2020. november 27-én zajlott „A jövő vezetői” tehetségprogram ösztöndíjas pályázatainak elbírálása, mely során a zsűri kiválasztotta azt a két pályázót, akik a program 2021-es évfolyamában részt vehetnek. A lehetőséget Kosztyó Dominika, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nemzetközi gazdálkodás alapszakos hallgatója és Pfeff Dóra, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Nemzetközi gazdálkodás alapszakos hallgatója nyerte el.

A Magyarországon egyedülálló „A jövő vezetői” tehetségprogram a BCSDH tagvállalatainál a vezetői pályájuk elején járó tehetségeknek szól. Célja, hogy kifejezetten gyakorlatközpontú képzés keretében bemutassa a vállalati fenntarthatóság komplex fogalmi rendszerét és illetve a már működő üzleti gyakorlatokat. A sokszínű csoportban a fiatal vezetők nem csupán elismert szakértőktől, hanem gyakorló vezetők tolmácsolásában sajátíthatják el például az etikus és átlátható működés, az emberi alapértékek valamit a környezeti felelősség alapelveit.

„A program kezdete óta most először vagyunk egy klímaváltozáshoz kapcsolt rendkívüli egészségügyi válság közepén, a saját bőrünkön, a mindennapokban érezzük ennek a problémának a súlyát. Egyértelmű, hogy ilyenkor intenzívebben kell segíteni és többet kell tennünk a fenntarthatóságért, így idén két fiatal pályázónak is lehetőséget biztosítunk, hogy ösztöndíjjal vegyen részt. „A jövő vezetői” tehetségprogram egyedülálló és innovatív módon nyújt értéket a fiatal vezetőknek, egy pályája elején álló egyetemista számára pedig ugródeszkaként szolgálhat meghatározó szereplővé kiemelve őt korosztályából, hogy utána ő és kortársai közösen jelentős fenntarthatósági hatást érhessenek el.” – emelte ki Károlyi Zsuzsanna, az E.ON marketing és kommunikációs vezetője.

 

 

2015 óta minden évben egy egyetemi hallgató is részt vehet a programban köszönhetően a szponzorok támogatásának, ezzel lehetőséget biztosítva arra, hogy már az egyetemi tanulmányai közben széleskörű ismereteket szerezzen a fenntarthatóság témájában a globális és hazai trendekről és a vállalati gyakorlatokról. „Számunkra fontos a fiatal vezetők képzésén túl az egyetemisták támogatása is, hiszen így már karrierjük alapköveit is a fenntarthatóság értékeivel összhangban teszik le. A kivételes helyzetek, kivételes megoldásokat kívánnak, örülök, hogy idén két fiatal vezetőt is be tudunk vonni a programba” – mondta Gazsi Zoltán, az Eisberg ügyvezető igazgatója.

 

 

A döntőben Kosztyó Dominika, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nemzetközi gazdálkodás alapszakos hallgatója és Pfeff Dóra, az Eötvös Lóránt Tudományegyetem Nemzetközi gazdálkodás alapszakos hallgatója vehettek részt. A pályázók színvonalas előadásokat mutattak be, arról, hogyan fejlesztenék egyetemüket a fenntarthatóság jegyében. Dominika komplex, stratégiai gondolkozásmóddal elemezte a helyzetet, míg Dóra pragmatikus, praktikus ötleteket javasolt, előadásából egyértelmű volt, hogy már ilyen fiatalon is elkötelezett a fenntarthatóság mellett. A szakmai zsűri a pályázatok értékelése után végül úgy döntött, mind a két döntősnek lehetőséget ad a programban való részvételre az E.ON támogatásával.

A szakmai zsűri tagjai: Gazsi Zoltán (Eisberg), Károlyi Zsuzsanna (E.ON), Kelemen Attila (ProSelf), Márta Irén (BCSDH), Szederkényi Zita (BCSDH), Urbán Katalin (Grundfos).

Köszönjük munkájukat!

 

„A jövő vezetői” ösztöndíjprogram támogatói 2020-ban:

A körforgásos gazdaság számos eszközt és komplex rendszert kínál az élelmiszerellátás fenntarthatóvá tételéhez, amely hatékony választ jelent az éghajlatváltozás kezelésére, és a biodiverzitás újraépítésére is. A 2020. november 26-án tartott, immár harmadik Körforgásos Gazdasági Summit középpontjában az élelmezés és a biodiverzitás állt, számos vállalati és start-up példa bemutatásával és kitekintést adva a nemzetközi folyamatokra.

Mára már 88 tagot számlál a Körforgásos Gazdaság Platform, mely a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH), a Holland Nagykövetség és az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére alakult meg. Tagjai a legfontosabb feladatként a tudásmegosztást, az összefogást és az azonnali cselekvést emelték ki.

