Zöldfolyosó kezdeményezés a természeti sokszínűség megóvásáért és helyreállításáért

,

„A klímaváltozás és az emberi tevékenység gyors ütemben formálja át a természetes élőhelyeket, ezért bolygónk jelentős részén súlyos ökológiai válsággal szembesülünk. A sokszínű ökoszisztémák a klímaváltozás hatásait enyhítve a természeti katasztrófák mérséklésében is fontos szerepet töltenek be. Ezt szem előtt tartva a biodiverzitás védelmét fenntarthatósági stratégiánk részévé tettük, ennek egyik zászlóshajó projektje a Zöldfolyosó-kezelési programunk.”

Katona Ádám, vezérigazgató-helyettes

 

Cég neve:

E.ON Hungária Csoport

Megvalósítás éve:

2022-től

Célterületek:

Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

Az ún. Zöldfolyosó (Ecological Corridor Management – ECM) projek célja, hogy olyan kezelési módot alakítsunk ki nagyfeszültségű vezetékhálózatunk (NAF) alatt biológusok és természetvédelmi szakértők segítségével, mely a szokásos teljes növényzetirtás, szárzúzás helyett kisebb beavatkozásokkal jár. A nemzetközi E.ON csoport Európa-szerte mintegy 70 ezer hektárnyi területet von be a projektbe, melynek részeként az E.ON Hungária vállalatcsoport is legalább 646 hektáron alakít ki zöldfolyosókat hazánkban.

A program intézkedései, vállalásai:

A minket körülvevő természeti környezet jelentősen meghatározza hétköznapi életkörülményeinket. Hatással vagyunk a minket körülvevő környezetre, és szerepünk van az egészséges természeti környezet és a biológiai sokféleség megőrzésében. Ennek mentén alakítottuk ki és működtetjük két zászlóshajó projektünket: a több mint egy évtizedre visszatekintő madárvédelmi programunkat, illetve a Zöldfolyosó-kezelési kezdeményezésünket.

A Zöldfolyosó esetén az erdős területeken átmenő nagyfeszültségű vezetékeink alatti területek kezelésének alapelveit gondoljuk újra, felhasználva a nemzetközi E.ON csoporttól érkező jó gyakorlatokat. Ennek keretében a fás, erdős környezetben futó nagyfeszültségű vezetékhálózataink alatt szeretnénk egy biológiai sokféleség szempontjából jóval aktívabb területet létrehozni és fenntartani.

Mérföldek:

  • 2022-ben a projekt előkészítése zajlott: a magyar műholdas rendszerből azonosítottuk a környezeti zónabesorolásban növényzettel érintett sávokat, melyek nyiladékot vagy növényzettel érintett – nem városi és nem szántóföldi – területeket jelentenek.
  • 2024-ben kezdődött az ECM megvalósítása, amely terveink szerint 2030-ig fejeződik be.

A program hatása és eredménye:

A nemzetközi E.ON csoport Európa-szerte mintegy 70 ezer hektárnyi területet von be a projektbe, melynek részeként az E.ON Hungária vállalatcsoport is legalább 646 hektáron alakít ki zöldfolyosókat hazánkban. 2024-ben indult a projekt megvalósítása, amely várhatóan 2030-ig valósul meg.

Kapcsolódó linkek:

E.ON Hungária Csoport Fenntarthatósági Jelentés 2023

E.ON Hungária honlap Fenntarthatóság menüpont

Kapcsolódó kulcsszavak:

zöldfolyosó, Ecological Corridor Management, biológiai sokféleség