1. április 25-én a Várkert Bazárban rendezett gálaeseményen hirdették ki a Randstad Award hazai győzteseit. A LEGO lett a legvonzóbb munkaadó, a BT és a Mercedes-Benz pedig megvédte tavalyi második, valamint harmadik helyezését.

Saját szektorában különdíjat érdemelt ki a Libri, a Magyar Nemzeti Bank, a MOL, a Novartis, az Accent Hotels, a Coca-Cola, a Szerencsejáték Zrt., a Magyar Telekom, a Wizz Air, a Lufthansa Systems, valamint a KÉSZ csoport. A legismertebb munkaadó az Aldi lett.

mire vágynak leginkább a hazai munkavállalók?

A Randstad friss Employer Brand kutatása szerint a munkahelyválasztási preferenciák szempontjából a magyar munkavállalók számára 2024-ben is a vonzó munkabér és juttatási csomag az elsődleges szempont. Emellett rendkívül fontosnak tartják a kellemes munkahelyi légkört is, azt, hogy hogyan élik meg a mindennapokat a munkahelyi környezetben, milyen a viszonyunk a kollégáikkal, vezetőjükkel. Hangsúlyos szempont továbbá a munkaadó pénzügyi stabilitása, ahol az állás hosszú távra szól, nem kell tartani a leépítéstől, és ahol lehetőség van a munka-magánélet egyensúlyának megvalósítására – utóbbi fontossága nőtt a felmérés két évvel ezelőtti eredményéhez képest.

Tavalyhoz képest a magyar munkavállalók legfőbb preferenciái, sőt azok sorrendje is változatlan, ugyanakkor a felmérés arra is rávilágított, hogy ezen szempontok súlya szignifikánsan magasabb a magyar munkavállalók körében az európai átlaghoz képest. Különösen kirívó a különbség az elvárás mértékében a vonzó munkabért és juttatási csomagot, a kellemes munkahelyi légkört és a munkaadó pénzügyi stabilitását tekintve.

„Mindez sajnos arra enged következtetni, hogy ezek a motivátorok hazánkban továbbra sem maguktól értetődően adottak, az elvárásoknál újra és újra nyomatékosítaniuk kell a munkavállalóknak, hogy mit is szeretnének” – nyilatkozta Baja Sándor, a Randstad ügyvezető igazgatója.

 

eltérő igények nemek és iskolai végzettség szerint

A top 5 munkahelyválasztást befolyásoló tényező mindkét nem számára azonos, azonban – a társadalmi berendezkedésünkre visszavezető okok miatt – a nők és a férfiak elvárásai között néhány attribútum jelentős eltérést mutat. A munkahely kényelmes megközelíthetősége és a távmunka/home office lehetősége sokkal fontosabb a nőknek, mint a férfiaknak, ezek mellett pedig az egyenlő bánásmód is kiemelt jelentőséggel bír a hölgyek számára.

Bár az első 5 tényező az iskolai végzettség szempontjából is azonos eredményeket mutat, ugyanakkor a preferencia sorrendben látványos eltéréseket láthatunk, sőt további mozgatórugók kapcsán is különbségek mutatkoznak. Az alapfokú végzettséggel rendelkezők számára a fizetésnél is jóval meghatározóbb szempont a kellemes munkahelyi légkör, és többre értékelik a munkahely kényelmes megközelítését vagy az egyenlő bánásmódot, mint a közép- vagy felsőfokú végzettséggel rendelkezők. Az adatokból az látszik, hogy a középfokú végzettséggel rendelkezők aggódnak leginkább a megélhetésük miatt: nekik a fizetés, a munka hosszú távú biztonsága sokkal fontosabb, mint másoknak. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők számára a top befolyásoló tényezők mellett a kényelmi és minőségi faktorok is fontosak. Számukra többet nyom a latba a távmunka/home office lehetőség, a munka érdekessége, a modern technológiák alkalmazása vagy az, hogy a leendő cégük minőségi terméket kínáljon.

Ismerjen meg még több részletet a kutatásból, hogy milyen elvárásaik vannak a hazai munkavállalóknak, melyek a legvonzóbb szektorok vagy éppen mennyire mobilisak, töltse le a teljes Counrty Reportot:

https://www.randstad.hu/workforce-insights/employer-branding/lego-bt-mercedes-benz-a-legvonzobb-hazai-munkaadok-2024/?utm_source=newsletter&utm_medium=referral&utm_campaign=20240529-contentB2B-&utm_content=REBR

A 29. WBCSD Liason Delegate Meeting Montreux-ban minden várakozást felülmúlt, több mint 50 szekcióval és 45 ország több mint 600 résztvevőjével. Vitathatlanul a WBCSD történetének eddigi legnagyobb eseménye volt. Igazi bizonyítéka annak, hogy mennyire fontosak és kritikusak a témák, amelyekkel foglalkozunk. A szervezet Globális Network partnereként hazánkat a BCSDH vezetője, Márta Irén képviselte.

A találkozó során a vállalati fenntarthatóságot 2024-ben meghatározó trendek bemutatására és elmélyítésére került sor az üzleti átalakulás megvalósítását célzó, cselekvésorientált beszélgetésekbe. A résztvevők megvitatták az innováció szerepét az értékláncokon keresztül, feltárták az elszámoltathatóság és az átláthatóság növelésére irányuló stratégiákat, bejelentették az egyenlőtlenségek felszámolására létrehozott üzleti bizottságot, valamint a konferencia fénypontja volt a Leading Women Awards 2024 díjak átadása, mely a fenntarthatóságért kivételesen sokat tevő női vezetőket ismeri el.

Peter Bakker, a WBCSD vezetője öt megvalósítható lépésben foglalta össze a teendőket, melyet a tagvállalatok a változások katalizálása érdekében megtehetnek:

  1. Együttműködés a WBCSD klímacsapatával, stratégia meghatározása és megvalósítása, a kibocsátások csökkentésének felgyorsítására, legalább további 10%-kal nagyobb mértékben 2030-ig.
  2. A WBCSD Nature csapattal együttműködve 3-5 természetpozitív mérőszám beépítése az átalakulási tervbe.
  3. Az emberi jogok előtérbe helyezése, az egyenlőtlenségekről szóló megbeszélések kezdeményezése a vállalatok igazgatótanácsában.
  4. Igazgatótanácsi szintű felülvizsgálat az éghajlat változáshoz és biodiverzitás romlásához hoz kötődő kockázatok és lehetőségek áttekintésére.
  5. A fenntarthatóság beépítése minden üzleti tevékenységbe,feladatkörbe, és tájékoztatás a fenntarthatósággal kapcsolatos oktatásokról.

 

Újabb szintet lépett a környezettudatos működésben a Budapest Airport: a Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI) Repülőtéri Karbon Akkreditáció rendszerében elérte a 4+ „Átmenet” szintet. Ezt jelenleg az értékelésben résztvevő több mint 550 repülőtér kevesebb, mint tíz százaléka, egészen pontosan csupán 52 légikikötő teljesíti, a közép-európai régióban pedig a Budapest Airport elsőként szerezte meg a tanúsítványt.

A Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI) által életre hívott Repülőtéri Karbon Akkreditáció az egyetlen globális, intézményileg jóváhagyott program, amely a világ repülőtereinek szén-dioxid-kibocsátását szigorú tanúsítási rendszer segítségével értékeli, egytől ötig terjedő skálán. Ezen a tanúsítási skálán ugrott feljebb a Budapest Airport azáltal, hogy elérte a 4+ „Átmenet” („Transition”) minősítést. Ez a szintlépés alátámasztja, hogy a légikikötő a működéséből fakadó közvetlen karbonkibocsátást teljes mértékben ellensúlyozza, és partnerei bevonásával is törekszik az emissziók csökkentésére. Emellett a Budapest Airport kijelölt egy hosszú távú, abszolút emissziócsökkentési célt, kidolgozta az érintett felek partnerségi tervét, valamint a Párizsi Egyezményben meghatározott célkitűzésekkel összhangban létrehozta a Karbon Menedzsment Tervet, benne a csökkentési pályával, amelynek mentén az említett célokat megvalósítja.

