Szembesülve a még soha nem látott globális, regionális és helyi fenntarthatósági kihívásokkal, az átlátható és hatékony nem-pénzügyi jelentéstétel még sürgetőbb feladattá vált. Az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (World Business Council for Sustainable Development, WBCSD) és a Radley Yeldar „Számít a jelentéstétel” címmel a világ eddigi legnagyobb független kutatása keretében vizsgálta a vállalati nem-pénzügyi jelentéstétel gyakorlatát, melynek eredményeit 2013 novemberében publikálták.

„Számít a jelentéstétel” című kiadványt a WBCSD ősz tanácskozásán mutatták be Isztambulban, amelyben rávilágítanak a hatékony nem-pénzügyi jelentéstétel fontosságára, továbbá a jó gyakorlatok megosztását ösztönző inspiráló példák tárházát tárják az olvasók elé. A tanulmány egyben ajánlásokat is tartalmaz, hogy miként lehetne a vállalati jelentésekkel rövid, közép és hosszú távon értéket teremteni az érintettek, érdekelt felek számára.

A WBCSD kvalitatív értékelési szempontok alapján 175 tagvállalatának fenntarthatósági jelentését vizsgálta meg annak érdekében, hogy azonosítsa a hatékony jelentéstétel gyakorlatait. Megállapításaival nem csak a tagvállalatainak, de a tágabb társadalom számára is hasznos segítséget kíván nyújtani. A kutatás rávilágított, hogy miközben rengeteg kiváló gyakorlat van a jelentéstétel kapcsán, mégis sok fejlődési lehetőség marad kiaknázatlanul, amelyekkel a jelentéseket még hatékonyabbá lehetne tenni – gyakran egyszerű, gyors és költségtakarékos intézkedések révén.

Peter Bakker, a WBCSD elnöke hozzátette: „A jelentéstétel gyakorlatát meg kell változtatni, hogy a vállalatokat a valóban fontos szempontok alapján értékeljék, és pozitív megkülönböztetést kapjanak a jobb fenntarthatósági teljesítményt nyújtó cégek.”

Az új tanulmány a legfrissebb jelentéstételi útmutatókat és trendeket is figyelembe veszi, mint például a Global Reporting Initiative (GRI) G4 útmutatóját, továbbá az Integrált Jelentéstétel Útmutató friss tervezetét is. Nem állíthatjuk, hogy a vállalatok leginkább az integrált jelentéstételt választanák fenntarthatósági teljesítményük bemutatására egyelőre még; a kutatás is azt mutatja, hogy a cégek többsége a GRI útmutatót használja jelentése elkészítéséhez, az Integrált Jelentététel Útmutató viszont egyre több figyelmet kap.

A tanulmány szerint azok a vállalati jelentések hatékonyak, amelyek lekötik az olvasók figyelmét és eltalálják az olvasók igényeit, ezért a kutatási jelentés egy kiemelt fejezete foglalkozik a jelentéseket használók tapasztalataival.

Ben Richards, a Radley Yeldar fenntarthatósági vezetője szerint: „A hatékony jelentéstétel szempontjából kulcsfontosságú, hogy megértsük a jelentés célközönségének igényeit. A legjobb jelentések a változások katalizátorává válhatnak, ezért is fontos ez az új tanulmány, amely azt mondja, hogy inkább a »hogyan« számít a »mit« helyett.”

A sok szempont közül a lényegesség elve válik a hatékony jelentéstétel fontos alapkövévé. A pénzügyi jelentések gyakorlatában már alkalmazott alapelv, a lényegesség segít abban, hogy a vállalatok a stratégiai fontosságú megközelítést alkalmazzák, amelyek alapján a befektetések és beruházások döntései születnek és az erőforrások elosztása történik.

