A Roche elkötelezett a magyar egészségügy támogatása mellett. Az általunk fejlesztett Digitális Betegútmenedzsment Webapplikációt adományoztuk Magyarországnak, amely fontos része már hazánk e-egészségügyi rendszerének. Az applikáció olyan átfogó és integrált megoldást kínál, mely végigkíséri a pácienst a teljes betegútján: korai kezelés lehetőségét nyújtja, lehetővé teszi a megelőzést, segít elkerülni a szükségtelen terápiákat és folyamatosan értékelni az elvégzett kezelések hatékonyságát.

Raffaella Bondi, ügyvezető igazgató

 

 

Cég neve:

Roche Magyarország Kft.

Megvalósítás éve:

2021 óta

Célterületek:

Érintett felek, helyi közösségek, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety

A program célja:

 

A több mint 125 éves Roche elkötelezett a magyar egészségügy támogatása mellett, felajánlja nemzetközi tapasztalatait, innovatív megoldásait a fenntartható, értékalapú egészségügyi modell létrehozásához.

A vállalat immár a magyar kormány stratégiai partnereként egy újfajta szerepet tölt be a hazai egészségügyi rendszerben. A Digitális Betegútmenedzsment Webapplikáció olyan átfogó és integrált megoldást kínál, mely végigkíséri a pácienst a teljes betegútján: korai kezelés lehetőségét nyújtja, lehetővé teszi a megelőzést, segít elkerülni a szükségtelen terápiákat és folyamatosan értékelni az elvégzett kezelések hatékonyságát.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Mint az innovatív egészségipar meghatározó szereplője, a Roche keresi és támogatja azokat a magyar kezdeményezéseket, amelyek segítik a modern, személyre szabott terápiák hozzáférhetővé tételét, úgy, hogy azok társadalmi költségei csökkenjenek. A Roche 2030-ig szeretné elérni, hogy a jelenlegihez képest háromszor-ötször több innovatív megoldás jusson el a betegekhez, 50 százalékkal alacsonyabb költségen.

A Digitális Betegútmenedzsment Webapplikáció (Dr. BetMen) arra kínál megoldást, hogy tervezhető legyen a betegellátás az alapellátástól a szakorvosi kezeléseken át az utógondozásig, illetve a terápiák elemzéséig.

A platform kezelési tervet, időpontfoglalási rendszert, konzultációs lehetőséget kínál a felhasználóknak, a háziorvosnak, a szakorvosnak, az ellátásszervezőnek és a páciensnek, mindezt úgy, hogy az a beteg minél gyorsabb gyógyulását szolgálja a lehető legkisebb klinikai terheléssel. A kezelési tervvel, a terápiákkal kapcsolatos tapasztalatok alapján az interaktív megoldásoknak köszönhetően a kezelések közben is módosíthatók, személyre szabhatók a terápiás eljárások, a páciens folyamatos visszajelzései irányt mutathatnak a háziorvos és a szakorvos számára is.

A webapplikáció segítségével a finanszírozó vagy ellátó előre tervezheti a kapacitásokat, nyomon követheti a betegutakat, szükség esetén beavatkozhat. Értékalapú kimutatások készíthetők intézményenként, orvosonként. A statisztikák pontos képet adnak a kezelések hatékonyságáról, a források felhasználásáról, az egyedi „jó gyakorlatok” kidolgozásáról, megvalósításáról.

Az applikáció beépül Magyarország e-egészségügyi rendszerébe, az EESZT-be. A Roche alapítványa térítésmentesen adta át az applikációt az Országos Kórházi Főigazgatóságnak.

 

A program hatása és eredménye:

 

Kiemelt eredménynek tekintjük, hogy a jövőben újabb kórházak, az orvosok és a páciensek bevonásával, több betegségtípusra kiterjesztve fejlesztjük tovább a rendszert.

