Hogyan alakítható környezet- és közösségtudatosabbá szemlélet- és életmódunk? Erre a kérdésre adott kreatív, sokoldalú választ és egy 6 elemből álló, egyedi eszközrendszert az ISSUE projekt.

2021. augusztus 27-én a Budapesti Gazdasági Egyetemmel együtt szerveztük meg az ISSUE (Innovative Solutions for Sustainability in Education) ERASMUS+ projekt záró eseményét a Microsoft Teams felületen. A 24-hónapos programot lezáró rendezvényen először mutattuk be a projekt során kifejlesztett, a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k) elérését támogató, mind a felsőoktatási intézmények, mind a vállalatok által alkalmazható, szemléletformáló eszközöket.

Az eseményt Márta Irén, szervezetünk igazgatója nyitotta meg, aki elmondta, hogy a projekt során számos olyan eszköz került kidolgozásra, ami nem csak az akadémiai szféra, de a vállalatok számára is eszközt nyújt a fenntarthatósági edukáció területén. A rendezvényt Németh Tamás, a BGE adjunktusa moderálta.

Ezt követően Dr. Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára beszélt a fenntarthatóság különböző területeken történő megjelenéséről és jelentőségéről. Mivel a fenntarthatóság aspektusát a döntéseink meghozása során figyelembe kell vennünk, különösen hasznosak az ISSUE projektben kidolgozott programok és eszközök, amely a hallgatók számára ezt a fajta gondolkodásmódot segítik megérteni.

Az akadémiai előadást egy vállalati esettanulmány követett. Molnár Csaba, a MagNet Bank közösségfejlesztési igazgatója mutatta be a MagNet Bank esettanulmányát, ami az ISSUE projekt Módszertani Kézikönyvében jelent meg és a program keretén belül került kidolgozásra. Az esettanulmány fókuszában az értékalapú bankok üzleti modellje, kultúrája és azok fenntarthatósági stratégiája áll. A bankok szerepét, felelősségüket, hatásukat a pénzen, finanszírozásokon keresztül, illetve gazdasági transzformációs erejüket, képességüket vizsgálja összefüggésben a 17 SDG-vel és a világ dekarbonizációs törekvéseivel. Ebben a konkrét esetben azt vizsgálja, hogy a MagNet Bank üzleti modellje elősegíti-e és ha igen, hogyan teszi ezt. Az esettanulmány kidolgozását egy hosszú kutatás előzte meg, mely során munkatársakkal, banki vezetőkkel, ügyfelekkel készültek szakmai interjúk, illetve a kutatás során a banki termékek folyamatos vizsgálata zajlott. A tanulmány sikerét mutatja, hogy a napokban megjelent a Sustainability című lapban, ami tudományos körökben egy magas presztizsű lap.

A két vezérelőadást követően Dr. Szegedi Krisztina, a Budapesti Gazdasági Egyetem tudományos rektor-helyettese és Varga László, a Budapesti Gazdasági Egyetem Nemzetközi Pályázati Irodájának vezetője mutatták be magát az ISSUE projektet a résztvevőknek. A projekt azzal a céllal jött létre, hogy létrehozzon számos olyan fenntartható fejlődési célokon alapuló oktatási eszközt, amely felsőoktatási intézmények által adaptálható. A fenntarthatóságot minden szervezetnél tudáson, elköteleződésen, együttműködésen és innováción keresztül kell beágyazni. A felsőoktatási intézményeknek biztosítaniuk kell azt, hogy a vezetésük, karaik, dolgozóik és tanulóik ne csupán megértsék a fenntarthatóságot, de legyen elég kapacitásuk arra, hogy fenntarthatóan cselekedjenek, valamint támogassák a fenntartható gyakorlatokat. Ezért is került kifejlesztésre egy olyan tartalom és eszközrendszer a fenntartható fejlődés számos kérdését érintve, amely modern pedagógiai nézeteket vall, valamint az egyetemek különböző célcsoportjaira van szabva.

A projekt keretében 6 eszköz került kidolgozásra, amit a projektben résztvevő munkatársak mutattak be.