A WBCSD sürgeti az üzleti szektor szereplőit, hogy a hatékony jelentéstelen keresztül az Action 2020 kezdeményezés során azonosított globális prioritásoknak megfelelő megoldásokat találjanak és a Vision 2050 szerinti „valós költség, profit és érték” irányában haladjanak. Annak érdekében, hogy a meglévő üzleti játékszabályokat módosítsák, a WBCSD olyan eszközök fejlesztésén fog dolgozni tagvállalataival, amelyek révén a fenntarthatóságot megfelelően tudják integrálni a kockázat- és értékmenedzsment módszerekbe. Mindezt együttműködve a szabályozókkal és a befektetési szakértőkkel.

További információk:

További információ a WBCSD munkájáról a jelentéstétel és befektetések terén itt olvasható angol nyelven: reporting and investment.

2013. november 14-én egy üzleti ebéd keretében került sor a BCSDH „A vállalati fenntarthatóság komplex értelmezése” című, vezetőknek készült ajánlásának aláírására. A tavaly novemberben bemutatott ajánlást akkor több mint 40 vállalat és üzleti szervezet vezetője írta alá. A mostani eseményen további 38 vezető csatlakozott a kezdeményezéshez, melynek így már 80 aláírója van.

A vállalatvezetők nyilvános elköteleződése a téma mellett is jelzi, hogy egyre nyitottabbak a vállalatok és egyre több szervezet felismeri felelősségét és hosszú távú érdekét, hogy működését átalakítsa ezen elveknek megfelelően. Többek között ezt tükrözi az eseményen bemutatott felmérésünk eredménye is, mely 34 vállalat véleményét összegzi.

Az ajánlás alapító aláírói:

ajánlás_alapító_aláírói

További aláírók:

további aláírók

A rendezvény kerekasztal beszélgetésének témája a BCSDH 2014. februárban induló új programja, „A jövő vezetői” tehetségprogram volt. A program az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (World Business Council for Sustainable Development, WBCSD) Future Leaders Programja Magyarországon. A program célja, hogy azon tehetséges szakemberekkel, akikből a jövő vállalatvezetői válhatnak, megismertesse a vállalati fenntarthatóság komplex fogalmi rendszerét, és segítse őket abban, hogy vezetőként ezen elveket sikerrel integrálhassák a saját és vállalatuk döntéshozatali folyamataiba. A program során a résztvevők elismert szakértőktől és sikeres gyakorló vállalatvezetőktől sajátíthatják el az etikus és átlátható működést és a fenntarthatóság gazdasági, társadalmi és környezeti célrendszereinek beemelését és sikeres megvalósítását a vállalati stratégiában.

Az eseményen készült fotók Képgalériánkban megtekinthetők.

A rendezvény támogatói:

Kép3

Együttműködő partnereink:

partnerek_nov_14

Médiatámogatóink:

4

A rendezvény kommunikációs partnere:

Print

A BCSDH Társadalmi tőke munkacsoport munkájának gyümölcseként útjára indult „A jövő vezetői” tehetségprogram 2014, melyben a BCSDH tagvállalatainak fiatal, tehetséges jövőbeli vezetői vehetnek részt.

A programról:
“A jövő vezetői” tehetségprogram az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (World Business Council for Sustainable Development, WBCSD) Future Leaders Programja Magyarországon. A program célja, hogy a „jövő vezetőinek”, vagyis azon fiatal és tehetséges szakembereknek, akikből vállalatvezető válhat, bemutassa a vállalati fenntarthatóság komplex fogalmi rendszerét és segítse őket abban, hogy vezetői pályájuk során hogyan tudják ezen elveket a döntéshozatalba integrálni.  A program egyedülálló Magyarországon, hiszen nem csupán elismert szakértőktől, hanem gyakorló vállalatvezetőktől tanulhatják a résztvevők a fenntarthatóságot, a stratégiát, az etikus működést egy sokszínű csoportban, miközben „kívül-belül” megismerkedhetnek a mentorvállalatokkal.