A Repülőtéri Karbon Akkreditáció 4+ „Átmenet” szintjének eléréséhez a Budapest Airport a saját kibocsátásának csökkentése mellett az elmúlt években újabb elemekkel bővítette a közvetett, a repülőtéren működő vállalatok tevékenységéből származó karbonkibocsátás mérését. Az adatgyűjtés során a repülőtér-üzemeltető figyelembe vette többek között a légijárművek jégtelenítése és az utak, gurulóutak és forgalmi előterek síkosságmentesítése során használt anyagokra vonatkozó információkat, begyűjtötte az építkezések és fejlesztések során az alvállalkozók által használt üzemanyagok mennyiségére, a keletkező hulladék és szennyvíz útjára és kezelésére vonatkozó adatokat. A mérések emellett a légitársaságok részére kiszolgált teljes üzemanyag-mennyiségre és a repülőtéri dolgozók munkába járási szokásainak feltérképezésére is kiterjednek. Az így kapott átfogó elemzés hozzásegíti a Budapest Airportot ahhoz, hogy partnereivel közösen tovább mérsékelje a repülőtér környezeti hatását, és 2035-re elérje az ACI által kitűzött nettó zéró kibocsátási célt.

A 4+ „Átmenet” szinthez szükséges kritériumokat a programban részt vevő repülőterek mindössze 10%-a, jelenleg összesen 52 légikikötő teljesíti1, a közép-európai régióban pedig a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér az első, amely magáénak tudhatja ezt a minősítést.

A Budapest Airport évek óta következetes stratégia mentén, partnereivel szorosan együttműködve csökkenti a repülőtér környezeti terhelését. Folyamatosan bővíti elektromos járműflottáját és fejleszti e-töltő infrastruktúráját, ezzel partnervállalatait is ösztönzi az e-mobilitás fejlesztésére. Ennek eredményeképpen az elektromos járművek töltéséhez 96 töltőpont áll rendelkezésre, a repülőtéren pedig már több mint 130 darab elektromos földi kiszolgáló eszköz látja el a feladatokat nap mint nap. Az elektromos autótöltési lehetőség emellett már az utasok számára is elérhető; a nyilvános parkolókban már 35 töltőhely található. 2023 januárjától a repülőtér áramfogyasztásának 100%-át megújuló energiaforrásból fedezik, folyamatban van egy 7,5 MW teljesítményű, saját napelempark fejlesztése és a légikikötő geotermikus fűtési rendszerének kialakításához szükséges munkálatok előkészítése is. Az eddig megvalósított intézkedéseknek köszönhetően a vállalat az elmúlt tíz évben közvetlen fajlagos szén-dioxid kibocsátását 70%-nál nagyobb mértékben csökkentette, és a hulladékkezelés terén is kiemelkedően teljesített: 2023-ban a kommunális és csomagolási hulladékának 73%-át újrahasznosította, amely a lakossági arány több mint kétszeresét jelenti. A társaság földgázfogyasztása pedig egy év alatt 22%-kal mérséklődött.

Olivier Jankovec, az ACI EUROPE főigazgatója hangsúlyozta: „A Budapest Airport a Repülőtéri Karbon Akkreditációs program keretében elért legújabb vívmányát csak dicsérni tudom. A 4+ Átmenet minősítés megszerzésével a magyar légikikötő újabb kritikus lépést tett a szén-dioxid-gazdálkodás terén, ami azt jelenti, hogy teljes mértékben összehangolta szén-dioxid-csökkentési pályáját a Párizsi Egyezmény ambiciózus klímacéljaival. A Budapest Airport az első repülőtér Közép-Európában, amely elérte a szén-dioxid-gazdálkodás ezen érettségi szintjét, és azzal a célkitűzésével, hogy már 2035-re elérje a nettó nulla kibocsátást a saját irányítása alatt álló szén-dioxid-kibocsátások tekintetében, a repülőtér globális szinten is egyértelműen vezető szerepet tölt be a klímavédelmi intézkedések terén. Az egész csapat előtt le a kalappal ezért a jelentős eredményért!”

„Felelős repülőtér-üzemeltetőként meggyőződésünk, hogy a környezetvédelem terén mielőbbi cselekvésre és a fenntartható gyakorlatok mindennapi működésbe történő integrálására van szükség” – mondta Kam Jandu, a Budapest Airport vezérigazgatója. Hozzátette: „a 4+ „Átmenet” szint elérése alátámasztja, hogy következetes stratégiát követve, szenvedélyes és hozzáértő csapatával a repülőtér képes a nélkülözhetetlen működését fenntarthatóbb módon is ellátni. A következő lépcsőfok az ACI Repülőtéri Karbon Akkreditáció 5. szintjének teljesítése, amely egyet jelent a nettó zéró kibocsátás elérésével. Célunk, hogy ez legkésőbb 2035-ig megvalósuljon.”

A fő cél: nettó zéró kibocsátás 2035-ig

A Budapest Airport 2019-ben csatlakozott az ACI „NetZero by 2050” kezdeményezéséhez, amely azt a célt tűzte ki, hogy a csatlakozó szervezetek legkésőbb 2050-re elérjék a működésből fakadó nettó zéró karbonkibocsátást. A Budapest Airport azonban azt az ambiciózus célt határozta meg magának, hogy szén-dioxid-kibocsátását a határidőnél 15 évvel korábban, vagyis legkésőbb 2035-re nullára csökkentse.

Saját szakembergárdájára támaszkodva, meglévő telephelyein év végéig megkétszerezi napenergia-termelő kapacitásait a Budapesti Közművek.

Az egységes fővárosi közműtársaság, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. 2021. szeptemberi megalakításával nemcsak az alaptevékenységet jelentő hat közszolgáltatás (távfűtés, temetkezés, hulladékgazdálkodás, kéményseprés, kertészet, köztisztaság) szempontjából jelentkezett komoly hatékonyság-növelési lehetőség, hanem a kiszolgáló, infrastrukturális területek egységes kezelésében is.  Erre példa a saját tulajdonú létesítmények egységes üzemeltetése, hiszen az integrált közműtársasággal összességében egy több száz, jellemzően üzemi és kiszolgáló létesítményből álló, saját tulajdonú ingatlan portfólio jött létre.

A Budapesti Közművek működésével immár az egész vállalat számára rendelkezésre állnak azok az energetikai, épületgépész és villamossági szakmai kompetenciák, amelyek több esetben kiválthatnak korábban, a jogelőd társaságok által külső vállalkozásoktól igénybe vett tevékenységeket. Ezzel költséghatékonyabban lehet elvégezni egyes energetikai jellegű fejlesztéseket, így a napelemes kiserőművek sajáterős létesítését is.

A Budapesti Közművek létrejöttével rendelkezésre álló egységes energetikai szakértelem, és az integrált közműtársaság működésében felértékelődő fenntarthatósági szempontok időszerűvé tették, hogy a BKM  intenzív napenergia-fejlesztéseket indítson. A most indult program révén a Budapesti Közművek év végéig számos telephelyén létesít napelemes kiserőműveket.

A fejlesztések megalapozásaként a Budapesti Közművek 2023-ban nyílt közbeszerzési eljárás eredményeként napelem-modulokat, invertereket, tartószerkezeteket vásárolt. A beszerzett eszközöket a társaság szakembergárdájára és eszközparkjára támaszkodva, saját kivitelezésben telepíti, amit saját mérnöki tervezőcsoportja készít elő.