A világ népessége rohamléptekben nő és urbanizálódik, az éghajlatváltozás és hatásai gyorsabban és markánsabban jelentkeznek, mint azt sokan gondolták. A biodiverzitás rohamosabban csökken, mint az emberiség története során bármikor, de ennek ellenére a természettel kapcsolatos kockázatokat még mindig sokan alábecsülik az üzleti döntéshozatalban.

„A pandémia alatti rendkívüli kihívások, a bizonytalanság, a vezetőkre jelentős nyomásként nehezedik, hogy olyan azonnali, rövidtávú döntéseket hozzanak a világjárvány és annak következményeinek kezelésére. Fontos, hogy a rövidtávú intézkedések és a pandémiát követő gazdasági válság ne szorítsanak háttérbe olyan ügyeket, mint a klímaváltozás vagy a fenntarthatóság és mihamarabb megszülessenek azok a legfontosabb hosszútávú döntések, amelyeken a jövőnk múlik. – mondta el beszédében Ifj. Chikán Attila a BCSDH elnöke.
 „A pandémia rámutatott arra, hogy a klímaváltozás kapcsán képesek vagyunk hatást elérni, de arra is, hogy ez csak jelentős áldozatokkal sikerülhet. Most nagyon fontosak az olyan kezdeményezések, mint az ENSZ klímasemlegesség elérésének felgyorsítását célzó Race to Zero programja, vagy az európai Green New Deal, amelyek egyértelmű célként tűzték ki, hogy a gazdaság újraindításának fenntartható módon, egy új normális szinten kell megtörténnie. Ennek egyik nagyon fontos eszköze a körforgásos gazdaságra való áttérés. Ebben az üzleti szférára nagy szerep hárul, eljött a tettek ideje.” – tette hozzá.

A körforgásos élelmiszer rendszerek egyik kulcsát jelentő, az élelmiszerhulladék gazdálkodásra is kitérő új kormányzati szabályozás, és a fenntartható agro-finanszírozás mellett új innovatív, a körforgásos gazdálkodást megvalósító innovatív vállalati megoldások is segíthetik a folyamatot.

A körforgásos gazdasági célok csak az érintett szereplők aktív közreműködésével érhetők el. Az érdekeltség megteremtése érdekében olyan körülményeket kell teremtenünk, amelyek segítik a gazdaság szereplőit, hogy elinduljanak ezen az új úton, hogy érdekeltté váljanak az új szemlélet elsajátításában és alkalmazásában. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium, mint a Körforgásos Gazdaság Platform alapító tagja, célul tűzte ki a gazdasági szereplők érdekeinek a jobb megismerését a körforgásos gazdasági célokat megállapító jogszabályok átültetése során.” – mondta el nyitóbeszédében Hizó Ferenc az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntartható fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára. A jelenleg előkészítés alatt álló középtávú Nemzeti Hulladékgazdálkodási Stratégiánk víziója, hogy a magyar hulladékgazdálkodási ágazat a körforgásos gazdaság egyik mintaértékű modellje legyen Európában. Az általunk tervezett intézkedések célja olyan hulladékgazdálkodási infrastruktúra fejlesztése, amely biztosítja az állami források hatékony felhasználását és növeli a hulladékgazdálkodási ágazat versenyképességét. Ez az ágazat minden szereplője számára előnyös lehet, és várhatóan pozitív hatással lesz az ágazatba irányuló beruházásokra.”- tette hozzá.

A Körforgásos Gazdaság Summit vendégelőadója volt Christian van MAAREN, a keletkező felesleg és hulladék másodlagos piacát segítő, példaértékű holland Excess Materials Exchange alapítója. Számos nemzetközi és hazai példa, köztük vállalati és start-up megoldások megismerésén túl bemutatkozott a Szlovák Körforgásos Platform, kitekintést adva a visegrádi országokban zajló hasonló folyamatokra.

A zéró kibocsátást egy zöld és igazságos társadalmi átalakulás révén kell elérnünk. Építsük újra a gazdaságot, jobban, az alábbi elvek szerint: Gondoskodjunk az EU és a tagállamok versenyképességének lehető legnagyobb növekedéséről! Erősítsük meg az EU globális geopolitikai és gazdasági helyzetét erős tagállamokra alapozva! Valamint álljunk ki az EU értékeiért, a jogállami alapon nyugvó átláthatóságért és szabad versenyért!„- emelte ki bevezetőjében René van Hell, Hollandia magyarországi nagykövete.

