Nagyszabású jótékonysági eseményekkel ünnepelte stratégiai partnerségének 10. évfordulóját a Tesco és a Magyar Élelmiszerbank Egyesület. Indításként a Tesco munkatársai június 8-án 5000 adag paprikáskrumplit és kókuszgolyót készítettek nélkülözők számára az áruházlánc budaörsi parkolójában. A „Jól kifőzzük” programsorozat a következő hetekben az ország mind a 10 Tesco régiójába ellátogatott, hogy összesen 10 ezer adag meleg ételt és desszertet biztosítson a nehéz helyzetben lévőknek.

A Tesco és az Élelmiszerbank együttműködése 2014-ben azzal a céllal indult útjára, hogy az áruházakban megmaradt termékeket a nap végén rászorulókhoz juttassák. Az élelmiszermentő munkával megelőzhető, hogy a forgalomba már nem hozható, de fogyasztásra még tökéletesen alkalmas élelmiszerek a hulladéklerakóban végezzék, ehelyett nehéz sorsú emberek asztalára kerülhetnek. A lejáratközeli, illetve csomagolási hibás termékek összegyűjtésének ráadásul nemcsak a nélkülözés elleni küzdelemben van jelentős szerepe, hanem a pazarlás ártalmas környezeti hatásainak csökkentésében is.

 

10. éve együtt az élelmiszer-pazarlás ellen

Napjainkban már 160 Tesco áruházba látogatnak el minden reggel az Élelmiszerbank önkéntesei és partnerei, hogy átvegyék az előző napról megmaradt zöldségeket, gyümölcsöket, pékárut és egyéb, feleslegessé vált termékeket. A megmentett árukat még az átvétel napján kiosztják az Egyesület országos segítő hálózatán keresztül, kisebb, helyi karitatív szervezetek közreműködésével.

Az áruházlánc az elmúlt tíz évben 35 842 925 kilogramm élelmiszert adományozott így a nélkülözőknek. Az összefogás az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem legjelentősebb hazai együttműködésévé vált, egyúttal több tízezer rászorulónak jelent rendszeres segítséget. A partnerség 10. évfordulójára szervezett „Jól kifőzzük” programok méltó módon ünnepelték a partnerséget, szintén a nélkülözőket támogatva az eseménysorozattal. A Tesco az alkalomból nemcsak a hozzávalókról gondoskodott, hanem önkénteseket is bevont a nagyszabású főzésbe azzal, hogy évente két fizetett munkanapot biztosít önkéntes munkára minden kollégának.

 

3400 liternyi jószándék

Az ünnepségsorozat első állomásán, a budaörsi áruház parkolójában a Tesco lelkes önkéntes munkatársai az Élelmiszerbank szakácsainak iránymutatása mellett pucolták és aprították az alapanyagokat, gyúrták a hozzávalókat, kevergették és dobozolták az ételt összesen 5000 adag paprikás krumpli és kókuszgolyó elkészítéséhez és célba juttatásához. Az önkéntes munkából kivette a részét Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere, Kasza Gyula, a NÉBIH osztályvezetője, valamint Andrew Davidson brit nagykövet-helyettes is.

Az esemény összefoglalója számokban:

  • 1 db 2200 literes és 2 db 600 literes üst
  • 250 kg vöröshagyma
  • 900 kg burgonya
  • 250 kg zöldség
  • 150 kg virsli
  • 75 kg kolbász
  • 200 kg darált keksz
  • 100 kg porcukor
  • 75 kg kakaópor
  • 8 kg kókuszreszelék
  • 200 Tesco önkéntes
  • 6 órányi közös munka

A „Jól kifőzzük” programsorozat az ezt követő hetekben az ország mindegyik Tesco régiójába ellátogatott, ahol több száz újabb Tesco önkéntes segített a helyi rászorulók ellátásában. Budapesten, Üllőn, Debrecenben, Győrben, Kaposváron, Nyíregyházán, Szegeden és Tapolcán összesen további 5000 adag étel készült el a Tesco jótékonysági akciójának keretében.

A SPAR Magyarország több mint negyedszázada stratégiai partnere a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak és számos területen együttműködik a hátrányos helyzetű embertársainkat segítő szervezettel. Egy újabb, 2022 szeptemberében életbe lépett közös kezdeményezésüknek köszönhetően pedig rendszeres, napi élelmiszer-adományokat juttatnak el oda, ahol legnagyobb a szükség.

