A megújuló hitelkeret idő előtt refinanszírozásra került (összeg: 4 milliárd euró, futamidő: öt év)

Nagy érdeklődés a szindikált hitel iránt; jobb hitelfeltételek a Continental számára

Új hozzáállás a német autóiparban: a kamatfizetések a vállalat fenntarthatósági teljesítményének konkrét javulásától is függnek

Stefan Scholz, pénzügyi igazgató: „A fenntartható pénzügyi koncepció jutalmazza a fenntartható üzleti gyakorlatokat. Támogatjuk ezt a megközelítést, új hitelkeretünkön keresztül is.”

Hannover, 2019. december 4. A Continental egy új, megújuló hitelkeretről állapodott meg konzorciális bankjaival 4 milliárd euró értékben, ötéves futamidőre. A Continental így az ütemtervben szereplő dátum előtt refinanszírozza jelenlegi 3 milliárd eurós hitelkeretét, amire eredetileg 2021 áprilisában került volna sor. A hitelkeret növelésén túl a Continental kedvezőbb feltételekről is megállapodott, és a fenntarthatósági tényezőket is figyelembe vette. Ide tartozik például a villamos-energia külső, megújuló energiaforrásokból történő beszerzése. A DAX-on jegyzett vállalat így új utat tör a fenntartható pénzügyek terén. A Continental számára hitelkeretet biztosító szindikátus 27 nemzetközi bankból áll. A BNP Paribas és a Deutsche Bank fogják ellátni a vezető igazgatási feladatokat, továbbá előbbi a fenntarthatósági tanácsadó szerepét is betölti.

Rendkívül magas volt a fenntarthatósági elemekkel rendelkező új hitelkeretünk szindikált finanszírozása iránti érdeklődés. Az új hitelkeret javított feltételeket tartalmaz, amelyek szilárd mérlegszerkezetünket és pénzügyi teljesítményünket tükrözik. Ez újonnan megerősíti a bankok a Continental gazdasági erejébe és stratégiájába vetett bizalmát,” mondta Stefan Scholz, a Continental pénzügyi igazgatója.

A hitelkeret fenntarthatósági elemeivel kapcsolatban Scholz a következőket mondta: „Az igazgatótanács idén elfogadta frissített fenntarthatósági stratégiánkat. A fenntarthatósági fejlődések és az új hitelkeretünk ötvözésével egy innovatív módszer jött létre a vállalati pénzügyekben a Continental fenntarthatósági stratégiájának továbbfejlesztésére.” Majd hozzátette: „Új utakat nyitunk meg, és ezzel a fenntartható vállalati pénzügyek úttörői közé kerülünk Németországban.”

A Continental nemzetközi autóipari beszállító, gumiabroncsgyártó és ipari partner így tehát a német autóipar első vállalata, amelyik speciálisan meghatározott fenntarthatósági mutatókat is belevett a törzsbankjaival kötött hitelszerződésébe.

Mostantól kezdve a hitelkeret lehívása után történő kamatfizetések összege a DAX-on jegyzett vállalat fenntarthatósági teljesítményének javulásától is függ. A jövőben a felhalmozott kamatok csökkentésével fogják jutalmazni a vállalatot. A nem-teljesítés ugyanakkor a kamatlábak növekedését eredményezi. Mindennek alapját az elfogadott teljesítmény javulásának a Continental 2019-ben újraindított fenntarthatósági stratégiája mentén történő éves értékelése képezi. Ide tartozik a villamos-energia külső, megújuló forrásokból való beszerzése, a nők arányának növelése a vezetői pozíciókban, a balesetek és megbetegedések arányainak csökkentése, valamint az újrahasznosított hulladék arányának növelése.

A fenntartható pénzügy fogalma holisztikus szemlélettel közelíti meg a vállatokat, és jutalmazza a fenntartható üzleti gyakorlatokat. Mi, új hitelkeretünkön keresztül is, támogatjuk ezt a megközelítést,” mondta Scholz. „A fenntarthatósági elemek bizonyítják, hogy a Continental szisztematikusan végrehajtja az átfogó fenntarthatósági stratégiát, amely az idei évben került frissítésre,” magyarázta az igazgató. Ugyanekkor Scholz arra is számít, hogy a fenntarthatóság jelentőségének tudatosítása folyamatosan növekedni fog a Continentalnál.

Az új hitelkeret támogatja a Continental globális fenntarthatósági céljait. Ezek többek közt az ENSZ fenntartható fejlődési céljai (SDG) és a párizsi egyezmény útmutatását követik.

