Budapest 2020.03.25. – A koronavírus elleni védekezés érdekében a MOL megkezdte a Magyarországon hiánycikknek számító kéz-, és felületfertőtlenítő termékek gyártását. A vállalatcsoporthoz tartozó és kenőanyagok gyártásával foglalkozó MOL Lub Kft. mindössze két hét alatt állította át almásfüzitői üzemének egyik, korábban szélvédőfolyadékot készítő gyártósorát. Az egység a nap 24 órájában, három műszakban megállás nélkül dolgozik és termeli ki a napi mintegy 50,000 literes mennyiséget, amivel a MOL jelentősen hozzá tud járulni a koronavírus okozta higiénés helyzet eredményes kezeléséhez.

A két új termék receptúrája a WHO ajánlása alapján készült, amelyeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ a helyzetre való tekintettel rekordgyorsasággal vizsgált be és hagyott jóvá. A kézfertőtlenítőhöz szükséges etanolt magyar forrásból szerezte be a MOL Lub, így hazai beszállítótól, hazai cég állítja elő a hazai higiéniás termékeket.

Az első legyártott mennyiségeket a MOL Lub már le is szállította a Magyarország kormánya mellett működő Operatív Törzs által meghatározott és a koronavírus kezelésében kiemelt fontossággal bíró állami intézményeknek (pl. kórházaknak, hulladékkezelőnek, közüzemeknek) és önkormányzatoknak. A termelés és a kiszállítás folyamatos lesz, ezzel megszűnhet az ellátási probléma. A MOL finomítóiban, üzemeiben és töltőállomásain dolgozó szakembereit is ezzel a fertőtlenítőszerrel védi a vírus ellen annak érdekében, hogy mindig megfelelő létszámú állomány tudja biztosítani az ország energiaellátását. A MOL Lub egyúttal azon is dolgozik, hogy mihamarabb elindulhasson a termék kiskereskedelmi értékesítése, hogy a lakosság is hozzáférhessen a jelenleg hiánycikknek minősülő termékhez.

A MOL Hygi egyelőre 2 literes, újrahasznosítható műanyagból készült flakonban érhető el, de a MOL Lub kisebb kiszereléseket is alkalmaz majd a jövő hónaptól.

Ezen felül a MOL-csoport Szlovákiában és Horvátországban is megkezdi fertőtlenítők gyártását a helyi üzemeiben az országos igények lefedésére.

„Az egész világon hiánycikk a fertőtlenítőszer, ami a koronavírus elleni védekezés egyik legfontosabb eszköze. A járványhelyzet fokozódásával úgy döntöttünk, hogy almásfüzitői üzemünk egyik gyártósorát a vírus elleni védekezés szolgálatába állítjuk. Egyúttal szoros egyeztetésben Magyarország Kormányával megkezdtük a termékek kiszállítási rendszerének kidolgozását is. Rendkívüli helyzetek, rendkívüli megoldásokat igényelnek. Rekordidő, mintegy két hét alatt sikerült átállítani a gyárat, megszerezni a szükséges engedélyeket és kialakítani a gyártási folyamatokat. Nagyon reméljük, hogy az Almásfüzitőn előállított kézfertőtlenítők érdemi segítséget adnak a járvány elleni védekezésben. Szeretném megköszönni MOL Lub-os kollégáimnak ezt az emberfeletti munkát. Ez is jól mutatja a MOL-csoport munkavállalóinak elköteleződését az ország biztonsága és energiaellátása iránt. Amíg a MOL működik, az ország működik. Felelősségünk, hogy mindenáron biztosítsuk a hazai energiatermelést, finomítást, szállítást és kereskedelmet – még a legnehezebb időkben és gyakran nagy áldozatok árán is. De ezeket az áldozatok a MOL-csoport mindig meg fogja hozni.” – mondta Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója.

Magyarországon Domestos-, Knorr- és Baba-adományokkal segítjük a küzdelmet.

Globálisan 100 millió euró (35,3 milliárd forint) értékű szappan-, fertőtlenítő-, és élelmiszeradományal támogatja az Unilever a koronavírus (Covid-19) elleni küzdelmet. A vállalat ezen felül 500 millió eurót (176,5 milliárd forint) szabadít fel a kis- és középvállalati partnerek (beszállítók, kiskereskedők) számára azért, hogy ezzel segítse pénzügyi stabilitásuk megőrzését. A társaság jövedelempótlással segíti azokat az Unilever létesítményeiben dolgozó munkavállalókat – attól függetlenül, hogy a vállalat vagy partnercégek alkalmazottairól van szó –, akiknek a válság nyomán hirtelen veszélybe került a megélhetése.Covid19 washing hands

A globális támogatási program részeként számos szervezetet és nehéz helyzetben lévő közösséget termékadományokkal támogatunk Magyarországon is.

  • A hajléktalanok élelmezését – egy civil szervezeten keresztül – több ezer Knorr-termékkel segítjük;
  • időskorúakat ellátó intézményekhez 900 flakon, azaz közel 700 liter Domestost juttatunk el,
  • egészségügyi intézmények számára több mint 1200 liter fertőtlenítő szert adományozunk;
  • a Domestos Iskolamosdó Felújítási Programban részt vevő 30 iskolához intézményenként több száz flakon Domestost és folyékony Baba szappant szállítunk ki;
  • továbbá a nyírbátori önkormányzatnak és kormányhivatalnak is adományozunk fertőtlenítő szereket.