A SPAR tavaly csatlakozott a Munch ételmentő alkalmazáshoz, amelynek révén élelmiszereket menthetnek meg a vásárlók attól, hogy azok a kukában végezzék. Hathónapos tesztidőszak után idén júniustól valamennyi SPAR és INTERSPAR üzlet lehetőséget biztosít a vásárlóknak arra, hogy a készletektől függően a Munch-applikációval termékcsomagokhoz jussanak hozzá, akár 66 százalékkal olcsóbban. Amennyiben nem sikerül az érintett élelmiszereket a Munch-on keresztül értékesíteni, akkor sem megy veszendőbe a még jó minőségű áru, mert a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal való együttműködésnek köszönhetően ezeket közvetlenül a rászoruló családoknak, időseknek, betegeknek, hajléktalanoknak adják át.

„Tavaly szeptember óta közel 174 tonna, minőségileg kifogástalan élelmiszert juttattunk el a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével nehéz sorsú embereknek az élelmiszermentő programunk révén. A szervezetnek jelenleg 27 SPAR és INTERSPAR üzlettel van állandó kapcsolata. Ezekről a helyszínekről átlagosan napi 150 rekesz élelmiszer-adományt, jellemzően zöldséget, gyümölcsöt, pékárut, illetve hús- és tejterméket szállítanak el a rászoruló embereknek.” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője. Hozzátette: az elkövetkező hetekben országszerte további három üzlet csatlakozása várható a nemes ügyhöz.

Míg a közös kezdeményezés első hónapjában, 2022 szeptemberében 423 kilogramm élelmiszer jutott el a rászorulókhoz, idén márciusra és áprilisra már több mint 30 ezer kilogrammra nőtt a mennyiség, s az újabb üzletek csatlakozásával várhatóan még tovább emelkedik majd ez a szám.

(1) „A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Határ úti logisztikai központjából induló munkatársunk járja végig minden hétköznap reggel és délelőtt a budapesti üzleteket, míg a vidéki helyszíneken az ottani kollégáink végzik el ugyanazt a munkát. A fővárosban a többi között jut mentett élelmiszer a Befogadás Háza Zuglói Családok Átmeneti Otthona 29 családjának, akiknek mindennapi kiadásait jelentősen csökkenti a rendszeres élelmiszer-adomány, viszünk csomagokat a Rimaszombati úti Szociális Központba, amely hajléktalan embereket ellátó, éjjeli menedékhelyként és nappali melegedőként üzemelő intézmény: az ott tartózkodók és a nap folyamán betérő rászoruló emberek között osztják szét az élelmiszert. A Zombori út, Gondviselés Háza – Hajléktalanok Otthonában, ahol idős, beteg hajléktalan emberek kapnak menedéket, illetve fertőtlenítő fürdőállomás is működik, a mentett élelmiszereket többféleképpen hasznosítják: a fürdőbe érkezők számára szendvicsek készülnek, míg a bentlakók közösen főznek belőle. Vidéki településeken idősek, nehéz helyzetben élő családok és hajléktalan emberek számára nyújt segítséget a mindennapokhoz az élelmiszer-adomány.” – mondott néhány példát Romhányi Tamás, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője arra, miként segítenek a hazai üzletlánctól átvett élelmiszerek a rászorulóknak.

Hagyományt teremtve immár harmadik alkalommal indította el a SPAR Magyarország az Országos Állatvédőrség Alapítvánnyal közösen a „Mancs a bajban!” elnevezésű nagyszabású, kétnapos állateledel-gyűjtő kampányát. A gyűjtés harmincöt helyszínén, az ország valamennyi INTERSPAR áruházában 2023. május 13-án és 14-én kutya száraz tápból több mint 9 ezer, macska száraz tápból pedig több mint ezer kilogramm gyűlt össze a vásárlók nagylelkűségének és gondoskodásának köszönhetően. A SPAR pedig 1 millió forinttal járult hozzá az Országos Állatvédőrség Alapítvány munkájának támogatásához.