A piacon elérhető, fenntarthatósági elemeket tartalmazó hasonló hitelkeretek csak bizonyos fenntarthatósági besorolások elérésére vagy fenntartására irányulnak. Mivel a jelenlegi minősítések referenciaértékei nagymértékben különböznek, a Continental elkötelezett amellett, hogy új hitelkeretének részeként konkrét javulást érjen el a fenntarthatósági teljesítménye terén.

A világ nagyon gyors ütemben változik. Fontos számomra, hogy a lehető legkorábban és minél átfogóbb módon gyűjtsünk tapasztalatokat arról, hogy miként lehet a vállalati finanszírozást új megközelítések és technológiák révén tovább fejleszteni,” magyarázta Scholz. Az idei év elején a Continental és partnerei sikeresen tesztelték például a blokklánc technológiát a pénzpiacon, melynek köszönhetően egy kereskedelmi papír alapú tranzakció feldolgozása napok helyett, csak percekig kell, hogy tartson.

600 tonnával kevesebb műanyag és csaknem 30% újrahasznosított PET palack kerül a palackokba

Felelős nagyvállalatként a Coca‑Cola Magyarország nagy erőfeszítésekkel dolgozik azon, hogy kivegye részét a klímaváltozás elleni küzdelemből. Számos intézkedéssel, többek között vízügyi, civil és vállalati oldali összefogással szervezett hulladékgyűjtő akcióival, vízvisszapótlási tevékenységeivel vagy épp újrahasznosított alapanyagok felhasználását célul tűző csomagolástechnikai fejlesztéseivel tesz a környezetért. A 2018-ban elért 4%-os palacksúlycsökkentés után, 2020-ban ismét 4%-kal csökkenti a felhasznált műanyag mennyiségét a Coca‑Cola Magyarország. A cég 100 millió forintos beruházásának eredményeként éves szinten 600 tonnával kevesebb műanyagot használ majd fel, ami 24 millió PET palack súlyával egyenlő. A vállalat már ma is kizárólag 100%-ban újrahasznosítható italcsomagolásokat állít elő, 2030-ra pedig 50 százalékra nőhet a palackokban lévő újrahasznosított műanyag aránya.

Mintegy 100 millió forintos technológiai fejlesztés eredményeként 4%-kal csökkenti 2020-ban a szénsavas üdítőitalos palackjaihoz használt műanyagot a Coca‑Cola Magyarország. A cég összességében 600 tonnával kevesebb műanyagot használ majd fel évente, a megtakarítás 24 millió PET palack súlyával egyenlő. A beruházással a vállalat jelentős mértékben csökkenti ökológiai lábnyomát, hiszen az új palackok gyártásához számottevően kevesebb kőolaj szükséges, a könnyebb palackok miatt pedig kevesebb energia kell majd a termékek szállításához is.

A súlycsökkentett italcsomagolások fokozatosan jelennek meg a boltokban: az új 1,5 literes és az 1,75 literes palackok már elérhetőek a polcokon, hamarosan pedig átalakulnak a 0,5 literes és az 1,25 literes változatok is. A szigorú minőségi követelmények miatt a könnyebb palackok alakja kissé megváltozik, de ennek ellenére ugyanolyan masszívak és formatartók maradnak, mint elődjeik.

A Coca‑Cola Magyarország az elmúlt években számos intézkedéssel csökkentette csomagolóanyag felhasználását és környezeti lábnyomát. A cég italcsomagolásai már jó ideje 100%-ban újrahasznosíthatóak, az elmúlt esztendők beruházásainak köszönhetően pedig 15 százalékkal kevesebb műanyagra van szükség egy PET palack előállításához, mint 2010-ben. A vállalat folyamatosan növeli a palackokban felhasznált újrahasznosított műanyag mennyiségét is, amelynek aránya ma már átlagosan 27 százalék. Az újrahasznosított PET palackokból készülő italcsomagolások szén-dioxid lábnyoma akár 80%-kal kisebb lehet, mint a kőolajszármazékból készülő palackoké, sőt az újrahasznosított műanyagból készülő palackok összesített ökológiai hatása akár az alumínium italcsomagolásoknál is kedvezőbb lehet.

