A BCSDH és az E.ON Hungária Zrt. szakmai tanácsadóként vesz részt az ENERGISE projektjében, ami egy innovatív, páneurópai kutatási kezdeményezés, mely az energiafogyasztással kapcsolatos társadalmi és kulturális hatások mélyebb szintű tudományos megértését tűzte ki célul.

JELENTKEZZEN!

Ha támogat vagy részt vesz olyan projektben, amely a háztartások, családok energiahasználatának és energiafogyasztásának zöldítését célozza, vagy szervez olyan projektet, mely az energiahatékonyságot és alacsonyabb energiafogyasztást népszerűsíti a háztartások körében.

Pályázók köre: Vállalatok, energiaügynökségek, civil és szakmai szervezetek

Miért érdemes jelentkezni? Ha egy projekt bekerül a kutatásba, azzal hozzájárulhat az energiafogyasztás csökkentését célzó európai döntéshozatalhoz. Továbbá bekerülhet egy olyan webalapú adatbázisba, mely 30 európai ország jó példáit tartalmazza, és szerepelhet a kutatói csapatunk által készített tudományos jelentésekben, szakpolitikai dokumentumokban és kommunikációs anyagokban, kiadványokban is.

Bővebben az ENERGISE projektről: A EU Horizont 2020 programjának keretében olyan 2016-2019 között megvalósuló projektek kaphatnak támogatást, amelyek elősegítik az európai háztartások és közösségek energiahasználatának alulról felfelé irányuló átalakítását, valamint a háztartások, családok energiahasználatának és energiafogyasztásának zöldítését célozzák. A 30 európai országból származó, háztartások és közösségek energiahasználatával kapcsolatos kezdeményezések a projektben elemzésre és csoportosításra kerülnek. Az eredmények alapján két prototípust – ún. “ENERGISE Living Lab / élő labor” – alakítanak ki, hogy az egyéni és közösségi energiafogyasztásra gyakorolt hatások megfigyelhetőek és tanulmányozhatóak legyenek. A 8 országban megszervezett 16 “élő laboratórium” megvalósítása előtt, alatt és után történő adatgyűjtés segíti majd, hogy hatékony fenntartható energiafogyasztással kapcsolatos kezdeményezéseket kerüljenek kialakításra a jövőben.

Magyarországot az európai hálózatban a GreenDependent Intézet képviseli.

Kapcsolat: Vadovics Edina, GreenDependent Intézet, edina@greendependent.org

Honlap és jelentkezés: http://www.energise-project.eu/, e-mail: info@energise-project.eu

A Dow Jones indexben iparági vezető METRO látta vendégül a BCSDH (Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért) „A jövő vezetői” tehetségprogramjának második napján a résztvevőket, hogy a felelős vállalatirányítás gyakorlatát és lehetőségeit közösen térképezzék fel.

A GDP 30%-át adó jelenleg 80 tagvállalattal rendelkező BCSDH hiánypótló programjának elsődleges célja, hogy a jövő vezetőinek bemutassa a vállalati fenntarthatóság komplex fogalmi rendszerét, és segítse őket abban, hogy ezeket a döntéshozatalba, vállalati gyakorlatba integrálják. Már a 100. vezető végez az idei, negyedik évfolyamon.

A BCSDH felmérése alapján a vállalatvezetők 96%-a gondolja úgy, hogy a vállalati fenntarthatóság az első számú vezetőn múlik. Milyen is az erre alkalmas felelős vezető?- erről szólt a szakmai nap.

Horváth Imre, a METRO vezérigazgatója a cég sikeres fenntarthatósági gyakorlatának és  a vezetői ösztönzőrendszerének kapcsán mutatta be a felelős vállalatvezetés módszerét és szempontjait.

„A fenntarthatóság eszmerendszerét úgy tudjuk leghatékonyabban sikerre vinni, ha elérjük, hogy minden egyes munkatárs a napi döntései során ezt kiemelt szempontként kezelje. A METRO csoport erre irányuló erőfeszítéseinek eredményeként a Dow Jones 2016-os felmerésében első helyre került az iparági összesítésben.” – mutatott rá előadásban Horváth Imre.

A fenntarthatóság kapcsán a még ki nem aknázott, fel nem fedezett lehetőségekről, valamint a változás, a fejlődés törvényszerűségéről osztotta meg tapasztalatait a szervezet további két tagvállalatának első számú vezetője és számos fenntarthatósági szakértő.

„A jövő gazdasága intelligens és gondoskodó, ehhez intellingens és gondoskodó vezetőkre van szükség. Intelligens vezető az, aki képes új szemszögből ránézni a vállalat és saját működésére. Gondoskodó vezető munkájának alapja az emberekre való figyelés, az emberekkel való törődés.” – fejtette ki véleményét Kelemen Attila, a ProSelf International elnök-vezérigazgatója.

