • Klímaváltozás
  • Biodiverzitás
  • CSRD – vezetőknek választható
  • ESG a vállalatban- vezetőknek választható
  • ESG-ahogy a bőrünkön érezzük – munkavállalók szemszögéből

 

A program hatása és eredménye:

 

Az ESG témát átfogóan feldolgozó, gemifikált anyag elérhető minden Success Factors képzési modullal rendelkező szellemi munkakörben foglalkoztatott munkatársnak. Ennek megfelelően közel 10 000 kolléga (a munkavállalók több mint 50%-a) vehet részt a magas interaktivitású játékban.

 

Kapcsolódó linkek:

 

ESG oktatás az MVM Csoportban

MVM Csoport Integrált ESG Jelentés 2023

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

ESG oktatás

 

„Természeti kincseink védelme az évtized egyik legsürgetőbb feladata. Ezért emeltük be fenntarthatósági stratégiánkba a biodiverzitás megóvását, és kezeljük kiemelten minden tevékenységünk során. Új hálózatainkat madárbarát módon építjük, a már meglévők átalakításával folyamatosan haladunk. Mindent megteszünk, hogy a jelenlétünk a lehető legkisebb zavartatást jelentse a természeti környezetben és büszkék vagyunk rá, hogy beruházásainkkal hozzá tudunk járulni annak megőrzéséhez.”

Katona Ádám, vezérigazgató-helyettes

 

Cég neve:

E.ON Hungária Csoport

Megvalósítás éve:

2008 óta folyamatosan végzett tevékenység

Célterületek:

Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A sokszínű ökoszisztémák a klímaváltozás hatásait enyhítve a természeti katasztrófák mérséklésében is fontos szerepet töltenek be. Ezt szem előtt tartva a biodiverzitás védelmét fenntarthatósági stratégiánk részévé tettük.

Madárvédelmi tevékenységünk esetében a cél az állatvilágot kímélő, fenntartható és biztonságos hálózat megteremtése.

Legyen szó:

  • túzokvédelemről,
  • gólyafészektartók kihelyezéséről, karbantartásról, egyéb madarak számára kialakított költőládákról vagy a
  • hálózatunk madárbaráttá tételéről,

az eddig megszerzett tapasztalatainkat tovább kívánjuk bővíteni és kamatoztatni szakmai partnereinkkel együttműködve. Újonnan épülő hálózatainkat az állatok számára biztonságos módon tervezzük, és folyamatosan dolgozunk azon, hogy a meglévők is madárbaráttá váljanak.

A program intézkedései, vállalásai:

Jelenleg a madárvédelmi programunk a biodiverzitás megóvására tett erőfeszítéseink egyik fő pillére. Az elektromos hálózatok alkalmas leszállóhelyet jelentenek a madarak számára, ennek jelentősége a természetes kiülőhelyek csökkenése miatt pedig egyre nagyobb. Mivel a szabadvezetékeken leszálló madarak kedvezőtlen helyzetben végzetes sérüléseket szerezhetnek a feszültség alatt álló részeken, ezért tevékenységünk negatív hatást gyakorolhat a madárállományra. A nagy testű, kevésbé röpképes madarak esetében a szabadvezetékeknek való ütközés is előfordulhat rossz látási viszonyoknál. A madarak védelmében tett intézkedéseink ezért kritikusak.

Vállalatcsoportunk már több évtizede működik együtt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel (MME) a kedvezőtlen hatások mérséklésében. Az általuk készített országos madárvédelmi prioritási térkép kijelöli azokat a helyeket, ahol a legnagyobb szükség van az elektromosvezeték-hálózat átalakítására. Az MME-vel való együttműködés keretében minden évben friss adatokat kapunk a beavatkozást igénylő helyszínekről, ezen pontok madárbaráttá alakítását és a nemzeti parkoktól érkező beavatkozási kéréseket is kiemelten kezeljük.

Vállalatcsoportunk időközben teljes koncepcióváltást hajtott végre a madarakra veszélyes középfeszültségű szabadvezeték-hálózatok műszaki kialakítását illetően. A korábbi állószigetelős kivitelű hálózatok helyett a függőszigetelős kiépítésre tértünk át. A legveszélyeztetettebb ragadozó madarak egyedszámának növelése érdekében a természetes élőhelycsökkenés ellensúlyozására műfészkek kihelyezését is vállaltuk.

A saját hálózatbejárásaink során figyeljük a vezetékek mentén elhullott madarakat, és a Nemzeti Parkok Igazgatóságával közösen meghatározzuk azokat a problémás helyeket, ahol szükség szerint műszaki beavatkozásokat végzünk. A statisztikailag megalapozottabb monitorozást az Akadálymentes Égbolt megállapodás keretében az MME szakemberei végzik rendszeres és célzott bejárásokkal és a tapasztalatok értékelésével.

A program hatása és eredménye:

Új hálózatokat kizárólag madárbarát technológiával létesítünk, a meglévő hálózatunk átalakítását pedig folyamatosan végezzük. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel történő együttműködésünk keretében villamosenergia-hálózati oszlopainkon eddig mintegy 3000 gólyafészektartó felszerelését végeztük el, és ezeket rendszeresen bővítjük, valamint karbantartjuk (kb. 300 beavatkozás/év).

2023-ban 667 millió forintot költöttünk madárvédelmi projektekre, ennek keretében több mint 400 gólyafióka gyűrűzésében működtünk együtt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel és közel 70 km vezetékszakaszt építettünk át madárbarátra. Több mint 200 helyszínen végeztünk madárvédelmi beavatkozásokat

Kapcsolódó linkek:

E.ON Hungária Csoport Fenntarthatósági Jelentés 2023

Visszakapja a területeit a védett erdő (youtube.com)

Kapcsolódó kulcsszavak:

madárvédelem, biodiverzitás, helyi közösségek