Mindezeken felül a vállalat az alumínium dobozos multipack kiszerelések műanyag csomagolását is egy innovatív kartonpapír-alapú csomagolási megoldásra cseréli 2021-től, illetve cél, hogy a Coca‑Cola Magyarország választékában is megjelenjenek a 100 százalékban újrahasznosított PET palackokból készülő palackok.

A globális The Coca‑Cola Company és 28 országot átfogó Coca‑Cola HBC csoport közös Hulladékmentes Világ stratégiája értelmében a cégek 2030-ig a felhasznált csomagolóanyagok 100 százalékának megfelelő mennyiséget gyűjtenek majd vissza, továbbá 50 százalékra növelik műanyag palackjaik újrahasznosított alapanyag tartalmát.

Minden második magyar válaszadó megfontolná a külföldi munkavállalás lehetőségét, ha az hozzájárulna a munka és a magánélet egyensúlyához, viszont ennél is több, majdnem kétharmaduk lenne nyitott  munkahely- vagy karrierváltásra a kiköltözés helyett – derül ki a Randstad 2019. harmadik negyedévére vonatkozó kutatásából. Nagyon kevesen jelentkeznek aktívan állásokra, viszont a megkérdezettek majdnem háromnegyede alapvetően nyitott a váltás lehetőségére és több mint egyharmada nem érzi magát kifejezetten elégedettnek a jelenlegi munkájával.

Külföldi munkavállalás

Míg a magyar válaszadók 53%-a mérlegeli a külföldre költözést a karrierépítés és munka-magánélet egyensúlyának megtartása érdekében (a globális átlag ennél 11%-kal magasabb), 64% inkább a karrierútján, vagy a munkahelyén változtatna a kivándorlás helyett. Ezzel az eredménnyel a kutatásban vizsgált 34 ország közül India után a második legmagasabb értéket érjük el: sokak számára vonzóbb egy új állás lehetősége vagy egy új szakma kitanulása, mint egy másik országban való letelepedés.

A válaszadók ennél kevesebb, 46%-a fontolná meg a külföldre költözést jelentősen magasabb fizetésért. Meglepő lehet, hogy ebben olyan gazdaságilag népszerű migrációs célpontok, mint az Egyesült Államok (66%), Ausztrália (55%) és az Egyesült Királyság (50%) is megelőz minket, viszont a magyaroknak számolniuk kell olyan gátló tényezőkkel, mint a nyelvi akadályok, illetve szakmai felkészültségük külföldi piacokon való megítélése bizonyos szektorokban. Ha mégis a kiköltözés mellett döntenének a megkérdezettek, a magyarok számára a legvonzóbb országok Ausztria, Németország és az Egyesült Államok lennének.

Kulturális nyitottság

A költözési hajlandóságot emellett olyan jellemzők is befolyásolják, mint a más kultúrákkal együttműködésre való nyitottság, amely nálunk a harmadik legalacsonyabb a kutatásban részt vevő országok közül (54%, a globális átlag 79%). Ez a távolságtartás országhatárokon belül is jellemző: a munkaerőhiány kiegyenlítésére szolgáló külföldi munkaerő alkalmazását csak 40% gondolja pozitív intézkedésnek, és a csehek mellett a magyar válaszadók tartják a legkevésbé jó ötletnek az országban nem elérhető, de szükséges képességek és szaktudás pótlását külföldi munkaerővel (52%, a globális átlag ennél 20%-kal magasabb).

Munkavállalói elégedettség

A munkáltatók számára fontos információ, hogy bár a megkérdezett magyarok 10%-a kifejezetten elégedetlen a munkájával és további 28% nem elégedetlen, de elégedettnek se mondaná magát, mindössze 2%-uk jelentkezett aktívan állásokra a harmadik negyedévben. A válaszadók további 24%-a informálódott álláskeresés témában, 28%-a egyáltalán nem keresett állást, 46%-a viszont annak ellenére, hogy nem keresett munkát aktívan, nyitott lenne a felmerülő lehetőségekre – utóbbi érték nálunk a legmagasabb az összes vizsgált ország közül.

A munkavállalók jelentős része tehát nyitott a váltásra és elcsábítható, ami arra ösztönzi a munkáltatókat, hogy kiemelt figyelmet fordítsanak a bevált dolgozók megtartására a számukra fontos faktorokkal, juttatásokkal, ami ideális esetben sokat javíthat a munkakörülményeken és ezen keresztül növelheti az elégedettséget. A karrierváltásra való magas hajlandóság miatt érdemes megfontolni az átképzés, betanítás lehetőségét is.