 

Kapcsolódó linkek:

 

Új betegútmenedzsment applikációt adományoz hazánknak a Roche Magyarország Kft. alapítványa

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

egészségügy, applikáció

 

„A dm drogerie markt történetében először a vállalat teljes konszern szinten, mind a 14 országon átívelő nemzetközi kezdeményezést valósított meg a dolgozók számára: 2023. október és november között zajlott a 25 napos programsorozat a testi, mentális és szociális egészség segítésére. A Mozgás Kihívás során a magyar dm dolgozók 3342 órát mozogtak, ami nagyon szép országos eredmény, igazán büszkék vagyunk a kollégákra és a kihívásra.”

Csoknyainé Horváth Gertrud, ügyvezető igazgató

 

 

Cég neve:

dm Kft.

Megvalósítás éve:

2023

Célterületek:

Munkavállalók jólléte, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety)

A program célja:

 

A felelősségvállalás többféle területen része a dm mindennapjainak. Ez megnyilvánul a termékpaletta kialakításában, a környezet és az erőforrások terén tett különféle intézkedésekben, vagy éppen az az alkalmazottakkal való bánásmódban és a dm szociális területeken kezdeményezett programjaiban is.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A dm konszern nemzetközi Egészségheteket szervezett 2023. október 9. és november 10. között több mint 71 600 munkavállalója számára Európa-szerte. Mind a 14 országban, ahol a dm üzletei jelen vannak, változatos előadásokkal és közösségi programokkal hívták fel a kollégák egymás figyelmét az egészségmegőrzés fontosságára. A kezdeményezés jelmondata: Utam az egészségesebb élethez.

A 25 napos programsorozatban a magyar dm dolgozók 7 különféle Experten Talk közül választhattak, a pihentető alvástól kezdve a stresszkezelés vagy táplálkozás témaköréig. A programot teljessé tette, hogy az Intraneten minden nap felvillant egy-egy újabb impulzus, mely izgalmas információkat tartalmazott a mentális, a testi vagy a szociális egészség témáiból. A kollégák emellett a Viva Engage felületen és e-mailben is követhették az Egészséghetek programjait.

A Nemzetközi Egészségheteket egy másik különleges közösségi kampány is kísérte: december közepéig minden munkavállalónak lehetősége nyílott arra, hogy egy, a külön e célra létrehozott platformon keresztül benyújtsa személyes javaslatait az egészségesebb jövőre vonatkozóan. Az „Ötletbörze” lehetőséget ad a dm munkatársainak, hogy részt vegyenek az egészségért folytatott munkában, és így nemzetközi szinten kezdeményezzenek változásokat. A beérkezett pályázatokat egy zsűri értékeli, amely a különböző munkaterületekről érkező dm dolgozókból áll

 

A program hatása és eredménye:

 

A 25 napos intervallum jó lehetőség volt, hogy igazán széleskörűen átnézhessék a munkatársak az egészség különféle aspektusait. Az előadásokon több mint 1000 dolgozók vett részt. A Mozgás Kihívás során a magyar dm dolgozók 3342 órát mozogtak.

 

Kapcsolódó linkek:

 

Nemzetközi Egészséghetek | dm.hu

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

munkavállalók jólléte

 

„A budapesti Continental Ipar 4.0-ás mintagyárban kiemelten figyelünk, hogy a legfejlettebb technológiai megoldásokat alkalmazzuk a jövő biztonságos mobilitásának megteremtéséért. De felelős munkáltatóként az is küldetésünk, hogy kollégáinknak megfelelő munkahelyi légkört, esélyegyenlőséget teremtsünk, versenyképes juttatások mellett. Continental Health Index dolgozói felmérésünk ebben nyújt számunkra nagy segítséget, hiszen ezzel kapunk egy pillanatképet munkavállalóink állapotáról, eredményeire alapozva pedig olyan intézkedéseket hozhatunk, melyek segítik a dolgozói elköteleződés növelését.”

Dapsy Zoltán, ügyvezető igazgató

 

 

Cég neve:

Continental Automotive Hungary Kft.

Megvalósítás éve:

2023-2025

Célterületek:

Foglalkoztatás, Munkavállalók jólléte, Oktatás és képzés, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety)

A program célja:

 

Napjainkban az autóiparban is kiemelt figyelmet kell fordítani a munkavállalók egészségére és jóllétére. A Continental számára különösen fontos egy olyan üzleti megoldás kidolgozása, amely növeli a dolgozók elégedettségét és termelékenységét, miközben csökkenti a hiányzások és a fluktuáció arányát.