A program kilenc hónapon keresztül kíséri végig a BCSDH „A vállalati fenntarthatóság komplex értelmezése” című vezetői ajánlás témáin a résztvevőket vállalati mentorok támogatásával. A program sikeres teljesítését oklevéllel ismerjük el. A résztvevők mentorai lesznek többek között az alábbi vállalatok vezetői: Alteo, Ben&Loch Lomond, Budapest Airport, Budapesti Erőmű, Coca-Cola HBC, E.ON, DENSO, Grundfos, KPMG, MOL, Nestlé, Nokia, Siemens, Telenor

Kinek szól a program?
Olyan tehetséges, fiatal szakembereket várunk programunkba, akik magukban hordozzák annak lehetőségét, hogy vállalatvezetőkké váljanak.
– A BCSDH tagvállalatának delegáltja
– Minimum 5, maximum 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik
– Vezetői készségei már megmutatkoztak

Időtartam: 2014. február – november
Helyszín: minden szakmai nap házigazdája valamely mentorvállalat

A program felépítése:
–         Programnyitó esemény
–         8 szakmai nap

8 téma
a terület jeles szakértőinek mentorálásával
elméleti és terepmunka
közös projekt kiemelt témában
–         Programzáró szakmai konferencia, oklevelek átadása
–         Részvételi lehetőség a BCSDH rendezvényein a program ideje alatt

Részvételi feltételek:

A jelentkezéshez egy rövid pályázatot kell benyújtani.

A programban való részvétel díja 200 000 Ft (adómentes).

A pályázatokat Parragi Katalinhoz kérjük benyújtani a katalin.parragi@bcsdh.hu címen.

A pályázat tartalma:
– Jelentkezési lap
– Jelölt rövid bemutatkozása
– Jelölt önéletrajza

Jelentkezési határidő: 2014. január 20.

Részletes információkért és a letölthető jelentkezési lapért kattintson ide.

2013. november 27-én került sor a BCSDH tisztújító taggyűlésére. A szervezet elnöke az elkövetkező három évben ismét Salgó István, az ING Bank vezérigazgatója lesz. A taggyűlés újra bizalmat szavazott továbbá Márta Irénnek, a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatójának és Kapusy Pálnak, a MOL Csoport fenntarthatósági és EBK vezetőjének. 2013. december elsejétől öt tagú elnökség kezdi meg működését, melynek további tagjaivá választották Nevelős Orsolyát, a Siemens Zrt. kommunikációs igazgatóját és fenntarthatósági megbízottját, valamint Jamniczky Zsoltot, az E.ON Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettesét.

A Felügyelő Bizottságban Scodnik Kinga leköszönő elnök munkáját Pallaghy Orsolya veszi át. A Felügyelő Bizottság tagjai Dr. Fazekas Orsolya a Budapesti Erőmű jogi vezetője és Lakatos Sándor lesznek.

Az eseményen készült fotók megtekinthetők Képgalériánkban.

 

A vállalat több mint 20 ezer európai fiatal munkaerőpiaci helyzetén segítene

A Nestlé a következő három évben 10 ezer fiatalnak nyújt álláslehetőséget Európa-szerte – jelentette be Laurent Freixe, a Nestlé európai vezetője pénteken Athénban. A Nestlé Ifjúsági Kezdeményezés keretében a cég ezen felül további 10 ezer 30 év alatti fiatalnak kínál gyakornoki lehetőséget, iskolai tanácsadói programokat indít, valamint európai beszállítóit is felhívja a csatlakozásra. Magyarországon a Nestlé több partnere jelezte már, hogy részt vesz a kezdeményezésben.

Az európai fiatalok munkába kerülését segítő átfogó kezdeményezést jelentett be pénteken a Nestlé. A Nestlé Ifjúsági Kezdeményezés keretében a vállalat összesen 20 ezer 30 év alatti európai fiatalnak biztosít munka- vagy gyakornoki lehetőséget a termelés, adminisztráció, marketing, pénzügy, kutatás-fejlesztés területén a következő három évben.

