A csomagoló ipar átalakulóban van. Célunk, hogy a Folprint Zöldnyomda a körforgásos megoldásaival, környezet kímélő gyártásával ezen a területen is az élen járjon, hozzájárulva partnereink sikereihez.”

Dr. Szabó Tímea, ügyvezető igazgató

Cég neve:

Folprint Zöldnyomda Kft.

Megvalósítás éve:

2023

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Körforgásos gazdaság

A program célja:

A Folprint Zöldnyomda Kft a „Zöld Nemzeti Bajnokok” – A zöldgazdaság területén működő mikro-, kis- és középvállalkozások technológiafejlesztésének támogatása című felhívás keretein belül sikeresen pályázott, így a beruházás 204 985 708 forint európai uniós támogatás segítségével, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg. A fejlesztés célja volt, a műanyag csomagolóipari hulladékok kiváltása papíralapú csomagolással és az ehhez szükséges infrastruktúra megteremtése.

 

A program intézkedései, vállalásai:

A fejlesztés Fejér Megyében, Pákozd ipari parkjában valósult meg, ahol egy zöldmezős beruházás keretében egy 1000 nm ipari csarnok épült fel. A vállalkozás a használatbavételi engedélyt 2023 szeptemberében megkapta és beruházás a napelemek üzembehelyezésével zárult november végén. A fejlesztés eredményeként a számítások szerint legalább évi 100 t műanyaghulladékot tud kiváltani a vállalkozás papír alapú csomagolással, aminek a visszagyűjtése Magyarországon biztosított -a komplex csomagolóanyag portfólióval exportképessé válik a cég szolgáltatása, ezért alábbi eszközök beszerzése valósult meg:

  • Doboztervező szoftver
  • Digitális kivágó gép
  • Automata stancoló kitörő funkcióval
  • Papírdoboz készítő berendezés
  • Automata dobozragasztó

A program hatása és eredménye:

A beruházás megvalósult. Az új technológiák beüzemelése, betanulása időt vett igénybe, de most már készen állunk a dobozok sorozatgyártására. A beruházással párhuzamosan megismertettük  partnereinkkel a papír csomagolási megoldásainkkal. A papír doboz gyártássikeresen beindult. Viszont a műanyag tálcák kiváltása papír tálcákra nem megy zökkenő mentesen. A tapasztalat az, hogy még nem akarják sem a termelők sem a forgalmazók papír tálcára lecserélni a jól megszokott műanyag tálcákat. Ennek részben oka az árkülönbözet a csomagolási megoldások között. Másrészt az értéklánc szereplői egymástól várják, hogy valaki elkezdjen ebbe az irányba menni. Úgy látjuk, hogy akkor lehet áttörés ezen a területen, ha a törvényi szabályozás itt is beindul, mint ahogy a műanyag poharaknál és szívószálaknál. Mi készen állunk.

Kapcsolódó linkek:

Folprint Zöldnyomda Kft. zöldgazdasági beruházása – Folprint Zöld Nyomda (folprintnyomda.hu)

Kapcsolódó kulcsszavak:

zöldmezős beruházás

„Az építőiparban sem feledkezhetünk meg arról, hogy az általunk felhasznált erőforrásokat a természettől kapjuk, amely otthon ad az évmilliók alatt kialakult élővilágnak. Küldetésünk, hogy ipari tevékenységünket ennek maximális figyelembevételével alakítsuk és a biodiverzitást üzleti stratégiánk egyik alappillérének tekintsük. Ezért indítottuk a pilisi dolomitbányánknál biodiverzitás programunkat, melynek fő célja, hogy élőhelyeket és életteret biztosítsunk az itt található értékes növény és állatfajoknak.”

Daniel Domini, ügyvezető igazgató

 

Cég neve:

Saint Gobain

Megvalósítás éve:

2020-tól folyamatosan

Célterületek:

Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A Saint-Gobain pilisvörösvári Weber üzemében található dolomitbánya már több, mint 120 éves múltra tekint vissza. A 2020 év végén, központi kezdeményezésre indított biodiverzitás programunk fő célja, hogy élőhelyeket és életteret biztosítsunk az itt található értékes növény és állatfajoknak, továbbá bebizonyítsuk, hogy bányászati tevékenység mellett is biztosítható és tovább növelhető a természeti sokszínűség.