„A hosszú távú célokat rövid távú napi feladatokká kell formálni, ami kreativitást és elkötelezettséget igényel. Ennek záloga a nyitott, színes, gondolkodó közösség. A vezetők feladata ennek a csapatnak a kialakítása és inspirálása.” – tette hozzá Gazsi Zoltán, az eisberg ügyvezető igazgatója, bemutatva cége vállalatirányítási rendszerét.

Mindehhez elkerülhetetlen az a szemléletváltás, melyet a METRO többek között ezen tehetségprogramban való részvételével is támogat.

„A Közös Értékteremtés üzleti megközelítés mentén azt valljuk, hogy egy vállalat hosszú távon akkor lehet sikeres, ha értéket teremt a társadalom számára is. Kilépve a vállalati kapun, mi a teljes értékláncban gondolkodunk, megvizsgálva, hogy a működésünkből adódóan hol tudjuk a legnagyobb pozitív hatást elérni.” – emelte ki Nagy Andrea, a Nestlé vállalati kommunikációs és Közös Értékteremtés vezetője.

„A fenntarthatóság mindannyiunk felelőssége, így akkor tudunk közösen célokat elérni, ha mindenki érti, hogy a saját része ebben és motivált, hogy ezt továbbfejlessze. A vezető fontos feladata, hogy ehhez lehetőséget és eszközt biztosítson a kollégáinak.” – zárta a gondolatot Szederkényi Zita, a Dreher Sörgyárak vállalati kapcsolatok vezetője.

A szakmai nap inspirációul szolgált és számos, már működő megoldást mutatott be, körbejárva a felelős vállalatirányítás célját, kihívásait, formáját, lehetőségeit és jelentőségét. Megmutatta, hogyan lehet példamutató válaszokkal a tudást a gyakorlatba átültetni,  illetve közvetlen és közvetett környezetüket nyitottá tenni a változásokra.

 Az előadások, beszélgetések, workshopok és esettanulmányok után pedig a Gasztroakadémia vendégeiként a jövőbeni vezetők egy közös főzéssel egybekötött vacsorába „integrálták” mindazt a tudást, tapasztalatot és ismeretanyagot, amit a gyakorlatban is sikeres vállalatvezetőkkel megvitathattak napközben.

Az eseményen készült képek ezen a linken tekinthetők meg.

Galambosné Dudás Zsófia tölti be a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) Action 2020 projektvezető pozícióját 2017. március 20-tól.

Az új vezető feladata lesz az Action 2020 Magyarország programon túl a hozzá kapcsolódó szakmai munkacsoportok koordinálása is.

Galambosné Dudás Zsófia közgazdász végzettségű szakember, aki jelentős tapasztalattal rendelkezik a fenntarthatóság több területén. A KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért szervezetnél kezdte szakmai pályafutását és nyolc éve dolgozik projektvezetőként. Részt vett fenntarthatósági jelentések minősítésében, vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) tananyag kidolgozásában, hazai és nemzetközi CSR kutatási projektekben, de jártasságot szerzett a zöld iroda program és pályázatírás területén is. Szülési szabadságáról visszatérve, két kisgyermek édesanyjaként fontos számára, hogy a szervezet lehetőséget nyújt a családbarát, rugalmas foglalkoztatásra.

Az új vezető elsődleges célja, hogy a már sikeresen működő Action 2020 Magyarország program még több első számú vezetőt kötelezzen el a fenntarthatóság mellett és még több inspirációt nyújtson számukra. Kiemelt feladatának tekinti, hogy a vállalatvezetők az elkötelezettségüket valódi tettekre váltsák, és a BCSDH számottevő hatást tudjon elérni az általuk kidolgozott üzleti megoldások terjesztése révén.

Bécsi központjából indítja európai terjeszkedését innovatív szoftverével, SOLARIS-szal, amely olyan átfogó társadalmi problémákra nyújt megoldást mint pl. migráció-integráció, aktív idősödés. Vállalati ügyfelei számára programot dolgoz ki a szervezeten belüli innováció és együttműködés erősítésére. Stratégai partnereivel, egyetemi laborokkal, technológiai vállalatokkal és a biomedical területet képviselőivel 21. századi megoldásokon dolgoznak.

.

.

.

Egy modern biofinomító társadalmi és gazdasági hatásai a Pannonia Ethanol dunaföldvári üzemének példáján keresztül.

 

A Pannonia Ethanol szeretettel meghívja a BCSDH tagvállalatait a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdasági és Regionális Kutatások Központja tanulmányának bemutatása alkalmából szervezett konferenciára.

 

Időpont: 2017. április 4. kedd

Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)

 

Kérjük, hogy részvételi szándékát 2017. március 21-ig jelezze a rendezveny@pannoniaethanol.hu emailcímen!