Utazással töltött idő

A kutatásból az is kiderült, hogy a hazai piac esetében kifejezetten fontos tényező például az otthon és a munkahely távolsága, a magyar válaszadók 70%-a szeretné, hogy a munkahelye sétával vagy biciklivel is megközelíthető legyen. Erre megoldás lehet a munkahelyre való eljutás megkönnyítése (pl. vállalati tranzit, jó közlekedés).

A kutatás háttere

A Randstad Workmonitor egy 34 országot (Európa, Ázsia, Csendes-óceán, Észak- és Dél-Amerika) vizsgáló felmérés, amely elsősorban a munkavállalói attitűdökre fókuszál, a lokális és globális munkaerő-piaci trendeket vizsgálja negyedévente. A 2019. harmadik negyedévére vonatkozó adatokat 2019. július 18. és augusztus 5. között mérték fel 18-65 év közötti, legalább heti 24 órában fizetett alkalmazottként munkát vállalók online megkérdezésével, minimum 400 interjúval országonként.

After a 4-percent bottle weight reduction in 2018, plastic will be further reduced by 4 percent in production in 2020 by Coca-Cola Hungary. As a result of an investment of HUF 100 million the company will use 600 tonnes less plastic annually corresponding to the weight of 24 million PET bottles. The bottles produced by the company are already 100 percent recyclable, and the proportion of recycled plastic is planned to be raised to 50 percent by 2030.

Due to a technological development of HUF 100 million, Coca-Cola Hungary will reduce the amount of plastic used in production by another 4 percent in 2020. The company will use a total of 600 tonnes less plastic annually corresponding to the weight of 24 million PET bottles. The investment will help the company reduce its ecological footprint significantly as considerably less oil will be used to produce new bottles and less energy will be needed for the transportation of products due to the bottles being lighter. Coca-Cola Hungary decreases PET bottle weight by another 4 percent

Lightweight packaging will be introduced into the market gradually: new 1.5l and 1.75l bottles are already available and they will soon be followed by the new 0.5l and 1.25l bottles too. To comply with strict quality standards, the shape of lightweight bottles has been slightly modified, but they remain as solid and robust as their predecessors were.

Coca-Cola Hungary has already done a lot to reduce plastic packaging usage and its impact on the environment in the last few years. PET bottles of the company have been 100% recyclable for a long time and due to recent investments, the amount of plastic needed to make one PET bottle has decreased by 15 percent as compared to 2010. The company also increases the proportion of recycled PET in its bottles which is currently 27 percent on the average. PET bottles made of recycled plastic may have a carbon-dioxide footprint 80 percent smaller than of the bottles made of petroleum products, what more, the total ecological impact of recycled plastic bottles may be even smaller than the aluminium cans.

Furthermore, as of 2021, Coca-Cola Hungary will replace the plastic packaging on can multipacks with an innovative cardboard-based packaging solution, and it also aims to introduce 100% recycled PET bottles in its portfolio.

According to the joint World Without Waste strategy of the global The Coca-Cola Company and Coca-Cola HBC present in 28 countries, companies will recollect the equivalent of 100 percent of the packaging waste they placed in the market by 2030, and they will increase the percentage of recycled plastic in their packaging to 50 percent.

600 tonnával kevesebb műanyag és csaknem 30% újrahasznosított PET palack kerül a palackokba. A 2018-ban elért 4%-os palacksúlycsökkentés után, 2020-ban ismét 4%-kal csökkenti a felhasznált műanyag mennyiségét a Coca-Cola Magyarország. A cég 100 millió forintos beruházásának eredményeként éves szinten 600 tonnával kevesebb műanyagot használ majd fel, ami 24 millió PET palack súlyával egyenlő. A vállalat már ma is kizárólag 100%-ban újrahasznosítható italcsomagolásokat állít elő, 2030-ra pedig 50 százalékra nőhet a palackokban lévő újrahasznosított műanyag aránya.

Mintegy 100 millió forintos technológiai fejlesztés eredményeként 4%-kal csökkenti 2020-ban a szénsavas üdítőitalos palackjaihoz használt műanyagot a Coca-Cola Magyarország. A cég összességében 600 tonnával kevesebb műanyagot használ majd fel évente, a megtakarítás 24 millió PET palack súlyával egyenlő. A beruházással a vállalat jelentős mértékben csökkenti ökológiai lábnyomát, hiszen az új palackok gyártásához számottevően kevesebb kőolaj szükséges, a könnyebb palackok miatt pedig kevesebb energia kell majd a termékek szállításához is.

