Éghajlat- és környezeti vészhelyzetet bejelentő állásfoglalást fogadott el az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén csütörtökön.

    Az állásfoglalás szerint az EP-képviselők azt várják az Európai Bizottságtól, hogy minden jogalkotási és költségvetési javaslata álljon összhangban azzal a céllal, hogy a globális felmelegedés ne haladja meg a másfél Celsius-fokot. A vészhelyzet az EP szerint Európában és világszerte egyaránt fennáll.


Egy másik klímavédelmi állásfoglalásban az EP arra szólította fel az uniós bizottságot, hogy az ENSZ éghajlatváltozási konferenciája számára nyújtson be olyan stratégiát, amely alkalmas arra, hogy „a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2050-re” megvalósuljon az „éghajlat-semlegesség”. A képviselők az Európai Bizottság új testületének elnökét, Ursula von der Leyent arra kérték, hogy ez a program tartalmazza azt a célértéket, miszerint 2030-ig 55 százalékos kibocsátáscsökkenést kívánnak elérni.


A képviselők szerint a légi közlekedés és a hajózás jelenlegi kibocsátáscsökkentési céljai a szükségesnél kevésbé ambiciózusak. Minden országnak bele kell számolnia nemzeti tervébe a nemzetközi légi közlekedésből és hajózásból eredő kibocsátást – tették hozzá. Az Európai Bizottságnak a hajózási ágazatot is az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer hatálya alá kell vonnia – szögezték le.

Az állásfoglalás szerint az uniós tagországoknak minimum kétszeresére kellene emelniük hozzájárulásokat a nemzetközi éghajlati alaphoz. Saját büdzséjükön és az uniós költségvetésen keresztül biztosítaniuk kell az éghajlatváltozás elleni küzdelem állami finanszírozásának legnagyobb részét, az uniós költségvetésnek pedig teljesítenie kell nemzetközi kötelezettségvállalásait.
A képviselők arra is felszólították a tagállamokat, hogy 2020-ig sürgősen vezessék ki a fosszilis tüzelőanyagokra adott összes közvetlen és közvetett támogatást.

Mindkét klímavédelmi határozatot támogatta a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja is.

Forrás: MTI;

Képek forrása: REUTERS

A Coca‑Cola az üdítőitalok piacán, Európában elsőként fogja alkalmazni a KeelClipTM technológiát. A jövőben az aludobozos multipack csomagolásokon váltja fel az új megoldás a jelenleg használatos zsugorfóliát.

 

 

  • A KeelClip™-et először Írországban, Hollandiában és Lengyelországban vezetik be a jövő év elején. Magyarországon 2021 első negyedévében várható a megjelenése.
  • Egy kisméretű kartonpapírból készült „tető” váltja fel a zsugorfóliát
  • A lépés a Coca‑Cola Hulladékmentes Világ elnevezésű globális célkitűzésének megvalósulásához járul hozzá, amelynek értelmében a jövőben az összes csomagolóanyagot visszagyűjtik, újrahasznosítják és újra felhasználják majd.

A The Coca‑Cola Company és stratégiai palackozó partnerei, a Coca‑Cola HBC (Coca‑Cola Hellenic Bottling Company) és a Coca‑Cola European Partners a közelmúltban bejelentették, hogy az Európai Unió területén, fokozatosan bevezetik a KeelClipTM -et, amely nem más, mint egy innovatív, kisméretű, kartonpapír-alapú csomagolási megoldás. A lépés, amely jelenleg egyedülálló az alkoholmentes üdítőitalok piacán, támogatja a Coca‑Cola azon törekvését, mely szerint úttörő csomagolási technológiák alkalmazásával még fenntarthatóbbá teszi a működését, ezzel növelve az újrahasznosítási arányt és csökkentve ökológiai lábnyomát. A vállalatok így közelebb kerülnek globális célkitűzésük, a Hulladékmentes Világ megteremtéséhez.

A három fél szorosan együttműködik a Graphic Packaging International nevű szervezettel – a KeelClipTM fejlesztője – annak érdekében, hogy a fenntartható csomagolási megoldás a fogyasztókhoz is eljuthasson. Ez az újfajta csomagolás nemcsak lecseréli a zsugorfóliát, hanem a papír és karton felhasználását is a lehető legalacsonyabb szinten tartja.