A globálisan felajánlott 100 millió euró értékű szappan-, fertőtlenítő-, fehérítő- és élelmiszeradományból legalább 50 milliárd eurónyi mennyiség jut a Világgazdasági Fórum által létrehozott COVID Action Platformnak, amely a vészhelyzettel küzdő globális egészségügyi szervezeteket támogatja. Az Unilever mindemellett a termelés átszervezésével fokozza a kórházakban, iskolákban és egyéb intézményekben használatos fertőtlenítőszerek gyártását. A vállalat a helyi közösségeket termékadományozással, kézmosás-oktatási programokkal, partnerségekkel támogatja az illetékes egészségügyi hatóságok és civil szervezetek bevonásával.

Az Unilever további 500 millió eurót ajánl fel kiterjesztett értékláncának nehéz helyzetbe került szereplőinek. Ez azt jelenti, hogy a legsérülékenyebb kis- és középvállalati beszállítók pénzügyi likviditását a számlák határidő előtti kiegyenlítésével támogatjuk, míg azon kiválasztott kiskereskedelmi kisvállalkozások számára, amelyek megélhetése az Unilevertől függ, a halasztott fizetés meghosszabbítását ajánljuk fel, hogy elkerülhetőek legyenek a létszámleépítések. Az Unilever legfeljebb háromhavi időtartamra azt is vállalta, hogy azok számára, akik a részpiacok összeomlása, vagy a feladatvégzésük ellehetetlenülése miatt a keresetük hirtelen visszaesésével szembesülnének, jövedelempótlást biztosít. Ez vonatkozik az Unilever alkalmazottain túl a partnerek alkalmazásában álló, de az Unilever létesítményeiben dolgozókra is, akár teljes, akár részmunkaidőben dolgoznak. Azok élhetnek ezzel a lehetőséggel, akik a jövedelemkiesésük okán nem nem kapnak hasonló támogatást az államtól vagy a saját, közvetlen munkaadójuktól.

„Mélységesen elszomorít bennünket az, hogy a koronavírus mindenütt milyen szörnyű hatással van az emberek életére és megélhetésére. A világ az utóbbi évtizedek legnagyobb próbatételével áll szemben. Az Unilever csapata egészen hihetetlen erőfeszítéseket tesz, különösen azok, akik a működésünk frontvonalában, a gyárakban, a disztribúciós központokban és az üzletekben dolgoznak” – mondta Alan Jope, az Unilever elnök-vezérigazgatója.„Reméljük, hogy a 100 millió euró értékű szappan-, fertőtlenítő-, fehérítő- és élelmiszeradományunk érdemben hozzájárul az emberek életének védelméhez, dolgozóink jövedelmének és állásának megóvása pedig megnyugvást ad az érintetteknek ezekben a nehéz időkben. Vállalatunk erős pénzügyi helyzete azt jelenti, hogy megadhatjuk és meg is kell adnunk ezt a kiegészítő támogatást.”

Nemzetközi sikert is jelenthet a hazai győzelem az E.ON pályázatán

Az idén is díjazza a legjobb fenntartható, energiatudatos és zöld kezdeményezéseket az E.ON a nemzetközi Energy Globe verseny magyarországi fordulóján. Április 6-ig hat kategóriában jelentkezhetnek ötleteikkel a pályázók. Magánszemélyektől kezdve szervezeteken, vállalatokon át az önkormányzatokig bárki beküldheti a környezet- és energiatudatos szemléletformálást célzó pályázatát a versenyre. Az E.ON Energy Globe az energiavilág „Oscar-díja”, 187 országban tartanak hasonló versenyeket. A legjobb ötleteket milliós nyereményekkel díjazzák.


Klímasemleges üdülőhely a legmodernebb környezettudatos technológiákkal kiegészítve, természet-idegen anyagoktól mentes ökogazdaság, lépten-nyomon megújuló energiaforrást használó kisközség, évi 70 ezer látogatót vonzó, a környezettel teljes harmóniában fejlesztett élménypark, a gázkonvektort „felokosító” technikai megoldás, környezettudatosságra nevelő oktatóterem – néhány példa az E.ON Energy Globe Magyarország díj korábbi nyertesei közül.

Az 1999-ben indított Energy Globe Award a fenntarthatóság és az energiahatékonyság rangos nemzetközi eseménye, az energiavilág “Oscar-díjaként” tartják számon. A versenyeket ma már 187 országban – köztük Magyarországon – rendezik meg, a győztesek pedig bejutnak a nemzetközi döntőbe. A nevezéseket a hazai fordulóban 2020. április 6-ig várják a www.energy-globe.hu oldalon. A pályázatokat az energetika, a klímaváltozás és az innováció terén elismert szakértők bírálják el. A nemzetközi zsűri által kiválasztott döntős pályázatok közül pedig a közönség az idén is online szavazással választhatja ki, hogy ki legyen az egyes kategóriák győztese.

Jelentkezhetnek olyan magánszemélyek, akik a háztartásukban, tágabb közösségükben környezet- vagy energiatudatos változást hozó kezdeményezést indítottak el, olyan csapatok, akik az okos és fenntartható energiafelhasználást, energiatudatosságot, otthoni életet, közlekedést, városi életet elősegítő ötlettel, üzleti modellel rendelkeznek, és a piacra lépéshez szeretnének szakmai és anyagi támogatást kapni. Nevezhetnek pályázók energiahatékony, környezetkímélő épületekkel, a szemléletformálást segítő projektekkel, és olyan vállalati, önkormányzati megoldásokkal, amelyek az innovatív energiafelhasználást, a fenntarthatóságot, környezetvédelmet és a megújuló energia használatát szolgálják.

