A Henkel Magyarország Consumer Brands üzletágánál a tavalyi évben különösen nagy hangsúlyt kapott a jótékony, önzetlen cselekedet. Nemcsak termék- és pénzadománnyal, hanem önkéntes csapattevékenységekkel is hozzájárultak több szervezet munkájához.

A Henkel vállalati kultúrájában mélyen beágyazódott a társadalmi szerepvállalás és ez az értékteremtő szellemiség mind a márkák, mind a munkatársak elkötelezettségében megnyilvánul. A Henkel Magyarország Consumer Brands üzletága 2024-ben is nagy mértékben segítette számos hazai szervezet és intézmény munkáját, többéves hagyományt teremtve.

A Henkel nemzetközi „Social Partnership” kezdeményezése keretében Magyarországon is olyan szervezeteket, egyesületeket vagy közintézményeket támogat a vállalat, amelyek választ adnak egy-egy társadalmi problémára. A Consumer Brands üzletág közel kétszázezer mosó- és tisztítószert, illetve kozmetikai termékeket adományozott azoknak a szervezeteknek, akik megoldást, segítséget nyújtanak nehéz helyzetekben. Például, mint nem élelmiszert gyártó vállalat a Henkel elsők között lépett partnerségre a Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel, és egyből az aranyfokozatú támogatói kategóriába került.

Továbbá az üzletág folytatva előző években kialakult támogatási tevékenységét többek között termékadományaival részt vett az Ökumenikus Segélyszervezet sulikezdés programjában, segítette az Egyszülős Központ, és a Magyar Református Szeretetszolgálat nélkülözhetetlen tevékenységét is.

A Henkel munkatársai is aktívan kiveszik a részüket, ha támogatásról van szó. A vállalt munkavállalói önkéntességi programján a dolgozók jótékonysági tevékenységükhöz pályázhatnak a cégtől anyagi, – és/vagy termékhozzájárulást, de akár fizetett szabadságot is kérhetnek. A pályázatok kiemelt célcsoportja általában mindig a gyerekek, nehéz sorban élők, vagy önsegítő csoportok. A benyújtott pályázatokat a Henkel központi CSR csapata bírálja el. A Consumer Brands üzletág munkatársai több pályázatot is elnyertek segítve így többek mellett az Örökbe fogadok Közhasznú Egyesület, a Magyar Katolikus, és Karitász Segélyszervezetek, az Országos Mentőszolgálat Alapítvány, vagy éppen a Segítség Köve Alapítvány áldozatos munkáját. Ez utóbbi csepeli (XXI. kerület) központtal működő alapítvány olyannyira élvezi a munkatársak támogatását, hogy számukra több ízben is önkéntes ruhagyűjtést is szerveztek. Ha már a munkatársak önkéntes tevékenységét említjük nem maradhatnak ki a felsorolásból azok az egyéb jótékonysági csapatprogramok sem, melyek során közösen pl. parkokba fákat ültettek a 10 Millió Fa Alapítvány koordinálásával (2024-ben Csepelen az Árpád utcai lakótelepen), vagy madáretetőt, madárodút barkácsoltak, ill. az ünnep közeledtével bonbont, adventi koszorút készítettek szintén adományozási céllal.

A Henkel támogatásai a fent említettek mellett jól ismert márkáin keresztül is formát öltenek. Figyelemre méltó a Consumer Brands üzletág évről-évre megjelenő „Játék egy zöldebb jövőért” fenntarthatósági promóciója, a „Persil a gyerekekért” akciója, a Perwoll Fenntartható Divat napja” és a „Tegyünk együtt a mellrák ellen” Pink október kezdeményezése.

„Nagyon megérintenek bennünket a nehéz sorsok, és szívesen segítünk. Mosó- és tisztítószer, illetve kozmetikai termékeink sok esetben segítik a nélkülözők mindennapi megélhetését. Boldog vagyok, hogy olyan munkatársaim vannak, akikre csapatként is lehet számítani, és közösen tehetünk a jó ügyekért. Külön köszönet illeti a fogyasztóinkat és kereskedelmi partnereinket is, akik aktívan részt vesznek márkáink kiemelt jótékonysági kezdeményezéseiben, és hozzájárulásukkal több mint 28 millió forinttal tudtunk anyagi támogatást vagy eszközbeszerzést nyújtani különböző szervezeteknek. A termékadományaink értéke pedig éves összesítésben több mint 300 millió forintot tett ki” – összegzi az elmúlt évet Szak Zsuzsanna, a Henkel Magyarország Consumer Brands üzletág igazgatója.

 

 

 

Az Európai Bizottság egyszerűsíti a fenntarthatóságra és az uniós beruházásokra vonatkozó szabályokat. Ennek érdekében 2025. február 26-án elfogadta az első két Omnibus csomagot, melyek célja a fenntartható pénzügyi jelentéstétel, a fenntarthatósági átvilágítás, az uniós adórendszer, a szén-dioxid-kibocsátás határértékének kiigazítási mechanizmus és az európai beruházási programok messzemenő egyszerűsítése.

Melyek a legfontosabb változások?

CSRD területén:

  • A vállalatok mintegy 80%-át kiveszik a CSRD hatálya alól, a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettség a legnagyobb vállalatokra fog vonatkozni;
    • Csak az 50 millió eurós árbevétellel / 25 millió eurós mérlegfőösszeggel rendelkező, >1000 alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalatok lennének érintettek
  • Két évvel (2028-ig) elhalasztja a jelenleg a CSRD hatálya alá tartozó, 2026-tól vagy 2027-től jelentéstételi kötelezettséggel rendelkező vállalatokra vonatkozó jelentéstételi kötelezettségeket,
  • Csak korlátozott bizonyosságot vár el a szabályozás,
  • Kevesebb kötelező adatpont várható a felülvizsgált ESRS szerint,
  • Nem vezetnek be ágazatspecifikus szabványokat.

EU Taxonómia területén:

  • Csökkennek az uniós taxonómia szerinti jelentéstételi kötelezettség terhei és kötelezetti köre (ez utóbbi összhangba kerül a CSDDD-vel).