A kezdeményezés keretében, a Coca‑Cola Hellenic csoport 2021 végére az Európai Unióhoz tartozó minden piacán eltávolítja a zsugorfóliát az összes multipack csomagolásáról. A Coca‑Cola HBC – a Coca‑Cola HBC Magyarország anyavállalata – összesen mintegy 15 millió eurót fektet be a KeelClipTM csomagolás bevezetésébe, amely először Írországban és Lengyelországban jelenik meg a jövő év elején. Ezt követően Ausztria, Olaszország, Svájc majd Románia következik 2020-ban. A KeelClipTM 2021 végére váltja fel a jelenlegi zsugorfóliát a Coca‑Cola HBC összes uniós piacán. Magyarországon 2021 első negyedévében várható a KeelClipTM  megjelenése a boltok polcain. Az intézkedés 2000 tonna műanyag és 3000 tonna szén-dioxid-kibocsátás megtakarításával jár majd együtt éves szinten. A KeelClipTM -et minden olyan alumíniumdobozos multipack csomagolás esetében alkalmazni fogják, amelynek darabszáma nem haladja meg a nyolcat. Az ennél nagyobb multipack-eket kartonpapír borítás fogja majd össze.

„A KeelClipTM az innovatív és fenntartható csomagolási megoldásokba való legújabb befektetésünk. Idén vezettünk be négy olyan ásványvíz márkát, amelyek 100 százalékban újrahasznosítható PET palackokba kerültek, valamint növeltük az újrahasznosított PET arányát palackjainkban és folytattuk a palacksúly csökkentő projektjeinket a teljes portfólión belül. Ezeket egészíti most ki a KeelClipTM, amely újabb bizonyítéka annak, hogy mennyire elkötelezettek vagyunk a Hulladékmentes Világ programban megfogalmazott célok megvalósítása iránt”– mondta Marcel Martin, a Coca‑Cola HBC Csoport Ellátási Lánc Igazgatója.

Steve Gould, a Graphic Packaging International üdítő üzletágán belül az új termékek kifejlesztéséért felelős marketingigazgató, elmondta: „A KeelClipTM technológia hatékony megoldást nyújt különböző átmérőjű és magasságú aludobozos termékek multipack csomagolására. Ez azt jelenti, hogy képesek vagyunk biztonságosan és hatékonyan megoldani ezeknek a termékeknek a csomagolását másodlagos műanyagcsomagolás nélkül. Amikor olyan nagy vállalatok, mint a Coca‑Cola HBC és a Coca‑Cola European Partners befektetnek az ilyen technológiákba, képesek vagyunk igazi változást elérni a csomagolóanyagok terén és ezzel ösztönözhetjük az iparág más szereplőit is, hogy induljanak el ebbe az irányba.”

2019. november 28-án az első Körforgásos Gazdaság Summiton ünnepélyesen aláírásra került a Magyar Körforgásos Gazdaság Platform és a Holland Circular Hotspot közötti együttműködés.

A pont egy éve, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH), a Holland Nagykövetség és az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére megalakult Körforgásos Gazdaság Platform fontos lépést tett ezzel az együttműködéssel a körforgásos gazdaság elterjesztésért. Ezzel az összefogással lehetőség nyílik a legjobb nemzetközi körforgásos példák, tudás és eszközök megismerésére, a hazai tapasztalatok megosztására, a kormányok közötti lehetséges együttműködésre az EU célok eléréséhez szükséges jó megoldások megosztásával. A rendezvényen ünnepélyesen csatlakozókkal együtt a Platfomnak már 80 tagja van.

„Büszke vagyok arra, hogy a Holland Circular Hotspottal most létrejött együttműködéssel egy olyan nemzetközi, élenjáró tudáshoz kaphatunk hozzáférést, amivel a Magyar Körforgásos Gazdaság Platform egy dinamikusabb pályára tudja állítani a körforgásos gazdaság térnyerését hazánkban. A vállalati, a kormányzati és a tudományos szféra, valamint szakmai és társadalmi szervezetek részvételével elérhetjük célunkat, a fenntartható gazdaságot.” – mondta el beszédében Ifj. Chikán Attila a BCSDH elnöke. „A BCSDH-nak és partnereinek kiemelt szerepe van a szemléletváltás és a közös gondolkodás megteremtésében, az egy irányba gondolkodó és cselekvő változásvezetők közösségformálásában, és az üzleti megoldások megosztásában, melyek valódi változást eredményeznek.” – tette hozzá.

A körforgásos gazdaságra való áttérés napjaink nagy üzleti lehetősége. A koncepció lényegét a legtöbb gazdasági szereplő még nem ismeri mélyrehatóan, holott ezen modell alkalmazásával növelhető a gazdaság rugalmassága, valamint könnyebbé válik az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodás, valamint az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak elérése is.  4,5 ezermilliárd USD-os üzleti lehetőséget jelenthet világszinten a körforgásos gazdaság 2030-ig.