  1. Integrált Jelentés
  2. Módszertani Kézikönyv
  3. 21-napos kihívás
  4. A jövő fenntarthatósági menedzserei nyári egyetem
  5. Zöld Iroda koncepció
  6. Fenntarthatósági Szabadulószoba

A program eszközei a linkekre kattintva elérhetőek, ide kattintva pedig az eszközöket bemutató videót lehet megtekinteni.

Az eseményt Kérdések és válaszok szekcióval zártuk.

Legújabb tagunk az 1993-ben megalakult Denkstatt Hungary Környezettechnológiai és Management Tanácsadó Kft. A társaság elsőszámú vezetője Ferjancsik Zsombor Gergely, 2020. évi árbevétele közel 425 mio forint volt, 32 foglalkoztatott mellett. A Denkstatt Hungary  Kft. szakértő csapata a jövő kérdéseire keresi a választ a régió 6 országában környezeti fenntarthatóság, a gazdaság és a társadalom érdekében.

Környezeti felelősségvállalásuk többek között fő tevékenységük; szakmai tanácsadás környezetvédelem és fenntarthatóság területén. Komplex megoldást nyújtanak fenntarthatósági stratégia alkotáshoz, megvalósításához és a jelentések megírásához. Szakértői támogatást nyújtanak vállalati karbonlábnyom meghatározásához, de-karbonizációs technikák alkalmazásához, és nemzetközi fenntarthatósági rendszerek és keretekben (CDP, SBTi, TCFD, LEED, BREEM…) való részvételhez.  Az emberi jogok és alapvető emberi értékek tiszteletben tartása fontos alapját képzik a szervezet működésének.

Tagságuk célja a jó gyakorlatok megismerése, szakértői hozzájárulás a BCSDH témaköreihez, melyen keresztül hozzájárulhatnak a vállalati szektor fenntarthatósági teljesítményének javításához.

Júliusban zárult a Tesco helyi közösségeket támogató pályázati programjának kilencedik fordulója. Az „Ön választ, mi segítünk” kezdeményezéssel az áruházlánc évről évre rendszeresen több száz különféle projekt megvalósításához járul hozzá országszerte. Eddig összesen több mint 320 millió forintból több mint 1200 pályázat válhatott valóra, illetve indulhat el a megvalósítás útján az alpakaterápiás foglalkozástól a rock- és kórházsulin át a drogprevenciós kiállításig.

A kezdeményezést az áruházlánc 2016-ban hívta életre, hogy támogassa a helyi közösségek életének fejlesztéséhez hozzájáruló szervezetek, vállalkozások programjait, legyen az akár egy közös tér felújítása, állatvédelmi, művészeti, hagyományőrző vagy edukációs program, esetleg mozgásösztönző vagy a rászorulókat segítő tevékenység.

A beérkezett pályázatokat az Effekteam Egyesület független szakértői bírálják el, valamint választják ki, hogy mely kezdeményezések juthatnak tovább az áruházi szavazási szakaszba. Ezután a Tesco vásárlói voksaikkal dönthetnek arról, hogy az adott körzetben melyik projekt kapja a 400 ezer, a 200 ezer, valamint a 100 ezer forintos támogatást. A program 7. fordulója óta a Tesco a leginnovatívabb, legkreatívabb pályázót további 400 ezer forint különdíjjal jutalmazza. Ezt tavaly az etyeki borvidékre jellemző szőlőtőkékből készülő és napelemekkel felszerelt zöld buszmegálló, valamint értelmi fogyatékkal élő fiatalok edukatív konyhakertprojektje kapta, míg idén egy jótékonysági vármakettépítés, ahol az alkotóelemek eladásából befolyó pénzből hátrányos helyzetű gyermekek táboroztatását segítik.

A lehetőségek tárháza végtelen: sokan pályáznak óvoda- és iskolafelújítással vagy közösségi kertek, tanösvények kialakításával, és gyakoriak a környezettudatosságot, a felelős állattartást népszerűsítő, valamint a szemléletformáló, érzékenyítő programok is, melyekbe sok esetben az ép és sérült embereket egyaránt bevonják. A Tesco eddig 322 millió forintot fordított több mint 1200 pályázat támogatására, így olyan egyedi ötletek is valóra válhatnak, mint a lovagkort felelevenítő gyerektábor, stresszkezeléssel foglalkozó tanórák, interaktív drogprevenciós kiállítás vagy az alternatív oktatást lehetővé tévő rock-, kórház- és szabadtéri suli.