A Saint-Gobain stratégiája, hogy a világszerte több, mint 650 üzeme közül az egyes célokra legnagyobb hatást gyakorolni tudó üzemeket helyezi fókuszba (pl. a CO2 kibocsátás 80%-áért az üzemek kb. 20%-a felelős ezért ezeket tekintik CO2 tekintetében fókusz üzemnek). Biodiverzitás szempontjából a bányaüzemek felé elvárás az aktív cselekvés, összhangban a 2030-as Európai Uniós stratégiával.

A program intézkedései, vállalásai:

A Pilis-hegységben – 11 hektáron – tevékenykedő építőipari vállalatként kiemelten fontos számunkra a környezetünk megóvása. Ahhoz, hogy emberek millióinak tudjunk vakolatot, csemperagasztót és egyéb műszaki habarcsot biztosítani, elengedhetetlen a bányászati tevékenység.
Biodiverzitás programunk a vállalati klímasemlegességi vállalásai kapcsán született. A Science Based Targets által validált net zero vállalások között a hulladékkal, CO2-vel, energiafogyasztással stb. kapcsolatos célok mellett megjelenik a biodiverzitás megóvása és helyreállítása.

Ennek érdekében biológus szakemberek segítségével térképeztük fel a flórát és faunát, mellyel osztozunk. Első lépésként egy addig nem létező állandó vizes élőhelyet hoztunk létre, legeltetéssel tartjuk karban és diverzifikáljuk a gyepfelületünket, denevérmenedékké alakítottuk a robbanóanyag raktárunkat, madárodúkat, fecskefészkeket és méhkaptárakat helyeztünk ki, valamint óvjuk védett növényeinket. Mindezt olyan rendszerszemlélettel igyekszünk megtervezni, hogy az élőhelyek létrehozásával egy önfenntartó ökoszisztéma alapjait teremtsük meg.

Ehhez, záportározó és szikkasztó medencénk helyén létrehoztunk egy közel 2000 m2-es vízfelületű állandó víztestet, amelybe nádat és gyékényt telepítettünk. Ezzel összeköttetésben kialakítottunk egy racka juhokkal legeltetett kb. 1 hektáros gyepes területet. Kihívás volt a természeti értékek megőrzése ipari környezetben, védett élőhelyek létrehozása az üzem területén. A legeltetéssel érintett terület és a víztest kialakítása során figyelembe kellett venni a természeti adottságokat, illetve a munkavégzéssel is össze kellett hangolni a megvalósítást.

Célunk az volt, hogy olyan formában folytassunk bányászati tevékenységet, amely pozitív hatással van a biodiverzitásra és ezt sikerült elérnünk.

A program hatása és eredménye:

A tó ökoszisztémája stabil, diverzitása folyamatosan növekszik, ahogy a gyep diverzitása is. 2022 nyarán a felmérés szerint az olasz és tarlósáska állomány a legeltetett területen kb. 20-30 példány/m2 volt. Denevér menedékünket használták áttelelésre. Védett madár populációnk növekedett. Fokozottan védett magyar gurgolya állományunk természetvédelmi értéke eléri az 500 millió forintot.

A fajok száma 154-ről 240-re nőtt 2023-ra.
2023-ban elindítottuk a programot Halmajugrán a Rigips gyár területén is, és szeretnénk inspirálni minél több vállalatot a saját programjuk elindítására előadásokon, cikkeken, üzemlátogatáson keresztül.

Több mint 200 diáknak tudtunk kihelyezett természetismeret órát tartani és a biodiverzitás fontosságáról beszélni.

Számos előadáson, üzemlátogatáson tudtuk megmutatni a programot. A mi programunk mintájára a Szentkirályi Magyarország Kft. indított egy hasonlót, ugyanazzal a szakértővel, tehát terjeszteni tudtuk a jó gyakorlatot iparágak között is.

Programunkat felülvizsgáltatjuk a WWF Magyarországgal, az első szakértő bejárás megtörtént.