Az egyes kategóriák nyerteseit 2020 őszén, ünnepélyes díjátadó keretében hirdetik ki. A győztesek az elismerés mellett értékes nyereménnyel is gazdagodnak. A verseny fődíja egy 2.500.000 forint értékű támogatási csomag, amelyet a zsűri által kiválasztott legjobb projekt továbbfejlesztésére használhat fel a nyertes.

A Bíráló Bizottság elnöke idén is Ürge-Vorsatz Diána, Nobel-díjas klímakutató.

Nemrégiben csatlakozott tagvállalatunk a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft., amely 1990-ben alakult, és 13 ezer munkavállaló foglalkoztatásáért felelős. A cég 2018-as árbevételének nagysága 617,6 milliárd Ft. Tevékenységét illetően nem szorul túlzott bemutatásra, az egyik legnagyobb hazai FMCG vállalat, az ország hatodik legnagyobb munkaadója.

A SPAR az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet fordít a fenntarthatóságra, ennek eredményeként már harmadik éve jelenik meg fenntarthatósági jelentésük. Továbbá 2019 tavaszán létrehozták a vállalat fenntarthatósági csoportját, valamint készítettek egy dedikált honlapot, ahol tevékenységeiket egységes keretbe szervezték, összekötve a fenntartható fejlődés ágait, mint a környezetvédelem, az egészséges életmód támogatása, az élelmiszer-biztonság, a munkatársak támogatása, valamint a társadalmi felelősségvállalás. A fenntarthatósági céljaikat pedig egy új ernyőmárka fémjelzi mostantól, melynek szlogenje: „SPAR – a fenntartható jövőért”. Az elmúlt időszakban számos fenntarthatósághoz kötődő üzleti megoldást mutattak be és valósítottak meg a gyakorlatban.

A cég emellett fontosnak tartja az etikus működést is, melynek érdekében a vállalat rendelkezik egy Etikai Bizottsággal és egy Magatartáskódex-szel is, valamint az egyes működési területeket rendszeres és független audit által vizsgálják meg évente, kétévente.

A BCSDH-hoz való csatlakozásuk mögött komoly célok húzódnak meg: szeretnének tanulni a szervezetben lévő tagvállalatoktól, és nyitottak arra, hogy saját tapasztalataikat megosszák, mint a hazai FMCG szektor meghatározó lánca.

3 millió forint műszertámogatást értek a varázslatos gyógyulástörténetek

Budapest, 2020. február 17. – A K&H gyógyvarázs: gyermekem varázslatos gyógyulásának története pályázaton három kórházi osztály összesen nettó hárommillió forint értékben nyert műszertámogatást. A pályázó szülők ezzel hálálták meg azt az áldozatos munkát, amelynek köszönhetően gyermekük felépült. A budapesti Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekkardiológiai Intenzív részlege így egy pacemaker készülékkel lett gazdagabb, amely a gyermekkori szívbetegségek kezelésében nyújt hathatós segítséget.

Magyarországon minden századik gyermek szívhibával születik, ami az egyik leggyakoribb ritka betegségnek számít. Gyermekkardiológiai ellátásban több mint 15 000 gyermek részesül. A szívbetegségek egyik leggyakoribb formája a ritmuszavar, amelynek kezelése a picik mérete és gyenge immunrendszere miatt újszülött – és csecsemőkorban különösen nehéz. A megfelelő gyógyszeres kezelés mellett hatékony és innovatív megoldást nyújthat azonban a nyelőcsőbe vezethető, elektródával működő pacemaker, amellyel most a K&H gyógyvarázs: gyermekem varázslatos gyógyulásának története pályázat jóvoltából a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet is gazdagodott.

A K&H gyógyvarázs program a gyermekegészségügy aktuális igényeire reagál, szem előtt tartva a technológiai fejlődés és innováció nyújtotta lehetőségeket. Második alkalommal hirdették meg a K&H gyógyvarázs: gyermekem varázslatos gyógyulásának története pályázatot, amelyre a szülők küldhették be súlyos betegségen átesett gyermekük gyógyulástörténetét. Hitet adva az ezzel a hasonló helyzetben lévő családok számára, a nyertes pályázatokban megjelölt egészségügyi intézmények pedig a mindennapi gyógyításhoz szükséges innovatív eszközöket kaptak, összesen nettó hárommillió forint értékben.

„Immár 17. éve járulunk hozzá a gyermekegészségügyben dolgozó orvosok, ápolók számára biztosított legkorszerűbb, innovatív eszközökkel a minőségi gyermekellátáshoz, ezáltal lehetővé téve a gyermekek gyorsabb, fájdalommentesebb gyógyulását. A pályázatokban azonban valami ennél is többet ismerhettünk meg: olyan csöppségek gyógyulástörténeteit, akik életveszélyes állapotban kerültek kórházba, a szüleik és az őket kezelő orvosok és ápolók azonban mégsem adták fel a reményt, és rendíthetetlenül tettek és hittek a gyógyulásukban. Hiszen, az egyik anyukát idézve „ha mi nem bízunk benne, akkor ki fog?”. Ezek a megrendítő történetek azonban utat mutathatnak és reményt adhatnak a hasonló problémával küzdő családok, vagy akár mindannyiunk számára is” – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.