Annyira precízen és teljeskörűen készítettük el az anyagunkat, hogy az auditáló Simply Cert intézet nem csak hogy minden idők legjobb 5 ISO dokumentuma közé sorolta, de várhatóan egy angliai marketingkampánya során fel is fogja referenciaként használni azt.

Az ISO 19650 minősítés mindamellett, hogy keretrendszert ad a működésünkre, egy komoly üzenetet is megfogalmaz a piac számára: bizonyítottan képesek vagyunk a nemzetközi sztenderdeknek is megfelelő módon problémamentes BIM projekteket leszállítani.

2021. júniusától a BUILDEXT nemzetközi BIM minősítés szerint végzi a tevékenységét, ráadásul európai szinten is a legjobbak közé tartozunk az alkalmazott workflow tekintetében.

“Nagyon büszke vagyok a csapatra, mert egy ilyen minősítést megszerezni önmagában is komoly teljesítmény. Nem mi vagyunk az egyetlenek, akik erre képesek, az viszont, hogy a legjobbak közé sorol minket az auditor cég, mindent elmond arról, hogy hazánkból is lehet a nemzetközi szinten kiemelkedő teljesítményt nyújtani a BIM és a digitális építőipar területén.” – mondta el Livják Csaba, az építésziroda alapítója és ügyvezetője.”

Cégünk egy sikeresen elnyert HEPA Külpiacralépési Támogatás keretein belül kezdte el a minősítésre való felkészülést. A minősítésnek való megfelelés nem jelentett nagy kihívást, mivel négy éve mindent zárt, Revit alapú klasszifikált BIM modellekben tervezünk. Így az sem ért minket felkészületlenül, hogy az ISO 19650 szabvány időközben szigorodott és bekerült az UKAS (The United Kingdom Accreditation Service, az Egyesült Királyság nemzeti akkreditációs testülete) alá. Nekünk már ennek a kibővült elvárásrendszernek kellett megfelelnünk.

Ennek ellenére meglepetésként ért minket, hogy az auditor cég már a Stage 1 során elmondta: a leadott dokumentum minősége alapján az 5 legjobb ISO minősített BIM workflow közé sorolja azt, amit a BUILDEXT napi szinten használ. A minősítés dokumentációját Plannerly BIM management platformon belül készítettük el és ennek prezentálása közben, a Stage 2-t követő online audit alatt ért minket a következő komoly elismerés.

Az intézet jelezte kollégáink felé, hogy a Plannerly-ben található ISO dokumentumunkról, a workflow-ról és a szoftverek használatáról szeretnének reklámfilmet készíteni, azért, hogy az alapján segítsék és népszerűsítsék az ISO 19650 minősítést az Egyesült Királyságban.

A tervek szerint a kampány 2022-ben indul, de elképzelhető, hogy már idén találkozhatunk a minősítő cég felületein a BUILDEXT nevével.

Mi a szerepe az ESG-nek? Hogyan motiválhatja egy befektetési alap a fenntartható és etikus működést? Mi kerüljön bele a fenntarthatósági jelentésbe és hogyan? Mitől lesz egy beszerzés megfelelő? Az etikus és átlátható működés a fenntartható gazdaság egyik alappillére. Minden nap találkozunk etikai kérdésekkel a privát életünkben, ügyintézés közben vagy a munkánk során is. Hatással vagyunk a vállalatunkra, kollégáinkra, partnereinkre, fogyasztóinkra. Ami igazán nehéz az etikus viselkedésben az, hogy a mindennapok rohanásában, a teljesítmény nyomása alatt is felismerjük, hogy rólunk, a döntéseinkről szól. Vezetőként pedig a felelősségünk megsokszorozódik. Azokról a témákról, eszközökről és folyamatokról beszélgettünk, melyekkel biztosítható vállalataink felelős működése, “A jövő vezetői” tehetségprogram Etikus és átlátható működés szakmai napján augusztus 26-án a Telenor Zrt. székházában.