„A körforgásos gazdaság olyan rendszerszintű választ ad a klímaválságra, amely a globális felmelegedést amennyire az csak lehetséges 1,5o C-hoz közel tarthatja. Az ING mint bank másképp kell hogy értékelje és kezelje a kockázatokat, és másképp kell hogy finanszírozzon amikor körforgásos gazdaságról beszélünk.” – emelte ki bevezetőjében Bodor Tibor, az ING Wholesale Banking Magyarország vezérigazgatója, aki a konferencia házigazdájaként üdvözölte az eddig elért eredményeket.

A körforgásos gazdaságra való áttérés napjaink nagy üzleti lehetősége. A koncepció lényegét a legtöbb gazdasági szereplő még nem ismeri mélyrehatóan, holott ezen modell alkalmazásával növelhető a gazdaság rugalmassága, valamint könnyebbé válik az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodás, valamint az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak elérése is.  4,5 ezermilliárd USD-os üzleti lehetőséget jelenthet világszinten a körforgásos gazdaság 2030-ig.

Épp ezért a Körforgásos Gazdaság Platform 2020-as nagysikerű webinar sorozatában a résztvevők neves szakemberektől kaptak betekintést a körforgásos gazdaság elméleti és gyakorlati alapjaiba, valamint jogi keretrendszerébe. Továbbá, innovatív nemzetközi és hazai példákon keresztül ismerhették meg a legújabb körforgásos üzleti modelleket és terméktervezési eljárásokat. A munka folytatódik, a fókusz továbbra is a tudásmegosztáson, az összefogáson és a cselekvésen van.

*****

Mi a körforgásos gazdaság?

A jelenlegi, ún. lineáris gazdasági modellben a technikai és biológiai alkotóelemeket a természetből kivesszük, átalakítjuk, majd felhasználás után hulladékként kezeljük, melynek jelentős részét nem forgatjuk vissza a folyamatba.
Ezzel szemben a körforgásos gazdasági modellben az anyagcsere-folyamatok zárt körben történnek, a hulladék szinte 100%-osan hasznosul, a biológiai, illetve technológiai alkotórészek minőségi veszteség nélkül visszakerülnek a körfolyamatokba.
A körforgásos gazdaságra való áttérés tehát nem más, mint a piacok, a fogyasztók és a természeti erőforrások közti viszony újragondolása, a természeti erőforrásokkal való felelős gazdálkodás révén.

Köszönjük támogatóinknak!

A Tesco számára a rászorulók támogatása prioritás. Számos egyéb programja mellett ezért is vesz részt minden évben stratégiai partnere, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karácsonyi tartósélelmiszer-gyűjtő akciójában. A vásárlók élelmiszer-adományaira idén még nagyobb szükség van, mint az elmúlt években, éppen ezért a rendkívüli körülmények miatt a jótékonysági felajánlások idén nemcsak az áruházakban, hanem az online térben is teljesíthetők.

Az advent és a karácsony különösen nehéz időszak a rászorulók életében, ráadásul idén az egyre súlyosbodó járványhelyzet miatt még többen kerültek nehéz helyzetbe. A Tesco számára fontos, hogy támogassa azokat, akiknek szükségük van rá, így idén is részt vesz a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karácsonyi tartósélelmiszer-gyűjtő kampányában. Az akció keretében az áruházlánc vásárlói közel 150 hazai áruházban adhatják le adományaikat november 27. és december 9. között. A kampány első hétvégéjén, november 27. és 29. között az Élelmiszerbank önkéntesei veszik át a felajánlott élelmiszereket, míg az ezt követő időszakban a kasszasoron kívül elhelyezett gyűjtőnél helyezhetik el ezeket a vásárlók. A gyűjtéssel kapcsolatos további információk megtalálhatók a Tesco weboldalán.

Az áruházlánc azokra is gondolt, akik szívesen jótékonykodnának, azonban egészségügyi vagy biztonsági okokból nem tudnak vagy szeretnének személyesen adományozni. Idén először, november 19. és december 9. között online felajánlásokra is van lehetőség a Tesco Online Termékkiválasztási Szolgáltatásának a felületén, ahol a vásárlók három különböző méretű csomag közül választhatnak. Az innen befolyt adományokból a Tesco az Élelmiszerbankkal egyeztetett összetételű termékcsomagot állít össze a kampány végén.

Természetesen az áruházlánc nemcsak vásárlóit biztatja adományozásra, a november 27. és 29. között a Tesco áruházakban felajánlott élelmiszerek értékének 20 százalékával maga is hozzájárul a Magyar Élelmiszerbank Egyesület munkájához pénzadomány formájában. A vállalat ezen felül szállító partnereit is szeretné bevonni a kezdeményezésbe, akik november 23. és 29. között ajánlhatják fel termékadományaikat, amelyeket közvetlenül az Élelmiszerbank raktárában várnak.