„Az elárvult állatok gyakran csak a civil állatvédő szervezeteknek köszönhetik túlélésüket, ezért is fontos, hogy évről-évre támogassuk őket. Vállalatunk immár harmadik alkalommal csatlakozott a „Mancs a bajban!” programhoz, amelybe igyekszünk minél több állatvédelmi szervezetet bevonni és célzottan oda eljuttatni vásárlóink adományait, ahol legnagyobb erre a szükség” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

„Hatalmas segítség a civil állatvédőknek az, hogy a SPAR immáron 10 éve lehetőséget biztosít hónapról hónapra a szervezeteknek, hogy állateledelt gyűjthessenek az ország bármely pontján. Köszönjük, hogy támogatják munkánkat és három éve töretlenül segítik országos akciójukkal azt, hogy több emberhez jusson el a magyar állatvédelem hangja” – mondta Schreiter Katalin, az Országos Állatvédőrség Alapítvány kuratóriumának tagja.

A hazai üzletlánc több mint tíz éve segíti adományaival a magyarországi állatmenhelyek, állat- és vadasparkok ellátását, hiszen elsősorban nekik ajánlja fel a kereskedelmi forgalomból kivont, de az állatok élelmezésére még hasznosítható termékeket. A kétnapos intenzív állateledel-gyűjtés során a SPAR Magyarország és szakmai partnere, az Országos Állatvédőrség Alapítvány még inkább fel tudta hívni a figyelmet nemcsak a felelős állattartásra, de a menhelyek támogatásának fontosságára is.

A „Mancs a bajban!” állateledel-gyűjtési akció két napja alatt a civil szervezetek munkatársai a kutyáknak több mint 9 ezer kilogramm száraz tápot, 4500 doboz konzervet, míg a macskáknak több mint ezer kilogramm száraz tápot, közel 2500 doboz konzervet, 5000 csomag alutasakos eledelt és 1355 kilogramm macskaalmot gyűjtöttek, a vásárlók pedig mindezen túl még állatfelszerelések és tisztítószerek felajánlásával is hozzájárultak az akció sikerességéhez.„

Az adománygyűjtés részletes eredményéről szóló hírek a www.sparafenntarthatojovoert.hu/mancsabajban linken olvashatók, s ezen az oldalon bővebb információt kaphatnak a vásárlók a programban részvevő állatvédelmi szervezetekről is..

Magyarország legrégebbi baromfitenyésztő dinasztiája azt reméli, hogy termékükkel a magyar földek talajminősége javul majd.

Egy hosszú folyamat eredménye érik be rövidesen. A Master Good cégcsoport Bio-Fer névre keresztelt baromfi trágyájából jelenleg évi 35-40 ezer tonnát gyártanak, a következő három évben azonban a gyártókapacitást megháromszorozzák. Ezáltal Európa legnagyobb szerves trágya üzemét hozzák létre.

A Master Good cégcsoport fejlesztése tíz évvel ezelőtt kezdődött, és 2022-ben jutottak el oda, hogy a Bio-Fer névre keresztelt márka 8 terméket, köztük 4 biominősítésű terméket kínál. Tavaly 30 ezer tonna trágya került értékesítésre, ebből 20 ezer tonna magyarországi termelőkhöz jutott. A maradék 10 ezer tonnából 5 ezer tonna ment Szlovákiába, 2500 tonna Romániába, a fennmaradó mennyiség pedig a délszláv országokba. Azt már most is elmondhatják, hogy a magyar piac legnagyobb szállítói – hiszen a piac igénye eddig kb. 25 ezer tonna volt, ebből ők 20 ezer tonnát fedtek le, a külföldi termékek forgalma néhány ezer tonnára zsugorodott az elmúlt években.

„Az export érdeklődés folyamatosan töretlen és növekszik” – hangsúlyozza Bárány László. „Mi annak örülnénk, ha a megtermelt mennyiség minél nagyobb százaléka a hazai földek minőségét javítaná.”

A Master Good jövőre fog hozzá a beruházáshoz. A cél minimum 100 ezer tonna termék előállítása. A fejlesztések során kibővítésre kerül a trágya előkezelő és a gyártógépsor, 2024 végén üzembe helyeznek két granuláló szerkezetet is. Így 2024 végére 50 ezer, 2025 végére 70 ezer, a 2026-os évben pedig célul kitűzött 100 ezer tonna termék jön le a gyártósorról.

Hogyan lett a Master Good a haza baromfi trágya termelés piacvezető szereplője?