CSDDD területén:

  • Egyszerűsödnek a fenntarthatósági átvilágítási követelmények,
    • Rendszeres átvilágítási kötelezettség csak a közvetlen beszállítók felé fog fennállni,
    • Az időszakos értékelés és nyomon követés gyakorisága 5 évre változik (egy évről), szükség esetén ad hoc értékelésekkel,
    • Korlátozzák a nagyvállalatok által kérhető információk mennyiségét,
    • A legnagyobb vállalatokra vonatkozó fenntarthatósági átvilágítási követelmények alkalmazását egy évvel (2028. július 26-ig) elhalasztják, az iránymutatások elfogadását pedig egy évvel (2026 júliusáig) előrehozzák.

Következő lépések

A javaslatokat a Bizottság az Európai Parlament és a Tanács elé terjeszti megfontolás és elfogadás céljából.
A CSRD-re, a CSDDD-re és a CBAM-ra vonatkozó változások akkor lépnek hatályba, amikor a társjogalkotók megállapodásra jutnak a javaslatokról, és miután azokat közzéteszik az EU Hivatalos Lapjában.
A taxonómiához kapcsolódó módosításokat a nyilvános visszajelzéseket követően fogadják el, és az Európai Parlament és a Tanács által folytatott vizsgálati időszak végén kerül alkalmazásra.

Bővebb információ:
Sajtóközlemény
Kérdések és válaszok az I. és II. egyszerűsítési csomaggal kapcsolatban

A 2018-ban alapított társaság a fenntarthatóság elvei mentén szervez emlékezetes céges eseményeket. Működésük során saját fenntarthatósági szempontrendszerük mentén dolgoznak, melynek természetesen része a munkavállalói jólétet és az etikus versenyzés, de része a körforgásos gondolkodás és a partneri kapcsolatok fenntartása is, mind az ügyfelekkel, mind a beszállítói lánccal.

Rendezvényeiken gyakran valósítanak meg érzékenyítő, karitatív és edukatív programokat. A környezetvédelem témájában nyíltan kommunikálnak a tudásukról (blogcikkek, előadások, ingyenes útmutatók segítségével), ezzel segítve a közösség fejlődését. Ügyfeleik számára a rendezvényszervezés hét területén kínálnak fenntartható alternatívákat a hagyományos, sokszor környezetszennyező megoldások helyett. Valamennyi rendezvényüket követően kiszámolják a rendezvény karbonlábnyomát a WWF Hungary segítségével, illetve gondoskodnak a semlegesítésről is – az elmúlt években egy élőhely-rekonstrukciós projektet támogattak, mely a tiszaugi ártér helyreállítását célozta.

A Pécsi Szabolcs által irányított vállalkozás számos közösség, köztük a MaResz és a ByBrigdeBudapest Vállalható üzleti szereplőinek tagja, illetve támogatja a Fairtender fenntartható és etikus beszerzési irányelveit.

Azért csatlakoztak a BCSDH-hoz, mert szeretnének egy olyan szakmai és a fenntarthatóság felé elkötelezett közösséghez tartozni, akikkel segíthetik és inspirálhatják egymást a rendezvényipar zöldebbé tételének érdekében.

Az 1990-ben alapított, ma több mint 2500 főt alkalmazó vállalat műanyagfeldolgozással, akkumulátorgyártással és -újrahasznosítással foglalkozik. Az alapításától kezdve családi tulajdonban lévő, hírnevét műanyag-feldolgozó tevékenységével megalapozó vállalkozás nemcsak saját termékek gyártójaként, hanem multinacionális cégek beszállítójaként is ismert.

A Kasza Lajos János és családja által irányított, közel 35 éves szakmai múlttal rendelkező vállalat jelenleg dolgozik működésének a körforgásos gazdaság modellje elvei szerint történő megújításán.

ISO 14001:2015 Környezetközpontú irányítási rendszert működtetnek. Klímavédelmi célkitűzéseik között szerepel a CDP jelentéstétel és vállalati karbonlábnyom-számítás.

Működésüket az auditált Üzletvezetési alapelvek dokumentum szerint folytatják, amellyel kapcsolatban rendszeres önellenőrzést is végeznek, illetve második és harmadik fél általi audittal is biztosított.

Fenntarthatósági jelentést még nem adtak ki, de folyamatban van a készítése.

Azért csatlakoztak a BCSDH-hoz, mert egyetértenek a BCSDH által képviselt fenntarthatósági értékekkel és szeretnének a szakmai közösség tagja lenni.

 

A Carbon.Crane egy 2024-ben alapított startup vállalkozás, amely a digitális karbonlábnyom csökkentésében és az energiahatékonyság növelésében segíti a fenntarthatóság iránt elkötelezett partnereit, website és email fókusszal.

A digitális karbonlábnyom jelenleg még a vállalati karbonkibocsátási vizsgálatok egyik „vakfoltja”. A Huszics György és Bodnár József által irányított Carbon.Crane küldetése ennek a területnek a láthatóvá tétele és beemelése a vizsgálati körbe. Első lépésben a website-okon és az e-maileken keresztül teszik megfoghatóvá a karbonkibocsátás és az energiafogyasztás nagyságát és csökkentésének lehetőségeit, azonnali megoldást is kínálva ezek kezelésére.

A vállalkozás működésének minél több elemében törekszik érvényre juttatni a fenntarthatósági szempontokat. A legfontosabb terület maga a szolgáltatásuk, mely küldetésük megtestesülése: a digitális eszközpark intenzíven növekvő karbonlábnyomának csökkentése. Szolgáltatásuk létrehozása során kiemelten szem előtt tartották, hogy az a lehető legkisebb karbonlábnyommal történjen.

Működésüket a transzparencia és a közösségi gondolkodás erősítése jellemzi, mind a befektetők, mind az alkalmazottak irányába. Folyamatos, nyílt és bevonó jellegű kommunikációt folytatnak teret adva a közös gondolkodásnak és a szervezetben található szinergiák feltárásának és hasznosításának.