A Körforgásos Gazdaság Platform által, a végzett felmérés alátámasztotta, hogy a mai állapot szerint a vállalatok nagy része még a hulladékgazdálkodással azonosítja a körforgásos gazdaságot. Megfogalmazódott az igény az ismeretek megosztására, a jó gyakorlatok és üzleti megoldások bemutatására. Maguk a megkérdezettek erősítették meg, hogy ahhoz, hogy a modellváltás beinduljon és teret nyerjen, összefogásra, tudásmegosztásra és állami ösztönzőkre van szükség.

„A körforgásos gazdasági célok csak az érintett szereplők aktív közreműködésével érhetők el, amelyhez szükség van a lehetőség és az érdekeltség megteremtésére is. A lehetőség biztosításában játszik fontos szerepet a Körforgásos Gazdaság Platform, amely megfelelő keretet nyújt a vállalati, a kormányzati és a tudományos szféra részére az összefogáshoz és a tudásmegosztáshoz. Az érdekeltség megteremtése érdekében emellett olyan körülményeket kell teremtenünk, amelyek segítik a gazdaság szereplőit, hogy elinduljanak ezen az új úton, hogy érdekeltté váljanak az új szemlélet elsajátításában és alkalmazásában. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium célul tűzte ki a gazdasági szereplők érdekeinek a jobb megismerését a körforgásos gazdasági célokat rögzítő jogszabályok átültetése során. Ezen kívül a tárca 2019-ben pályázat keretében mintegy 244 millió Ft értékben támogatást nyújtott kis- és középvállalkozások számára a körforgásos gazdasági célkitűzéseiket szolgáló, a hulladék keletkezésének megelőzését vagy a keletkező hulladék mennyiségének csökkentését, újrafeldolgozását biztosító kreatív és innovatív ötletek megvalósítására irányuló projektekhez.” – mondta el nyitóbeszédében Hizó Ferenc az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntartható fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára.

Kifejezetten erre az eseményre jelent meg angolul a körforgásos gazdaság témájában egyik alap művének számító „Material Matters”, amelybe annak egyik szerzője Sabine RAU-OBERHUBER, aki a Holland Nagykövetség meghívására érkezett hazánkba, adott betekintést a jelenlevőknek.

‘’Ha 9 milliárd földlakó számára szeretnénk biztosítani a tiszta vizet, élelmet, lakóhelyet, megfelelő munkát és jólétet, amint az az ENSZ Fenntartható Fejlődés Célkitűzései között szerepel, azonnal cselekednünk kell a körforgásos és fenntartható gazdaságra történő áttérés érdekében, nehogy túl késő legyen! Nagykövetségünk, mint a Körforgásos Gazdaság Platform egyik alapítója, támogatja az Együttműködési Megállapodásban lefektett célokat, különös tekintettel a tudásmegosztásra valalmint a legjobb gyakorlatok megosztására az anyagkörforgást illetően.’’ – emelte ki bevezetőjében René van Hell, Hollandia magyarországi nagykövete.

A körforgásos gazdaság arról szól, hogyan tudjuk újragondolni a nyersanyagok és az erőforrásaink felhasználását annak érdekében, hogy egy hulladék- és kibocsátásmentes fenntartható gazdaságot alakítsunk ki. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi ú.n “lineáris model”-től, amely a “kitermelünk, gyártunk, kidobunk ” vonalán halad, át kell mozdulnunk a körforgásos gazdasági modell felé: “csökkentsünk, újrahasznosítsunk, visszaforgassunk”  – emelte ki bevezetőjében Bodor Tibor, az ING Bank N.V. Magyarországi fióktelepe vezérigazgatója, aki a konferencia házigazdájaként üdvözölte az együttműködést.

*****

Mi a körforgásos gazdaság?

A jelenlegi, ún. lineáris gazdasági modellben a technikai és biológiai alkotóelemeket a természetből kivesszük, átalakítjuk, majd felhasználás után hulladékként kezeljük, melynek jelentős részét nem forgatjuk vissza a folyamatba.
Ezzel szemben a körforgásos gazdasági modellben az anyagcsere-folyamatok zárt körben történnek, a hulladék szinte 100%-osan hasznosul, a biológiai, illetve technológiai alkotórészek minőségi veszteség nélkül visszakerülnek a körfolyamatokba.
A körforgásos gazdaságra való áttérés tehát nem más, mint a piacok, a fogyasztók és a természeti erőforrások közti viszony újragondolása, a természeti erőforrásokkal való felelős gazdálkodás révén.