A telepítések még az idén – az engedélyezési folyamatokat is figyelembe véve – teljeskörűen megvalósulnak, összesen több mint tucatnyi telephelyen közel 500 kW  lesz a Budapesti Közművek különböző divízióinak (FŐTÁV, FKF, FŐKERT, BTI, FŐKÉTÜSZ) üzemi épületei tetőszerkezetein elhelyezett termelő kapacitás. A telepítendő egységek méretezésénél az egyes helyszínek építészeti alkalmassága mellett  az adott telephely saját villamosenergia-felhasználása, és jövőbeni igénye is fontos szempont volt, a „kiserőművek” ugyanis az adott telephely kereskedőtől vásárolt villamosenergia-igényét hivatottak mérsékelni. A Budapesti Közművek napelemei által termelt zöld áram évente több, mint 200 tonna üvegházhatású gáz kibocsátásának elkerülését fogja eredményezni.

A 2021-ben alapított 8G Energy Solutions Zrt. vállalati ügyfelei számára komplex energetikai szolgáltatás megvalósítására törekszik.  Az egyedi megújuló energia projekteknél a teljes projekt életciklust lefedő szakmai kompetenciákkal rendelkezik: energiatermelő-, és tároló rendszerek tervezése, engedélyezése, kivitelezése, üzemeltetése és e-mobilitás (elektromos autótöltő, carport rendszer). Széles körű energetikai tanácsadást nyújt a vállalati energia stratégiától a személyre szabott egyedi projektekig, továbbá zöld energia témájú pályázatokhoz kapcsolódó szakmai tartalmak, ajánlatok írásában is részt vesz. Lakossági ügyfeleit elsősorban napelemes rendszerekkel szolgálja ki.

A cég megnevezésében a „8G” azt a nyolc zöld és állandóan megújuló energiaforrást jelöli, amellyel kapcsolatban a társaság a tevékenységét végzi, úgy mint: nap, szél, levegő, földhő, termálvíz, víz, hidrogén, biomassza. A vállalat folyamatosan dolgozik az innovációk és technológiai fejlesztések bevezetésén az energetika, energiamenedzsment és energetikai információtechnológia területén. A Biggeorge Property cégcsoport tagjaként tőkeerős üzleti háttérrel, sokéves iparági tapasztalattal és széleskörű referenciával rendelkeznek.

Kiemelt figyelmet fordítanak a fenntarthatóságra, stratégiai céljaik a fenntarthatóság jegyében:

  • az energiahatékonyság növelése,
  • a megújuló energiaforrások alkalmazása,
  • az esélyegyenlőség biztosítása a munkavállalók számára,
  • valamint a transzparens működés továbbfejlesztése és a vállalati folyamatok tovább javítása révén.

Legfőképp a napelemek telepítésével kívánnak hozzájárulni a megújuló energia nagyobb arányú felhasználásához. Fenntartható, hosszútávú fejlődési céljaik között pedig szerepel az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások használata, mely célokkal az éghajlatváltozás ellen kívánnak fellépni és a biodiverzitás helyreállításában is részt szeretnének venni.

A zöld energia alkalmazása mellett nagy figyelmet szentelnek munkavállalóikra, ezen belül is a nemek közti egyenlőségekre, a diszkriminációmentes munkahelyi környezetre, illetve a munka és magánélet egyensúlyának fenntartására. Emellett folyamatos lehetőséget biztosítanak a szakmai és személyes fejlődésre, előlépésre. Munkatársaikra, mint sikerük kulcsára tekintenek.

2022 óta a cégcsoport szintű Fenntarthatósági és ESG jelentésben szerepel a vállalat, valamint célkitűzéseik között szerepel, hogy 2024-ben önállóan is elkészítsék ESG jelentésüket. 2024-ben a vállalati tanácsadási tevékenységük kiterjesztését tervezik ESG területre is.

A vállalat – a BCSDH célkitűzéseivel összhangban – azért csatlakozott a tagsághoz, mert részese szeretne lenni egy olyan szervezetnek, amely tovább növeli a fenntarthatóságot, a zöldebb jövőt Magyarországon: ezzel példát mutatva azon vállalkozások számára, melyek még esetleg nem alkalmaztak fenntartható vállalatvezetési irányelveket.

Minőségi tanúsítványok garantálják az élelmiszer-biztonságot és a termékminőséget a SPAR Magyarország működésében, mely nem kizárólag az élelmiszer-előállítás területére igaz, de a logisztikai folyamatokra és az üzlethálózatra is érvényes.

„A SPAR Magyarország stratégiai céljai között első helyen áll a vásárlóink minőségi termékekkel történő kiszolgálása. E törekvésünkben fontos visszajelzést adnak számunkra azok a szigorú minőségbiztosítási rendszerek, amelyeket független szakmai szervezetek auditálnak időről-időre. Büszkék vagyunk arra, hogy az élelmiszer-előállítástól a logisztikán át az értékesítésig a SPAR folyamatosan megfelel azoknak az elvárásoknak és szigorú követelményeknek, amelyek garantálják, hogy üzleteinkbe mindig a legjobb minőségű, a legszigorúbb élelmiszer-biztonsági előírásoknak megfelelő árucikkek kerüljenek” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A SPAR Magyarország a minőségirányítási folyamatok biztosítása érdekében olyan szabványokat használ, amelyek a leginkább tükrözik az adott szakterülettel kapcsolatos elvárásokat. A fogyasztók számára a független tanúsító szervezetek által ellenőrzött és jóváhagyott minőségirányítási rendszerek működtetése azt jelenti, hogy a folyamatok és a termékek ellenőrzöttek.

A SPAR saját bicskei húsüzeme, a Regnum Húsüzem és Oktatóközpont 2010 óta rendelkezik ISO tanúsítvánnyal, jelenleg a húsüzemben az ISO 22000:2018 van érvényben. A korábbiakhoz hasonlóan ez az audit sem kötelező jellegű, a húsüzem esetében a cél a magas minőség biztosítása. A három évre szóló tanúsítványt évente felügyeleti audit keretében ellenőrzik, majd a hároméves periódus leteltével úgynevezett megújító auditon vesz részt az üzem. A minősítés igazolja a gyártási folyamatok ellenőrzését, a higiéniai- és élelmiszer-biztonsági szempontok betartását, valamint a folyamatos méréseket és vizsgálatokat is magában foglalja.

Az üllői SPAR enjoy. convenience üzemben majonézes saláták, szendvicsek, szendvicskrémek, hidegtálak és készételek összeállítását végzik. Kimagasló eredmény a vállalat életében, hogy a 2018 óta működő egység 2022 novembere óta ISO 22000:2018-as minőségirányítási szabvány szerint tanúsított, amellyel a SPAR a legszigorúbb élelmiszer-biztonsági feltételeknek felel meg.

A logisztikai folyamatok esetében az IFS Logistics 2.3-as szabvány az áru beérkezésétől az áruházakba történő kiszállításig garantálja a biztonságot és a minőséget, nemcsak a SPAR és az INTERSPAR áruházak, de a franchise-üzletek vásárlói számára is. Az önként vállalt minőségirányítási és élelmiszerbiztonsági szabvány követelményrendszeréhez a SPAR Magyarország 2013-ban az országban elsőként csatlakozott az élelmiszer kiskereskedelmi láncok között. A tanúsítványt 2023-ban 10. alkalommal szerezte meg a vállalat. Az elmúlt évben is „High level” minősítést szerzett a vállalat mindkét logisztika központja a szintén független tanúsító szervezet, Quality Austria által végzett auditon. A legmagasabb minősítéshez szükséges 95 százalékos megfelelési mutatót a bicskei logisztikai központ 96,79%-ra, az üllői pedig 96,22%-ra teljesítette. A szabvány 153 követelménypontot tartalmaz az áru beérkezésétől egészen a kiszállítás legutolsó mozzanatáig. Érinti többek között a felsővezetés felelősségét a folyamatok és a vevőközpontúság vonatkozásában, a minőségi és élelmiszer-biztonsági rendszert, az oktatást, a személyi higiéniát, a méréseket, elemzéseket, fejlesztési irányokat, valamint az élelmiszerek védelmét.