Azért csatlakoztak a BCSDH-hoz, mert szeretnénk tagja lenni annak a közösségnek, mely előremutató és példaértékű lépéseket tesz a fenntartható vállalati működés minél szélesebb körben való elterjesztéséért.

Budapest, 2025. február 25. – Újabb hároméves ciklusra választott vezetőséget a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) tisztújító közgyűlése, amelyet az MVM látott vendégül.

Ifj. Chikán Attila kilenc éve vezeti a négytagú elnökséget, ezalatt a szervezethez közel 90 új vállalat csatlakozott, így mára a hazai GDP közel 40%-át termelő 150 céget tömörítő szervezet megkerülhetetlenné vált a fenntarthatóság területén. Az újra megválasztott elnök egy öttagúra bővült elnökséggel karöltve dolgozik, melynek újraválasztott tagjai Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária vezérigazgató-helyettese, Gazsi Zoltán, az Eisberg Hungary cégvezetője, Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezető igazgatója, új tagjai pedig Báthory Balázs, a Market Építő Zrt. vezérigazgató-helyettese és Pesti Tímea, az Ayvens vezérigazgatója. Salgó István tiszteletbeli elnökként továbbra is aktívan támogatja a vezetőséget.

A BCSDH ügyvezetését a jövőben is Márta Irén látja el. Dr. Fábián Ágnes, a Henkel Magyarország ügyvezető igazgatója 9 évnyi munka után átadja helyét a BCSDH elnökségében.

A Felügyelőbizottság újraválasztott tagjai Pallaghy Orsolya, dr. Fazekas Orsolya és Kocsány János, a Graphisoft Park SE vezérigazgatója. Az ő megbízatásuk – az elnökség mandátumához hasonlóan – három évre szól.

A világ aktuális geopolitikai és szakpolitikai helyzete is kihívások elé állítja a fenntarthatóság ügyét és magukat a vállalatokat is. Miközben a klímaváltozás egyre gyorsul, a negatív folyamatok is felgyorsultak, nem dughatjuk homokba a fejünket. Nem mindegy, hogy milyen szintre sikerül mérsékelni, milyen állapotokhoz kell alkalmazkodnunk, milyen károk és veszteségek árán. Azonnali cselekvés szükséges. Ha más nem teszi, akkor a vállalatoknak kell a rendszerszintű változások élére állniuk, és megtenniük a szükséges lépéseket. Mi a BCSDH-ban eszerint cselekszünk – kezdte az elmúlt három év értékelését ifj. Chikán Attila, a BCSDH újraválasztott elnöke – Szervezetünk jó úton halad, fenntarthatósági kérdésekben a BCSDH megkerülhetetlenné vált az üzleti életben. Nem csupán ismertségünk nőtt jelentős mértékben, hanem a tevékenységünk is évről évre szélesebb körben gyakorol hatást. A szervezet ismertsége és elismertsége a közvélemény és a szakpolitika számára egyaránt az elmúlt években jelentősen nőtt a szakmai tevékenységének és annak sikeres kommunikációjának köszönhetően.”

A szervezet célja, hogy egyre több vállalattal ismertesse meg a fenntartható vállalatvezetést és területeit, valamint cselekvésre ösztönözzön.  Az elmúlt évtizedben közel 500 szakmai rendezvényt tartott, közel 300 aktív vállalati vezető csatlakozott valamilyen formában a kezdeményezéseihez, közel 200, a fenntarthatósági kihívásokra valódi válaszokat adó üzleti gyakorlatot mutattak be. Pótolhatatlan munkát végez az elmúlt évben már 102 tagot számláló Körforgásos Gazdaság Platform, valamint a 2021-ben létrehozott, a szektorokon átívelő, szabályozói, tudományos és üzleti szféra fenntarthatóság iránt elkötelezett, kiemelkedő szereplőit tömörítő Net Zero Tanácsadó Testület is, hogy elősegítse és felgyorsítsa azt a folyamatot, amellyel a magyar gazdaság 2050-re karbonsemlegessé válhat.

Fontos elismerés számunkra, hogy „A jövő vezetői” programunk kapta meg az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj (EEPA) hazai a fenntartható átállás ösztönzése kategória díjat 2024-ben”- tette hozzá Márta Irén, a BCSDH ügyvezető igazgatója. -„A jövő vezetői” programunkon eddig összesen 348 tehetséges vezető vett részt, az Action 2020 és a Time to Transform 2030 Magyarország programunkba pedig több mint 290 civil, tudományos és vállalati szakértőt sikerült bevonni.”

Nyolcadik alkalommal került átadásra a 2017-ben életre hívott Fenntartható Jövőért díj, elismerve a kiemelkedő vállalati, vezetői és személyes teljesítményeket a fenntarthatóság területén.

Miközben az ESG munkacsoport és az új ESG képzések a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási információk megértésével segíti a tagvállalatokat, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) állandó meghívottjaként gondoskodnak a vállalati szféra törekvéseinek képviseletéről. Ezen törekvések ma már messze túlmutatnak az üvegházhatású gázok emissziójának visszaszorításán: a magyar üzleti szektorban is egyre nagyobb figyelmet vívnak ki maguknak az olyan fenntarthatósági kihívások, amilyen a biodiverzitás megőrzése vagy a társadalmi egyenlőtlenségek mérséklése, megértve, hogy se természet nélkül, se ember nélkül nincs üzlet és nincs jövő.

„Ami a jövőt illeti, magasabb fokozatba kell kapcsolnunk ambícióinkat és tetteinket a vállalatok és az országok szintjén egyaránt. Ebből akkor sem engedhetünk, ha a térségünkre és a világ egyéb térségeire nehezedő geopolitikai feszültségek időnként elterelik a fókuszt. A BCSDH-ban a megkezdett tevékenységeket szeretnénk a már megszokott eltökéltséggel folytatni, fejleszteni a következő években is.” – emelte ki a legfontosabb feladatait Ifj. Chikán Attila. – „A tettek idejét éljük. Arra kell törekednünk, hogy tovább erősítsük a BCSDH vezető szerepét mint a felelősen gondolkodó és cselekvő üzleti szféra hangját. Tagvállalatainkat tovább támogatjuk a tudományosan megalapozott, ambiciózus fenntarthatósági céljaik elérésében. Velük együttműködve közös célunk a 2030-ig történő időszak végére mérhető eredmények felmutatása.” – tette hozzá szakmai programjáról beszélve az újraválasztott elnök.