„Évente 1000 gyermeket veszünk fel a GOKI Gyermekszív Központba, és körülbelül évente 500 szívműtétet és 200 szívkatéteres beavatkozást végzünk, ezért fontos, hogy korszerű, innovatív műszerekkel legyünk ellátva. Az elnyert pacemaker a gyermekkori szívritmuszavarok kezelésében van nagy segítségünkre, és a gyors szívfrekvenciával járó, visszatérő ritmuszavarok kezelésére fogjuk használni az újszülöttek, valamint csecsemők esetében” – mondta Dr. Ablonczy László, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központjának gyermekellátásért felelős orvos igazgatója.

Varázslatos gyógyulások

Egy súlyos agyvérzéssel született koraszülött kisfiú kezelőorvosai nem sok reményt láttak a gyógyulására, a terapeuták türelme, kitartása, a gyermekben való hit, a megfelelő motiváció és a játékos munka azonban megtörte a jeget. Ma már a kisfiú is kíváncsi a világra, szívesen dolgozik, várja a foglalkozásokat – ami a szülők számára maga a varázslat és csoda.

Egy mindössze 400 grammal született kislány szülei 172 küzdelmes nap során megjárták a poklot és a mennyet is, de kisbabájuk élni akarása, kitartása és mosolya arra sarkallta őket, hogy büszke szülőként helyt álljanak és segítsék a kórházi dolgozók munkáját.

A pályázaton az alábbi intézmények gazdagodtak műszerekkel:

  • Budapest, Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet – Gyermekkardiológiai Intenzív részleg, pacemaker készülék
  • Győr, Petz Aladár Megyei Oktató Kórház – Perinatális Intenzív Centrum, csecsemő kocsik
  • Nyíregyháza, Sz-Sz-B-M Jósa András Oktatókórház – Gyermekrehabilitációs Osztály, neurofeedback készülék

A K&H gyógyvarázs programról

A K&H Csoport a gyermekegészségügy elkötelezett támogatója, évről évre tudatosan törekszik arra, hogy a terület változó igényeinek megfelelő lehetőségeket kínáljon az intézetek és szakembereik számára. A K&H gyógyvarázs program keretében 2004 óta közel 685 millió forint értékben, összesen 476 alkalommal kapta műszereket a kórházak, mentőállomások és háziorvosi rendelők annak érdekében, hogy a gyerekek minél hatékonyabban gyógyulhassanak, és újra egészséges, teljes életet élhessenek.

A K&H Csoport a gyermekek testi gyógyulása mellett lelki egészségükhöz is hozzájárul. A 2013 óta működő K&H gyógyvarázs mesedoktorok program mára az ország egyik legnagyobb önkéntes kezdeményezésévé vált, melynek keretében bárki segítheti a kórházban fekvő gyerekek gyógyulását. Az ország 46 kórházában várják személyesen az önkéntes meseolvasókat, de a K&H gyógyvarázs Youtube csatornáján keresztül videón is.

A Shell egyszerre két újdonsággal is megjelenik az elektromos töltők kelet- és közép-európai piacán: a vállalat a töltőhálózatot üzemeltető IONITY-vel együttműködve megnyitja első gyorstöltő állomását Magyarországon, ezzel egyidőben pedig bemutatja a Shell Recharge töltőpontot is, amely a Shell elektromos járműveket töltő globális, saját márkája. Az autósoknak így a Shell töltőállomásokon mindkét töltőponton lehetőségük nyílik újratölteni elektromos autóikat is.

„Örömmel tölt el, hogy új fejezetet kezdünk a Shell kiskereskedelmi üzletágának életében Közép- és Kelet-Európában. A Shell V-Power prémiumüzemanyagok bevezetésével a tradicionális üzemanyagok innovációját ösztönöztük a régióban, de most egy új korszakot nyitunk, és alacsony kibocsátású közlekedési üzemanyagot biztosítunk vásárlóinknak” – mondta Kapitány István, a Shell globális kiskereskedelmi alelnöke.

Az IONITY-val közös első gyorstöltő állomás az M7-es autópálya mentén, a Balaton közelében található, így az elektromos autók már egyre hosszabb utak megtételére válnak alkalmassá. Mind a négy töltőpont akár 350 kW töltési teljesítményt kínál. A gyorstöltők 10-15 perc alatt fel tudják tölteni az új generációs elektromos járműveket, ez háromszor gyorsabb, mint az autósok számára jelenleg elérhető töltők.

Az IONITY 2021 végéig összesen 21 töltőállomás kiépítését tervezi Közép- és Kelet-Európában a Shell töltőállomásokon, amely lefedi Csehországot, Magyarországot, Lengyelországot, Szlovákiát és Szlovéniát. Ezzel egy időben jelenik meg hazánkban a Shell Recharge is, így Magyarország lesz a Shell 5. európai (és a világban a 9.) piaca, ahol a márkát bevezetik. A saját töltő – 50 kW-os gyorstöltési kapacitást kínálva az elektromos jármű számára – általában 0%-ról indulva 80%-os töltöttséget biztosít körülbelül 30 perc alatt. A szolgáltatást két állomáson vezették be, és azoknak az autósoknak kínál töltési lehetőséget, akik az M3-as autópályán, valamint az M7-es autópálya mentén Budapestről Szlovénia és Horvátország irányába utaznak. Mindkettő elektromos töltő tesztüzemben működik. A kezdeti tesztidőszakot követően a bevezető ár töltésenként 1925 Ft[1] lesz, ezzel utalva a Shell magyarországi alapításának évére.