Kapcsolódó linkek:

A program részletes bemutatása a Lépések Magazinban (23. oldal)

Saint-Gobain: Fenntarthatósági kötelezettségeink

Saint-Gobain Biodiverzitás program

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás megóvása és helyreállítása, őshonos fajok, védett fajok

 

Cégünk számára fontos a munkavállalók mentális és fizikai jólléte, programunknak 3 pillére van: test, lélek, tudatosság.  A Testőr program keretében az év folyamán előadásokat, egészségügyi szűréseket szervezünk, igy kollégáink több különböző lehetőségből választhatnak.  Számíthatsz Ránk programunk által pedig ingyenesen hívható jogi, pénzügyi, mentális, egészségügyi tanácsadást biztosítunk, több alkalmas, személyes találkozással kibővítve.

Schwarczenberger Tamás, ügyvezető

 

 

Cég neve:

Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft.

Megvalósítás éve:

2022 óta

Célterületek:

Munkavállalók jólléte

A program célja:

 

A környezeti, a társadalmi és az irányítási szempontok harmóniája a fenntartható fejlődés garanciája. Napjainkban ez slágertéma, ugyanakkor az a fontos, hogy a szavak/fogalmak mögött milyen tettek, eredmények, konkrét célok vannak.

A Güntner-Tata Tata város meghatározó munkáltatója 1300 fős állományával. Az anyagi juttatások folyamatos bérpiaci monitorozása mellett fontosnak tartjuk az egyéb, nem anyagi juttatások spektrumának a bővítését. Kiemelten foglalkozunk ezért munkavállalóink mentális és fizikai jóllétével.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Cégünk számára fontos a munkavállalók mentális és fizikai jólléte, programunknak 3 pillére van: test, lélek, tudatosság.  A Testőr program keretében az év folyamán előadásokat, egészségügyi szűréseket szervezünk, igy kollégáink több különböző lehetőségből választhatnak. Számíthatsz Ránk programunk által pedig ingyenesen hívható jogi, pénzügyi, mentális, egészségügyi tanácsadást biztosítunk, több alkalmas, személyes találkozással kibővítve.

 

A program hatása és eredménye:

 

A program hatását a résztvevők számában mérjük. Azt tapasztaljuk, hogy a fizikai egészségen túl a mentális jóllét is egyre fontosabbá válik kollégáink számára. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján bátran kijelenthetjük, hogy a TestŐr program, az egyik legnépszerűbb kezdeményezés munkatársaink körében. Több programunk nemcsak a kollégáinkra, hanem család tagjaira is kiterjed. Családi napunkon a közeli hozzátartozóknak is biztosítunk egészségügyi szűréseket.

 

Kapcsolódó linkek:

 

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

jóllét, egészség, test, lélek, tudatosság

 

„A budapesti Continental Ipar 4.0-ás mintagyárban kiemelten figyelünk, hogy a legfejlettebb technológiai megoldásokat alkalmazzuk a jövő biztonságos mobilitásának megteremtéséért. De felelős munkáltatóként az is küldetésünk, hogy kollégáinknak megfelelő munkahelyi légkört, esélyegyenlőséget teremtsünk, versenyképes juttatások mellett. Continental Health Index dolgozói felmérésünk ebben nyújt számunkra nagy segítséget, hiszen ezzel kapunk egy pillanatképet munkavállalóink állapotáról, eredményeire alapozva pedig olyan intézkedéseket hozhatunk, melyek segítik a dolgozói elköteleződés növelését.”

Dapsy Zoltán, ügyvezető igazgató

 

 

Cég neve:

Continental Automotive Hungary Kft.

Megvalósítás éve:

2023-2025

Célterületek:

Foglalkoztatás, Munkavállalók jólléte, Oktatás és képzés, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety)

A program célja:

 

Napjainkban az autóiparban is kiemelt figyelmet kell fordítani a munkavállalók egészségére és jóllétére. A Continental számára különösen fontos egy olyan üzleti megoldás kidolgozása, amely növeli a dolgozók elégedettségét és termelékenységét, miközben csökkenti a hiányzások és a fluktuáció arányát.