Köszönjük a Körforgásos Gazdaság Platform 2019-es támogatóinak:

2019. november 22-én, az E.ON Hungária Zrt. székházában zajlott „A jövő vezetői” tehetségprogram ösztöndíjas pályázatainak elbírálása, mely során kiválasztásra került a zsűri döntése alapján az a pályázó, aki a program 2020-as évfolyamában részt vehet. 2019-ben a lehetőséget Putti Krisztián, a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem energetikai mérnök mesterszakos hallgatója nyerte el.

A Magyarországon egyedülálló „A jövő vezetői” tehetségprogram a BCSDH tagvállalatainál a vezetői pályájuk elején járó tehetségeknek szól. Célja, hogy kifejezetten gyakorlatközpontú képzés keretében bemutassa a vállalati fenntarthatóság komplex fogalmi rendszerét és illetve a már működő üzleti gyakorlatokat. A sokszínű csoportban a fiatal vezetők nem csupán elismert szakértőktől, hanem gyakorló vezetők tolmácsolásában sajátíthatják el például az etikus és átlátható működés, az emberi alapértékek valamit a környezeti felelősség alapelveit.

2015 óta minden évben egy egyetemi hallgató is részt vehet a programban köszönhetően a szponzorok támogatásának, ezzel lehetőséget biztosítva arra, hogy már az egyetemi tanulmányai közben széleskörű ismereteket szerezzen a fenntarthatóság témájában a globális és hazai trendekről és a vállalati gyakorlatokról.

A döntőbe jutott hat pályázó hattagú üzleti szakmai zsűri előtt mutatta be, hogy saját egyeteme milyen lépésekkel válhatna fenntarthatóbbá. 2019-ben a fődíjat Putti Krisztián, a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem energetikai mérnök mesterszakos hallgatója nyerte meg a zsűri döntése alapján. Krisztiánt komplex stratégiai gondolkodás, strukturált probléma és megoldás felvetés, vezetői szemlélet és meggyőző előadásmód jellemzi, ami hozzásegítette a díj elnyeréséhez.

A döntősök kiváló pályamunkáit is jutalmazta a zsűri egy felajánlással, miszerint a döntőbe jutott pályázók a zsűri egyes tagjaitól kétszer 1-1 óra mentorálási lehetőséget kapnak, valamint, hogy a program egy, az általuk kiválasztott szakmai napon részt vegyenek.

A szakmai zsűri tagjai: Gazsi Zoltán (Eisberg), Károlyi Zsuzsanna (E.ON), Kelemen Attila (ProSelf), Márta Irén (BCSDH), Szederkényi Zita (BCSDH), Urbán Katalin (Grundfos)

„A jövő vezetői” ösztöndíjprogram kiemelt támogatói 2019-ben: Eisberg, további támogatói pedig: Alteo, Grundfos.

 

Düsseldorf – A Henkel további öt évre kiterjeszti együttműködését a Plastic Bank társadalmi vállalkozással. A 2017-ben elindított partnerség eredményeit követően a Henkel támogatni fogja a folyamatban lévő projekteket Haitin, a Fülöp-szigeteken és Indonéziában, valamint jelentősen hozzájárul több mint 400 egyiptomi Plastic Bank-gyűjtőpont infrastruktúrájának fejlesztéséhez. A Henkel 2020-ban több mint 600 tonna újrahasznosított anyagot – úgynevezett Social Plastic®-et – integrál termékcsomagolásába.

A körforgásos gazdaság iránti elkötelezettségének részeként és a környezetben található műanyag hulladékok ellen a Henkel volt az első globális fogyasztási cikkeket gyártó vállalat, amely partnerségre lépett a Plastic Bankkal. A közös cél az óceánok műanyagszennyezésének csökkentése, és a szegénységben élő emberek életének javítása – különösen azokban az országokban, amelyekben nincs hulladékgazdálkodási infrastruktúra. Az ötlet háttérben az áll, hogy az erre kialakított központokba a helyi lakosság visszaviheti az összegyűjtött műanyag hulladékokat, és pénzre, árukra vagy szolgáltatásokra cserélheti azokat. Ez az anyag ezután Social Plastic®-ként visszakerül a műanyag értékláncba.