A súlycsökkentett italcsomagolások fokozatosan jelennek meg a boltokban: az új 1,5 literes és az 1,75 literes palackok már elérhetőek a polcokon, hamarosan pedig átalakulnak a 0,5 literes és az 1,25 literes változatok is. A szigorú minőségi követelmények miatt a könnyebb palackok alakja kissé megváltozik, de ennek ellenére ugyanolyan masszívak és formatartók maradnak, mint elődjeik.

A Coca-Cola Magyarország az elmúlt években számos intézkedéssel csökkentette csomagolóanyag felhasználását és környezeti lábnyomát. A cég italcsomagolásai már jó ideje 100%-ban újrahasznosíthatóak, az elmúlt esztendők beruházásainak köszönhetően pedig 15 százalékkal kevesebb műanyagra van szükség egy PET palack előállításához, mint 2010-ben. A vállalat folyamatosan növeli a palackokban felhasznált újrahasznosított műanyag mennyiségét is, amelynek aránya ma már átlagosan 27 százalék. Az újrahasznosított PET palackokból készülő italcsomagolások szén-dioxid lábnyoma akár 80%-kal kisebb lehet, mint a kőolajszármazékból készülő palackoké, sőt az újrahasznosított műanyagból készülő palackok összesített ökológiai hatása akár az alumínium italcsomagolásoknál is kedvezőbb lehet.

Mindezeken felül a vállalat az alumínium dobozos multipack kiszerelések műanyag csomagolását is egy innovatív kartonpapír-alapú csomagolási megoldásra cseréli 2021-től, illetve cél, hogy a Coca-Cola Magyarország választékában is megjelenjenek a 100 százalékban újrahasznosított PET palackokból készülő palackok.

A globális The Coca-Cola Company és 28 országot átfogó Coca-Cola HBC csoport közös Hulladékmentes Világ stratégiája értelmében a cégek 2030-ig a felhasznált csomagolóanyagok 100 százalékának megfelelő mennyiséget gyűjtenek majd vissza, továbbá 50 százalékra növelik műanyag palackjaik újrahasznosított alapanyag tartalmát.

2019-ben a Biofilter Zrt. immár második alkalommal rendezte meg legjelentősebb ügyfelei számára a Budavári Borfesztivál kísérőrendezvényeként kiemelt partnertalálkozóját. Hogy az esemény ne járjon jelentős környezeti terheléssel, vállalatunk a GreenDependent Egyesülettel együttműködésben faültetéssel semlegesíti a rendezvény karbon-lábnyomát.

Első hallásra talán nehezen kapcsolható össze, hogy mi köze a házi rétesnek a faültetéshez, de a szakavatott környezetbarátok szinte már csak legyintenek, hiszen tudják, hogy bármilyen étel, amit elfogyasztunk, pezsgő, amit elkortyolunk, laptop, amin dolgozunk, vacsoramenü, amit kinyomtatunk, és kilométerek, amiket A és B pont között teszünk meg, egy bizonyos szén-dioxid kibocsátással jár, ami mind kisebb-nagyobb terhet ró a környezetünkre.

Partnertalálkozónk szervezésekor eldöntöttük, hogy mivel a jó hangulatról és a kedves ügyfeleinkkel töltött kellemes találkozásról – érthető módon – nem szeretnénk lemondani, azonnali lépéseket teszünk az ezzel járó karbon-lábnyomunk csökkentéséért, illetve 100%-os semlegesítéséért. Felkerestük hát a GreenDependent Egyesületet, akik a téma szakértőiként azonnali javaslattal szolgáltak számunkra: választásunk szerint 20 gyümölcsfa ültetésével 10 év alatt tudjuk semlegesíteni a partnertalálkozón kibocsátott szén-dioxid mennyiségét. Ahhoz, hogy ezt megtehessük, előzetes becslések és széleskörű adatgyűjtések, kalkulációk sora vezetett, amit az alábbi ábra hűen szemléltet.

Forrás: GreenDependent Egyesület

A kiemelt partnertalálkozó karbon-lábnyomának semlegesítéséhez első sorban tehát szükségünk volt az azt befolyásoló tényezőkkel kapcsolatos adatokra:

· partnereink utazásának módjára és távolságára;

· résztvevőink számára és a rendezvény hosszára;

· az étel-, italfogyasztásra és felszolgálásra;

· a kiadványok és egyéb nyomtatott anyagok, valamint a szervezés során felhasznált energia és papír mennyiségére; továbbá

· a rendezvényen használt energia (világítás, hangosítás, laptopok stb.) mennyiségére.