A társadalmi változások, mint például a munka-magánélet egyensúly fontossága, tovább erősítik a program létjogosultságát és sikerességét. Ebben a társadalmi és piaci környezetben a CHI egy olyan innovatív kezdeményezésként jelent meg, amely javítja a munkavállalók egészségi állapotát és egyben növeli a vállalat versenyképességét és fenntarthatóságát, és hozzájárul a hosszú távú üzleti sikerhez.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A CHI egy olyan pilot projektként indult 2023-ban, ahol többet nyújtunk a dolgozóinknak a törvény által előírtaknál. A fejlődési lehetőségeket feltérképezve egy olyan programtervet állítottunk össze, mellyel dolgozóink jóllétét nagymértékben támogatni tudjuk. A kérdőív kiértékelése során fény derült arra, hogy milyen programokban lennének érdekeltek, ezáltal is elősegítve munkánkat és az akció fókuszának meghatározását.

 

Intézkedéseink:

  • Relaxációval kapcsolatos programok: Belső coach csapat*, Csocsó*, Well-being Nap, Céges juttatások (AYCM, Medicover, Lyra well-being), Masszázs.
  • Mentális egészséggel kapcsolatos programok: Kiégés elleni előadás, Stresszmenedzsment tréning*, Pszichoszociális kockázatértékelés.
  • Egészséges táplálkozással kapcsolatos programok: Őstermelői piac, Egészséges menü.
  • Mozgással kapcsolatos programok: Sportkampány*, 5 perc torna, Edzések a gyárban.
  • Ergonómiával kapcsolatos programok: Tanácsok a helyes szék-asztal pozícionáláshoz, Ergonómiai kiselőadás, Ergonómiai elemzések és fejlesztések a gyártósorokon.

 

Az eredmények értékelése során azonosítottuk az erősségeket és a fejlődési potenciálokat. A fejlődési lehetőségeket figyelembe véve készítettünk egy átfogó akciólistát. Az intézkedések implementálásának ütemezését is elkezdtük, melyből néhányat meg is valósítottunk (pl. Sportkampány). Az akciók hatékonyságának mérése érdekében 2025-ben tervezzük a kérdőív alkalmazásának ismétlését.

A CHI több szempontból is közvetlenül illeszkedik a fenntarthatósági és CSR stratégiánkhoz, melyek egyben az elérni kívánt célokat is magukba foglalják:

  • Munkaerő egészségének megőrzése,
  • Munkavállalói elégedettség növelése,
  • Pozitív vállalati kultúra erősítése,
  • Fenntarthatóság és felelősségvállalás,
  • Költséghatékonyság.

 

A program hatása és eredménye:

 

A program eredményeit egy támogató szoftverrel részletesen elemeztük, mely rendkívül széleskörű kiértékelést tesz lehetővé, és aminek segítségével célzott intézkedéseket határozhattunk meg. Ezen akciók bevezetése jelenleg is folyamatban van.

A program a budapesti Continental teljes telephelyét, kb. 2500 főt érint.

 

Kapcsolódó linkek:

 

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

munkahelyi egészség, jóllét

 

„A Hellovelonál abban hiszünk, hogy társadalmi, vállalati és egyéni szinten is menő tenni  a fenntartható jövőért. Elektromos kerékpárflotta szolgáltatásunkat választva a vállalatok a jövőbe fektetnek: nemcsak aktívan tesznek a környezetvédelemért, ezáltal hozzájárulnak egy tisztább és élhetőbb környezet kialakításához, de munkavállalóiknak is lehetőséget biztosítanak arra, hogy a mindennapos sportolás – időjárástól és fizikai állapottól függetlenül – az életük szerves részévé váljék.”

Hényel Ágoston, vezérigazgató

 

Cég neve:

Hellovelo Zrt.