„Magyarország jelenleg a legfejlettebb elektromos járműpiac Közép- és Kelet-Európában, ezért kezdtük el itt a megoldásaink fejlesztését és tesztelését. Célunk, hogy 2021 végére régió szerte 100 Shell töltőállomáson kínáljunk elektromos jármű töltési lehetőséget saját befektetéseink vagy partnereink által” – tette hozzá Sasha Koliakin, a Shell Kiskereskedelem Közép- és Kelet-Európáért felelős ügyvezetője.

Az elektromos jármű töltési megoldások csak egyike azon fejlesztéseknek, amelyekkel a Shell világszerte több és tisztább energiát szeretne biztosítani. A Shell továbbra is dolgozik a hagyományos üzemanyagok hatékonyságának fokozásán és a regionális lehetőségeknek megfelelően támogatja az olyan alacsony kibocsátású közlekedési üzemanyagok fejlesztését, mint a hidrogén, a bioüzemanyagok és a földgáz.

[1] A Shell Recharge használata nem jár előfizetői vagy csatlakozási díjjal

Azon kevés építőipari termékek közé tartoznak a miskolci D&D Drótáru Zrt. acél stabilizált betonfeszítő pászma, stabilizált huzal és hidegen húzott feszítőhuzal termékei Magyarországon, melyek nemzetközi környezeti védjegyet (EPD – Environmental Product Declaration) szereztek.

A D&D Drótáru Zrt. működését – a több éves gyártási tapasztalatokra alapozva – folyamatos termék, technológia és gyártóeszköz fejlesztések, beruházások kísérik. Nagy hangsúlyt fektetnek a termékeik és szolgáltatásaik minőségére, folyamatos javítására annak érdekében, hogy a vevői igényeket, elvárásokat teljes egészében kielégíthessék. Ilyen vevők számára készült kommunikációs eszköz az ebben az évben elkészült EPD is.

Az EPD tartalmazza a termékek életciklusával – „bölcsőtől a gyárkapuig” – kapcsolatos összes környezeti információt, melyek nyilvánosan elérhetők, letölthetők. Ilyenek adatok pl.: a környezeti hatás, az erőforrás-igény, a hulladékképzés, az anyag- és energiafolyamatok. A fenntartható építőipari termékek kiválasztásánál nagy előny és lehetőség egy ilyen védjegy megléte, mely segítheti a vásárlókat a több szempontú választásban.

A nyilatkozat létrejötte szigorú lépésekből áll, egyrészt illeszkednie kell az ISO 14025 Type III és EN 15804 nemzetközi szabványokhoz, valamint alkalmaznia kell a termékcsoportra készült PCR-t (Product Category Rules). A tényleges gyártási folyamatok részletes dokumentációja, az azt követő rendszerezés, modellezés, majd környezeti eredmények leírása az életciklus elemzés (LCA-Life cycle assessment) módszerével történik. Az országban először a D&D Drótáru Zrt megbízásából a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. – több évtizedes tapasztalatait felhasználva – végzett ilyen jellegű elemzést és készítette el annak kivonatát, melyet egy külső, független auditor cég ellenőrzött le. A termékek 5 évre kapják meg a védjegyet, mely a későbbiekben frissített információkkal meghosszabbítható.

A termék teljes életciklusán át az egyes életszakaszokra készült EPD-k összekapcsolhatók, így a jelenlegi EPD eredményei megjelennek majd annak az új terméknek életciklusában, melyekbe beépítik azt. Ez által pontos kép alakul ki arról, hogy az egyes építési termékek milyen mértékben járulnak hozzá az energiahatékonysághoz, illetve az épületek fenntartható kezelésének egyéb szempontjaihoz.

A Graphisoft Park több éttermet, kávézót létesített a Parkban dolgozók számára, kifejezetten azzal a céllal, hogy a dolgozók ebédidejükben kimozduljanak, frissen főzött ételt fogyasszanak, nem mellékesen azzal a céllal, hogy ne kelljen házhoz szállított ételt rendelniük, ezzel csökkentve a keletkező műanyag hulladékot és kezeletlen ételmaradékot.

A Park alapértéke a természettel való harmónia, a természet értékeinek megóvása. Ez a szemlélet az éttermeink üzemeltetésénél is előtérbe kerül. Támogatjuk az éttermeink üzemeltetőinek azon törekvését, hogy helyi beszállítóktól szerezze be az alapanyagokat. Éttermeinkben bevezettük az önkiszolgálást és a súly alapján fizetést. Ezzel jelentősen csökkent az ételmaradék aránya, hiszen a fogyasztó annyit szed, amennyit kíván. Az éttermek üzemeltetőivel a Park úgy állapodik meg, hogy a választékban szerepeljen egészséges ételsor, továbbá egyes éttermeink feltüntetik a fogás optimális a hús-zöldség arányát vagy a szénhidrát tartalmát. Kimondottan fenntartható ételeket kínáló éttermet is nyitottunk a Parkban, ami egyre népszerűbbé válik a környezettudatos fogyasztók körében.