A SPAR kiskereskedelmi folyamatait az üzlethálózat vonatkozásában az SGS Hungária Kft. több mint 20 éve ellenőrzi. Idén februárban a vállalat ismét sikeresen teljesítette az ISO 9001 minőségirányítási szabványhoz szükséges elvárásokat. A több mint egyhetes ellenőrzés végeredményeként megállapították a cég auditorai, hogy a folyamatok megfelelnek a szabványnak, megvalósítják annak hangsúlyos elvárását, a vevőközpontúságot. Ezzel a SPAR Magyarország újabb három évre megkapta az ISO tanúsítást kiskereskedelmi folyamataira. A tanúsítvány megszerzésével továbbra is a SPAR Magyarország az egyetlen olyan kiskereskedelmi lánc hazánkban, amely a kereskedelmi folyamatai tekintetében független fél által végzett átvilágításon ISO tanúsítvánnyal rendelkezik.

„A SPAR Magyarország a jövőben is folytatni fogja az önkéntes nemzetközi tanúsítványok megszerzését a különféle szakterületeken, mert mind a vállalatnak, mind pedig a vásárlóinknak fontos, hogy termékeink ellenőrzött és komoly elvárásoknak megfelelő minőségűek legyenek” – tette hozzá Maczelka Márk.

Az iData Kft. Magyarország egyik vezető GPS-es nyomkövetéssel foglalkozó középvállalata. A cég flottakövetéssel, üzemanyagkontrollal, járművédelemmel, 3,5 tonna össztömeg feletti tehergépjárművek, valamint buszok útdíjfizetésével foglalkozik, norvég tulajdonosával, a Norbit-tal erős nemzetközi háttérrel rendelkezik. Fő terméke az iTrack GPS Nyomkövető Rendszer, mely 5 400 ügyfél 40 000 járművében van jelen. Komplex telematikai szolgáltatóként közvetve hozzájárul ügyfelei környezeti fenntarthatósági törekvéseinek támogatásához.

Fenntarthatósági stratégiájuk és céljaik meghatározása vállalatcsoport szinten történik, eszerint négy fő irányvonalat határoztak meg: még több fenntartható lehetőség felfedezése; a fenntarthatóság új valóságához igazodó megoldások nyújtása; a tehetségek tökéletesítése egy vonzó munkahelyen; biztonságos munkakörnyezetben etikus üzleti magatartás.

Szolgáltatásaink fejlesztésében az ESG követelményrendszer stratégiai szerepet tölt be. Nagyvállalatok, kis- és középvállalatok Scope 1, Scope 3 területen nyújtanak segítséget a valós idejű adatok szolgáltatásával, illetve azok elemzésében. Speciális, egyedi és igazságos VSE (Vezetésistíluselemzés) szolgáltatásukkal segítenek elérni a fenti vállalatok klíma céljait (SBTi), valamint a munkahelyi biztonság megalapozását.

A vállalat az elsők között nyerte el az Üzleti Etikai Díjat. Az emberi értékek üzleti és vezetési alapelveikben kiemelten szerepet kapnak. Összehangolva az anyavállalattal, Etikai és Magatartási Kódexet hoztak létre, visszaélésbejelentési Rendszert üzemeltetnek, valamint hároméves Esélyegyenlőségi Tervvel rendelkeznek. Munkavállalóik több, mint fele védett csoportokba tartozik. 2015 óta az Esélyegyenlőségi Charta tagjai és számos olyan intézkedésük van, amellyel toleráns, összetartó, lojális munkavállalói közösséget építenek. 2023-ban „A legjobb női munkahely” címet szerezték meg, amelyhez az is hozzájárult, hogy a vezetésükben a nők aránya 50%.

IT szolgáltatóként elengedhetetlen számukra az információbiztonság, ennek alapelveit az IT Irányelvek dokumentumuk tartalmazza. CSR tevékenységük keretében örökbe fogadtak egy óvodát és egy idősek otthonát.

Céljuk, hogy folyamatosan feltárják, hogyan tudnak részt venni ügyfeleik, partnereik és a társadalom egészének fenntarthatósági kihívásainak megoldásában.

Fenntarthatósági jelentésüket vállalatcsoport szinten adják ki.

Mi köze a HR-nek a szovjet űrprogramhoz és a csirkék produktivitásához? Miért ünnepelhetjük a bukást? Te milyen lehetőséget kaptál? Ki a felelős a karrieredért? Hogyan állíthatjuk meg a hátrányok újratermelődését? Szükség van-e kisebbségi kvótára? Igazságos-e, ami méltányos? Többek között ezekkel a kérdésekkel foglalkoztunk „A jövő vezetői” tehetségprogram alapértékekről szóló szakmai napján, amelyet 2024. április 11-én a Budapest Airportnál rendeztük meg. A napot a házigazda vállalat vezérigazgatója, Kam Jandu nyitotta meg.

„Tisztában vagyok-e a jogaimmal?”, „Nyugodtan sétálhatok-e a párommal kézen fogva az utcán”, „Munkát találni nem okoz-e problémát?”, „Nem okoz-e gondot bevásárolni?” – ezek a kérdések is elhangzottak abban a bevezető játékban, amelyet a programvezető Szederkényi Zitával játszottak a résztvevők, hangolódásként az esélyegyenlőség témájára.

Az előző, innovációs szakmai naphoz kapcsolódva Török László, a Mazak ügyvezető igazgatója előadását hallgatták meg a résztvevők, amelyben rávilágított, hogy a fenntarthatóság kulcseleme az innováció, hogy ennek milyen szerepe van a piacvezető szerep megtartásában, majd arról beszélt, hogy innovatív vállalati környezetben milyen kihívások adódhatnak.

A folytatásban a korábban marketing területen tevékenykedő, de mostanra a HR-elkötelezettjévé lett Tóth Gergő következett, a HR Fest társalapítója. Előadása egy olyan kulcselemre fókuszált, amely a jövő vezetőinek is hasznos útravaló: az emberi erőforrás. Beszélt a kudarcról, annak megéléséről, valamint a benne rejlő innovációs lehetőségekről. Sőt, rávilágított arra is, hogy az idejében belátott bukást még ünnepelni is lehet.

Nagy Gréta, a Dandelion Group ügyvezető igazgatója a munkahelyi pszichoszociális kockázatokat mutatta be, valamint a mérési lehetőségekről beszélt. Kitért dilemmákra, is, mint például, hogy miként kezelendő egy olyan helyzet, ha van egy pótolhatatlan tudású munkavállaló, de szociálisan nem tud beilleszkedni a közösségbe és hogyan kezelhető a munkahelyi szekálás.

Ezután kerekasztal beszélgetés következett, amelyben Gerendás Éva (Head of Talent & Transformation), a Generalitól, Takács József (HR igazgató) a Budapest Airporttól és Takács Katalin (HR vezérigazgató-helyettes) a Future-FM-től beszélgettek Szederkényi Zita moderálásával a munka jövőjéről. Olyan aktuális témákat érintettek, hogy milyen kulcsszerepe van az alkalmazkodásnak és a rugalmas megoldásoknak vállalati környezetben, hogy milyen kommunikációt és bánásmódot alkalmazzunk érzékeny csoportok esetén és meddig tart egy vállalat felelőssége az esélyegyenlőség elősegítésében.

Tóth Alexandra, a BASF szenior digitális specialistája a vállalat társadalmi szerepvállalásának fő pillérei mentén, mint „Egészséges jövő”, „A jövő erőforrásai” „A jövő képességei” mutatta be két jógyakorlatukat: a Kölyöklabort, amely 5-6. osztályos általános iskolás gyermekeknek kínál interaktív tanulási lehetőséget a természettudományok és a fenntarthatóság témájában, elősegítve a kritikus gondolkodás fejlődését; valamint a Láthatatlan Iskolát, ahol önkéntesek tanítják a gyermeket olyan értékekre, mint a kitartás, támogatás és inspiráció.