Az együttműködés kezdete óta a Plastic Bank további gyűjtőközpontokat nyitott Haitin. Továbbá a Henkel segítette a szervezetet az ellátási lánc (supply chain) létrehozásában, hogy biztosítsa az összegyűjtött műanyag hulladékok feldolgozhatóságát és újrahasznosíthatóságát, hogy végül visszakerülhessenek az értékláncba. Az idei év elején a Henkel bevezetett a Beauty Care és a Laundry & Home Care üzletágában több terméket, melyeknek a csomagolása 50 százalékban Social Plastic®-ből áll. Összesen több mint 200 tonna Social Plastic®-et dolgozott fel a Henkel. Ez a mérföldkő külső elismerést kapott: a Henkel elnyerte a Packaging Europe „Legjobb gyakorlat” Fenntarthatósági Díját és az Ecovia Sustainable Beauty Díját a „Fenntartható csomagolás” kategóriában.

Gyűjtési-ökoszisztéma létrehozása Egyiptomban

A kiterjesztett partnerség, amelyet a Henkel Beauty Care fogyasztási cikkek területe és Laundry & Home Care üzletága támogat, továbbra is két szempontra összpontosít: A Social Plastic® vállalati termékcsomagolásba való integrációjának további növelésére és a Plastic Bank globális lábnyomának arányos növelésére annak érdekében, hogy megakadályozzák a műanyag hulladék óceánokba vagy vízi utakba kerülését, és lehetőséget biztosítsanak a rászorulók számára.

A Henkel támogatni fogja a Plastic Bankot a Social Plastic®, mint csomagolási forrás elérhetőségének és integrációjának további javításában. A gyűjtési ökoszisztéma létrehozásával Egyiptomban a Plastic Bank arra számít, hogy évente akár 5000 tonnás kiegészítő gyűjtőkapacitást ér el – ez legfeljebb egymilliárd flakonnak felel meg az öt év alatt.

Átfogó megközelítés a műanyag hulladék problémájának kezelésére

„A Plastic Bank egy értékláncot hoz létre, amely hozzájárul egy jobb világhoz. A Henkellel fennálló partnerségünk jó példa arra, hogy mit lehet elérni az összefogással és örülünk a kiterjesztett együttműködésnek. Együtt valós hozzáadott értéket teremthetünk azzal, hogy átfogó módon kezeljük a hulladékproblémát, miközben segítjük a rászorulókat” – nyilatkozta David Katz, a Plastic Bank vezérigazgatója.

„A Plastic Bankkal folytatott együttműködés segít nekünk annak a stratégiának a követésében, hogy több újrahasznosított műanyagot implementáljunk termékeink csomagolásába, miközben állandó bevételt biztosítunk a gyűjtők számára. A Plastic Bankkal való partnerség lehetővé teszi számunkra, hogy megfeleljünk fogyasztóink azon kívánságainak, hogy a környezeti tudatosságot alkalmazzák mindennapi életükben” – mondta Jens-Martin Schwärzler, alelnök, a Beauty Care üzletág vezetője.

„A két évvel ezelőtti összefogás óta szorosan együttműködünk annak érdekében, hogy elkerüljük a műanyag óceánba kerülését, és javítsuk a szegénységben élő emberek életét, különösen olyan országokban, amelyek nem rendelkeznek hatékony hulladékgazdálkodási infrastruktúrával” – tette hozzá Bruno Piacenza, alelnök, a Laundry & Home Care üzletág vezetője.

„A Plastic Bankkal való együttműködésünk egyedülálló partnerség, amely a mai világ két legnagyobb kihívásával foglalkozik: a műanyag hulladékkal és a rászorulók számára a lehetőségek hiányával. Örülünk, hogy megtehetjük a következő lépéseket – a környezetért és a jobb jövőért még több ember számára Haitin, a Fülöp-szigeteken, Indonéziában és Egyiptomban” – mondta Sylvie Nicol, alelnök, HR vezető, a Henkel Fenntarthatósági Tanácsának elnöke.

Elkötelezettség a körforgásos gazdaság mellett

A Plastic Bankkal fenntartott partnerség része a Henkel különféle tevékenységeinek, hogy előmozdítsák a körforgásos gazdaságot és elősegítsék a fenntartható csomagolási megoldásokat. A vállalat konkrét csomagolási célokat tűzött ki a műanyag zárt láncú rendszer előmozdítása érdekében: 2025-re az összes csomagolás újrahasznosítható, újrafelhasználható vagy komposztálható* lesz, és az újrahasznosított műanyag aránya a fogyasztói cikkek csomagolásában Európában 35%-ra nő. Már ma is sok termékcsomagolás 100%-ban újrahasznosított műanyagból áll.