A Park az elmúlt években is számos alkalommal hívott őstermelőket árusítás céljából, melynek célja, hogy a dolgozók friss gyümölcsöt tudjanak vásárolni a kereskedelmi hálózatok nélkül. Legnépszerűbb a májusi – júniusi eperárusítás. Idén márciustól napi rendszereséggel érkezik a Parkba zöldség és gyümölcsárus.

A Nestlé januárban bejelentette, hogy megközelítőleg 2 milliárd svájci frankot ruház be, hogy áttérjen az újonnan gyártott műanyagokról az élelmiszeripari minőségű újrahasznosított műanyagok használatára és felgyorsítsa az innovatív fenntartható csomagolási megoldások fejlesztését.

A Nestlé a 2018-as vállalását – miszerint a felhasznált csomagolóanyagainak 100%-a 2025-re újrahasznosítható vagy újrafelhasználható lesz – ma azzal egészítette ki, hogy 2025-ig egyharmadával csökkenti az újonnan gyártott műanyagok felhasználását, összefog másokkal a körkörös gazdaság előmozdítására, és törekszik az óceánokban, tavakban és folyókban található műanyaghulladék felszámolására.

A csomagolásnak kiemelt szerepe van az élelmiszerek minőségének megőrzésében és ezen keresztül a lehető legmagasabb szintű élelmiszerbiztonság megteremtésében. Jelenleg az élelmiszerekkel érintkező műanyag csomagolást rendkívül nehéz újrahasznosítani, ráadásul az újrahasznosítással előállított, magas minőségű műanyagokból rendkívül szűk a kínálat. A kettős probléma megoldásának elősegítése érdekében a Nestlé vállalja, hogy 2025-ig körülbelül két millió tonna, az élelmiszeripar igényeinek megfelelő, magas minőségű újrahasznosított műanyagot vásárol, mintegy 1,5 milliárd svájci frank értékben.

A hulladékmentes jövőbe vezető út másik nagy kihívása az új csomagolóanyagok-, újratöltőrendszerek- és újrahasznosítási megoldások fejlesztése. A Nestlé Csomagolástechnikai Intézetében végzett jelentős belső kutatások mellett a vállalat egy 250 millió svájci frankos fenntartható csomagolási megoldásokat célzó kockázati tőkealapot hoz létre, hogy olyan startupokba fektessen be, amelyek kimondottan ezekre a területekre fókuszálnak.

A két kezdeményezés kiegészíti a Nestlé jelenleg is futó kutatási, beszerzési és gyártási erőfeszítéseit, melyek segítségével újrahasznosíthatóvá vagy újrafelhasználhatóvá teheti a csomagolásait, és hozzájárulhat ahhoz a kitűzött céljához, hogy 2050-re teljesen megszüntesse a nettó üvegházhatású gázkibocsátását.

A vállalat csomagolóanyagokra vonatkozó vállalásának részeként a jövőben is rendszeresen beszámol a projektek előrehaladásáról.

„Semmilyen műanyag nem végezheti szemétlerakóban vagy szemétként” – mondta Mark Schneider, a Nestlé vezérigazgatója. „Hatalmas kihívást jelent az ágazat számára, hogy az újrahasznosított műanyagokat élelmiszeripari felhasználásra biztonságossá tegyük. Ezért a műanyag-felhasználás minimalizálása és a hulladékgyűjtés mellett szeretnénk egyfajta körforgást létrehozni, és minél több műanyagot a végtelenségig újrahasznosíthatóvá tenni. Határozott lépéseket teszünk azért, hogy szélesebb piacot teremtsünk a magas minőségű, élelmiszerrel érintkező újrahasznosított műanyagok számára és előmozdítsuk a csomagolóanyag-iparban végzett innovációt. Mindenkit szívesen fogadunk, aki csatlakozik erőfeszítéseinkhez.”

„Örömmel látjuk, hogy a Nestlé két milliárd svájci frankot ruház be a műanyagok körforgásos gazdaságának megteremtésébe, és vállalta, hogy 2025-ig egyharmadával csökkenti az újonnan gyártott műanyag csomagolóanyagok felhasználását. Ha a műanyagok újrafelhasználását segítő modellek és új alapanyagok területén innovációkat hajtunk végre, valamint a feleslegessé vált műanyagokat – a nagyobb kihívást jelentő élelmiszeripari alkalmazásokban is – újrahasznosítjuk, olyan gazdaságot hozhatunk létre, amelyben a műanyagból soha nem válik hulladék. A ma bejelentett vállalások teljesítése jelentősen hozzájárul ennek a jövőképnek a megvalósításához” – mondta Andrew Morlet, az Ellen MacArthur Alapítvány vezérigazgatója.

Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy ezekkel a vállalásokkal összhangban Magyarországon is gyártunk újfajta csomagolású termékeket, hisz a szerencsi gyárban készülő NESQUIK All Natural kakaópor újrahasznosítható papírcsomagolásban kerül az európai piacokra.

A közleményt a nestle.hu oldalon itt tekintheti meg.

A szakmai hitelesség együtt járhat az elismertséggel, a megbecsültség érzésével a munkahelyen, és akár karrierünk előmozdításában is segítségünkre lehet. De mit is jelent ez a fogalom, miért fontos és milyen lépések szükségesek az eléréséhez?