A szakmai napot dr. Erdélyi Márk, a Telenor jogi, reputációs és fenntarthatósági igazgatója, egyben a szakmai nap házigazdája nyitotta meg a megfelelőség kultúrájáról nemzetközileg is híres Telenor Zrt. törökbálinti központjában. Köszöntőjében kiemelte az egyéni felelősség és vezetői gondolkodás fontosságát.

„Az intelligencia arra való, hogy jobban megértsük a világot. Az etika arra való, hogy jobban működtessük a világot” – vezette fel dr. Angyal Ádám, a Budapesti Corvinus Egyetem professor emeritusa a napot. Keretbe foglalta az etika szerepét a vállalat stratégiai és operatív működése során. Beszélt az emberi cselekvés motorjairól, a felelősség értelmezéséről, az erkölcsös magatartásról, az etika szervezeti intézményesítéséről

A világszintű versenyképességi felmérések alapján a korrupció és gazdasági teljesítmény egyértelműen összefügg – mutatott rá a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója, dr. Martin József Péter. A résztvevőkkel beszélgetett Magyarország helyzetéről nemzetközi összehasonlításban és arról, hogy mit lehet tenni a fejlődés érdekében.

Dr. Fazekas Orsolya, ügyvéd a csernobili katasztrófán keresztül mutatta be a külső és belső  átláthatóság hiányának következményeit, illetve azt, hogyan alakult ki a nukleáris iparban a jelentéstételi kötelezettség szabályozása. A hosszú távú sikeresség, a vállalat fejlődése csak a fenntartható fejlődéssel összhangban valósítható meg, ahhoz pedig elengedhetetlen, hogy egy szervezet egyrészről nyomon kövesse és elszámoljon teljesítményével és célkitűzéseivel, továbbá az érintettekkel párbeszédet folytasson és együttműködjön.

Vízkeleti Sándor az Amundi Alapkezelő vezérigazgatója a fenntartható befektetések előnyei mellett beszélt az ESG térnyeréséről a vagyonkezelés elvárásai között. Elmondta, hogy aktív befektetői igény jelent meg a felelős, fenntartható befektetések iránt és hogy az ESG kiválasztás ma már hozamelőnnyel is jár. Bemutatta az ESG minősítési rendszer komplex, szektorspecifikus kritériumait.

A délután során konkrét vállalati eseteket vizsgáltak meg a résztvevők a mentorok vezetésével. A MOL csoportszintű etikai főtanácsosa és az Etikai bizottságának elnöke, dr. Kara Pál bemutatta a vállalat etikai menedzsment rendszerének elemeit, eredményeit, a „whistle-blowing” folyamatát és az elmúlt évek során elért eredményeiket.

A Telenor Magyarország szenior megfelelőségi tanácsadója, Mosonyi Szabolcs egy esettanulmányon keresztül tette próbára a jövő vezetőinek érzékenységét az etikus beszerzés témakörében. Mikor érdemes bevonni a megfelelőségi csapatot? Baj-e, ha egyik ismerősünket, barátunkat hozzuk be beszállítóként? Hogyan kell viselkedni egy beszerzési folyamat során pénzügyi és időbeli nyomás alatt?

Schillinger Attila a Széchenyi Alapok fenntarthatósági és marketing igazgatója bemutatta az ESG megjelenésésnek és fejlődésének történetét, majd gyakorlati kérdéseket tett fel a résztvevőknek. Hogyan feleljünk meg az ESG-nek, ha a feltételek nem tökéletesen adottak? Az Edelman Trust Barometer alapján az emberek egyedül a vállalatokat tartják megbízhatónak és kompentensnek, ezért a szerepük és vezetőik szerepe kiemelkedő ESG bevezetésében.

Vállalati  fenntarthatósági jelentési trendeket foglalta össze  Anga Adrienn, a KPMG tanácsadója és egy izgalmas szimulációs játékot is hozott, melyben a résztvevők kipróbálhatták a döntéshozatal menetét egy-egy átláthatósági kérdéssel kapcsolatban. Az üzleti szimulációs játékot mellettük dr. Erdélyi Márk, a Telenor jogi igazgatója és Márta Irén, a BCSDH igazgatója és Schillinger Attila  támogatta aktív részvételével.