A fenntarthatóság terén a haladás előremozdítása érdekében a Henkel az értéklánc mentén különböző partnerekkel működik együtt és számos iparági kezdeményezésben vesz részt. Például a vállalat a New Plastics Economy tagja és az Alliance to End Plastic Waste szövetség alapító tagja.

Tudjon meg többet a Henkel stratégiájáról és tevékenységeiről a műanyag területén, látogasson el a www.henkel.hu vagy www.henkel.com weboldalra.

Bár kutatások szerint 15 percnyi egyéni, online tanulás hatékonyabb, mint 45 perc csoportos tanulás, a Coca‑Cola Magyarország #énjövőm programjának tapasztalatai azt mutatják, hogy Magyarországon az emberek akár 50 km-t is hajlandók utazni ahhoz, hogy közösségben, csoportban tanulhassanak. A program 2018. áprilisában indított, ingyenes online képzéseit viszont országszerte, folyamatosan több ezren végzik, a munkaerőpiaci elhelyezkedést segítő modulok népszerűsége pedig azt mutatja, az online készségfejlesztésre nagy az igény, különösen, ha az kiegészít egy meglévő tudást, vagy felkészít egy új élethelyzetre.

Másfél éve indította útjára a Coca‑Cola Magyarország munkaerőpiaci elhelyezkedést segítő #énjövőm programja egyedülálló online képzési felületét. A program személyes képzéseit részben kiegészítő, részben átfedő modulok segítségével többek között önismeretet, kommunikációt, visszajelzések kezelését és állásinterjúra való jelentkezést is tanulnak a felhasználók.  Az indulás óta már több mint 6100 fiatal regisztrált a felületre, és jelenleg is több mint 2000 felhasználó végzi a 10+1 képzési modul valamelyikét. Miközben a felhasználók száma folyamatosan nő, a program statisztikái abba is betekintést engednek: kik, mikor és milyen indíttatásból tanulnak ma online Magyarországon?

A nők körében népszerűbb a program

Az #énjövőm program egyik legfontosabb célcsoportját a munkaerőpiaci visszatérésüket, vagy éppen pályaváltásukat előkészítő fiatal nők, kismamák és kisgyermekes anyukák képezik. Míg a személyes #énjövőm képzések résztvevői túlnyomó többségben nők, az online képzések esetében is hasonlóan alakul a regisztrálók száma: a résztvevők 84%-a, több mint 5100 felhasználó 22-25 év közötti nő.

A kismamák és kisgyerekes anyukák esetében vonzó szempont az online tanulásban, hogy bárhol, bármikor, akár megszakításokkal is végezhető, így megfelelő időbeosztás mellett akár kisgyerek mellett is új készségekre tehetnek szert, vagy az #énjövőm moduljainak segítségével akár saját vállalkozás indításához is segítséget kaphatnak.

Nyáron is tanulunk

A hagyományos, ősztől tavaszig tartó oktatási időszakokkal ellentétben – vagy inkább azt kiegészítve – az #énjövőm program online felületén a nyári hónapok a legforgalmasabbak. Az #énjövőm felület legnagyobb számú új regisztrálóját és egyben legaktívabb időszakát június-július folyamán regisztrálták, de az aktivitás a fesztiválszezon ideje alatt sem lankadt.

Az #énjövőm képzések másik fontos célcsoportja, a végzős egyetemisták számára ez az időszak gyakran már a gyakornoki programok, álláslehetőségek keresését jelenti: nekik segítenek a program álláskereséssel, önéletrajz- és motivációs levél írásával és állásinterjúra való felkészülésről szóló moduljai.

Szívesen töltünk ki online teszteket

Ha megtették a kezdő, regisztrációs lépést, a felhasználók szívesen áldoznak idejükből a képzésekre. Az #énjövőm felület 6100 felhasználója eddig összesen 92700 percet töltött képzéssel, sokan közülük pedig már mind a 11 modult teljesítették. Utóbbiak között messze a legnépszerűbb az önismereti kérdőív, ami a többi képzési modullal ellentétben nem klasszikus tananyag, hanem egy teszt formájában segíti a felhasználókat készségeik felismerésében és a számukra legideálisabb pálya kiválasztásában. A második legnépszerűbb modul az időgazdálkodásról szóló, amelyet szorosan követ a pénzügyi ismeretekről és a kommunikációról, visszajelzések kezeléséről szóló tananyag.