„Európában ma minden negyedik fiatal állásnélküli” – hívta fel a figyelmet a munkavállalókat és a vállalatokat egyaránt érintő problémára Laurent Freixe, a Nestlé európai vezetője a kezdeményezés bejelentésekor Athénban, ahol a 25 év alatti fiatalok több mint felének nincs munkája. „Miközben folyamatosan növekedünk és beruházunk Európában, minden tőlünk telhetőt meg akarunk tenni a fiatalok képességeinek erősítéséért, fejlesztéséért, és munkavállalási lehetőségeik javításáért” – mondta a vezető. Hozzátette: a vállalat a gazdasági válság ellenére is folytatja beruházásait, a most elindított program nagy részben erre a folyamatra támaszkodik. Androulla Vassiliou, az Európai Bizottság oktatásügyért felelős biztosa a vállalati szektor Európa talpraállásáért tett hozzájárulásaként üdvözölte a Nestlé kezdeményezését az eseményen.

A négy pillérre épülő Nestlé Ifjúsági Kezdeményezés részeként a vállalat iskolai és főiskolai tanácsadói programokat is indít a fiatalok álláskeresési képességeinek fejlesztésére. Ezen felül az „Összefogás az Ifjúságért” elnevezésű program keretében a Nestlé több mint 60 ezer európai beszállítóját is arra ösztönzi, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez. A kezdeményezés megvalósításában a Nestlé Csoport valamennyi európai vállalata részt vesz, köztük a magyarországi is.

A Nestlé Ifjúsági Kezdeményezés pillérei

1. Álláslehetőség a termelés, adminisztráció, marketing, pénzügy, kutatás-fejlesztés területén tízezer 30 év alatti fiatal számára Európában 2016-ig.

2. Gyakornoki lehetőség tízezer 30 év alatti fiatal számára Európában 2016-ig.

3. “Készen a munkára”: álláskeresési tanácsadói program indítása Európa szerte közép- és felsőoktatási tanulók részére (önéletrajz írás, állásinterjú tréning, tanácsadás).

4. “Összefogás az Ifjúságért”: Nestlé beszállítóinak szövetsége a kezdeményezés céljainak támogatására, munkahely és munkatapasztalat biztosítására

A kezdeményezés Magyarországon
Az Ifjúsági Kezdeményezés budapesti bejelentésen elhangzott: már több hazai cég jelezte, hogy csatlakozni kíván a Nestlé törekvéséhez. Mike Nixon, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: “A vállalat az elmúlt évek során folyamatosan fejlesztette hazai kapacitásait, melynek eredményeként 2011-hez képest 25 százalékkal emelkedett a foglalkoztatottak száma.” Hozzátette: a most induló kezdeményezés részeként Magyarországon legalább 50%-kal emelik a gyakornoki pozíciók számát és a következő három év során 180 gyakornoknak biztosítanak munkatapasztalat szerzési lehetőséget.

A teljes hír itt olvasható.

Újabb GRI (Global Reporting Initiative) okleveles fenntarthatósági jelentésíró szakember képzés az Alternate gondozásában. Immáron 5. alkalommal szervezik meg a képzést, melynek eddigi résztvevői gyakorlatiasnak, hasznosnak, jó hangulatúnak és professzionálisnak értékelték azt. A képzés nyelve angol, időpontja 2014. március 27-28.

A képzésen a BCSDH tagvállalatai 20 % kedvezménnyel vehetnek részt.

Bővebb információ és jelentkezéshez kattintson ide.