Megvalósítás éve:

2020-tól

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Légszennyezés csökkentése, Munkavállalók jólléte, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety

A program célja:

Korunk legnagyobb kihívásai bebizonyították, hogy fenntarthatatlan az emberiség jelenlegi életvitele, így például a közlekedés is. A hatalmas mértékű károsanyag kibocsátás, az ebből adódó légszennyezés, és a végeláthatatlan dugók mind arra hívják fel a figyelmet, hogy égető szükség van alternatív járművekre.

A Hellovelo elektromos kerékpárflottája erre a problémára nyújt innovatív megoldást. A cég célul tűzte ki, hogy minél több munkavállaló térjen át a városi közlekedésben az autóról az elektromos kerékpárra, amely a cégek számára lehetőséget ad arra, hogy hogy a dolgozók munkába jutásának karbonlábnyomát minimalizálják.

A program intézkedései, vállalásai:

A Hellovelo innovatív és fenntartható HR és juttatási megoldásokat kínál az elektromobilitás terén a vállalatok számára: zéró kibocsátású elektromos kerékpárflottájával, szerviz és háttérszolgáltatásával.

A munkaadók számára az elektromos kerékpárok a flottaautók környezettudatos helyettesítői, kiterjesztve a céges járműflottákat a dolgozók szélesebb körére. A jelenlegi klímapolitikai helyzetben, a pandémiát követően meredeken növekszik a kerékpár népszerűsége a munkába járás, napi mobilitás és áruszállítás területén.

Főleg a fiatalabb munkavállalók szívesebben választanak olyan céget, amely komolyan gondolja a fenntarthatóságot, és innovatív módon támogatja őket a saját ilyen irányú törekvéseikben. Ezzel nő az elköteleződésük is.

Az üzleti modell támogatja az egészséges, aktív életmódot, mely a vállalatok számára a szemléletformálás, a wellbeing és az ESG társadalmi oldalának megvalósítása terén hasznos eszköz.

Néhány érv amellett, hogy miért az elektromos kerékpárok a leghatékonyabbak az elektromobilitás területén:

  • emissziójuk nulla,
  • nem terhelik a közúthálózatot (ellentétben az elektromos autók vagy egyéb négykerekű elektromobilitási járművekkel),
  • használatuk a KRESZ-ben megfelelően szabályozott.

A Hellovelo 1500 db kerékpár tartós bérbeadását tervezi középtávon.

  • A tapasztalatok alapján egy elektromos flottakerékpárral évente legalább 1000 km-t tesznek meg.
  • Az elektromos kerékpárnak nincs CO2-kibocsátása, napenergia vagy egyéb megújuló forrásból származó árammal pedig a töltés karbonemissziója is nulla.
  • Ha 1500 db benzines autót évente 1000 km-en elektromos kerékpárra cserélnek le a vállalatok, akkor ezzel 180 tonna széndioxiddal csökkenne a károsanyag kibocsátás.
  • Az elektromos kerékpárok emellett csökkentik a települések zajszennyezettségét és nem terhelik a közutakat.

A program hatása és eredménye:

A cég alapítása óta eddig 17 cég 190 elektromos jármű használatával 19,2 tonnával csökkentette a karbonkibocsátást, nem beszélve a munkavállalók egészségére, közérzetére gyakorolt pozitív hatásról.

Egy konkrét céges példa:

Az MVM cégcsoport 2020 augusztusától indított egy 50 kerékpárból álló flottát.

  • Az alkalmazottak az elektromos kerékpárokkal 42.000 km-t tettek meg egy év alatt.
  • Ezzel 5 tonna karbonkibocsátástól óvták meg bolygónkat és több mint 1,7 millió forint benzinköltséget spóroltak meg (480 Ft-os akkori hatósági áron számolva.)
  • A kerékpározó munkavállalók pedig fittebbnek, egészségesebbnek érezték magukat a rendszeres napi sportolástól.

Kapcsolódó linkek:

Hellovelo Energy Youtube csatorna

Hellovelo – Szolgáltatások

Kapcsolódó kulcsszavak:

elektromos kerékpár, flotta, elektromobilitás, közlekedés, zéró emisszió, munkavállalók jólléte, karbonkibocsátás csökkentés