A folytatásban Rosner Imre, a Szerencsejáték Zrt. karitatív osztályának vezetője mutatta be a vállalat megváltozott munkaképességű munkavállalói Programját. A vállalat kiemelkedően magas foglalkoztatottsági szintet ért el a megváltozott munkaképességűek tekintetében, munkavállalóik 10 százaléka tartozik e körbe. Kiemelte, hogy a vállalati működésre a sokszínű munkavállalói kör pozitív hatással van, ami hosszútávú értéket teremt mind a dolgozók, mind a vállalat számára. Így például, hogy elfogadóbb, nyitottabb belső kultúra alakult ki a munkavállalók körében, hatékonyabb a vevők kiszolgálása akadálymentesített lottózók és digitális felületek kialakításával, valamint a hazai vállalati körben jó példamutatás és gyakorlat-megosztás a foglalkoztatási keretek kialakítására.

Az ebédszünet után Verő Barbara, a Future Proof Consulting Kft. alapítója és ügyvezetője következett, aki a karrier és karrierút övezte kérdéseket és tévhiteket vette górcső alá, bevonva a résztvevőket is. Bemutatta a karrierlétra lépcsőit, a köztük lévő különbségeket és buktatókat, valamint előadása végén arra is kitért, hogyan tudunk teret alkotni magunknak az előléptetéshez nélkülözhetetlen, következő szint kompetenciáinak „elgyakorlásához” akkor, ha erre a munkahelyünkön nem adódik lehetőség.

A nap folytatásaként Dr. Both Emőke, a BAGázs alapítója egy telepre született fiú és édesanyja példáján keresztül mutatta be a romaintegráció hátterét és fontosságát és a BAGázs tevékenységét, amelynek célja, hogy megállítsa a hátrányok újratermelődését. Hosszútávú, kiszámítható programstruktúrával dolgoznak, amelynek fontos elemei az erős helyi jelenlét, a személyes mentorálás, az online tanulás és a csoportprogramok. Beszélt a felelősség kérdésről és hogy miként tudnak vállalatok és magánszemélyek kapcsolódni a BAGázs tevékenységéhez.

Ezt követően a résztvevők projektcsapatai 2-2 percben bemutatták projektötleteiket és a lehetséges megoldási irányokat, amely projektek – igazodva a BCSDH éves szakmai témájához igazodva – az emberi értékek területére fókuszálnak.

Istenesné Solti Andrea, a Shell igazgatóságának elnökével következett ezután beszélgetés a sokszínűségről. Bevonva a résztvevőket olyan témákról esett szó, hogy miért alulreprezentáltak a nők a vezetők között, hogy van-e szükség kisebbségre vonatkozó kvótára vagy, hogy a mentorálásnak milyen fontos szerepe van. Saját karrierútján keresztül is beszélt e kérdésekről, a sokszínűség fontosságáról és a női vezetői karrier kihívásairól.

Temesváry Péter a Budapest Airport Safety and Compliance területének igazgatója a repülőtér munkabiztonsági kérdéseiről beszélt. Egy rövid történeti áttekintésen mutatta be, hogy melyek azok a tényezők, amelyek a reptér biztonságos működtetéséhez együttesen szükségesek: az eszköz, a szabály és az ember. Az ementáli sajt szemléleten keresztül mutatta be a kockázatok csökkentésének lehetőségeit.

A szakmai programot vezetői interjú keretében Kam Jandu-val, a Budapest Airport vezérigazgatójával zártuk, aki beszélt karrierútjáról, fenntarthatósági szemléletéről és útravalóként a jövő vezetőinek azt tanácsolta, hogy mindig kérdezzenek.

A szakmai programot követően az érdeklődők izgalmas reptérlátogatáson vehettek részt. A buszos vezetett túra során a túravezetőtől sok érdekes információt tudhattak meg a budapesti repülőtér történetéről és az itt megforduló gépekről. Beszámolt arról is, hogy az elmúlt évtizedekben mennyit csökkent a repülőgépek üzemanyag-felhasználása: itt is nagy fókuszt kap a hatékonyság.

A teljes fotógaléria ide kattintva érhető el.

 

2024. április 11-én a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kommentárt jelentetett meg az ESG törvény módosításai kapcsán. A kommentár innen érhető el.

 

Az Országgyűlés az Egyes gazdasági és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló T/7732 számú törvényjavaslat elfogadásával módosította az ESG törvényt is, hogy támogassa a magyar vállalatok versenyképességét az ESG megfelelés során, az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőív egységesítésre való törekvéssel csökkentse a külső szereplők fokozódó információs igényét, az ESG adatszolgáltatásra és minősítésre való felkészülésüket támogatva pedig biztosítsa az ESG közreműködőkkel szembeni szakmai elvárások érvényesülését.

A fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2023. évi CVIII. törvény (továbbiakban ESG törvény) módosítása pontosítja az állami feladatokat és szerepeket, a szabályok betartása érdekében kiterjeszti a felügyeleti jogosítványokat, illetve pontosítja az ehhez szükséges fogalmakat.

Azzal, hogy a törvénymódosítás az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőív tartalmára igyekszik szűkíteni a szereplők adatigényét, érdemben lehet csökkenteni a vállalkozások adminisztratív terheit.

A kapcsolódó szolgáltatókkal, mint ESG közreműködőkkel (tanácsadókkal, tanúsítókkal és minősítőkkel) szembeni hatósági elvárásokkal pedig a hazai vállalatok felkészülését és megfelelését is biztosítani igyekszik a jogszabály.

 

1. VÁLLALATI TERHEK CSÖKKENTÉSE

 

1.1 ESG kockázatkezelés és átvilágítás

A fenntarthatósággal kapcsolatos kockázatok felmérését, a befektetések, a finanszírozáshoz jutás és az ellátási láncok értékelését szolgáló kérdőívekkel egyre több gyakorlat nehezíti párhuzamosan az ESG adatok gyűjtését és elemzését. Többek között a német beszállítói láncokra vonatkozó törvény (LkSG) begyűrűző hatása, illetve a pénzügyi szektor felől a finanszírozásban érvényesítendő fenntarthatósági szempontok miatt ma is számos jelentős magyarországi vállalat tesz eleget különféle ESG adatszolgáltatási igénynek. Ezek a gyakorlatban sok száz, terjedelmében, mélységében és az információk sztenderdjeiben is jelentősen eltérő kérdőívet jelentenek, amelyek kitöltése komoly kihívást jelent, a meg nem felelés pedig a források és üzleti kapcsolatok elvesztését is okozhatja. Az ilyen típusú adatigényekkel[1], az alkalmazott kérdőívvel[2] és a képződő adatokkal kapcsolatban ezért a módosítás bevezet egy hatósági felügyeletet, amelynek célja a szervezetek terheinek csökkentése és egy ehhez kapcsolódó gondoskodó állam szemlélet bevezetése.

Ennek eredményeként a magyar vállalatoknak – egészen addig, amíg a hazai jogalkotó segítő szándékát nem korlátozzák az ezt kizáró uniós szabályok – csupán egy kérdőív tekintetében kell tudniuk működésükről, vállalati politikáikról, terveikről ESG szempontú adatszolgáltatást tenniük.

Tekintettel arra, hogy a begyűrűző nemzetközi igények továbbra is szerteágazó kockázatkezelési és átvilágítási módszereket takarnak, az ESG törvény meghagyja a beszámoló mellékletét képező kérdőív eseti, vagy általános bővítésének, fejlesztésének lehetőségét[3]. Ehhez az adatszolgáltatásra igényt tartó szereplőnek kell jelentkeznie a Hatóságnál, aki a Nemzeti ESG Tanács véleménye alapján dönt az eljárás eredményéről[4].