Összegyűjtött adataink alapján a találkozó a vendéglátáshoz kapcsolódóan járt legnagyobb mértékben szén-dioxid kibocsátással: teljes kibocsátásunk 91%-a köthető a húsok, saláták, rétesek és kiváló borok elfogyasztásához, 7,5% a résztvevők helyszínre utazásához, 0,8% a rendezvény során elhasznált energiához, a kibocsátás 0,59%-a pedig a szervezés során felhasznált energia- és papírmennyiségből adódott.

A GreenDependent számításai szerint a Biofilter Zrt. kiemelt partnertalálkozójának ismertetett tényezői összesen 1,32 tonnás karbon-lábnyommal jártak, amely 20 db őshonos gyümölcsfa ültetésével 10 év alatt semlegesíthető. Egyetlen este 20 fa 10 éves munkájával. Meghökkentő, ugye?

A gyümölcsfák a számítások elvégzését követően 2019 őszén 2×10-es bontásban két budapesti iskolakertben kerültek elültetésre, ahol küldetésük a karbon-lábnyom semlegesítésen túl biztosítja:

· az oktatási és közös kertészkedési lehetőséget a tanulók számára;

· a munka megérdemelt, ízletes gyümölcsének élvezetét;

· a biológiai sokféleség és a tájfajták megőrzését.

Forrás: GreenDependent Egyesület

A gyerekek természetesen már az ültetési munkálatokból is kivették a részüket, így a legelejétől végigkísérhetik a fák cseperedésének és termőre fordulásának folyamatát, sajátjukénak érezhetik természetünk ezen kincset érő tagjait, és fontos tapasztalatokkal, ismeretekkel gazdagodhatnak a jövőre nézve.

Ezúton ismételten köszönjük a GreenDependent Egyesület gondos közreműködését a TreeDependent program Biofilterre szabott megvalósításában, valamint a számítási és ültetési folyamat teljes lebonyolításában tanúsított átfogó, szakértő munkáját!

A három szintes értékelési folyamat eredményeképp a Tungsram a “Közös ügyek-közös felelősség” kategóriában, a Future Talents képzési programjáért, a “CSR lelke-Belső CSR megoldások” kategóriában a Volunteer-Önkéntes programokért és a Fittungsram-dolgozói egészségprogramjáért kapta meg a kiváló minősítést. Joerg Bauer a Tungsram elnök-vezérigazgatója köszönetét fejezte ki a programokban résztvevőknek és a CSR vezetésnek.

A Tungsram Future Talents programjában 90 középiskolai diák több, mint egy éven át közel 600 angol órán vehet részt összesen és 100 óra munkaerő-piaci felkészítést kapnak a Tungsram gyáraiban: Hajdúböszörményben, Kisvárdán, Nagykanizsán, Zalaegerszegen és Budapesten.

A Tungsram Önkéntesei 2018-ban közel 12 000 óra önkéntes munkával 150 önkéntessel és 100 önkéntes programmal segítették a helyi közösségeket országszerte, a Fittungsram egészségprogram több mint 30 rendezvénnyel és 30 ingyenes szűrővizsgálattal biztosította a dolgozók egészségét számos megelőző és lelki egészséget segítő program mellett. A CSR Hungary minősítését a nyertes vállalatok két évig használhatják felelős vállalati működésük védjegyeként az esemény fővédnőke Dr. Palkovics László miniszter (Innovációs és Technológiai minisztérium). Az eseményen részt vett Hizó Ferenc fenntartható fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, aki elmondta: “Óriási érdem, ha egy vállalkozás felismeri, hogy a gazdasági érdekek érvényre juttatása valamint a fenntartható fejlődés és növekedés irányába tett erőfeszítések nem egymással ellentétes, egymást kizáró tevékenységek, hanem egymás kiegészítői.”

A Tungsram nevében gratulálunk a kategóriák  többi nyertesének!

Sokszor tapasztaljuk, hogy valójában nem a segítőkészség hiányzik a mai társadalomból, hanem sokkal inkább egy alapvető tudás arról, hogy miként tehetünk jót másokkal anélkül, hogy a pénztárcánkba nyúlnánk. Az év társadalmilag felelős bankja örökös díjazottjaként feladatunknak érezzük, hogy ebben is irányt mutassunk.