November 5-én nyitotta meg kapuit az „Éghajlatunk – kiállítás 360°-ban” a budapesti Francia Intézetben, a francia BNP Paribas Alapítvány és a BNP Paribas Magyarországi Fióktelepének jóvoltából. A kiállítás az emberi tevékenység miatt bekövetkező üvegházhatású gázok növekedésének kérdését járja körbe, dokumentumfilmszerű megközelítést alkalmaz, így ad támpontot a látogatóknak az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó geopolitikai, gazdasági, energetikai, környezeti, technológiai és tudományos kérdésekben. A kétnyelvű kiállításhoz 2019. november 4. és december 12. között számos program kapcsolódott: iskolai csoportok kiállításlátogatása, konferenciák, előadások és filmvetítések.

A kiállítás anyagát Franciaországban készítette a Universcience, a BNP Paribas Alapítvány támogatásával, együttműködésben a UNEP-pel (az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja). A megnyitó alkalmából a téma iránt érdeklődő szakértők, kutatók, szervezetek találkoztak  a Francia Intézetben, ahol dr. Florent Dominé, a bankcsoport által is támogatott, klímakutató tartott előadást az éghajlatváltozás sarkvidéket érintő hatásairól a megnyitó közönségének.

A Lignomat Kft. és a FALCO Zrt. elhatározásuknak és szándékuknak nyomatékot adva, csatlakozott a Körforgásos Gazdaság Platformhoz a november 6-án Szombathelyen a FALCO Zrt. a Lignomat Kft.-vel, a Soproni Egyetemmel, a FALCO REC Kft.-vel és a FALCO Szombathely Furniture Klaszterrel közös rendezésben, „Fenntarthatóság,- hulladékgazdálkodás és környezetmenedzsment a faiparban”címmel tartott nagyszabású konferencián.

A konferencia célul tűzte ki, hogy szakmai összefogás keretében a Soproni Egyetem bevonásával, készüljön el egy olyan pilot projekt, amely elsősorban a faipari szakmát érintő fenntarthatósággal,- hulladékgazdálkodással és környezetmenedzsmenttel kapcsolatos témakört kívánja kidolgozni.

Bemutatásra került, hogy az EU-s és az IRINYI terv célkitűzéseinek megfelelően, a körforgásos zöld gazdaság kialakítását, miként lehet megvalósítani a faiparon belül, illetve a FALCO Zrt és a FALCO REC Kft. által eddig elért eredmények tükrében pedig igazolást nyert a modell hasznossága.

Felhívták a figyelmet arra, hogy nem csak szakmai körökben, hanem a lakosság széles körében szükséges tájékoztatást adni a témakörrel kapcsolatos kezdeményezésekről az eddig megvalósított és elért eredményekről.

A konferencián elhangzott az is, hogy a projekt megvalósítása nemzetgazdasági érdek is így ezekhez az elképzelésekhez, célokhoz segítségre és támogatásra van szükség a kormányzati döntéshozó szervezetektől.

Márta Irén, szervezetünk ügyvezető igazgatója,  a BCSDH és a Körforgásos Gazdaság Platform bemutatását követően kérte fel az Egyetértési Memorandum aláírására a Lignomat Kft. részéről Schmidt Katalint, a cég ügyvezető igazgatóját, annak tulajdonosa, a PANFA Akkreditált Innovációs Klaszter Elnökét, illetve a FALCO Zrt. részéről Novák Tibort a cég vezérigazgatóját.

Mindkét cég egyetértve a Platform célkitűzéseivel egyértelműen kifejezte szándékát, hogy a tevékenységi területén, továbbá a partneri és szakmai kapcsolataik révén erősíteni és segíteni szeretnék a körforgásos gazdaság megvalósítását.

A 25 éves Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány eddig több, mint 11 ezer családnak tette lehetővé, hogy az elhúzódó kórházi kezelések idején az otthonos körülményeket térítésmentesen biztosító Ronald Házakban a szülők beteg kisgyermekeik mellett maradhassanak. Az első hazai Ronald Ház 1999-es megnyitása óta a családok több, mint 90 ezer éjszakát töltöttek a Házakban. November 16 és 20 között a Meki ikonikus termékeivel színesített zoknik megvásárlásával az étteremlánc vendégei ezt a nemes küldetést, a hazai Ronald Házakban és Szobákban lakó családokat támogathatják.