A társadalmi változások, mint például a munka-magánélet egyensúly fontossága, tovább erősítik a program létjogosultságát és sikerességét. Ebben a társadalmi és piaci környezetben a CHI egy olyan innovatív kezdeményezésként jelent meg, amely javítja a munkavállalók egészségi állapotát és egyben növeli a vállalat versenyképességét és fenntarthatóságát, és hozzájárul a hosszú távú üzleti sikerhez.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A CHI egy olyan pilot projektként indult 2023-ban, ahol többet nyújtunk a dolgozóinknak a törvény által előírtaknál. A fejlődési lehetőségeket feltérképezve egy olyan programtervet állítottunk össze, mellyel dolgozóink jóllétét nagymértékben támogatni tudjuk. A kérdőív kiértékelése során fény derült arra, hogy milyen programokban lennének érdekeltek, ezáltal is elősegítve munkánkat és az akció fókuszának meghatározását.

 

Intézkedéseink:

  • Relaxációval kapcsolatos programok: Belső coach csapat*, Csocsó*, Well-being Nap, Céges juttatások (AYCM, Medicover, Lyra well-being), Masszázs.
  • Mentális egészséggel kapcsolatos programok: Kiégés elleni előadás, Stresszmenedzsment tréning*, Pszichoszociális kockázatértékelés.
  • Egészséges táplálkozással kapcsolatos programok: Őstermelői piac, Egészséges menü.
  • Mozgással kapcsolatos programok: Sportkampány*, 5 perc torna, Edzések a gyárban.
  • Ergonómiával kapcsolatos programok: Tanácsok a helyes szék-asztal pozícionáláshoz, Ergonómiai kiselőadás, Ergonómiai elemzések és fejlesztések a gyártósorokon.

 

Az eredmények értékelése során azonosítottuk az erősségeket és a fejlődési potenciálokat. A fejlődési lehetőségeket figyelembe véve készítettünk egy átfogó akciólistát. Az intézkedések implementálásának ütemezését is elkezdtük, melyből néhányat meg is valósítottunk (pl. Sportkampány). Az akciók hatékonyságának mérése érdekében 2025-ben tervezzük a kérdőív alkalmazásának ismétlését.

A CHI több szempontból is közvetlenül illeszkedik a fenntarthatósági és CSR stratégiánkhoz, melyek egyben az elérni kívánt célokat is magukba foglalják:

  • Munkaerő egészségének megőrzése,
  • Munkavállalói elégedettség növelése,
  • Pozitív vállalati kultúra erősítése,
  • Fenntarthatóság és felelősségvállalás,
  • Költséghatékonyság.

 

A program hatása és eredménye:

 

A program eredményeit egy támogató szoftverrel részletesen elemeztük, mely rendkívül széleskörű kiértékelést tesz lehetővé, és aminek segítségével célzott intézkedéseket határozhattunk meg. Ezen akciók bevezetése jelenleg is folyamatban van.

A program a budapesti Continental teljes telephelyét, kb. 2500 főt érint.

 

Kapcsolódó linkek:

 

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

munkahelyi egészség, jóllét

 

„A Daikinnál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy aktív szerepet vállaljunk a globális felmelegedéshez kapcsolódó sürgős társadalmi problémák megoldásában. Ennek érdekében befektetünk az innovációba és a helyi gyártókapacitások fejlesztésébe Európában, hogy megbízható, intelligens és energiahatékony hőszivattyúkat szállítsunk, amelyek segíthetnek nekünk a karbonsemleges társadalomra való átállásban.”

Zuggó Balázs, ügyvezető igazgató

Cég neve:

Daikin Hungary Kft.

Megvalósítás éve:

2020

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Körforgásos gazdaság

A program célja:

A Daikin azt a célt tűzte maga elé – támogatva az Európai Unió széndioxid-csökkentésre tett erőfeszítéseit -, hogy 2050-re karbonsemleges vállalatként fog működni. A cégcsoport meggyőződése, hogy ez csak összefogással, az összes érintett fél együttműködésével sikerülhet.

A szektor által gyártott berendezések számának emelkedése miatti hűtőközeg-felhasználás növekedése azonban aggodalmat okoz a környezeti hatások, kiemelten az éghajlatváltozás miatt.

A Loop by Daikin projektkezdeményezés a Daikin Central Europe, a Daikin Europe és a Daikin partnereinek együttes fellépése a hűtőközegek körforgásos gazdaságának megteremtésért.