 

 

 

 

Összeszedtünk 5+1 ötletet, amivel könnyedén támogathatod a szívügyed.

  1.  Télen sokan fáznak, akik az utcán élnek, míg mások méltatlan körülmények közt, saját otthonukban dideregnek. Ha a MagNet Bank valamely fiókja útba esik, ugorj be egy ingyenes izolációs takaróért, és vidd el valakinek, aki rászorulhat. Ne feledj hozzátenni egy jó szót is, mert az gyakran ugyanúgy melegít! Az AdjMeleget! Program már hetedik éve működik sikerrel, csatlakozz Te is!
    AdjMeleget izolációs fólia
  2. Egy fa elültetése az egyik legfontosabb dolog, amit a jövő generációért tehetünk. Ha a MagNet Bank ügyfele vagy, mi automatikusan ültetünk Neked egy fát a MagNet Tölgyesben, az Ócsai Láperdőben. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy 2019-ben mi kaptuk Az év fenntartható bankja díjat is. Ha még nincs nálunk számlád, perceken belül megnyithatod VideoBankon itt. Akár most :)
    MagNet Tölgyes faültetés
  3. Karácsonykor nem minden gyerek vágya teljesül. Vagy mégis? A Kicsi Pakk egy céges mozgalom, amelynek célja, hogy az állami gondoskodásban élő gyerekek azt bonthassák ki a fa alatt, amire leginkább vágynak. A csatlakozó cégek vállalják, hogy munkavállalóik körében megszervezik és összefogják a kollégáik egyéni felajánlásait, akik egy listából kiválasztják és elkészítik egy-egy gyermek ajándékát. Keresd az adományozási útmutatónkat az oldalon, hogy Te is könnyedén meg tudd szervezni!
  4. A bankod profitjából is támogathatsz társadalmi szervezeteket. A MagNetnél rendelkezhetsz az éves nyereségünk 10%-áról egy általad választott jó ügy javára a Közösségi Adományozási Programban, és emellett nap mint nap segíthetsz egy szervezetet minden Segítő bankkártyás vásárlásoddal. Ha ügyfelünk vagy, ne hagyd veszni ezeket a lehetőségeket, hiszen ezek számodra teljesen ingyenesek!
  5. Hasznosíts újra, amit csak tudsz! A MagNet Közösségi Házban lehetőséged van a már nem használt mobilod leadására a Passzold vissza tesó! programban, hogy a benne lévő alkatrészeket újrahasznosíthassák. Használt, de jó állapotú ruháidat szintén itt helyezheted el a Cseriti adománybolt gyűjtőládájában. Sőt, az Andrássy út 98-ban működik a Rukkola könyvcserélde is, ahol az irodalom örömét oszthatod meg másokkal.
  6. A megtakarításaid nemcsak a Te hasznodra válhatnak. A MagNetnél a Mentor-Szféra Plusz betét lekötésével minden erőfeszítés vagy többletköltség nélkül kedvezményesebbé teheted az általad kiválasztott hitelfelvevő (pl. családtag, barát vagy más) hiteldíját, ezzel jelentősen segítve őt. Megtakarításaid így nemcsak Neked, de az általad kiválasztott hitelezettünknek is hasznot hoznak, miközben a kedvezmény összegét a Bank állja. Válassz alternatív iskolák, naperőmű-projektek, egészségügyi célok közül, és tégy jót észrevétlenül!
A McDonald’s tegnap Brüsszelben jelentette be átfogó hulladékcsökkentési programjának elindítását. Ennek keretében a műanyag csomagolóanyagok kiváltására, illetve csökkentésére, valamint a csomagolók újrahasznosíthatóságának javítására irányuló lépéseket kezdeményez Európa-szerte. Az éttermi teszteket is magában foglaló program célja megtalálni azokat a rendszer szinten alkalmazható megoldásokat, amelyek egyaránt megfelelnek a vendégek elvárásainak, valamint a használhatóság és a fenntarthatóság követelményeinek. A programtól a vállalat azt várja, hogy évente több ezer tonna műanyag felhasználását fogja ezzel kiváltani. A kezdeményezés részeként minden európai piacán, így Magyarországon is lecseréli a McFlurry csomagolását, amelyre a jövőben nem kerül műanyag tető. November közepétől egyre több hazai étteremben már az új csomagolással találkozhatnak a vendégek.
A McFlurry-re mostantól itthon sem kerül műanyag tető.