Az ENSZ tagállamai 2015-ben meghatároztak 17 globális fenntartható fejlődési irányelvet (SDG) azzal a céllal, hogy a világ fejlődése 2030-ig a befogadóbb fenntarthatóbb irányba mozduljon el. Annak érdekében, hogy az elköteleződést cselekvés is kövesse, a KPMG az ENSZ Global Compacttal együttműködve létrehozta a fenntarthatósági célok energia-, természeti erőforrások- és vegyiparra vonatkozó mátrixát. A mátrix, az említett iparágakban tevékenykedő vezető cégek jó gyakorlatain keresztül olyan üzleti lehetőségekre mutat rá, melyek mindkét fél számára közös értéket teremtenek, és emellett hozzájárulnak a 17 globális fenntartható fejlődési cél eléréséhez. A kiadvány tartalmaz továbbá iparág-specifikus jó gyakorlatokat és saját gyakorlatba is átültethető globális partnerségi kezdeményezéseket. További információk itt érhetőek el, az iparági mátrixok pedig innen tölthetőek le.

10 éves jubileumát ünnepelte taggyűlésén az E.ON Hungária Zrt. új székházában a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért, amelynek jelenleg 79 tagja van és a GDP 30%-t termelő vállalatok első számú vezetőinek értékteremtő közössége.

Az elmúlt 10 évben 200 szakmai rendezvény, 200 aktív vállalati vezető, „A jövő vezetői” programon végző 100 tehetséges vezető, az Action 2020 Magyarország programban bevont több mint 130 civil, tudományos és vállalati szakértő, valamint az eddig bemutatott félszáz üzleti gyakorlat, amelyek valódi válaszokat adnak a fenntarthatósági kihívásokra, jól mutatják a BCSDH elkötelezettségét a fenntarthatóság iránt.

Köszöntőjében Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Zrt. igazgatóság tagja és a BCSDH elnökségi tagja többek között rámutatott arra, hogy a szervezet elérte a néhány évvel ezelőtt stratégiájában meghatározott ideális méretét.

„10 évvel ezelőtt 15 cég és magánszemély gondolta úgy, hogy a vállalatoknak Magyarországon is tenniük kell a fenntarthatóságért. Jelenleg, 2017-ben a BCSDH-nak 79 tagvállalata van, amelyek mintegy 400 ezer munkatársa Magyarország GDP-jének 30%-t termeli. Ezen vállalatok felsővezetőinek értékteremtő közösségeként jelentős eredményeket ért el a szervezet a fenntarthatóság területén. Mára egyre többen ismerik fel, hogy a vállalatok számára a fenntartható működés versenyelőnyt jelent és valódi lépéseket tesznek ennek szellemében, ezzel is hozzájárulva Magyarország ez irányú céljaihoz.”- foglalta össze Ifj. Chikán Attila, a szervezet elnöke az elmúlt 10 év fejlődését.

Élen járt a BCSDH már az alapok lefektetésében, amikor 2012-ben vezetői ajánlásként megfogalmazták – „A vállalati fenntarthatóság komplex értelmezése” című alapdokumentumot.
„Jelenleg a legfontosabb feladat elősegíteni az alapelvek gyakorlatba történő beépülését. Szervezetünk tagvállalatai ebben is élen járnak, már 55 olyan valós üzleti megoldást tudunk bemutatni, amelyek ténylegesen válaszokat adnak a fenntarthatósági kihívásokra.”
– tette hozzá Márta Irén, a BCSDH igazgatója.

A közel 80 első számú vezető és delegált részvételével zajlott ünnepi taggyűlésen a jubileum tiszteletére oklevéllel köszöntötték a jelenlévő alapító tagokat (Accor-Pannonia Hotels, ING Bank, Magyar Lapterjesztő, Szentkirályi-Kékkúti Ásványvíz, MOL csoport, OTP Alapkezelő, Shell valamint két magánszemély: Lakatos Sándor és Scodnik Kinga).

Valamint 10 új tagvállalat (4IG, Daikin, Duna Aszfalt, Graphisoft Park, Greenpro, Iberdrola, K&H Csoport, MVÜK, PPD Hungária, Szerencsejáték Zrt.) mutatkozott be a nagyszámú résztvevők előtt.

A klímaváltozás kapcsán a BCSDH által meghirdetett ajánlás cselekvéssé történő formálása érdekében, két társszervezettel közös projektjének bemutatására is sor került. Décsi Gábor, a LEO alapítójaként mutatta be a szervezetet és beszélt a létesítményfenntartással kapcsolatos benchmarking kutatásról, míg Beleznay Éva, a HuGBC alelnöke, az egyesület tevékenységeiről adott átfogó ismertetést.

Az eseményen készült képek ide kattintva tekinthetők meg.