1.2 Konszolidáció lehetősége
A vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentését jelenti az a módosítás, hogy az ESG törvény szerint közvetlenül érintett vállalkozás az ESG beszámolóját összevont, konszolidált módon is elkészítheti[5], amiben a leányvállalatokra vonatkozó információk is szerepelnek.

1.3 Állami szolgáltatás és adatbázis
Az ESG törvény eredetileg is kiemelten fontos állami feladatot bízott az ESG menedzsmentplatformra, amely a jövőben kezeli az ESG adatszolgáltatásra kötelezett vállalatok beszámolóit és tanúsítványait. A módosítás – a kérdőív egységesítésére való törekvéssel[6], illetve a szállítói átvilágítás során keletkezett adatok központi gyűjtésével[7] – megteremti annak a víziónak az alapjait, ahol az SZTFH egy ingyenes, egykapus állami platformszolgáltatással tudja majd támogatni a hazai vállalatok felkészülését, megfelelését és fejlesztését az ESG adatszolgáltatási igények szerint.

A szolgáltatás használatával a magyar vállalatok nem csupán hozzá fognak férni a működésükről szóló ESG kérdőívhez és kezelhetik a benne szereplő adatokat, legyenek azok korábban tett kérdőíves nyilatkozatok, egyéb állami adatbázisból átemelt közhiteles adatok, közműszolgáltatóktól beszerzett információk, de személyre szabott benchmarkok segítségével egy fenntarthatósági döntéstámogató visszajelzést is kaphatnak magukról. A kérdőív kitöltése során egyéb támogató funkciók (magyarázatok, kalkulátorok, indikátorok és becslések, előremutató javaslatok, illetve edukációs üzenetek) is elérhetőek lehetnek majd, amik a Magyarországon működő vállalatok versenyképességét is javítani tudják.

 

2. ESG KÖZREMŰKÖDŐK FELÜGYELETE

2.1 Összeférhetetlenségi szabályok
A fenntarthatósági átvilágítás és az ESG-megfelelés hitelességének alapvetése a függetlenség, így a kapcsolódó szolgáltatók közötti összeférhetetlenség elemi garanciája, aminek alapjait a hatályos törvény fektette le, a módosítás pedig kiterjeszti a kapcsolódó személyekre is[8]. Az ESG törvény igyekszik elválasztani azokat a párhuzamos szerepeket, amik bevételi lehetőséget biztosítanak az ESG-felkészülésben résztvevő tanácsadóknak (pl.: a szervezet ESG átállásának támogatásában, a kérdőívek kitöltésének támogatásában, a megfelelés eredményének értékelésében, az ESG beszámoló tanúsításában valamint a minősítésben). Ennek értelmében adott jelentés és két egymást követő üzleti év vonatkozásában az ESG tanácsadó és annak kapcsolódó személye[9] is összeférhetetlennek minősül az ESG tanúsítói[10] és ESG minősítői[11] tevékenységekkel egyaránt.

2.2 Minősítőkkel szembeni elvárások
Az ESG minősítések egyre nagyobb szerepet játszanak az üzleti életben, különösen a fenntartható befektetések terén. A minősítés célja, hogy egyértelmű iránytűként szolgáljon a fenntarthatósági törekvések érvényre juttatásában, azonban az utóbbi években gomba módra szaporodtak a rendre eltérő irányt mutató útjelzők. A kritikus hangok széles skálán mozognak, ezek megalapozottságát pedig az is bizonyítja, hogy az Európai Unió intézményei az ESG szabályozások gyújtópontját is a minősítők felügyeletére helyezik. Az egyik fő probléma az ESG minősítésekkel kapcsolatban az értékelési módszerek sokfélesége és az átláthatóság hiánya. A különböző minősítők eltérő módszereket alkalmaznak az ESG tényezők értékelésére, ami bizonytalanságot eredményez a befektetők számára. Emellett gyakran nem világos, hogy egy adott tényező miként kerül be a minősítésbe, milyen információforrásból táplálkozik és milyen súlyozással bír más tényezőkhöz képest.

A másik kritikus kérdés az adatok minősége és megbízhatósága az ESG minősítések háttérben álló tényezőinek értékeléséhez. A vállalatok által szolgáltatott adatok megbízhatósága is csak egy bizonyos szintig hitelesíthető, a minősítések azonban nyilvánosan elérhető adatok értékelésével és becslések egyvelegével torzíthatják az értékeléseket. Az ESG minősítések harmadik dilemmája az ESG problémák és kérdések komplexitása azaz, hogy gyakran nem veszik figyelembe a komplex és sokszor bizonytalan kimenetelű kölcsönhatásban lévő jelenségeket. Végül pedig az is visszatérő kritika, hogy valójában nem minden esetben állnak összhangban a befektetők prioritásaival sem. Ezzel szemben az uniós szabályozás iránya, hogy megteremtse a nagyobb módszertani átláthatóság alapjait, az adatok minőségének javítását, megszüntesse az összeférhetetlenségből fakadó üzleti érdekeket, illetve megszüntesse az értékelt szervezetek kiszolgáltatottságát.

Az ESG törvény módosításával megelőlegezhető a közösségi felügyelet szigora, azzal, hogy hazánkban – kivételes eseteket[12] leszámítva – a csak nyilvántartásba vett szereplők tölthetnek be minősítői szerepet. Ugyanakkor nekik vállalniuk kell, hogy a módszertan nyilvánosan elérhető[13], illetve, panasztételi és újraértékelési lehetőséget biztosítanak azon cégek számára is akikről ESG minősítést készítenek[14].

2.3 Szoftverek kiberbiztonsági követelménye
Az ESG törvény kiemelt figyelmet szentel az ESG szoftvereknek, amik az ESG adatszolgáltatási kötelezettségnek való megfelelésben, az adatgyűjtésben és adatkezelésben és a teljesítményértékelés elvégzésében támogatják a hazai szereplőket. Ezek a programok, termékek a beszállítói láncok átvilágítása során olyan bizalmas üzleti információkat kezelnek, amelyekkel kapcsolatos veszélyek tekintetében a vállalatok sem lehetnek eléggé körültekintőek. A törvény ezért megköveteli ezekkel az IKT termékekkel szemben, hogy rendelkezniük kell a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló 2023. évi XXIII. törvény (továbbiakban: Kibertan.tv.) alapján kiállított kiberbiztonsági tanúsítvánnyal vagy megfelelőségi nyilatkozattal[15]. A mostani módosítás – tekintettel a folyamatosan fejlődő uniós kiberbiztonsági tanúsítási rendszerre – megteremti a lehetőséget a Kibertan.tv. módosítása esetén elérhetővé váló európai tanúsítvány elfogadására is.

 

3. ÁLLAMI FELADATOK PONTOSÍTÁSA

3.1 A felügyeleti tevékenység megerősítése
Az ESG törvény módosítása pontosítja a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (továbbiakban: ESG hatóság) akkreditációhoz és nyilvántartáshoz kapcsolódó feladatait, illetve a kidolgozás alatt álló részletszabályokban használható fogalmak és eljárások alapvetéseit. Kibővíti továbbá az ESG hatóság felügyeleti és ellenőrzési jogosítványait a tanácsadói, tanúsítói és minősítői piacon, valamint a kérdőívek tekintetében megteremti az egységesítésre való állami törekvés engedélyezési lábát.