 

Az elnökség és a felügyelő bizottság megválasztott tagjai egyaránt kifejezték eltökéltégüket, hogy tapasztalataikkal, megszólalásaikkal, munkájukkal támogatják a BCSDH munkáját segítve a vállalatokat, hogy a fenntarthatóság területén megtegyék a szükséges lépéseket, felgyorsítsák a rendszerszintű változásokat és valódi értékteremtő folyamatokat indítsanak akár az ESG, akár a klímacélok és -adaptáció, vagy a körforgásos gazdaság területén.

 

***

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) új elnöksége

 

Ifj. Chikán Attila – elnök
vezérigazgató
ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.

A közgazdász végzettségű szakember több évtizedes szakmai és vezetői tapasztalattal rendelkezik az energetikai iparágban egy olyan cég élén, amely indulása óta a fenntarthatóságot tekinti legfőbb vezérelvének.

A mára az energetikai piac egyik meghatározó magyar tulajdonú szereplőjévé vált ALTEO Group stratégiájának fókuszában a méretugrás, a regionális terjeszkedés áll.

Ehhez a cég olyan energetikai termelői portfóliót alakított ki és fejleszt célirányosan, amely egyaránt tartalmaz alternatív- és megújuló energiaforrások hasznosítására épülő egységeket, valamint nagy hatásfokú szénhidrogén-tüzelésű kapcsolt energiatermelő rendszereket. Erre a mixre alapozva az ALTEO vevőközpontú és rugalmas energiakereskedelmi és -szolgáltatási tevékenységeket végez, valamint saját szabályozási központot működtet és fejleszt. Utóbbi jelentőségét felértékeli, hogy a megújulók térnyerésével megnőtt a kiszámíthatatlanság a villamosenergia-piacokon, ezért a kiegyenlítő energia és a menetrendezés szerepe napról-napra értékesebbé válik.

A Budapesti Értéktőzsdén 2010 óta jelen lévő ALTEO a fenntarthatóságra való törekvést tartja a 21. század legmeghatározóbb trendjének, ami a vállalat esetében leginkább a megújuló energiaforrások és a körforgásos gazdaság iránti elkötelezettségben ölt testet.

Ifj. Chikán Attila kétgyermekes családapaként elkötelezett a fenntarthatóság iránt, a téma véleményvezéreként fenntarthatósági blogot vezet Chikansplanet néven. 2016 óta a BCSDH elnökeként vállal aktívan szerepet a szervezet munkájában.

A Magyar Közgazdasági Társaság Fenntarthatósági szakosztályának elnökségi tagja, továbbá felügyelőbizottsági tagja a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt-nek. A Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottságának tagja.

 

Báthory Balázs
Innovációkért és stratégiai fejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettes
Market Építő Zrt.

Báthory Balázs több mint 30 éves, többféle iparágban betöltött vezetői múlttal a háta mögött 2019 óta a Market Építő Zrt. vezérigazgató helyettese. Az elmúlt több, mint 6 évben a szervezeten belül stratégiai szintre emelte a fenntarthatósági gondolkodást, létrehozta az ehhez szükséges szervezetet, valamit nevéhez fűződik a magyarországi építőiparban először és azóta még kétszer kiadott Fenntarthatósági jelentés.

Az elmúlt években Báthory Balázs irányítása alatt számos hatékonyságra és fenntarthatóságra irányuló projektet bonyolítottak le. Ezek között szerepel szervezetek inkubálása (BIM; BI (adatelemzés); LEAN-Construction; Fenntarthatóság), új digitális megoldások (DigMa (ERP rendszer); HRMS (HR menedzsment rendszer) bevezetése); új cégek/fejlesztések létrehozása (Tudásépítő-Team középfokú oktató központ, Prebeton Zrt. előregyártó üzem, Market 6.0 székház) és környezeti fenntarthatóságra irányuló projektek (ESG-jelentés, Napelem-és energiatároló beruházások, Biodiverzitás Program,), valamint több mint 50 egyéb innováció feldolgozása.

Jelentős részt vállal a Market CSR tevékenységének alakításában is, különös tekintettel az olyan innovatív kezdeményezésekre, mint például a Migration Aid transzport igényének megvalósítása a BOLT taxitársaság bevonásával, egyetemi együttműködések (pl. BME, MOME és Corvinus), a Tudásépítő-Team Ágazati Képzőközpont alapítása, vagy a Járókelő Egyesület felkarolása.

A menedzsment tagjaként egyebek mellett az átlátható irányítási struktúrát tűzte ki célul. Oroszlánrésze volt a Market Csoport mostani ötéves stratégiájának kialakításában és hasonló szerepet vállal a megvalósításában. Ennek a stratégiának a fenntarthatóság és azon belül az átláthatóság szerves részét képezi.

 

Gazsi Zoltán
cégvezető
Eisberg Hungary Kft. 

2007 óta az Eisberg ügyvezető igazgatója, mely 2016 óta a svájci Bell Food Group része. Közel elkötelezett 200 alkalmazottat foglalkoztató Eisberg stabil beszállítói háttérrel dolgozik, a pandémia alatti nehézségeken a szoros együttműködések segítségével sikerült átvészelni. Élelmiszerbiztonságuk kiemelten fontos: BRC, SQMS, HACCP, TFMS, IFS, Bio, valamint ISO 14001 környezetvédelmi auditokon zöld, 95% feletti eredményt értek el. Etikai audittal (Social Compliance) rendelkeznek. Tízszeres „Superbrands”, négyszeres „Business Superbrands” díjasok.