A vezetői interjú keretein belül Peter Gažík a Telenor vezérigazgatója személyes és vezetői tapasztalatait osztotta meg. Beszélt arról, hogy ne tartsunk az újtól, hogy legyünk nyitottak, őszinték, bevállalósak és kreatívak.

Végül Gulyás Anett, Telenor CSR specialistája nap végén körbevezette a résztvevőket a Telenor díjnyertes székházában.

A napról készült galériát ide kattintva tekintheted meg.

Szervezetünk, a BCSDH szakmai támogatásával, valamint a Portfolio.hu együttműködésével valósul meg szeptember 7-én a Sustainable World 2021 – A jövő vállalata konferencia,  amihez a helyszínt a Anantara New York Palace Budapest Hotel biztosítja. A konferencián számos tagvállalatunk (Hell Energy, Alteo, Met, KPMG,  PWC, Amundi, Spar – az előadók teljes listája az alábbi linken érhető el) is bemutatja jó gyakorlatát. A tavalyi évhez hasonlóan idén is  a fenntarthatóságról, a zöld finanszírozásról és befektetésekről, az energiatársaságok aktuális helyzetéről, és a zöld vállalatok kihívásairól, lehetőségeiről lesz szó.

A konferenciával kapcsolatos további információ az alábbi linken érhető el.

„SPAR HAZAI.SZERETEM” névvel kiváló minőségű, hagyományos magyar ízvilágú élelmiszerek kerülnek még a nyáron az áruházlánc polcaira. A vállalat a belföldi gyártóktól, beszállítóktól érkező áruk vásárlásának ösztönzésével a fenntartható gazdálkodáshoz is hozzájárul.

„Vállalatunk átfogó fenntarthatósági koncepciójának fontos része a hazai termékek támogatása. Előnyben részesítjük az itthoni családi vállalkozások, gazdák és beszállítók áruit, jellemzően az élelmiszer-kategóriában. Ez hármas haszonnal jár: a vevők újra felfedezhetik az egyedülálló tradicionális magyar ízeket, a belföldi beszerzéssel nagy mértékben csökken a szállítási útvonal – időt, költséget, üzemanyagot is megtakarítunk –, és a hazai gyártók  árui vásárlásának ösztönzésével a fenntartható gazdálkodáshoz is hozzájárulunk. A „SPAR HAZAI.SZERETEM” márkanévvel ellátott termékcsalád élelmiszerei idén augusztus 19-től kezdődően kerülnek az áruházak polcaira, mégpedig folyamatosan. Bízunk benne, hogy a hazai áruk új, saját márkás családja elnyeri a vásárlók tetszését, és a továbbiakban bővíteni tudjuk a kínálatot, minél több hazai gazdát és termék-előállítót bevonva a márka építésébe” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A vállalat áruházaiban széles körben megtalálhatóak a magas minőségű és kedvező árú saját márkás termékek, ezek között pedig a különleges fogyasztói igényeket kielégítő árucikkek is. A SPAR Magyarország 1997-ben kezdett saját cégnevével megjelölt termékeket bevezetni a piacra és azóta is folyamatosan fejleszti a kínálatot. Az üzletlánc jelenleg több mint 30-féle saját termékcsaláddal rendelkezik. Tavaly a SPAR saját márkás termékeinek aránya élelmiszer-területen 29,9%, míg a vegyi áruk kategóriájában 18,6% volt.

A „SPAR HAZAI.SZERETEM” új saját márkás termékcsalád a magyar – gasztronómiai – értékek közvetítésével azt jelzi, hogy az üzletlánc tartósan elkötelezett a hazai beszállítók mellett. A SPAR a kiváló minőségű, hagyományos hazai ízvilágú élelmiszereket egytől egyig itthoni gyártóktól és beszállítóktól szerzi be. Az ezen a néven forgalmazott több mint félszáz élelmiszertermék – többek között kolbászok, húskészítmények, tészták, tejek, tejtermékek, szörpök, savanyúságok és készételek – a SPAR és City SPAR szupermarketek, az INTERSPAR hipermarketek, illetve a SPAR market, SPAR partner áruházak kínálatát gazdagítja.

A közleményhez csatolt képeket gyors regisztráció után nagyobb felbontásban is elérheti a SPAR Médiatárban, a http://mediatar.spar.hu/ oldalon. A felületen lehetősége nyílik a SPAR további publikus képeit is letölteni. A képek felhasználásakor kérjük, hogy a spar.hu fotókreditet használja.

