A Provident Pénzügyi Zrt. és dolgozói a vállalat februári évindító rendezvényén 1,5 millió forint adományt gyűjtöttek össze jótékony célra, melyet idén a Fogadj Örökbe egy Macit Alapítvány számára ajánlottak fel. Az alapítványt Törőcsik Mari, Kossuth- és Jászai Mari-díjas művésznő, a Nemzet Színésze és Kárász Róbert, televíziós műsorvezető alapította 2012-ben azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a fogyatékkal élők helyzetére illetve megváltozott munkaképességű emberek számára munkahelyet teremtő kezdeményezéseket támogassanak.

Az adománygyűjtésen túl a Provident az alapítvány jótékonysági maci aukcióján is részt vett, melyet a Fogyatékossággal Élők Világnapja alkalmából rendeztek. Az eseményen az ismert magyar hegymászó, Klein Dávid kedvenc plüss feketepárducáért fél millió forintot ajánlott fel a Provident. A hírességek aukció során elárverezett gyerekkori plüss állataiból és személyes ereklyéiből befolyt összeget az alapítvány a fogyatékossággal élők munkahelyteremtésére fordítja. Többek között az ilyen felajánlásoknak köszönhetően jött létre a számos fogyatékkal élő személyt is sikeresen alkalmazó, fogyatékosság-barát közösségi és kulturális központ, a Premier Kultcafé.

A spanyol IBERDROLA magyarországi leányvállalata 2007-ben kezdte meg aktív működését hazánkban és fő tevékenysége a villamos energia termelés.

Az Iberdrola Renovables  Magyarország Kft. összesen 158 MW-nyi szélerőmű kapacitással rendelkezik és ezzel az ország vezető szélenergia termelőjének és üzemeltetőjének számít.

Alapítója és egyben aktív tagja 2010-től a Magyar Szélenergia Ipari Társaságnak, ezzel is elősegítve a megújuló igarág fejlődését, a szélenergia hasznosítására vonatkozó jogszabályok megalkotását és az iparági szereplők érdekeinek képviseletét.

„Mi, mint „megújuló” vállalat, aktív szerepet vállalunk a legfőbb globális problémák, mint például a klímaváltozás megoldásában, amely korunk fő kihívása és mindenkire hatással van. A szélenergia hasznosítása káros anyagoktól mentes, a villamos energia termelése során nem keletkezik környezetünket veszélyeztető melléktermék. Kifogyhatatlan, megújuló, a természet bocsájtja rendelkezésünkre és csak rajtunk múlik, hogy kiaknázzuk-e.

Hisszük, hogy a kollektív felelősségtudat egyéni szinten kezdődik, a döntéshozók felelőssége pedig többek között a csapat küldetésének formálása és egyben iránymutatás a társadalom számára.  A hosszú távú siker kulcsa mindemellett a pro-aktív és hatékony csapat, amelynek tagjai tisztában vannak a fenntartható fejlődés fontosságával és képesek annak komplex módon történő értelmezésére és megvalósítására. Meggyőződésem, hogy tudatos, kitartó és hiteles munkával létrehozhatunk egy élhetőbb, tisztább, jobb jövőt.” – nyilatkozta Brand Éva, az Iberdrola Renovables magyarországi vezetője a szervezethez való csatlakozásukkor.

Karácsonyhoz közeledve, 2016 őszén is elkezdtük törni a fejünket, hogyan segíthetnénk idén is a rászorulókon, amikor az egyik kolléganőnk megkeresett minket nagyszabású, 150 gyereknek szóló cipőajándékozási tervével. Olyan családokban élő iskolásokon szeretett volna segíteni, akik annyira szegény körülmények között élnek, hogy tél közeledtével nem tudnak kellően meleg, vízhatlan cipőt, csizmát beszerezni, így a kicsik sokszor átázott, vékony cipőkben járnak iskolába a legnagyobb hidegben is. Emiatt gyakran előfordul, hogy megbetegednek, kimaradnak hosszabb időre az iskolából.