 

A program intézkedései, vállalásai:

A Loop by Daikin projektkezdeményezés a Daikin Central Europe, a Daikin Europe és a Daikin partnereinek együttes fellépése a hűtőközegek körforgásos gazdaságának megteremtésért.

A program alapelve egyszerű: beruházó ügyfelekkel kötött megállapodás alapján a szerviz- és hűtőközeg-forgalmazó partneri hálózat támogatásával a használt hűtőközeget visszanyerik a már meglévő rendszerekből, visszaállítják az új hűtőközeggel azonos minőséget, majd az így regenerált hűtőközeget felhasználják az Európában gyártott és értékesített új VRV egységekhez. A program a körforgásos gazdaság működésére egy remek példa, hiszen átfogja a Daikin teljes értékláncát, emellett lehetőséget ad üzletfeleknek is a csatlakozásra. Magyarországon is van már a programhoz csatlakozott ügyfelünk.

A regenerált hűtőközeg felhasználása segíti az F-gáz szabályozás teljesülését is, hiszen a használt hűtőközegek nem esnek hűtőközeg-kvótacsökkentés hatálya alá, így fenntartható módon támogatják a HVAC-R szektor növekedését. Audit garantálja, hogy a regenerált hűtőközeg minősége megegyezik az új hűtőközegével. A független ellenőrzési folyamat azt is biztosítja, hogy a visszanyert hűtőközeget csak a Loop by Daikin védjeggyel ellátott VRV egységek gyári töltéséhez használják fel.

A program hatása és eredménye:

A LooP by Daikin program az egyik legtöbbet használt hűtőközeg, az R-410A újrafelhasználásával indult, egyes kiválasztott Daikin VRV modellekre szabva. Sikerének köszönhetően a vállalat úgy döntött, hogy 2020 novemberétől kiterjeszti azt az összes, Európában gyártott és értékesített VRV egységre; illetve újabb hűtőközegekre is (pl. R32, R134a) és más termékcsoportokra is (pl. folyadékhűtők). A programmal jelenleg 400 ezer kg (3590 tonna CO2 eq kibocsátás) új hűtőközeg előállítása kerülhető el. Eddig több mint 20 ezer Loop egységet értékesítettek, így például a Daikin központjaként szolgáló irodaházon is Loop VRV egységek vannak,  és szeretnék tovább bővíteni a programot.

Kapcsolódó linkek:

Loop by Daikin – A hűtőközegek körforgásos modellje | Daikin

Kapcsolódó kulcsszavak:

hűtőközegek körforgása

 

A fenntarthatóság mindig a Grundfos szívügye volt, és egyben alapértékünk. Ezért törekszünk arra, hogy úttörő módon megoldásokat találjunk a világ vízügyi és éghajlati kihívásaira, és javítsuk az emberek életminőségét és ez a vállalati cél mindennapi működésünk része legyen. A székesfehérvári telephelyünkön megvalósított erdőtelepítési projekt is ezeket a célokat szolgálja, és a „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” irányelvet követve helyben, az itteni lehetőségekre és igényekre építve szeretnénk minél többet tenni a fenntarthatóságért.

Szundy Olivér, country director / Udvar Csaba, a székesfehérvári gyáregység ügyvezetője

Cég neve:

Grundfos Magyarország Gyártó Kft.

Megvalósítás éve:

2022-2024

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Légszennyezés csökkentése, Biodiverzitás, Munkavállalók jólléte, Érintett felek, helyi közösségek, Felelős vállalatirányítás, Vállalati stratégia

A program célja:

A 4000 m2-en megvalósított erdősítési projekt elsődleges célja a kibocsátott CO2 csökkentése helyben, a kibocsátás közvetlen környezetében. Szakértői becslések szerint 20 év után kb. 25t CO2 megtakarítást tudunk elérni. Emellett az ipari parki környezet levegőjének minőségi javítása, valamint a biodiverzitás növelése is célként szerepel.

További célkitűzések:

  • a közúti közlekedés zaj- és szennyezéscsökkentése,
  • az észak-északnyugati irányú szelek mérséklése,
  • egy kis szeletet visszaadni a természetnek abból, amit a gyár területe elfoglal.