Folyamataikat tíz éve lean módszertannal optimalizálják. 2021-ben megépült saját napelemparkuk, amely a teljes áramszükségletük 25%-át biztosítja. A globális felmelegedés és a hazai termesztési kihívások ellenére sikerül 50% körül tartani az itthoni nyersanyagbeszerzés arányát. A legnagyobb kihívást a műanyag csomagolás jelenti. Keresik a környezetbarát csomagolási lehetőségeket, saláta tálaiknál már áttértek a (PET) műanyag használatára.
Eisberg csatlakozott a Sokszínűségi Egyezményhez és 2019 óta a gyerekeket fejlesztő Edisonplatform „Menő Cég”-e

Hisz abban, hogy vezetői sikereit kollegáinak, az egymást támogató értékes közösség kialakításáért tett erőfeszítéseinek köszönheti, amelynek az alapja a sokszínűség, egymás tisztelete. Személyesen is sok energiát fektet a jó ügyek támogatásába, a társadalmi felelősségvállalás fontosságát, különösen a fenntarthatóság egyéni felelősségének aspektusait sok fórumon népszerűsíti.

A svájci kamara (SWISSCHAM) elnökségi tagja, a Vállalható Vállalkozások nagykövete. Az ISOFORUM 9000 legnagyobb hazai minőségügyi szervezet Elnöki Tanácsadó Testületében elnökségi tag, a Kórházsuli Alapítvány nagykövete. A Corvinus Egyetem az egyetemi oktatás érdekében tett erőfeszítéseit Pro Facultate díjjal jutalmazta.

 

Jamniczky Zsolt
Ügyfélmegoldásokért felelős vezérigazgató-helyettes

E.ON Hungária Zrt.

2007-ben csatlakozott az E.ON Hungária Csoporthoz, mint vállalati ügyekért felelős igazgató, 2010-ben pedig a csoport vezérigazgató-helyettese lett. 2016 óta az E.ON Hungária Csoport ügyfélmegoldásokért felelős vezérigazgató-helyettese, ahol az ügyfélszolgálat, az energiapiacok, az energiaértékesítés, az energiamegoldások értékesítése, a kivitelezés és üzemeltetés, valamint a márka és marketing területekért felel.

Tanulmányait követően a Magyar Országgyűlés külkapcsolati irodájának tanácsadói tisztségét töltötte be.  1996-ban a Reemtsma Hungary debreceni dohánygyár vállalati ügyekért felelős igazgatója lett. Ezt követően a Philip Morris Hungary vállalati ügyekért felelős igazgatója 2005-ig, majd 2006 és 2007 között a Philip Morris International brüsszeli irodájában az EU kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatói posztot töltötte be. Tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte. Kiemelt érdeklődési területe a vállalati fenntarthatóság ügye, a társadalmi felelősségvállalás a folyamatosan változó gazdasági és társadalmi környezetben és az iparági innováció kérdése.

Vállalati felsővezetőként tevékenyen részt vesz abban, hogy egy társadalmilag, ökológiailag és gazdaságilag is élhetőbb jövő alapjait megteremtsük a gyermekeinknek, a jövő generációjának.

Az Eurelectric Magyarországi Tagozatának elnöke, és a brüsszeli szervezet igazgatóságának tagja. 2013-óta a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) szervezet elnökségi tagja, valamint 2019 májusától a Magyar Üzleti Vezetők Fóruma (HBLF) szervezet igazgatója. A Joint Venture Szövetség, és  a Jövő Mobilitása Szövetség elnökségi tagja. Munkája elismeréseként 2016-ban a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, 2023-ban pedig a Menedzserek Országos Szövetsége által az Év Menedzsere a Környezettudatos Gazdaságért különdíjat kapta.

 

Nagy Gréta
ügyvezető igazgató
DANDELION Kft.

Környezetmérnökként végzett, később MBA és okleveles közgazdász képesítést szerzett.

2006-ban alapította a DANDELION Kft-t, azóta annak ügyvezetője. Különböző profilú, közép- és nagyvállalatokat támogatnak EHS és ESG szakértőként. A cégvezetés mellett folyamatosan részt vesz tanácsadói, folyamat-optimalizálási projektekben, illetve ESG bevezetésben.

A cégvezetés mellett is részt vesz szakemberként környezetvédelmi és folyamat-optimalizálási projektekben. Az elmúlt 12 évben kollégáival olyan innovációkat fejlesztettek, mint a vállalati szintű ökológiai lábnyom számítás valamint a jogszabályi megfelelőség önértékelésére kialakított GreenLex® szoftver valamint a dolgozói és szervezeti stressz-szint mérésére alkalmazható WorkStressMeter.

Hisz benne, hogy a nagy változásokhoz, beleértve a hosszútávú környezetvédelmi vállalásokat is, belső tartalékokkal rendelkező, ellenálló közösség szükséges. Igaz ez makroszinten, de a vállalatok kapuin belül is. Ez a felismerés megerősítette abban, hogy a környezeti mellett a társadalmi fenntarthatósággal, ezen belül a munkahelyeken a munkavállalókat ért pszichoszociális kockázatok mérésével és annak intervencióval is foglalkozzanak.

A célja, hogy a környezetvédelem, fenntarthatóság, munkavédelem és pszichoszociális kockázatértékelés során szerzett gyakorlati és stratégiai tapasztalataival támogatni tudja a BCSDH tagságát munkacsoport vezetőként és elnökségi tagként. 2019 óta a BCSDH Elnökségének tagja.

 

Pesti Tímea
vezérigazgató
AYVENS

2011 óta dolgozik a Leaeplan Hungária Zrt-nél, ma már Ayvens márkanév alatt. Több, mint 8 éve a vezérigazgatóként vezeti a piacvezető vállalatot. Korábban 6,5 évet gyógyszeripaban és 9 évet a marketing-kommunikációs iparban dolgozott felsővezetőként, ügyvezetőként, rágió igazgatóként.

Közel 34 000 gépjárművet üzemeltet az Ayvens Magyarországon, elsősorban ezen a területen próbálok szemléletváltást elérni. 2017-ben elsőként álltunk át a zöldrendszámos saját flottára, most pedig a használathoz és nem hierarchiához kötött flottapolitikával szeretnénk példát mutatni a piacon.