Mivel rendszeresen segít a borsod megyei szegény településeken élőknek és szinte név szerint ismeri őket, a helyi szociális munkások segítségével összeállították a Szendrő településen élő, legszegényebb 150 gyerekből álló listát, akiktől bekértük a cipőméretüket és az életkorukat.

A kollégáinknak szóló, belső intranetünkön létrehoztunk egy felületet, amelyről munkatársaink kiválaszthatták, melyik gyerkőcnek szeretnének cipőt, csizmát venni; kisebb csapatok álltak össze, így egy-egy gyerek nem csak a méretének, életkorának, nemének megfelelő cipőt kapta meg, de kapott hozzá meleg zoknit, csokit, apróságokat.

Ahogy elindítottuk az akciót, egyre inkább éreztük, hogy a szókincsünk szegényessé válik arra, hogy kifejezzük, amit érzünk. Látva a kollégák nagylelkűségét és lelkesedését, azt a megható törődést, ahogy egy ismeretlen gyermek felé fordultak, büszkeséggel töltött el a bennünket az, hogy ilyen csodálatos kollégák dolgoznak az Allianznál.

Az ajándékok átadására Szendrőn került sor, ahol a helyi iskola aulájában 150 gyerek várt bennünket miniműsorral és közös énekkel. Az ajándékokat névre szólóan osztottuk ki, öröm volt látni a piruló arcokat, boldogságtól csillogó szemeket.

Ez a 150 iskolás olyan szegénységben él, amilyet mi elképzelni sem tudunk, de ugyanolyan gyerekek, mint bárki más. A kicsik lelkesen mosolygósak, a nagyobbak félszegek és szégyenlősek, de egyben közösek: mindannyian nagyon örültek az ajándékoknak. Feltettük a rénszarvas agancsokat, hiszen mi voltunk a Mikulás budapesti küldöttei. Utólag tudtuk meg, hogy az egyik kisfiú lelkesen mesélte anyukájának, hogy ajándékot kapott. „Anya! Ma az iskolában kaptam cipőt meg csokit.” „Kitől?” „Nem tudom, két nénitől. Rénszarvasok voltak.”

A Generali számára a fenntarthatóság a mindennapi üzleti működés része. Biztosítótársaságként a felelős vállalati gondolkodás, az etikus, átlátható működés mind a termékfejlesztést és az ügyfelekkel való kommunikációt, mind a társadalmi környezettel való kapcsolatot meghatározza. A fenntartható fejlődés legfontosabb alappilléreit az emberi erőforrás fejlesztése, az ügyfél-elégedettség növelése, valamint a közösségek támogatása, életvitelük jobbítására vonatkozó törekvések adják.

A vállalati kultúrában megfogalmazott alapértéknek megfelelően a Generali célja, hogy tevékenyen óvja és jobbá tegye az emberek, közösségek életét. Alapítóként, a Generali a Biztonságért Alapítvány által működtetett programokban a szervezet munkatársai önkéntes segítőként járulnak hozzá az olyan alapítványi kezdeményezések megvalósításához, mint a gyermekvédelmet célzó Generali Mosolyvadász Program. A fejlesztő és prevenciós program létjogosultságát tanúsítja, hogy az elmúlt években több mint 2000 hátrányos helyzetű gyermeket ért el, hozzájárulva a fiatalok biztosabb jövőjének megteremtéséhez. Az alapítvány működését 2016-ban a Magyar Adományozói Fórum is elismerte, a Generali Biztosító és alapítványa a MAF Felelős Támogató Védjegyet kapta meg.

A vállalat a szolgáltatások területén is elkötelezett a fenntarthatóság mellett: valamennyi termékük kialakításánál kiemelt szempont volt a hosszú távú ügyfél-elégedettség, az egyszerűen megtalálható és megérthető, könnyen használható, bármikor megköthető termékek kialakítása, melyek versenyelőnyt biztosító értéket képviselnek. A „simple” és „smarter” hívószavak jegyében a vállalat kiemelt célja, hogy minden kapcsolati ponton egyszerűbb és okosabb megoldásokkal pozitívabb élményt nyújtson ügyfeleinek.