A McDonald’s globális központja 2018-ban jelentette be, hogy 2025-re minden, a termékekhez használt csomagolóanyag megújuló, újrahasznosított vagy tanúsított forrásból fog származni, továbbá a nemzetközi hálózat mind a 36 ezer éttermére kiterjeszti a hulladékok újrahasznosítását. A „Better M”, azaz „Jobb M” névre keresztelt globális fenntarthatósági program környezetbarát fejlesztések megvalósítását célozza az ellátási láncban és a kiszolgálás területén.

Európában a korábbi fejlesztéseknek köszönhetően a McDonald’s által felhasznált csomagolóanyagoknak már jelenleg is a 88%-a rost alapú, melynek 100%-a megújuló, újrahasznosított vagy fenntartható forrásokból származik. A most bejelentett intézkedések további fontos lépések abban az irányban, hogy a vállalat teljes mértékben kizárja működéséből a műanyag csomagolóanyagok használatát. A McFlurry csomagolásának átalakításával – vagyis azzal, hogy többé nem lesz szükség a különálló műanyag tetőre – évente több mint 1200 tonna műanyag takarítható meg.

Tesztek Európa-szerte

Európában a McDonald’s több éttermében teszteli a műanyagmentes, papírból, illetve fából készült McFlurry kanalakat, valamint a fogyasztói visszajelzések alapján továbbfejlesztett, 100%-ban újrafelhasználható anyagokból készülő papír szívószálat. Több országban – köztük az olasz és a portugál piacon – csak a vendégek kérésére adnak az italokhoz szívószálat. A tesztek célja, hogy az alternatívák finomhangolásához és az azokkal kapcsolatos döntésekhez közvetlenül a vendégektől érkezzen, a gyakorlati használat során szerzett tapasztalatokon alapuló visszajelzés.

Még több újrahasznosítás

A vállalat számos kezdeményezést indított annak érdekében, hogy a csomagolásait könnyebben hasznosíthatóvá tegye. Ezen a területen a magyarországi hálózat évek óta az élen jár – a vállalat aktívan figyeli a globális kezdeményezéseket, és igyekszik az elsők között bevezetni a működő jó gyakorlatokat. Így történt ez a már évek óta használatban lévő, hazai fejlesztésű papír salátás dobozok, vagy az új McFlurry csomagolás bevezetésével.

A hulladék hasznosítás kérdése a feldolgozói és átvevői környezet nehézségei és a növekvő költségek ellenére folyamatosan fókuszban van. A hulladékgyűjtés több mint 20 éve szelektíven zajlik minden hazai McDonald’s-egységben. A konyhai és a vendégtérben keletkezett hulladékok szelektálása az éttermek 100%-ban megvalósul, így a McDonald’s az országos és az EU-átlagnál nagyobb mértékben, több mint 80%-ban hasznosítja a keletkezett hulladékot. Az éttermekből visszagyűjtött papír, a karton és a PE (polietilén) fólia anyagában hasznosul, a konyhákon keletkező évi közel 600 tonna használt sütőolajból biodízelt állítanak elő, az élelmiszerhulladékot pedig biogáz üzemben használják fel, elektromos áram és hőenergia termelésére.

A PwC pro bono csapata nonprofit szervezetek képzését és mentorálását vállalja a programban. Az előző évfolyam mentorálási szakaszában még dolgozik a hat szervezet és mentoraik, de hamarosan indul a következő, amelyre 2020. január végén pályázhatnak nonprofit a szervezetek. Az ötalkalmas képzési sorozatot – amelynek témái a célkitűzések megfogalmazása, a szervezetfejlesztés, üzleti tervezés, kommunikáció, service design – követően a kiválasztott szervezetek PwC-s mentorokkal folytatják további fél évig a munkát, amely során személyre szabottan foglalkoznak az őket érintő kérdésekkel.

A résztvevők nem csak ismereteiket bővíthetik, de kapcsolatokat köthetnek a nonprofit szféra képviselőivel, illetve szakértői csapatunkkal is. Az elmúlt három év résztvevői fontos ügyek széles palettáját képviselték.

Néhány szervezet, akikkel közösen dolgoztunk: Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát Alapítvány, Humusz Szövetség, UNICEF, Pangea Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület, Amigos, InDaHouse Egyesület, Konnekt Egyesület, KórházSuli Alapítvány, Sportos Cukorbetegek Egyesülete, KORE

www.pwc.com/hu/civil_mentoring