Ma már a vezető magyarországi vállalatok közel háromnegyede alkalmaz jelentéskészítési folyamatot vállalati felelősségvállalás terén valamilyen formában – derül ki a KPMG legújabb, „Corporate Responsibility Reporting” című globális felméréséből, amely immár nyolcadik alkalommal térképezi fel ezt a területet. „A kérdés ma már nem az, hogy kell-e jelenteni vagy sem, hanem hogy milyen minőségi sztenderd szerint készüljön a jelentés és hogyan mutassák be a vállalat legfontosabb fenntarthatósági hatásait”– mondta el Szabó István, a KPMG fenntarthatósági és vállalati felelősségvállalási csoportjának menedzsere.

A felmérés szerint a jelentéskészítés terén élen járnak a világ legnagyobb vállalatai (a Global Fortune 2012. évi listájának 250 legjelentősebb vállalata, a továbbiakban G250), körükben 93-95 százalék körül stabilizálódik a jelentéskészítési arány. A legnagyobb cégeken kívül vizsgált további 4100 vállalatnál – mely 41 ország 100 legnagyobb vállalatát foglalja magában (a továbbiakban N100) – pedig hét százalékkal nőtt a jelentéskészítési arány 2011-hez képest. Magyarországon a CR-tevékenységről jelentő vállalatok aránya 78 százalékra növekedett, ugyanakkor ennek közel 60 százaléka csak globális szinten publikál jelentést. A KPMG vezetője hozzátette, hogy „az Európai Unió szabályozásának hatására hazánkban is várhatóan kötelezővé válik a CR jelentés kiadása, ami mennyiségi és minőségi fejlődést is hozhat magával a helyi szintű jelentések kiadásában.”

„A jelentési folyamat kialakítása azért fontos menedzsment eszköz, mert a vállalat vezetése és a tulajdonosok ezáltal kaphatnak valós képet a gazdasági, környezeti és társadalmi teljesítményről, és ezáltal tudják ezt folyamatosan javítani. A nemzetközi jelentéskészítési sztenderdek alapján kiadott jelentés pedig a bizalomépítés fontos eszköze, hiszen például egyre több intézményi befektető veszi figyelembe a fenntarthatósági szempontokat és keresik az ezt igazoló hiteles információforrást” – mondta Szabó. A jelentést kiadó magyar vállalatok 52 százalékánál az éves jelentések már ugyan tartalmaznak CR-információkat, ugyanakkor csak 4 százalékuk jelent integrált formában.

Megfigyelhető, hogy a világ vezető vállalatai már felfedezték a vállalati felelősségvállalás által feltáruló lehetőségeket is: a szervezetek 72 százaléka gondolja úgy, hogy ez a terület fejlődési lehetőséget biztosít az innováció és a tanulás terén, míg 51 százalékuk a reputáció javításának eszközét látja benne. „A vállalatok számára a CR-jelentéstétellel kapcsolatos legnagyobb kihívás, hogy azt az üzlet és az érintetti csoportok számára legfontosabb környezeti és társadalmi témák azonosítására használják. Ha ezek a témák már letisztultak, azt a vállalati stratégiába építhetik, hogy ezek által is kezeljék a kockázatokat, új lehetőségek felé nyissanak, és hosszú távon teremtsenek értéket” – mondta Szabó István.

A jelentések többsége ma már a „Global Reporting Initiative” (GRI) jelentéskészítési útmutatóját figyelembe véve készül: a G250 vállalatok 82 százaléka, az N100 vállalatok 78 százaléka ez alapján jelent. A magyar vállalatok 62 százaléka alkalmazza a GRI-iránymutatások valamelyik szintjét, 35 százalékuk viszont semmilyen sztenderdre nem utal riportjában. „A jelentéskészítési irányelvek fontos szerepet játszanak a jelentések minőségének növelésében, valamint ezáltal átláthatóbbak, összehasonlíthatóbbak, érthetőbbek is lesznek a riportok. Egyébként az figyelhető meg, hogy ahol a CR-területért a vállalat legfelsőbb szintű irányító testületei vagy vezetői felelnek, ott jobb minőségű jelentések születnek” – fűzte hozzá Szabó István.