A fentieken túl az ACTION 2020 vállalással összhangban kiemelt hangsúlyt kap a felelős foglalkoztatás is a cégcsoportnál. A vállalás értelmében a Generali még jobb jövedelmi kondíciókat biztosít munkatársainak, valamint a béren kívüli juttatási rendszerét is megújította. A cég a munkatársak képzésére is kiemelt figyelmet fordít: elindította a Generali Tehetségprogramot, melynek célja, hogy a kiválasztott tehetségek szakmai és vezetői kompetenciáit fejlessze, valamint életre hívta az egyéves, mentorprogrammal támogatott értékesítési vezetőképző rendszerét, a Sales Manager Programot, a jövő értékesítési vezetőinek képzése érdekében. Az élethosszig tartó tanulás és a felnőttképzésben való részvétel ösztönzését támogatják továbbá a szakmai képzések, a generációs nyitás program, a vidéki egyetemi városokkal való kapcsolattartás és az állásbörzéken való megjelenések is. A Generali átlátható, befogadó és támogató munkahelyi környezettel ösztönzi a munkatársak folyamatos fejlődését, hiszen a cég hosszú távú fennmaradásának záloga a munkatársak fejlesztése.

A Generali az ország egész területén jelen van, értékesítési hálózatának folyamatos bővítésével, megbízható pénzügyi szolgáltatóként ügyfelei teljes körű kiszolgálására törekszik. Működése minden mozzanatát a fenntarthatósági szempontok határozzák meg, alapvető célja, az emberek életének jobbá tétele által vezérelve.

 

A digitális technológia és a mobilkommunikáció segítségével köti össze az E-tanoda program azokat a 12-18 éves, hátrányos helyzetű fiatalokat, akik iskolai tanulmányaikhoz segítségre szorulnak, azokkal a kortársaikkal, akik jól teljesítenek egyes tantárgyakból, és szabadidejükben szívesen megosztják tudásukat másokkal. Az E-tanoda januárban indult, fél évig tartó pilotjához a budapesti ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és a Városmajori Gimnázium összesen 24 diákja csatlakozott önkéntesként, akik a 400 fős ormánsági település, Gilvánfa 14 középiskolásának mentorálását vállalták.

A Telenor Magyarország kezdeményezésére és támogatásával indult projekt szakmai hátterét, a diákok koordinálását és támogatását a 21. Századi Pedagógiáért Alapítvány biztosítja, a gilvánfai diákokat pedig a többszörösen hátrányos helyzetű településen 2008 óta működő Nyitott Ház Tanoda pedagógusai fogják össze. A kezdeményezést a Microsoft Magyarország a Skype in the Classroom programnak a projekt igényeire való szabásával támogatja.

A Provident a vállalat tizenötödik születésnapja alkalmából pályázatot hirdetett olyan családok számára, melyeknek anyagi helyzetükből adódóan nem áll módjukban valóra váltani gyermekük egy régóta dédelgetett vágyát. A születésnapi akcióval elsősorban olyan célokat kívánt támogatni a vállalat, melyek hozzájárulnak a gyerekek szellemi vagy fizikai fejlődéséhez, illetve hátrányos helyzetű vagy fogyatékos fiataloknak segítenek. A „Valósítsa meg gyermeke álmát” pályázatra több mint négyszázan jelentkeztek, melyből a zsűri 17 nyertest választott ki, őket fejenként 100 000 forinttal támogatott a Provident céljaik elérésében. A győztes pályázatok témái széles spektrumon mozogtak: volt olyan mozgássérült gyermek, akinek speciális, csak külföldről beszerezhető gyógyászati eszközre volt szüksége, de például egy olyan tehetséges fiatal is bekerült a nyertesek közé, aki saját hangszert szeretett volna kapni, hogy otthon is gyakorolhasson majd.

A Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közössége (MVÜK) – 2017 február óta Zrt. -, egy befolyásos hazai vállalati felsővezetőkből álló szervezet, amelyet Mészáros György azért alapított 2010-ben, mert vezetőként és tulajdonosként azt tapasztalta, hogy Magyarországon nem létezik olyan, angolszász mintára működő elit üzleti klub, amelyben a felsővezetőknek lehetőségük lett volna stratégiai-partneri szövetségeket kötni. Az MVÜK nemcsak üzleti kapcsolatok építésére fókuszál, hanem olyan felsővezetői közösséget épít, amelyben üzleti barátságok születnek. Üzleti találkozóik rendezésének célja, hogy a résztvevők feltérképezzék egymás ismeretségi rendszerét, és olyan kapcsolódási pontokat találjanak, amelyekből jövedelmező együttműködések, stratégiai partnerségek, üzletek születnek. Fontos, hogy a cégek vezetői között kialakuljon a bizalom, és hogy egymásnak ajánljanak üzleti partnereket, beszállítókat, stratégiai partnereket, vagy akár ügyfeleket is. A szervezet 2016-ban 170 millió forintos árbevételt ért el, és a tagjainak száma elérte a 250-et.

„Jelenleg még nem rendelkezünk fenntarthatósági stratégiával, bízunk benne, hogy egy év múlva már több ismerettel rendelkezünk majd ebben a témakörben. Ezért is tűzzük zászlóra a fenntarthatóságot, valamint annak népszerűsítését a sokszáz cégből álló üzleti közösségünkben.” – nyilatkozta Mészáros György, az MVÜK alapítója a szervezethez való csatlakozásukkor.

A K&H Csoport 2016 év végén sikeresen tanúsíttatta tavaly kiépített integrált környezet-, és energiairányítási rendszerét, ezzel az első olyan hazai pénzintézet, amely auditált és tanúsított ISO 14001 és ISO 50001 rendszereket működtet.

A K&H Csoport pénzügyi tevékenységén túl nagy hangsúlyt fektet társadalmi szerepvállalására és arra, hogy fenntartható működése során hatékonyabbá tegye energiafelhasználását, és csökkentse ökológiai lábnyomát. A 2011-ben átadott székháza az első olyan Közép-európai irodaház, mely elnyerte a LEED Gold környezetvédelmi minősítést a teljes ingatlan beruházás vonatkozásában. Emellett számos úgynevezett zöld fiókot működtet, melyeknek nincs széndioxid kibocsátása. A székházban alkalmazott legmodernebb környezetbarát technológiai megoldásoknak köszönhetően a K&H Csoport 2010 és 2015 között 17%-kal csökkentette az egy főre jutó széndioxid kibocsátását. E mellett a csoport ivóvíz felhasználása 3 %-kal, papír felhasználása 9 %-kal, éves energia felhasználása 8 %-kal csökkent, és 3 %-kal kevesebb hulladék mennyiség került szemétégetőbe 2015-höz képest.

„Ezt a csökkentési ütemet az ISO 14001 és ISO 50001 rendszerek működtetésével továbbra is fenn kívánjuk tartani, így a célkitűzésünk az, hogy a 2015 és 2020 közötti öt éves időszakban további 20 %-kal csökkentsük a bankcsoport közvetlen és közvetett üvegházhatású gáz kibocsájtását.”- mondta el Seres Márton, a K&H Ingatlangazdálkodási-, Logisztikai-, és Bankbiztonsági igazgatója.

ISO 14001: Környezetirányítási rendszer (Environmental Management System), szigorú szabályokat és eljárásokat határoz meg a vállalat környezetbarát működése érdekében.

ISO 50001: Energiairányítási rendszer (Energy Management System), a vállalat energia hatékony működését biztosító nemzetközi szabvány.