A Bárány család 116 éve, négy generációra visszamenőleg foglalkozik baromfitenyésztéssel. A vállalkozás 2004-ig állattenyésztéssel, azon belül tyúktojatással, csirkekeltetéssel és -hizlalással foglalkozott. A kisvárdai baromfifeldolgozó megvásárlását követően vált a Master Good cégcsoport agrár-élelmiszeripari céggé. Első lépésben céljuk a termelés gyors ütemű felfuttatása volt, ezért további csirkeistállókat építettek, emellett több partnert integráltak a rendszerbe a csirkehizlalás területén.

A nevelés úgynevezett mélyalmos tartással történik: a tiszta, fertőtlenített istállópadozatot sterilizált alomanyaggal terítik be (ez Magyarországon jellemzően szalma). Majd a felnevelt csirke elszállítását követően a szerves csirketrágyával feldúsult almot növényi kultúrák (szántóföldek, gyümölcsösök) talajának javítására, gazdagítására használják. Míg azonban a trágya előállítása folyamatos az egész év során (pontosan 6 alkalommal kerül begyűjtésére), a földekre való kijuttatására két időablak áll rendelkezésre: szeptembertől novemberig, mikor betakarítják a nyári, őszi növényeket, visszaszántás előtt és március végétől májusig, késő tavasszal vetés előtti időszakban.

„Minden előállított terméket három alapvető, értékmérő tulajdonság határoz meg” – meséli Bárány László tulajdonos. „Mindig azonos minőségű alapanyagból készüljön – ez náluk rendelkezésre áll. A termék egész évben elérhető legyen – ezért építettünk egy új, nagy teljesítményű üzemet, melyet raktárakkal is kiegészítettünk a szezonalitási problémák orvoslására. A harmadik pedig, hogy a termék felhasználóbarát legyen – azaz a mezőgazdasági termelő, aki megvásárolja, a saját eszközeivel ki tudja juttatni a földjére. A granulált kiszereléssel ezt is megoldottuk.”

A LEGNAGYOBBNAK ÉS A LEGJOBBNAK LENNI EURÓPÁBAN

Európában csak néhány országban készítenek szerves trágyából szárított trágya granulátumot: vannak belga, holland, francia és olasz cégek – jellemzően szarvasmarha és baromfitrágyát dolgoznak fel. A legnagyobb gyárak kapacitása sem haladja meg az évi 60-65 ezer tonnát. Ha a Master Good tervezett fejlesztései megvalósulnak, minden esélyük megvan arra, hogy átvegyék Európában a piacvezető szerepet.

„Mind a mennyiségi, mind a minőségbeli versenyben óriási előnnyel bírunk” – magyarázza Bárány László. „Saját, állandó összetételű alapanyaggal dolgozunk, míg a versenytársak nagy része különféle helyekről vásárolja össze a trágyát, nem ritkán keverve a több állatfajtól származót. Így az ő termékük minősége, ezáltal a beltartalmi értéke is változó. Másodsorban a versenytársak technológiájában nem előzi meg fermentáció a trágyafeldolgozást – pedig ez a legfontosabb része a folyamatnak, hiszen a fermentáció eredményeképp  humuszszerű anyag lesz a trágyából, amely tartalmazza a fermentálásban részt vevő hasznos baktériumokat és gombákat, melyek a talajba jutva segítik a növényt a maximális tápanyagfelvételben. A harmadik dolog, ami mellettük szól, a minimalizált logisztikai költség, hiszen a legközelebbi külföldi gyárak is 1200-1500 kilométerre vannak Magyarországtól. A fuvarköltség esetében ez tonnánként minimum 10 ezer forint megtakarítást jelent a magyar gazdáknak.”

A többi európai gyártónál általában három-öt késztermék van a palettán, melyek beltartalmi minősége a Nitrogén, Foszfor, vagy a Kálium tartalom alapján változik. A Bio-Fer termékskála lényegesen nagyobb, ráadásul forgalmaznak biominősítésű terméket is, mely kiemelt fontosságú, hiszen folyamatos és jól érzékelhető átállás tapasztalható az ökológiai termesztésre mind a szántóföldi, mind a zöldség- gyümölcstermelők és szőlészetek esetében is.

„Az európai versenytársaknál minőségi problémák merülhetnek fel, a logisztikai költségek drasztikusan növekedtek, emellett változó devizaárfolyam mellett nehezen tervezhető az import termékek beszerzési ára. Manapság hatalmas értékkel bír a hazai gazdák számára az a tény, hogy mi képesek vagyunk egy éves árat meghatározni forintban, amit komolyan veszünk és be is tartunk” – zárja gondolatmenetét idősebb Bárány László.