Az 1994-ben létrehozott Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány az általa fenntartott apartmanokban olyan családok számára biztosít otthoni körülményeket térítésmentesen, akiknek beteg gyermeke elhúzódó, az otthontól távol eső kórházi kezelésen esik át. Az Alapítvány Budapesten, Miskolcon és Pécsett 25 kórházi osztállyal dolgozik szoros együttműködésben. A gyermekkórházak közvetlen szomszédságában elhelyezkedő Ronald Házak Budapesten 22, Miskolcon 12 apartmannal, a Ronald szobák pedig a Pécsi gyermekklinika épületében kialakított 2 szobában várják a családokat. A Ronald Házakban a saját fürdőszobás, klimatizált apartmanok mellett közös konyha, mosókonyha, nappali, kert és játszótér gondoskodnak a lakók kényelméről, kikapcsolódásáról.

A szakorvosok már régóta tudják, hogy a kisgyermekek számára a gyógyulási folyamat fontos része a lelki egészség és ennek egyik alapja, a család közelsége. „A megnyugtató, ismerős érzés, amit a szülő közelsége jelent, nem pótolható a világ minden létező játékával vagy minden gyógyszerével sem. Ezért a szülő jelenlétének kiemelkedő szerepe van abban, hogy egy gyermek nyugodtan tudjon gyógyulni” – mondja Tusor Lilla pszichológus, az Alapítvány egyik önkéntes segítője.

A november 20-ig tartó Adománygyűjtő héten a McDonald’s éttermek vendégei limitált kiadású, vidám zoknik megvásárlásával támogathatják az Alapítványt. Az eladásából származó teljes nettó árbevételt a Ronald Házak és Szobák javára ajánlja fel az étteremlánc*. A nemes ügyet az éttermek egész évben segítik: minden megvásárolt Happy Meal árából 5 Ft-ot az Alapítványnak ajánlanak fel, emellett az éttermekben kihelyezett perselyekben is a Ronald Házak működtetésére gyűjtenek adományokat.

A budapesti és a miskolci Ronald Ház szívesen fogad önkénteseket, akik érdeklődési körüknek megfelelően számos területen tudnak segíteni. További részletek a Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány honlapján és Facebook oldalán, illetve a McDonalds.hu-n! Fotók, és az Alapítvány 25 évét bemutató infografika itt tekinthető meg.

*A zoknik eladásából származó teljes nettó árbevételt, zokninként 787 Ft-ot a Ronald Házak és Szobák javára ajánlanak fel az éttermek. A zoknik 2019. november 16-tól 20-ig, illetve a készlet erejéig két méretben (36-39 és 40-44) 1000 forintos áron vásárolhatóak meg. Az egyes éttermek készletei eltérőek lehetnek.

Az idei évben végzett a BCSDH „A jövő vezetői” tehetségprogram hatodik évfolyama, így  immár az Alumni közösség közel 180 tagot számlál. A legutóbbi eseményre 2019. november 5-én a Sushi Sei Étteremben került sor mely a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Körének (MVÜK) támogatásával került megrendezésre. A rendezvényen a korábbi és az idei évfolyam résztvevői valamint a tehetségprogram idei mentorai egy üzleti rapid randi keretében ismerkedtek össze egymással.

Horváth János, az MVÜK ügyvezető igazgatójának köszöntője után az esemény felvezető előadását Szederkényi Zita „A jövő vezetői” tehetségprogram szakmai vezetője tartotta beszámolva az Alumni körében végzett felmérés eredményeiről.

A felvezető előadást követően a résztvevők lehetőséget kaptak az MVÜK módszertanával a tartalmas kapcsolatépítésre. Az este során több körben és keveredve, különböző asztaloknál mutatkoztak be egymásnak, mely alatt megosztották szakmai tapasztalataikat, kihívásaikat és eredményeiket, miközben más vállalatok, iparágak, területek vezetőinek ismereteivel gazdagodhattak.

Az esemény zárásaként Katona Sarolta – a Budapest Airport Pénzügyi elemzési menedzsere, valamint a BCSDH Tanácsadó Testületének Alumni képviselője – számolt be a legutóbbi kibővített Elnökségi ülésen történtekről. Az előadásában összefoglalta a jelenlegi trendeket, kihívásokat, valamint ezek hatását a BCSDH működésére. Ezek mellett kiscsoportos beszélgetés keretében megvitatásra felvetette a megfontolandó javaslatokat és a kérdéses stratégiai irányelveket az elkövetkező 10 év fókusztémáit illetően, hogy a jövőben a résztvevők véleményét képviselje a decemberi kibővített Elnökségi ülésen. Sarolta rávilágított a következő évek KPI-okon, digitalizáción, és inspirációs platformon alapuló értékteremtő lehetőségeire.

Ezúton is köszönjük szponzorainknak!