Hitelesnek lenni egy munkahelyen nem könnyű feladat. A megfelelő szakmai tudás mellett szükséges hozzá az a képesség is, hogy ezt meg is tudjuk mutatni kollégáinknak, bizalmat tudunk kelteni bennük. Számos olyan apró lépés van, ami már ma is segíthet abban, hogy kredibilitásunkat munkatársaink és vezetőink is elismerjék. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amellyel akár pályakezdőként, akár tapasztalt munkavállalóként is aktívan tehetünk önmagunk megfelelő képviseletéért.

Miért fontos a hitelesség a munkahelyen?

A hitelesség megszerzése egy hosszú távú folyamat eredménye, amelyet már pályafutásunk elején elkezdhetünk, majd a későbbiekben fokozatosan kibontakoztathatunk. A szakmai hitelesség egyrészt a megfelelő képzettséget és ismereteket foglalja magába, másrészt azokat a személyiségjegyeket, karakterhez tartozó jellemzőket, amelyek által bizalmat keltünk a környezetünkben. Kredibilitásunk hatással van elvégzett munkánk értékelésére, véleményünk súlyára, érdekeink érvényesítésére, ezeken keresztül pedig alapjaiban befolyásolja munkahelyi közérzetünket és potenciális karrierutunkat – így tehát érdemes kiemelt figyelmet fordítani rá.

Milyen tulajdonságok által válunk hitelessé?

A személyiségjegyek közül például az őszinteség, megbízhatóság, precizitás és a rendszerezett, objektív gondolkodás nagyban hozzájárulhat munkahelyi előmenetelünkhöz. Ugyanígy hitelesebbé válhatunk az önismeret, önreflexió (semleges, kívülről történő önvizsgálat), illetve az asszertivitás képessége (megoldásorientált, érzelmileg stabil megnyilvánulás) által, amelyek alapkarakterünktől függetlenül tanulható, fejleszthető készségek. A határidők betartása, a következetesség és kiszámítható teljesítmény is mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy komolyabban vegyenek minket a munkahelyünkön. Szakmai szempontból fontos, hogy mindezekhez megfelelő tudás is társuljon – az adott munkakör minél magasabb színvonalú betöltéséért folyamatos tanulással és önképzéssel is tehetünk. Ha a nyitott gondolkodás, tanulásra való hajlam érzékelhető rajtunk, nagyobb potenciált láthat bennünk a vállalat: szimpla „kivitelezés” helyett stratégiai szempontokat is értő, szakmai hozzáállású munkaerő benyomását kelthetjük.

A hitelesség nem azonos a hitelesnek tűnéssel.

„Workhorses and show ponies” vagyis „igáslovak és show pónik” – tartja az angol szólás arra utalva, hogy nem mindegy, hogy valaki a munkát valóban elvégzi vagy csak úgy tűnik, mint aki dolgozik. Illetve az is előfordulhat, hogy mind a kettőt egyszerre teszi: a belefektetett energia mellett kiemelt figyelmet fordít teljesítményének hangsúlyozására is. A hitelesség kommunikálása kapcsán fontos megemlíteni, hogy nagy különbség van aközött, hogy a valódi munkánkat és értékeinket mutatjuk-e meg hatékony kommunikációval, vagy pedig egy fiktív imázst hozunk létre, amely mögött közel sincs annyi tartalom, mint amennyit láttatunk. A valódi szakmai hitelesség arról szól, hogy értékeinknek megfelelően reprezentáljuk magunkat, hogy érvényesülni tudjunk egy szervezetben, és nem arról, hogy egy nem létező karaktert építünk fel pajzsként.

Kommunikáció, a hitelesség sarokköve.

A megfelelő színvonalú munkavégzés mellett figyelmet kell fordítanunk arra, hogy erőfeszítéseinket láthatóvá is tegyük. Sokszor még kollégáink, feletteseink sincsenek feltétlenül tisztában azzal, hogy pontosan mivel töltjük az időnket és a munkánk értékelésekor a kivitelezett feladatok mellett erősen szubjektív tényezők befolyásolhatják a megítélésünket. Erre már az ismert magyar fizikus és hálózatkutató, Barabási Albert-László is rámutatott A Képlet című könyvében: „A siker soha nem rólad szól, még csak nem is a teljesítményedről. A siker rólunk szól, és arról, hogy mi hogyan látjuk a teljesítményedet.” Mindezt sokan tapasztalják a munkahelyükön, hiszen hiába jók a szakmájukban, és végzik el hibátlanul a feladatokat, ha erről mások nem tudnak, akkor észrevétlenek maradnak – erre már karrierünk elejétől érdemes tudatosan figyelni és elkerülni azokat a klasszikus hibákat, buktatókat, amelyek alááshatják kredibilitásunkat.

Tippek a hitelességünk növeléséhez.