A program intézkedései, vállalásai:

A Grundfos 2022-ben indította el a székesfehérvári üzem területén a biodiverzitás programot, amely majd 2024-ben zárul. Fontos célként fogalmazódott meg, hogy visszaadjunk a természetnek egy szeletet abból, amit a gyár területe elfoglal. A biodiverzitás megőrzése és növelése mellett kiemelt fenntarthatósági cél a CO2 kibocsátás csökkentése, amelyhez az erdősítés jelentős mértékben hozzájárul, amely 4000 m2 területen valósul meg. Érdemes hangsúlyozni, hogy nem pusztán faültetés történt, hanem komplex módon egy új ökoszisztéma megalapozása, amely hosszú távon önfenntartóvá válik, nem igényel külön gondozást, beavatkozást, ezt a funkciót visszaadjuk a természetnek.

Lépések és mérföldkövek:

  1. Első lépés a terület kiválasztása volt, a gyár zöld felületeiből meghatározott vagy kivett rész, ezt tudtuk a projekthez felhasználni.
  2. A projekt létrehozását egy diverz szakértői csapat támogatta, a létesítményüzemeltetéstől (Facility), az Environment, Health and Safety kollégákon át a HR bevonásáig, hogy minden szükséges szempont beépüljön és érvényesüljön a program kialakítása és működtetése során.
  3. A kollégák mellett fontos volt a külső szakértők bevonása is, így a székesfehérvári Városgondoksággal, a Vadex Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt.-vel, továbbá a Nyugati Magyarországi Egyetemmel közös partnerségben történt az együttműködés.
  4. A projektkoncepció kialakítása, majd az árajánlatok bekérése után a projekt engedélyeztetése következett helyi és globális szinten egyaránt.
  5. A beszerzést követően megtörténtek a talajvizsgálatok és a löszös talaj előkészítése. Kulcsfontosságú volt az erdészek szakértelme, hogy milyen fajtákat javasolnak az adott területre, ilyen klimatikus viszonyok között. Végül mintegy 3000 tő növény lett elültetve; köztük mezei juhar, turkesztáni szil, vadkörte, kocsányos tölgy, csertölgy és az erdőszegélyre a hazai cserjék közül a galagonya került a talajba.

Az utógondozás is kulcsfontosságú, 3 éves keretszerződéssel ezt a helyi erdészet szakértői végzik.

A későbbiekben tervezünk egy rekreációs park, közösségi tér kialakítását is a területen a gyárban dolgozók és a cég partnerei számára, ezzel is segítve a természethez való kapcsolódás lehetőségét.

A program hatása és eredménye:

Főbb eredmények:

  • a kibocsátott CO2 helyi szinten történő megkötése egy 4000 m2 nagyságú területen
  • biodiverzitás megőrzése és növelése 5 féle különböző fafaj elültetésével és telepítésével
  • fűnyírási tevékenység és műtrágya használatának elkerülése a talaj megóvása miatt
  • klímaadaptáció – alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz (levegőtisztító és hűsítő hatása az erdőnek)

Kapcsolódó linkek:

https://www.grundfos.com/media/reports/sustainability-report-2022

 IDC Manufacturing Forum 2022 (szinopszis)

https://www.idc.com/eu/events/69425-idc-manufacturing-forum?g_clang=HUN#category_10

Smart factory 2023 (videók)

https://vimeo.com/845944205/b8f1152c2a?share=copy

https://drive.google.com/file/d/10UCV83fVGBGo5N2Ryl6VDvyIKEAmHUS4/view?usp=sharing

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás, CO2, net zero, erdő, Grundfos, climate change, éghajlatváltozás

 

„A Grundfosnál a fenntarthatósági adatok teljes és pontos biztosítása, valamint beépítése a vállalat működési és teljesítmény mérési rendjébe kiemelten fontos számunkra. 2022-ben vezettük be a Sphera Cloud-ot, az új, vállalati fenntarthatósági szoftvert. Ezáltal egyetlen platform keretein belül tovább növeljük az ESG adatok teljességét és pontosságát.”