Azon vezetők közé tartozik, aki nem csak beszélni szeret egy témáról, hanem cselekedni, és ebben a cselekvésben másokat is magával vinni. 2018 óta a BCSDH aktív tagja, a Race to Zero vezetője, „A Jövő vezetői” program előadója és az ösztöndíjast kiválasztó zsüri tagja. Cége sok éve a szervezet karbontudatos rendezvényeinek támogatója.

 

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) új Felügyelő Bizottsága:

 

Pallaghy Orsolya – BCSDH Felügyelőbizottsági elnök
Stratégiai tanácsadó

Pallaghy Orsolya, nagyvállalati stratégiai tanácsadó, felső vezető, több mint 20 éves nemzetközi és nagyvállalati tapasztalattal, kiemelten az energia- és víziközmű szektorban. Legfontosabb erősségei közé tartoznak többek között jelentős stratégiai és innovatív programok és rendszerek, illetve új portfolió elemek bevezetésének tervezése, irányítása, sikeres megvalósítása és működtetése. A fenntarthatóságot, mint meghatározó koncepciót és jövőképet, munkájába és a stratégiai programokba való integrációja mentén, a hosszú távú gondolkodást, az érintett felek közti párbeszédet, mint a hosszú távon gazdaságilag és társadalmilag is életképes üzleti világ előfeltételeit látja.

Az Üzleti Tanács munkájában a megalakulás óta aktívan részt vesz, kezdetben a MOL Vezérigazgatójának megbízásából, később pedig, mint egyéni tag. Felügyelőbizottsági tagként, majd elnökként több mint 10 éve szorosan nyomon követi a szervezet fejlődését és pénzügyi helyzetét.

 

Fazekas Orsolya
jogász 

Fazekas Orsolya dr. Iur., nukleáris jogi szakjogász az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karának nappali tagozatán 1999-ben jogi diplomát, 2002-ben a hollandiai Maastrichti Egyetem Jogi Karán LL.M (Master of Laws in European and Comparative Law), 2018-ban a Montpellier-i Egyetemen D.U. (Diplome d’Université in International Nuclear Law) fokozatot szerzett.

Megszűnéséig az Energetikai Állandó Választottbíróság választott bírája volt.

2012-2015 között energiajogot oktatott a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának posztgraduális energetikai szakjogász képzésén, jelenleg a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának posztgraduális energetikai és természeti erőforrások szakjogász képzésének vendég oktatója.

2005 óta gyakorló jogász energetikai területen, 2023 szeptemberétől az Electron Holding Zrt. jogi területének irányításáért felelős.

Szerkesztője és társszerzője „A magyar villamosenergia szektor működése és szabályozása I.”, „A magyar földgáz szektor működése és szabályozása I.”, „A magyar villamosenergia szektor működése és szabályozása II.”, „A magyar földgáz szektor működése és szabályozása II.”, „A magyar nukleárisenergia-szektor működése és szabályozása I.” című szakkönyveknek, több szakcikknek, valamint több európai uniós jogi témájú szakkönyv társszerzője. Első tényirodalmi könyve, a „Csak vállfákat hozzatok!” 2014 áprilisában, sporttörténeti jellegű műve, a „Jégkockák szinkronban – Korcsolyázz, hogy boldog légy!” 2023 decemberében jelent meg.

Jelenleg is a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) felügyelő bizottságának tagja, 2013 óta vesz részt aktívan a BCSDH munkájában, tagja a „Társadalmi Tőke 2050” munkacsoportnak. A kezdetektől – mentorként működik közre a „Jövő Vezetői Tehetségprogram”-ban.

 

KOCSÁNY János
vezérigazgató
Graphisoft Park SE

Kocsány János az építészmérnöki diploma megszerzése után közgazdasági, ingatlangazdálkodási és MBA tanulmányokat folytatott. 1981-ben kezdett dolgozni az építőipar különböző területein, leginkább az építési munkahelyeken. Az építéshelyi munkaszervezés számítógépes támogatása volt a legizgalmasabb feladat számára.

Sokszínű építészmérnöki karrierje után 1994-ben befektetési szakemberként kezdett az ingatlan szektorban dolgozni teljes fejlesztési projektek szervezésének irányításával.

1996-ban csatlakozott a Graphisoft R&D Rt-hez, és attól kezdve vezeti az irodapark fejlesztését, a bérbeadást és az üzemeltetési feladatokat. 2006-ban a Graphisoft Park SE önálló ingatlanfejlesztő tőzsdei céggé alakult, melynek kezdetektől a vezérigazgatója.

A Graphisoft Park fejlesztést közel 30 éve vezeti, melynek megvalósítása a kezdetektől a fenntarthatóság maximális figyelembevételével történik. Az ember központú fejlesztés során a terület több mint 60%-án zöld felületet hoztak létre, és a biodiverzitás szempontjai alapján telepítettünk növényzetet és biztosítunk helyet a madaraknak. Az épületek korszerűsítése során prioritás az üzemeltetés során felhasznált energia és a karbonlábnyom csökkentésére.

Hogyan érjünk el változást? Klímaadaptáció vagy kibocsátáscsökkentés? Hol található a még éppen elég határvonala? Mi az a pozitív deviancia és hogyan fordítsuk a vállalat javára? Mik a kimondatlan elvárások? Mi az a „különdöntés”? – többek között ezeket a kérdéseket jártuk körbe a BCSDH vállalati fenntarthatósági fókuszú vezetői szemléletformáló képzésén, „A jövő vezető” program második, a fenntartható vállalatirányítás szakmai napján.  Az eseményt házigazdánk, a Budapest Airport Zrt. képviseletében Eiszrich László, műszaki szolgáltatások vezérigazgató-helyettes nyitotta meg.

Bevezetőjében Szederkényi Zita programvezető lehetőségeket és megközelítéseket sorakoztatott fel arra, milyen a fenntartható vezető, majd irányításával játékos feladat keretében megalakult az öt projektmunka-csapat, akik az egész év során együtt fognak dolgozni a klímaadaptáció témakörében létrehozandó projektjükön.