A tanulmány szerint a jelentések tanúsítása is fordulóponthoz érkezett: a G250 vállalatok 59 százaléka vesz igénybe külső tanúsítást CR-jelentéséhez, két évvel előtt még csupán 46 százalékuk tette ezt. Az N100 vállalatoknál viszont egyelőre csak 40 százalék körül alakul ez az arány. „A tanúsítás alkalmazásával bizonyosodhatnak meg az olvasók, hogy a jelentésbe foglalt információk a valóságnak megfelelnek-e vagy sem, így a külső érintettek bizalmát nagyban erősítik.” – tette hozzá Szabó István.

Az elmúlt időszakban négy vállalat csatlakozott szervezetünkhöz, melyek vezetőit szeretettel üdvözöljük a Tanácsban. A csatlakozó vállalatok elsőszámú vezetői aláírták “A vállalati fenntarthatóság komplex értelmezése” című vezetői ajánlást, mellyel vállalták, hogy törekszenek vállalatukat ezen elveknek megfelelően irányítani.

Új tagvállalataink: Allianz Hungária Zrt., Heineken Hungária Sörgyárak Zrt., Richter Gedeon Nyrt. és Skanska Magyarország Ingatlan Kft.

Szervezetünk további tagvállalatai itt tekinthetők meg: BCSDH tagok

 

 

A Portfolio.hu által november 28-án megrendezett Property Investment Forum-on részt vevő szakmai közönség ítélte oda a megtisztelő „Év projektje” díjat a Skanska által fejlesztett Green House irodaháznak.  

„Különösen fontos elismerés ez számunkra, hiszen a több száz hazai és régiós ingatlanpiaci szakértő megítélése alapján nyertük el az “Év Projektje” címet. Sikeres évet tudhatunk magunk mögött, az épület átadása után kevesebb, mint egy évvel 93%-os bérbeadottságot értünk el. Bízunk benne, hogy a Váci útra tervezett, Green House-hoz hasonlóan átgondolt és ugyanolyan fejlesztői szakértelemmel kivitelezésre kerülő következő projektünk, a Nordic Light is ilyen eredményes lesz.” – mondta a díj átvétele után Grzegorz Strutynski, a Skanska Property Hungary Kft. ügyvezetője.

A 2012 decemberében átadott Green House a magyar irodapiac legsikeresebb környezettudatos ingatlanfejlesztési projektje, és egyben az első budapesti irodaház, amely a LEED tanúsítási rendszer platina szintjén kvalifikálta magát. A zöld épület bérlői a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettség, a kreativitás, valamint a munka- és költséghatékonyság együttes előnyét élvezhetik.

Az „A” kategóriás ingatlan Budapest XIII. kerületében, a Kassák, Tüzér és Lőportár utcák által határolt területen épült, közvetlen szomszédságában található a Kassák Park. Tervezői célja volt, hogy munkavégzés szempontjából ideális, emberi léptékű tereket alakítsanak ki, miközben a mikro- és makro környezet megóvására is kiemelt hangsúlyt fordítottak. A fejlesztő Skanska a projekt valamennyi fejlesztési fázisában a legmodernebb környezetvédelmi megoldásokat és zöld technológiákat alkalmazta annak érdekében, hogy az épület ökológiai lábnyomát minimalizálja, valamint az energiafelhasználást és CO2 kibocsátást csökkentse.

A Green House 17.800 négyzetméternyi területet kínál a bérlőknek 8 emeleten, valamint 252 parkolót a mélygarázs 3 szintjén. Az irodaház tetőterasszal, gyönyörű belső kerttel, többszintes mélygarázzsal és biciklitárolóval is rendelkezik. Bérlői között tudhatja többek között az Avis Budget Group, az MSCI, a Deichmann és az ABB csapatát is.