3.2 Közreműködő testületek összetétele
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke kikéri a – gazdaságfejlesztésért felelős miniszter által létrehozott és működtetett – Nemzeti ESG Tanács állásfoglalását az ESG beszámoló minimumkövetelményeinek meghatározása során, a gazdaságfejlesztésért felelős miniszter pedig kikéri az – SZTFH elnöke által létrehozott és működtetett – ESG Akkreditációs Bizottság szakmai véleményét az ESG tanácsadók akkreditációs követelményrendszerének meghatározása során. A Nemzeti ESG Tanács[16] és a ESG Akkreditációs Bizottság[17] taginak köre a törvénymódosítással kiegészül további szakmai, szakpolitikai delegáltakkal. Ez a módosítás biztosítja, hogy az ESG részletszabályok kidolgozásában közreműködő testületek megerősödjenek a vállalkozások versenyképességét érintő szempontok érvényesítésében, valamint az ESG beszámoló minimumkövetelményeinek meghatározásában kellő reprezentációt kapjon a kormányzati, stratégiai, és közpolitikai szempontrendszer.

 

4. AZ ESG TÖRVÉNYRŐL
A 21. század társadalmi és gazdasági életében egyre gyakrabban és egyre szélesebb aspektusban találkozhatunk a fenntarthatóság fogalomkörével, újabban pedig az ESG mozaikszóval, ami az EU törekvésein keresztül egyre több magyar vállalat számára jelent kihívást. A nemzeti ESG-keretrendszer fő célja a magyar vállalatok versenyképességét garantáló válasz kialakítása az unió által keltett jogalkotási folyamatban, illetve egy stabil jogszabályi környezet garantálása a német beszállítói láncokra vonatkozó törvény által generált fenntarthatósági átvilágítási adatkérésekre.

Azzal, hogy az Országgyűlés ritkán látott egység mellett szavazta meg tavaly decemberben az a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2023. CVIII. törvényt (ESG törvény), Magyarország történelmi lehetőség kapujába került. Ezen a kapun belépve érvényesíteni tudjuk a magyar vállalatok versenyképességének védelmét, a fenntarthatóság képlékeny fogalmán belül pedig a nemzeti értékek megőrzését.

A szabályozás nem tekinthető szimpla jogharmonizációs feladatnak, hanem egy széles körű támogató eszköztár kiépítését jelenti. Azért, hogy el tudjuk kerülni a késedelmes harmonizációból fakadó gazdasági pánikot, és az uniós ESG-megfelelés ne támasszon indokolatlanul nagy terhet a hazai vállalatok irányába, Magyarország két-három éves felkészülési időszakot biztosít minden érintettnek, amely alatt fel tudják készíteni a belső rendszereiket, újraértékelhetik üzleti kapcsolataikat, a működésükről pozitívabb képet tudnak kialakítani, illetve fel tudják vértezni gyakorlati tapasztalatokkal az ESG közreműködőket (tanácsadókat, tanúsítókat, minősítőket), illetve a kiberbiztonsági követelményeknek megfelelő szoftvereket.

A magyar ESG törvény első körben közvetlenül csak a legnagyobb vállalatokat érinti, az első két évben ez a nagyjából 600 gazdálkodó lesz az, akik jártasabbak az ESG kérdésekben, és ki tudják taposni az utat az utánuk következőknek, illetve meg tudják osztani tapasztalataikat a jogalkotókkal. A felkészülési időszakban az állam azzal támogatja az érintett vállalatokat, hogy az első alkalommal az ESG beszámolójukat nem kell kötelezően tanúsítani és nyilvánossá tenni, illetve az adatszolgáltatási kötelezettségük elmulasztása illetve hiányossága esetén sem kell szankcióra számítaniuk.

Magyarország az uniós intézmények által kezdeményezett jogalkotási folyamatban előrelépve arra is lehetőséget kaphat, hogy példát mutasson: a beszámolók tartalmának egységesítése milyen tartalmi elemek szerint történhet közösségi és tagállami szinteken, illetve a beszállítói láncokon belül.

 

[1] „1. § (3a) E törvény hatálya kiterjed arra – a vállalkozásnak vagy a (3) bekezdés szerinti szervezetnek nem minősülő – szervezetre is, amely a vállalkozástól vagy a (3) bekezdés szerinti szervezettől tartalmát tekintve e törvény hatálya alá tartozó ESG adatszolgáltatásra tart igényt.”

[2] „27. § (4) Ha a vállalkozástól vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezettől az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőív tekintetében kérnek tartalmát tekintve e törvény hatálya alá tartozó adatszolgáltatást, akkor a vállalkozásnak vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezetnek legfeljebb az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőívet vagy a kérdőívnek azt a részét kell kitöltenie, amelyre a megkeresés vonatkozott.”

[3] „27. § (5) Ha a vállalkozástól vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezettől az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőív – e törvény vagy a Hatóság elnökének rendelete szerinti – tartalmán túl igényt tartanak további, tartalmát tekintve e törvény hatálya alá tartozó adatszolgáltatásra, abban az esetben a további adatszolgáltatás előírására vonatkozóan adatszolgáltatás iránti kérelmet kell benyújtani a Hatósághoz. Az adatszolgáltatás iránti kérelmet annak kell benyújtania, aki a további adatszolgáltatásra igényt tart a vállalkozástól vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezettől. A Hatóság által engedélyezett adatszolgáltatást a vállalkozás vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezet a Hatóság rendeletében meghatározottaknak megfelelően teljesíti.”

[4] „10. § (2a) A Tanács – a 27. § (5) bekezdése szerinti adatszolgáltatásra igényt tartó megkeresésére – szakmai véleményt ad az adatszolgáltatás tárgyában.”

„11. § (6) A 27. § (5) bekezdése szerinti adatszolgáltatás iránti kérelemhez a kérelmező mellékeli a Tanács 10. § (2a) bekezdése szerinti szakmai véleményét. A (2) bekezdés i) pontja szerinti eljárás során a Hatóság figyelembe veszi a Tanács szakmai véleményét. Ha a Hatóság az engedélyezés tárgyában hozott döntésében eltér a Tanács szakmai véleményétől, döntésében köteles indokolni az eltérés okát.”

[5] „23/A. § (1) Mentesül a 23. § szerinti kötelezettség alól a leányvállalat, ha az anyavállalat a 23. § szerint elkészített összevont (konszolidált) ESG beszámolójában a leányvállalat és annak leányvállalatai is szerepelnek.

(2) Az (1) bekezdés szerinti mentesség akkor alkalmazható, ha a mentesülő leányvállalat a Hatóság részére bejelenti

a) annak tényét, hogy a vállalkozás mentesül a 23. § szerinti kötelezettség alól, továbbá

b) annak az anyavállalatnak a nevét és székhelyét, amelynek összevont (konszolidált) ESG beszámolójában a leányvállalat szerepel.”

[6] „27. § (4) Ha a vállalkozástól vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezettől az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőív tekintetében kérnek tartalmát tekintve e törvény hatálya alá tartozó adatszolgáltatást, akkor a vállalkozásnak vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezetnek legfeljebb az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőívet vagy a kérdőívnek azt a részét kell kitöltenie, amelyre a megkeresés vonatkozott.

(5) Ha a vállalkozástól vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezettől az ESG beszámoló mellékletét képező kérdőív – e törvény vagy a Hatóság elnökének rendelete szerinti – tartalmán túl igényt tartanak további, tartalmát tekintve e törvény hatálya alá tartozó adatszolgáltatásra, abban az esetben a további adatszolgáltatás előírására vonatkozóan adatszolgáltatás iránti kérelmet kell benyújtani a Hatósághoz. Az adatszolgáltatás iránti kérelmet annak kell benyújtania, aki a további adatszolgáltatásra igényt tart a vállalkozástól vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezettől. A Hatóság által engedélyezett adatszolgáltatást a vállalkozás vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezet a Hatóság rendeletében meghatározottaknak megfelelően teljesíti.”

[7] „27. § (6) Az a személy, akinek a részére tartalmát tekintve e törvény szerinti ESG adatszolgáltatást teljesítenek, köteles az adatszolgáltatás keretében az adott negyedévben beérkezett adatokat legkésőbb az adott negyedév utolsó napját követő 45 napon belül – a Hatóság elnökének a beszámoló formai követelményeiről szóló rendeletében meghatározott formában – a Hatóság részére hiánytalanul rendelkezésre bocsátani.”