A Tesco teszt jelleggel 50 közép-európai, köztük 12 magyarországi áruházában új zöldség-gyümölcs kínálatot vezetett be, hogy termelői oldalon is segítsen csökkenteni az élelmiszer-pazarlást. A program keretében az áruházlánc a hagyományos esztétikai termékspecifikációknak nem megfelelő, például nem szabványos formájú, súlyú vagy méretű, de egyébként tökéletes minőségű és élelmiszerbiztonsági szempontból is kifogástalan zöldségeket és gyümölcsöket is átvesz egyes szállítóitól.

Az ENSZ adatai szerint a világon megtermelt élelmiszer harmada kerül a szemétbe, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület adatai szerint Magyarországon pedig 1,8 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik évente. A hulladék mennyiségéért egyaránt felelősek a háztartások és kereskedők, és nagy a veszteség a termelői oldalon is. Az Európai Unió Fusions 2016 jelentése szerint a tagállamokban már az előállítás során 9,1 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe minden évben.

A Perfectly Imperfect termékkínálat a brit Tesco üzletekben nagyon népszerű, éppen ezért döntött úgy az áruházlánc, hogy teszt jelleggel a közép-európai vásárlók számára is elérhetővé teszi a megszokottól eltérő méretű, formájú vagy súlyú, de minőségüket tekintve kifogástalan zöldségeket és gyümölcsöt az általános kínálatánál kedvezőbb áron. A budaörsi, győri, siófoki, pécsi, orosházi, szigetvári, gyulai, nagykőrösi, hajdúszoboszlói, monori, debreceni és a szolnoki Tesco hipermarketben a tesztidőszak ideje alatt burgonya, valamint magyar termelőtől származó répa és alma szerepel majd a „tökéletesen tökéletlen” kínálatban. A kínálat és az elérhetőség bővítéséről az áruházlánc a vásárlók visszajelzései alapján dönt majd.

A Tesco társadalmi felelősségvállalásában prioritást élvez az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem, és a „Tökéletesen tökéletlen” kínálat bevezetésével Magyarországon is újabb elemmel bővül az áruházlánc aktivitása. A Tesco itthon 2013. óta működteti élelmiszer-mentő programját, aminek keretében a részt vevő 92 áruházban napi rendszerességgel összegyűjtik és jótékony célra ajánlják fel az élelmiszer-felesleget. A már nem eladható, de fogyasztásra még kiválóan alkalmas pékárut, zöldség- és gyümölcsfelesleg a Magyar Élelmiszerbank Egyesület segítségével jut el nehéz helyzetben lévő emberek asztalára. Az áruházlánc 2016. decemberéig több mint 3600 tonna, azaz 9,1 millió adag ételnek megfelelő mennyiségű és mintegy 1,6 milliárd forint értékű élelmiszert mentett meg így a kidobástól.

 

A MOL-csoport 2030-as Enter tomorrow stratégiájának egyik alappillére, hogy a jövőben még nagyobb szerepet vállal a közlekedésben részt vevők kiszolgálásában. Az elektromos autóval közlekedő ügyfelek igényeire reagálva bővítették az Istenhegyi úti (Budapest. XII. kerület) töltőállomáson elhelyezett villámtöltők számát, így az új e-töltőkkel egy időben akár négy autó is tölthető.

A töltők egyenként 50 kW DC és 22 kW AC teljesítmény leadására képesek egyszerre, mindkét töltő megfelel a japán (CHAdeMO) és az európai szabványnak (CCS), valamint Type 2 AC csatlakozóval is el vannak látva, így a VW, BMW, Renault, Opel típusú elektromos autók is tölthetők lesznek. A villámtöltők ráadásul egy autót mindössze 20 perc alatt feltöltenek. Az ehhez szükséges villamos energia részben a kútoszlopok feletti ún. előtetőn és a fölé magasodó „szolárfán” elhelyezett integrált napelemekből származik.