Nyári Károly, Group Vice President FP&A

 

Cég neve:

Grundfos

Megvalósítás éve:

2022 –

Célterületek:

Átláthatóság, Felelős vállalatirányítás, Vállalati stratégia

A program célja:

A környezetvédelmi, szociális és vállalatirányítási teljesítmény hiteles mérése több szempontból is kiemelten fontos a Grundfos számára.

A külső-belső érintettek, a szabályozások, a stratégiánk nyomonkövetése és önkéntesen vállalt kötelezettségeink egyre több teljesítmény-mutató gyűjtését, nyilvántartását és hiteles jelentését igénylik.

Olyan megoldásra volt szükségünk, amely megkönnyíti az adatok gyűjtését, tárolását, valamint auditálhatóságát egy szerteágazó szervezeti felépítés, valamint különböző érettségi szintek mellett is. Célunk, hogy a fenntarthatósági teljesítménnyel kapcsolatos adataink minősége megegyezzen a pénzügyi adatok minőségével.

A program intézkedései, vállalásai:

Az ESG szempontok már a vállalat alapítása óta a működés szerves részét képezik, kezdve a megváltozott munkaképességűek arányát meghatározó belső előírástól, addig, hogy a 2020-ban meghatározott stratégiában már a fenntarthatósági index, majd 2023-tól a teljes CO2e kibocsátás a TOP6 KPI egyike.

Egyre nyilvánvalóbb, hogy az ESG adatokkal kapcsolatos minőségi elvárások utolérik a pénzügyi adatok irányába támasztott követelményeket.

Ennek mentén gondolkodva a legtöbb tudás és tapasztalat a pénzügyi szervezeten belül található, itt van a leghosszabb történelme az auditori folyamatoknak is. Tekintetbe véve továbbá az EU szabályozás fejlődését és az integrált jelentéstétel térnyerését, az ESG jelentéstételhez kapcsolódó folyamatokat érdemes integrálni ill. párhuzamba állítani a már meglévő pénzügyi jelentéstétellel.

A legnagyobb kihívást az adatminőség javítása jelenti, ebben a tekintetben is sok tapasztalatot, benchmarkot találhatunk a pénzügyi szervezeten belül.

A Pénzügyi igazgatóság FP&A (Financial Planning & Analysis) szervezetén belül magyarországi központtal létrejött a Sustainability Finance osztály. A csapat tagjai különböző szaktudással és szervezeti háttérrel érkeztek, ami jelentős előnyt jelent az összetett folyamatok kialakításakor.

A meglévő és várható előírásokat, valamint a belső ambíciókat figyelembe véve több fronton kezdtük meg a fejlesztési munkát. Az adatgyűjtés követelményeinek megfelelő technikai megoldás bevezetése mellett megkezdtük a kapcsolódó folyamatok kiépítését, különös tekintettel a kontroll-folyamatokra és azok megfelelő dokumentációjára.

Az új folyamatokba a szervezet egyre nagyobb része vonódik be, így kiemelt figyelmet kell fordítsunk a résztvevők képzésére és fejlesztésére, hogy minél jobban megértsék és átlássák az adatokat, amivel dolgoznak.

Az adathalmaz mérete és összetettsége megköveteli, hogy egyszerű műszaki megoldásokkal a teljesítményt megjeleníthessük és a nyomonkövetést a döntéshozók számára minél könnyebbé tegyük.

A program hatása és eredménye:

Bevezettük a SPHERA rendszert, mely egységes adatgyűjtést tesz lehetővé minden telephelyről, kialakítottuk a mutatószámok és adathierarchia rendszerét. Kialakítottuk a fenntarthatósági kulcsmutatók nyomonkövetésére a Sustainability Scorecard Power BI riportot és a kapcsolódó jelentésfolyamatot a felsővezetés és a Sustainability Council felé.

A 2022-re vonatkozó fenntarthatósági jelentésünkben „reasonable” hitelesítési szintet értünk el az energiafelhasználás, vízkivétel, Scope1 és Scope2 CO2e adatokra, „limited” hitelesítési szintet értünk el a teljes jelentésre és a fennmaradó mutatószámokra.

Kapcsolódó linkek:

https://www.grundfos.com/hu/about-us

https://www.grundfos.com/media/reports/sustainability-report-2022

Kapcsolódó kulcsszavak:

adatgyűjtés, fenntarthatósági teljesítmény mérése