Köszönjük az érdeklődést, túljelentkezés miatt a regisztrációt lezártuk.

Várólistát vezetünk, ezzel kapcsolatban kérem, keressen e-mailben.

Üdvözlettel

Nagy Andrea

Race to Zero / szakmai projektvezető

andrea.nagy@bcsdh.hu / +36204714030

A LEO – Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége  speciális, ingatlanokkal kapcsolatos Jogszabálygyűjteményt és havi frissítési szolgáltatást biztosít Tagjainak és térítés ellenében Partnereinek. A jogszabálygyűjtemény komoly segítség lehet a napi és a stratégiai döntéshozatalban egyaránt. Szervezetünk elnöksége a gyűjtemény létrehozásakor elsődleges célul tűzte ki a tagvállalatainkat körül vevő jogi környezet megismerését és folyamatos monitorozását, hogy ezzel is hozzájáruljon a fenntarthatósági, szakmai, jogi kompetenciák és ezekkel összefüggő hatékony compliance funkciók biztosításához. A naprakész és megbízható, ingatlanokkal kapcsolatos teljes körű jogszabályfigyelési szolgáltatás lehetővé teszi felhasználóinknak, hogy jelentős többletmunka nélkül fenntartható módon megfelelhessenek a kiterjedt és folyamatosan változó jogszabályi előírásoknak, továbbá létesítményeiket optimálisan működtethessék, kötelezettségeiket időben és kiváló minőségben végre hajthassák.

A gyűjtemény egyszeri ára 150.000 Ft, a havi frissítések díja 20.000 Ft / hó, az összegeket ÁFA nem terheli.

A részleteket Istiván Rita főtitkárral tárgyalhatják az érdeklődők a leofm@leofm.hu címen vagy a + 36 309 708 433 mobilszámon.

Szervezetünk, a BCSDH szakmai támogatásával valósul meg szeptember 12-én immár 4. alkalommal a Sustainable World 2023 – A jövő vállalata konferencia,  amihez idén a minden eddiginél exkluzívabb helyszínt a Nemzeti Táncszínház biztosítja Budapesten. A konferencián számos piacvezető cég mutatja be jó gyakorlatát és működését a fenntarthatóság témában és komplex, magas minőségű szakmai program mellett kiemelet szerepet kap a networking is. A tavalyi évhez hasonlóan idén is a fenntarthatóságról, a zöld finanszírozásról és befektetésekről, az energiatársaságok aktuális helyzetéről, és a zöld vállalatok kihívásairól, lehetőségeiről lesz szó.

A konferenciával kapcsolatos további információ ezen a linken érhető el.

A Progressive Reklámügynökség több, mint 20 éve van jelen a magyar kommunikációs piacon: kampányokat és rendezvényeket terveznek és valósítanak meg klasszikus és digitális reklámeszközökkel. „Megállás nélkül”, ahogy magukról fogalmaznak: új lehetőségeket fejlesztenek, alkalmazkodnak, válaszokat keresnek és találnak a legváltozatosabb környezetben.

A fenntarthatóság kiemelt szerepet kap működésükben, így rendszeresen dolgoznak együtt civil és tudományos szervezetekkel, hogy az általuk képviselt tudást és értéket átvihessék a kommunikációs piacra. Ehhez kapcsolódóan indították útjára Progressive GREENHUB programjukat, amelynek keretében olyan kommunikációs megoldásokon dolgoznak beszállítóikkal, non-profit szervezetekkel és ügyfeleikkel, amelyek kézzel fogható módon járulnak hozzá a fenntarthatósághoz, például a hulladékkezeléssel és az éhezéssel kapcsolatos SDG-célokhoz.

Jelenleg zajlik ökológiai lábnyom felmérésük, ezt követően fognak vállalásokat tenni ezek csökkentésére.

A menedzsment elkötelezett a felelős és transzparens működés és az emberi jogok, alapvető emberi értékek tiszteletben tartása iránt. A szervezeten belüli alulról jövő kezdeményezések és az azokra való nyitottság, valamint a sokszínű és rugalmas vállalati kultúrájuk is biztosítja ezen értékek tiszteletben tartását.

A BCSDH-hoz való csatlakozásukkal szeretnének további olyan szervezetekkel kapcsolatot kiépíteni, ahol hasonló értékrendű vállalatvezetők működnek.