További felvilágosítás:

Maczelka Márk, kommunikációs vezető

SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. ∙ 2060, Bicske, SPAR út

Mobil: +36 20 823 7891 ∙ E-mail: maczelka.mark@spar.hu

GENF, augusztus 9. – A tudósok megfigyelik a Föld éghajlatának változásait minden régióban és az egész klímarendszerben – derül ki az Éghajlatváltozási  Kormányközi Testület (IPCC) ma közzétett jelentéséből. Az éghajlatban megfigyeltek  számos olyan visszafordíthatatlan változást ami  példátlan az elmúlt többezer,  vagy akár több százezer évben. Ezen visszafordíthatatlan változások egyike a folyamatos tengerszintemelkedés.

A szén -dioxid (CO2) és más üvegházhatású gázok kibocsátásának erőteljes és tartós csökkentése azonban korlátozná az éghajlatváltozást. Bár a levegő minőségének előnyei gyorsan jelentkeznének, 20-30 évbe telhet, amíg a globális hőmérséklet stabilizálódik-állítja az IPCC I. munkacsoport jelentése, Climate Change 2021: The Physical Science Basis, amelyet pénteken hagyott jóvá az IPCC 195 tagállama, július 26 -tól kezdődően két héten keresztül tartott virtuális jóváhagyási ülésen.

Az I. munkacsoport jelentése az IPCC hatodik értékelő jelentésének (AR6) első része, amely 2022 -ben készül el.„Ez a jelentés rendkívüli erőfeszítéseket tükröz rendkívüli körülmények között” – mondta Hoesung Lee, az IPCC elnöke. „A jelentésben szereplő újítások és az általa tükrözött éghajlati tudományok felbecsülhetetlen értékű hozzájárulást nyújtanak az éghajlati tárgyalásokhoz és a döntéshozatalhoz.”

Gyorsabb felmelegedés

A jelentés új becsléseket tartalmaz arra vonatkozóan, hogy mekkora esély van arra, hogy a felmelegedés a következő évtizedekben átlépje a 1,5 ° C-os globális szintet. A jelentés azt is  megállapítja, hogy ha nem történik azonnali, gyors és nagymértékű csökkentés az üvegházhatású gázok kibocsátásában, akkor a  2 ° C felmelegedés is elérhetetlenné válik.

Minden régió egyre nagyobb változások előtt áll

A jelentés előrevetíti, hogy az elkövetkező évtizedekben az éghajlatváltozás minden régióban fokozódni fog. A globális felmelegedés 1,5 ° C-os  hőmérsékletének hatására fokozódó hőhullámok, hosszabb meleg évszakok és rövidebb hideg évszakok lesznek. A jelentés szerint a globális felmelegedés 2 ° C -os hőmérsékletén a szélsőségek gyakrabban érik el a mezőgazdaság és az egészségügy kritikus tűrési küszöbét.De ez nem csak a hőmérsékletről szól. Az éghajlatváltozás számos különböző változást hoz a különböző régiókban – amelyek mind fokozódnak a további felmelegedéssel. Ide tartozik a nedvesség és a szárazság, a szél, a hó és a jég, a part menti területek és az óceánok változása.

Emberi befolyás a múlt és a jövő éghajlati változásaira„Évtizedek óta világos, hogy a Föld éghajlata változik, és az emberi befolyás szerepe az éghajlati rendszerben vitathatatlan”-mondta Masson-Delmotte. Az új jelentés azonban a tudományában elért jelentős előrelépéseket is tükrözi – az éghajlatváltozás szerepének megértése az időjárás és az éghajlati események erősödésében, például extrém hőhullámokban és nagy mennyiségű csapadékban.A jelentés azt is mutatja, hogy az emberi cselekvések még mindig képesek meghatározni az éghajlat jövőbeli alakulását. A bizonyítékok egyértelműek, hogy a szén -dioxid (CO2) a klímaváltozás fő hajtóereje, még akkor is, ha más üvegházhatású gázok és légszennyezők is befolyásolják az éghajlatot.

A tanulmányról több információ az alábbi linken érhető el.