Első előadónk Dr. Zilahy Gyula a BCE egyetemi tanára volt, aki előadásában a vállalati szektor fenntarthatósági szerepvállalásának számos aspektusát mutatta be a résztvevőknek. Előadását a vállalatok szerepének körvonalazásával kezdte, majd beszélt azokról a kockázati tényezőkről, mind európai, mind világviszonylatban, amelyekkel a vállalatoknak aktuálisan szembe kell nézniük. Beszélt a felelősök és felelősség kérdésköréről, az ehhez kapcsolódó szerepvállalásról, illetve, hogy valóban fenntarthatóak-e az új, fenntarthatóságot szolgálandó üzleti modellek.

Pesti Tímea, az Ayvens vezérigazgatója a fenntartható vezetés alapjairól beszélt, mindezt inspiráló személyes példáin, tapasztalatain keresztül. Így olyan kulcstémákat villantott fel, mint a szemléletformálás, a példamutatás és a hatás. Ezt követően a saját iparágából és vállalatától hozott elgondolkodtató, az elektrifikáción is túlmutató példákat a fenntarthatóbb megoldásokra és bíztatta a résztvevőket, hogy merjenek nagyot álmodni, változtatni és a társadalmi sztereotípiákat lerombolni.

A folytatásban Gazsi Zoltán, az Eisberg ügyvezető igazgatója osztotta meg vezetői hitvallásának legfontosabb elemeit a hallgatósággal. Beszélt a sikerről, annak lehetséges képletéről, a hibázásról, a bizalomról. Kiemelte a nézőpontváltás képességének kulcsfontosságát és a problémamegoldáshoz szükséges gyökérokok, azaz a valódi mélyben húzódó okok feltárását és a jó kérdések fontosságát.

Lakatos Sándor a Nova Papír ügyvezető igazgatója beszélt a körforgásos gazdaság egy példaértékű megoldásáról: Magyarországon elsőként ők dolgozták ki és azóta is egyedülálló módon működtetik a – fenntartható szervezeti működést elősegítő – körforgásos papírgazdálkodási modelljét. Emellett megosztotta saját vezetői útját és tapasztalatait a résztvevőkkel, bíztatva őket arra, hogy szeressék, amit csinálnak.

Károlyi László, a Legrand vezérigazgatója előadását a körülöttünk lévő változások és megatrendek összefüggésében történő üzletfejlesztés kérdéseivel kezdte, majd bemutatta saját fejlesztésű CrenchmarkingTM, azaz kreatív benchmarking metodikáját és annak 5 lépését: 1.: Inspiráció, 2.: Önismeret, 3.: Válassz csatamezőt!, 4.: Valósítsd meg!, 5.: Szeresd, amit csinálsz! Ahogy előadásában rávilágított, a módszertannak egy gyorsan és egyre gyorsabban változó világban kulcsfontosságú szerepe van, hiszen abban segíti a vezetőket, hogy felelős és jó döntéseket hozzanak ahhoz, hogy időben célba érjenek.

Az ebéd után Zeitler Ádám, a Milestone Institute ügyvezető igazgatója és társalapítója következett. Történetéből megtudtuk, hogy társaival együtt hogyan tartottak ki egy „bevállalós” társadalmi vállalkozás ötlete mellett. A kitartás mellett többek között a rugalmasság és a tudatosság eredménye, hogy elképzelésük mára egy világélvonalbeli oktatási intézménnyé vált, amely jól példázza azt a szemléletét, hogy a filantróp és üzlet megközelítés nagyon is megfér egymás mellett, sőt egymást erősítve új lehetőségeket is teremt.

A délutáni programot Kelemen Attila, a ProSelf International Zrt. elnök-vezérigazgatója folytatta, aki beszélt a világot formáló megatrendekről, a fekete hattyúk koráról, valamint az emberről, mint társas és közösségi lényről. Mindezek kontextusában vezette fel azt a feladatot, amely során arra keresték a választ a csapatok, hogy milyen a jelen vezetője, változásvezetője, mi a közös ars poeticájuk?

Házigazdánk, a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport képviseletében Katona Sarolta fenntarthatósági vezető mutatta be, hogyan épül be a fenntarthatóság a vállalat stratégiájába és a szervezet mindennapi életébe. Kiemelte, hogy a fenntarthatósági célkitűzések stratégiai célként jelennek meg a vállalati célok között és a megfelelő szinteken és területeken beépülnek vezetői felelősségi körökbe. A szükséges standardok (mint például az ISO 14001 vagy a Repülőtéri Karbon Akkreditáció, melynek már a 4+ „Átmenet” szintjét érték el) is segítik a vállalat Nettó Zéró működésre való átállásának elérésében 2030-ig (a scope 1-2 tekintetében). Hangsúlyozta a Greenairport programban a partnerekkel való szoros együttműködés fontosságát a fenntarthatósági kezdeményezésekben. A vállalat emellett folyamatosan dolgozik olyan plusz források megteremtésén, ami lehetővé teszi innovatív technológiák és rendszerek kipróbálását, kidolgozását a fenntarthatóbb működés érdekében többek között EU-finanszírozású projektek révén.

A résztvevőknek lehetőségük volt közel egy órát beszélgetni Francois Berisot-val, a Budapest Airport vezérigazgatójával, aki megosztotta karrierútjának fontos állomásait, vezetői szemléletét, valamint gondolatait a repülőtér és a repülés jövőjéről. A beszélgetés során korábbi sikereiről is mesélt, többek között a belgrádi repülőtéren végzett munkájáról.

A nap zárásaként egy jó hangulatú és élménydús reptértúra következett. A vezetett buszos programon a résztvevők éjszakai fények mellett tekinthették meg a repülőteret, többek között a futópályákat, a Cargo Cityt és az ide beguruló fenséges repülőgépeket. Kránitz Balázs túravezetőtől számos információt tudhattak meg a budapesti repülőtér történetéről, az itt megforduló gépekről és különleges rakományaikról. A résztvevők több fel-és leszálló gépet láttak olyan közelségben, ahogy azelőtt még nem.