A hétköznapokban alkalmazott kommunikációnkat mind tartalmi, mind stilisztikai szempontból érdemes megvizsgálni:

  • Jellemzően milyen jellegű üzeneteket közvetítünk munkatársaink felé? Tényleg csak a lényeges dolgokat beszéljük meg vagy felesleges kérdéseket is felteszünk? A kevesebb néha több: a lényegre fókuszáló, tömör megfogalmazással időt spórolhatunk mindkét fél számára és kollégáink figyelmét is könnyebben megtarthatjuk.
  • Egy adott feladat kapcsán kiemeljük a pozitívumokat is – hangsúlyozva az eredményeket – vagy mindig csak a felmerülő problémákról esik szó? A velünk kapcsolatos asszociációk egy részét tudatosan is alakíthatjuk. Ha jellemzően komplex, nehéz feladataink vannak, amelyekben sok a felmerülő probléma, próbáljuk a feladatok pozitívumait is kommunikálni: az ügyes megoldásokat, az érdekes szakmai kihívásokat, a kisebb sikereket.
  • Mielőtt egy felmerülő aktualitással a kollégánkhoz fordulunk, meggyőződünk róla, hogy minden rendelkezésre álló információ birtokában vagyunk-e a hatékony egyeztetéshez? A felkészültség, szorgalom és proaktivitás fontos építőkövei a hitelességnek, kollégáink érthető módon frusztrálónak találhatják egy idő után, ha internetről pár kattintással kikereshető információkért rendszeresen hozzájuk fordulunk.
  • Kellően felkészülten érkezünk a megbeszélésekre? Képben vagyunk az adott projekttel kapcsolatban és úgy szólunk hozzá a témához? A meeting alapvetően nem pihenőként szolgál a napi feladatok között – ahogy ahhoz sokan viszonyulnak –, akkor van értelme, ha érdemben lehet haladni a személyes átbeszélést igénylő kérdésekkel. Ha félinformációkra alapozva kommentáljuk a saját vagy mások munkáját, az aligha járul hozzá hitelességünkhöz.
  • Mások véleményét, munkaidejét is tiszteletben tartjuk? Készségesen és türelmesen viszonyulunk a kollégáinkhoz? Képesek vagyunk belátni a határainkat és szakmai segítséget bevonni ezeken a kereteken túl? A professzionális hozzáállás, a „munkahelyi etikett” betartása hosszú távon kulcstényező lehet érvényesülésünkhöz: bizonyos pozíciókhoz már elengedhetetlenek a kiemelkedő management skillek és nagyobb eséllyel kerülünk a jelöltek közé, ha előzetesen demonstráljuk a megfelelő képességeinket.
  • Ha hibáztunk valamiben, képesek vagyunk ezt elismerni és megfelelően kommunikálni? Számíthatunk rá, hogy kollégáink is így tesznek majd hasonló esetben? Egy kiegyensúlyozott vállalati kultúrának a felelősségvállalás is része, ennek viszont fontos feltétele, hogy arányosak legyenek a következmények. Hibát mindenki véthet, de kerülni fogják a transzparenciát a dolgozók, ha azt látják, hogy indokolatlan mértékben rontja a státuszukat a „beleállás” és a többiek nem követik a példájukat.
  • Milyen stílusban adjuk át a mondanivalónkat szóban vagy írásban? Ugyanazt a tartalmat úgy is meg tudjuk fogalmazni, hogy jobb fényt vessen ránk? Ha túl alázatosak vagyunk, azzal alááshatjuk a tekintélyünket, viszont ha túlságosan előtérbe helyezzük érdemeinket, egocentrikusnak tűnhetünk – a cél a kettő közötti arany középút megtalálása. Bizonyos kifejezéseket érdemes elhagynunk a szótárunkból: a töltelékszavak, bizonytalanságra utaló megfogalmazások helyett próbáljunk tárgyilagosak és megoldásorientáltak lenni (e-mailben például azonnali válasz helyett várhatunk, ameddig átnéztük a megfelelő anyagokat egy megalapozott visszajelzéshez, szóban pedig a „nem tudom” helyett az „ennek utána kell néznem részletesebben” vagy „erre térjünk vissza később a pontos adatok ismeretében” jellegű proaktív kifejezések működhetnek).

Mit lehet még tenni a hitelességünk növeléséért?

A kommunikációt említve legtöbbször az írott, vagy szóbeli interakció jut eszünkbe. Fontos szerepe van azonban ezek mellett a nonverbális, vizuális kommunikációnak is, különösen azokban a helyzetekben, ahol csak felületesen ismerhetnek meg minket. Sokszor hallhattuk már, hogy a testbeszédünk, arckifejezésünk sokkal többet mondhat el rólunk, mint a kimondott szavak. Figyeljünk tehát arra, hogy a verbális és nonverbális kommunikáción összhangban legyen, és ugyanazt üzenjük a szavainkkal, mint a mozdulatainkkal – egyenes testtartásunk, nyugodt hangunk és kisugárzásunk növelheti a kredibilitásunkat.

Emellett kiemelt jelentősége van vizuális megjelenésünknek is: ügyeljünk rá, hogy munkahelyünknek, pozíciónknak megfelelő öltözékünk legyen és ehhez illeszkedő kiegészítőket használjunk (pl. óra, napszemüveg, ékszer), ezzel is alátámasztva professzionalitásunkat. A kreatív iparágakban sok helyen nem csak megengedett, de szinte elvárt a lazább, „önkifejező” öltözködés, egy banknál vagy ügyvédi irodában azonban sokkal kötöttebbek a munkahelyi viselet szabályai és nem feltétlenül segíti a karrierünket, ha stílusunk feltűnően eltérő a többiekétől.

Az első benyomás jelentősége óriási, legyen az akár egy állásinterjú, az első munkanap vagy az első találkozás egy új ügyféllel. A megfelelően kiválasztott ruházattal, megjelenéssel a rólunk kialakult kép első verzióját formáljuk, amely sokáig továbbélhet a másik félben, ezért ilyenkor helyezzünk különös hangsúlyt a részletekre!