A Coca-Cola Magyarország támogatásával a Szabadság-sziget megmentéséért indított 5 éves projekt lassan a végéhez ér, 2013. december 31-én hivatalosan is lezárul. A WWF Magyarország szakmai irányítása mellett megvalósult, az EU LIFE Nature programja által támogatott, 1,8 millió euró összköltségvetésű projekthez a vállalat közel 100 millió forinttal és a munkatársak sok óra szakmai és önkéntes munkájával járult hozzá.

A vállalat számára fontos, hogy fogyasztóik közül is minél többen értesüljenek fenntarthatósági és társadalmi felelősség vállalási kezdeményezéseikről. Ennek érdekében november első két hetében a Cinema City mozihálózat által vetített minden film előtt egy 30 másodperces spotot tekinthettek meg a nézők, amelyben összefoglalták a projekt eredményeit és felhívták a figyelmet közös kincsünkre, a Dunára.

Spot linkje: http://www.youtube.com/watch?v=5hAS86D6iB8&feature=youtu.be

A projektet nemrégiben választotta be az IEEP (Institute for Environmental Policy) egy olyan áttekintéshez esettanulmányul, ami Európa-szerte összesen 10 projekten keresztül mutatja be a Natura 2000 tárgyú EU-s finanszírozásokat. Indoklásuk szerint „A Szabadság-sziget esettanulmány kiválasztása az érdekes, összetett finanszírozási struktúrának, különösen a Coca-Cola vállalati részvételének köszönhető. Ez a projekt jól példázza, hogy a LIFE forrásai hogyan egészülhetnek ki innovatív módon más típusú forrásokkal.”

A Coca-Cola Magyarország elkötelezett a hosszú távon fenntartható fejlődés mellett. A vállalatcsoport működésének szerves részét képező társadalmi felelősségvállalási tevékenységünknek kiemelt területe a helyi közösségek, valamint a környezetvédelmen belül a felelős vízhasználat, a fenntartható vízgazdálkodás és a vizes élőhelyek védelme.

A felelős működés és vízhasználat túlmutat a termelési folyamatok átalakításán. Ezért döntött a Coca-Cola Magyarország úgy, hogy a WWF szakmai irányítása mellett elindítja a Szabadság-sziget rehabilitációját az élővilág  és a helyi közösség számára fontos értékek megóvása érdekében.

A 47 hektáros, Mohács melletti Szabadság-sziget és a hozzá tartozó mellékág egy különleges élőhely, amely a Dunára egykor jellemző élővilág egyik utolsó menedéke. A Szabadság-sziget mellékágában egy, a nyolcvanas években létrehozott keresztgát következtében megszűnt a folyamatos vízáramlás és megindult a gyors feltöltődés. Pangó vizében  a folyóvízi halak már nem találták meg életfeltételeiket, a sziget és a part közel állt az összeolvadáshoz, és mindez a parti szűrésű ivóvízbázisra is negatív hatással volt.

A Szabadság-sziget megmentésére összefogott az állami, az önkormányzati, a civil és a gazdasági szektor, és erőfeszítéseiknek köszönhetően 2008-ban elindulhatott a mellékág rehabilitációja. A projekt során a mellékágban lerakódott iszapot kikotorták, a feltöltődését okozó gátat pedig visszabontották.

A projektnek köszönhetően a mellékág újra változatos élővilágnak adhat otthont, a parti vízbázis Dél-Baranya településeit ellátó ivóvízkútjaiba pedig a Duna felől jobb minőségű víz érkezik. A környezeti tudatformálást fontosságát szem előtt tartva az egyedülálló élővilág bemutatására ártéri tanösvényt alakítottak ki. Emellett a program lehetőséget teremtett a a mohácsi szabad strand jövőbeni megújítására is. Maga a sziget a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság kezelésébe került, akik helyreállították rajta a háborítatlan ártéri ligeterdőt.

A projektről bővebb információ a www.szabadsagsziget.hu oldalon található.