Teljes galéria

Nagy érdeklődés övezte a BCSDH első ESG munkacsoport-találkozóját 2025. február 18-án, melynek házigazdája a Continental budapesti gyára volt. Az esemény Dapsy Zoltán gyárigazgató köszöntőjével indult, melynek során bemutatta a vállalat fenntarthatósági célkitűzéseit és a vállalati transzformációt támogató intézkedéseit.

A találkozó fókuszában ismét az ESG törvény állt, melynek tavalyi változásait is ismertette előadásában Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának ESG igazgatója, aki nagy örömünkre ez alkalommal is elfogadta felkérésünket. Előadásában kitért a kockázatkezelési rendszer kiépítésének lépéseire is. Ezúton is köszönjük, hogy Igazgató úr válaszolt a hallgatóság felől érkező kérdésekre is.

2025-ben a klímaadaptáció áll a BCSDH szakmai tevékenységének fókuszában – mutatott rá előadásában Márta Irén, a BCSDH igazgatója, aki a téma vállalati relevanciáiról és ESG-hez való kötődéséről is szót ejtett.

Az idei évtől kezdve szeretnénk tagjaink számára több lehetőséget biztosítani a személyes beszélgetésekre, tudásmegosztásra. Ezért az előadásokat kiscsoportos beszélgetések követték, ahol a résztvevők megvitatták, hogy hogyan halad vállalatuknál a kockázatértékelési rendszer kiépítése és a beszállítók bevonása. Köszönjük a moderálást a munkacsoport tagjainak, Nagy Grétának, Mihály Eszternek és Szabó Beatrixnak!

 

Köszönjük támogatóinknak!

 

Az EXIM Magyarország már több mint 30 éve a hazai vállalkozások növekedésének támogatójaként utat teremt a globális sikerekhez innovatív finanszírozási lehetőségeivel. Az ország hivatalos exporthitel-ügynökségeként a nemzetközi kereskedelemre, külpiaci terjeszkedésre és befektetésekre, valamint külföldi beruházásokra szakosodott. Az exportfinanszírozás mellett egy évtizede működtet belföldi hitelprogramokat is a magyar cégek nemzetközi versenyképességének javítása érdekében. A Kisgergely Kornél vezérigazgató által irányított intézménypáros célja, hogy a kiemelkedő növekedési és külföldi terjeszkedési potenciállal rendelkező vállalatok számára egyedi hitel-, biztosítás- és garanciatermékeket kínáljanak. Fennállásuk óta a világ mintegy 150 országába segítettek már eljuttatni magyar termékeket vagy szolgáltatásokat.

Az EXIM elkötelezett az ESG-szemlélet iránt gazdasági tevékenysége és működése során, amely három pilléren nyugszik:

  1. Környezeti felelősségvállalás (E): Nemzetközi és hazai szabályozások, valamint a legjobb piaci gyakorlatok mentén megalapították a Zöld Finanszírozási Keretrendszerüket, amely révén kedvező finanszírozási lehetőségekkel támogatják a fenntartható fejlődést és a zöld beruházásokat. Céljuk, hogy a szénalapú tevékenységek helyett a zöld portfóliójukat növeljék.
  2. Társadalmi felelősségvállalás (S): Fontosnak tartják a jövő generációjának edukálását, ennek érdekében hosszú távú elkötelezettséget vállalnak rangos felsőoktatási intézményekkel, hogy speciális kurzusokat és képzéseket kínáljanak a hallgatóknak. Szoros kapcsolatot ápolnak szakmai szervezetekkel is, hogy biztosítsák a legfrissebb exportfinanszírozási tudás elérését a lehető legszélesebb körben. Mindemellett családbarát és jövőálló munkahelyként támogatják a munkavállalóik jólétét, valamint aktív belső kommunikációval és wellbeing aktivitásokkal erősítik a közösséget.
  3. Felelős vállalatirányítás (G): Az EXIM mindent megtesz az átlátható és fenntartható működés érdekében, ezért az ESG-stratégiájukat is az üzleti célokkal összhangban alakították ki, valamint dedikált ESG Központot hoztak létre, amely éves programterv alapján tevékenykedik. Továbbá kiemelt figyelmet fordítanak a fenntarthatósági szempontok integrálására a döntéshozatali folyamatokba, biztosítva ezzel a hosszú távú és felelős vállalatirányítást.

A BCSDH-hoz azért csatlakoztak, hogy megosszák a már meglévő tapasztalataikat, és új jó gyakorlatokat szerezzenek. Az ESG Központjuk létrehozásával céljuk, hogy előrelépjenek a fenntarthatóság területén és a bankszektoron belül az egyik meghatározó szereplővé váljanak.

A Radnai Tamás és Tóth Gabriella által alapított RTG fenntarthatósági és ESG tanácsadás területén működik. 2006-os megalakulásuktól kezdve ezen a területen dolgoznak, hogy a hazai vállalati környezetben előmozdítsák a fenntarthatóságot.

Az RTG alapítói és a cég maga is az SZTFH által akkreditált ESG tanácsadó.

Hosszútávú, a fenntarthatóság iránti elkötelezettségen alapuló őszinte szakmai kapcsolatokat építenek partnereikkel. A szakmai csapat tagjainak eltérő gondolkodása, világlátása és tapasztalata jól kiegészíti egymást, egyben hozzájárul a társadalmi felelősségvállalás és fenntarthatóság különböző aspektusainak érvényesüléséhez.

A társaságnál maximálisan megvalósul a nemek közötti egyenlőség, az alapítók egyenlő arányban vesznek részt a vállalkozás sikere érdekében.  A munka és magánélet egyensúlyát segíti, hogy az RTG rugalmas munkavégzést támogató munkahely.

A növekedési fázisban lévő társaság célja, hogy hosszú távon hozzájáruljon a fenntarthatóság és az ESG tanácsadás területén elért legújabb eredményekhez.

A BCSDH-hoz e célok támogatása érdekében csatlakoztak: aktív és hasznos tagjai kívánnak lenni a szakmai közösségnek.