[8] „7. § 15a. kapcsolódó személy:

a) az a személy, amelyben az ESG közreműködő – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,

b) az a személy, amely az ESG közreműködőben – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,

c) az a személy, akiben olyan harmadik személy rendelkezik a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással, aki az ESG közreműködőben is – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik azzal, hogy azokat a közeli hozzátartozókat, akik az ESG közreműködőben és a másik személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni,

d) az a külföldi jogi személy, amely az ESG közreműködővel az a)–c) alpontban meghatározott viszonyban áll,

e) az ESG közreműködő külföldi fióktelepe, és az a személy, amely a külföldi székhelyű ESG közreműködővel az a)–c) alpontban meghatározott viszonyban áll,

f) az a személy, akire nézve az ESG közreműködő vonatkozásában az ügyvezetés egyezőségére tekintettel az üzleti és pénzügyi politikára vonatkozó döntő befolyásgyakorlás valósul meg,

g) az a személy, akinek az ESG közreműködő, az ESG közreműködő külföldi fióktelepének vagy magyarországi fióktelepének a munkavállalója vagy munkaviszony jellegű egyéb jogviszonyban foglalkoztatottja a tagja, a munkavállalója vagy munkaviszony jellegű egyéb jogviszonyban foglalkoztatottja,

h) az a személy, aki olyan, a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény 2. § 17. pontja szerinti könyvvizsgálói hálózatnak a tagja, amelynek az ESG közreműködő, az ESG közreműködő külföldi fióktelepe vagy magyarországi fióktelepe is a tagja.”

[9] „36. § (1) A jogi vagy természetes személy és ezek kapcsolódó személye Magyarország területén nem végezhet ESG adatszolgáltatást támogató tanácsadást azon vállalkozás vagy 1. § (3) bekezdése szerinti szervezet vagy mindezek leányvállalatai esetében, amelynél adott jelentés és két egymást követő üzleti év vonatkozásában ESG tanúsítóként független, bizonyosságot nyújtó szolgáltatást is végez vagy végzett, illetve ESG minősítőként jár vagy járt el.”

[10] „32. § (4) A jogi személy és kapcsolódó személye Magyarország területén nem végezhet ESG tanúsítói tevékenységet azon vállalkozás vagy 1. § (3) bekezdése szerinti szervezet vagy mindezek leányvállalatai esetében, amelynél ESG tanácsadóként eljár vagy eljárt adott jelentés és két egymást követő üzleti év vonatkozásában.”

[11] „35. § (4) A jogi személy és kapcsolódó személye nem járhat el ESG minősítőként azon vállalkozás vagy 1. § (3) bekezdése szerinti szervezet vagy mindezek leányvállalatai esetében, amelynél az adott üzleti év vonatkozásában ESG tanácsadóként eljár.”

[12] „45/A. § (3) Nem minősül a (2) bekezdés c) pontja szerinti jogosulatlan ESG minősítői tevékenységnek, ha a 43. § (1) bekezdése szerinti nyilvántartásban nem szereplő minősítést végző által minősített vállalkozás vagy 1. § (3) bekezdése szerinti szervezet a rá vonatkozó minősítés közzétételéhez nyilatkozatával vagy kétoldalú megállapodással hozzájárult.”

[13] „43. § (2) A névjegyzék tartalmazza (…) 7. az ESG minősítő által használt minősítési módszertan nyilvános elérhetőségének módját és helyét;”

[14] „35. § (6) Ha a vállalkozásról vagy az 1. § (3) bekezdése szerinti szervezetről annak megbízása hiányában és hozzájárulása nélkül tartalmát tekintve ESG minősítést (e bekezdés alkalmazásában a továbbiakban: minősítés) hoznak nyilvánosságra, vagy adnak át harmadik személynek, a minősítést végző személy a minősítés eredményéről és annak részletes módszertani bemutatásáról haladéktalanul értesíti a minősített szervezetet, aki a minősítés eredményével kapcsolatban a felhasznált információk vonatkozásában panasszal élhet és újraértékelést kérhet a minősítést végzőtől. A minősítést végző az újraértékelés során a minősített szervezet által rendelkezésre bocsátott információkat is értékeli a minősítésben.”

[15] „37. § Az ESG adatszolgáltatás folyamatát támogató ESG szoftvernek rendelkeznie kell a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló 2023. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Kibertan.tv.) alapján kiállított nemzeti vagy európai kiberbiztonsági tanúsítvánnyal vagy megfelelőségi nyilatkozattal.”

[16] A Nemzeti ESG Tanács szakmai tanácsadó testületként „10. § (3)

i) a vállalkozásfejlesztési ügynökség ügyvezetője, és

j) a miniszterelnök politikai igazgatója

által kijelölt személy részvételével működik.”

[17] Az ESG Akkreditációs Bizottság szakmai tanácsadó testületként „12. § (3)

f) a vállalkozásfejlesztési ügynökség ügyvezetője

által kijelölt személy részvételével működik.”

Ismét nagy érdeklődés mellett tartottuk meg idei második ESG munkacsoport-találkozónkat 2024. április 10-én, melynek házigazdája az Allianz Hungária Zrt. volt.

A fenntarthatóság kérdésköre a biztosítási szektorban is megkerülhetetlenné vált, emelte ki köszöntőjében Török Péter, az Allianz Hungária Zrt. Számviteli és Pénzügyi Igazgatóságának igazgatója. A vállalat fenntarthatósági célkitűzéseinek bemutatásába Ötvös Anna fenntarthatósági és ESG szakértő nyújtott mélyebb betekintést.

A munkacsoport-találkozók során kiemelten foglalkozunk az ESG-hez kapcsolódó jogszabályi változásokkal. Nagy örömünkre szolgált, hogy ezen alkalommal vendégünk volt Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) ESG igazgatója. Hangsúlyozta, hogy a magyar ESG törvény célja, hogy az európai uniós és a tagállamok jogalkotására reflektálva támogassa a magyar vállalatok versenyképességét, csökkentse a külső szereplők fokozódó információs igényét, az ESG adatszolgáltatásra és minősítésre való felkészülést segítve pedig biztosítsa a kiszámítható gazdasági tervezésüket. Előadásában kitért az aktualitásokra is, jelezve, hogy az ESG törvény kapcsán több módosítás is várható a közeljövőben, valamint készülnek a kapcsolódó végrehajtási rendeletek is.

Az ESG törvény módosításáról szóló SZTFH kommentár innen érhető el: https://sztfh.hu/az-esg-torveny-modositasa-tamogatja-a-hazai-vallalatok-versenykepesseget-kommentar/.

A találkozó második felében az év fókusztémája, az emberi érték témakörét vizsgáltuk tovább. Mennyire fontos a munka a magyar munkavállalók életében? Mennyire szeretünk otthonról dolgozni? Mit szeretnének tanulni a munkavállalók? Baja Sándor, a Randstad Hungary Kft. ügyvezetőjének előadásból megismerhettük a Randstad Workmonitor 2024 felmérés friss, több esetben is elgondolkodtató eredményeit.

A vállalatok leginkább munkavállalóikon keresztül tudnak tenni az egyenlőtlenségek csökkentéséért. Iljicsov András, a Spreadmonitor Kft. ügyvezetőjének meghívásából érkezett a találkozóra Pásztor Sára, a Skilly ügyvezetője, aki a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásában mutatott be egy új lehetőséget a résztvevők számára.

Milyen az életigenlő cégvezető? Hogyan kerülhet az ember, mint érték a középpontba? Mit tanulhat a vezető a beosztottjaitól? Gazsi Zoltánnal, az Eisberg Hungary Kft. ügyvezetőjével nemrég megjelent Emberszemlélet könyve kapcsán beszélgetett Márta Irén, a BCSDH igazgatója ezekről a kérdésekről is.