Nagy örömünkre szolgál, hogy századik tagunkként köszönthetjük a Yamazaki Mazak Central Europe s. r. o. Magyarországi Fióktelepét. A céget 2004-ben alapították, ügyvezető igazgatója Török László, aki a regionális Közép-Kelet Európai feladatait is innen látja el. Összesen 144 munkavállalóval látja el a régiót, ebből Magyarországon jelenleg 41 munkavállalót koordinál. A fióktelep az anyavállalattal 2018-ban pedig közel 24 milliárd forint árbevételt könyvelhettek el. A vállalat alaptevékenysége szerszámgépek forgalmazását, technológiai tanácsadást, szerszámgépszervizt és alkatrészellátást foglal magába.

Mint piacvezető szerszámgépgyártó vállalat, a gépek energiaszükséglete, hűtőfolyadék felhasználása, környezetkímélő technológiák alkalmazása mindig elsőrangú szempont számukra az innovációk erre a területre is fókuszálnak. A fenntartható fejlődést a terméktervezésen át a gyártási folyamatokon keresztül, a vevők optimális szükségleteinek kielégítésével a speciális dolgozói és mérnöki kompetenciák folyamatos fejlesztésével érik el. Technológiai központjukban próbavágás során igyekeznek a legtermelékenyebb megoldást biztosítani a vevők részére az anyagfelhasználás minimalizálásával. Ezen kívül az alapanyagok gondos megválasztásával, az energia-, víz- és olajszükségletek csökkentésével és az elavult gépek felújításával is hozzájárulnak a környezet megóvásához.

A vállalat alapértékei közé tartozik az etikus magatartás megfelelő éves kommunikációja és minden kérdéses ügy felülvizsgálata. Az emberi jogok betartatása a beszállítókra is vonatkozik, a termékek is szigorú Export Controll ellenőrzésen mennek keresztül. Amennyiben az cég által nem jóváhagyott célra használnák a gépeket, egy speciális kód segítségével távolról is le tudják azokat állítani. Az átláthatóság magas szinten van biztosítva náluk, hiszen a számon kérhetőség minden esetben prioritás, a gépeik és berendezéseik hollétéről és felhasználásáról minden információval rendelkeznek.

A fenntartható fejlődés kiemelt érték a vállalat számára, a BCSDH-hoz való csatlakozásukkal pedig ezt szeretnék tovább erősíteni saját ás más iparágak megoldásainak, nézőpontjainak megismerésével és a partnerség erejével.

A Grundfos már tavasszal, a Koronavírus magyarországi megjelenésekor bevezetett olyan járványügyi intézkedéseket, melyek egyszerre biztosították a munkavállalók egészségének védelmét és a vállalat gazdasági stabilitását. Most, a második hullám esetében már a tapasztalatokból építkezve hozták vissza a bevált a szabályokat, és vezettek be újabbakat a különböző ajánlások alapján, ezzel is csökkentve a koronavírus terjedésének kockázatát gyáraik területén.

A jelenlegi járványügyi helyzetben a vállalatvezetés feladata, hogy garantálja a munkavállalók Grundfos-on belüli tartózkodásának biztonságát. Az intézkedések kiterjednek a munkába jutás fázisától a hazautazásig; egyebek mellett törekednek a buszjáratok bővítésére, korlátozták az öltözők használatát, home base területeket határoztak meg, melyek között az átjárást a lehető legkisebbre csökkentették, megbeszéléseik létszámát maximalizálták 10 főben és a maszkviselés a saját home base elhagyásakor kötelező. A dolgozók és látogatók (bár ez is minimalizált az elmúlt időszakban) védelme érdekében figyelmeztető feliratok és táblák kerültek ki a távolságtartásra, maszkviselésre és a gyakori kézfertőtlenítés ösztönzésére. Az automata kézfertőtlenítők kihelyezésén túl, folyamatos és fokozott a fertőtlenítő takarítás különös tekintettel a kollégák által gyakran látogatott helyiségekre, megérintett felületekre.

Amellett, hogy a megfelelő védőfelszerelés viselését biztosították kollégáik számára (maszk, kesztyű) ahol lehetséges, lehetővé tették az irodai dolgozóknak az azonnali otthoni munkavégzést, akik pedig műszakban dolgoznak a gyárakban, a be-és kiléptetés szétválasztásával biztosították, hogy a különböző műszakok fizikailag ne vagy a lehető legkevesebbet találkozzanak egymással. A kritikus operatív és gyártástámogató munkakörökben A-B munkavállalói csoportokat alakítottak ki az üzletmenet-folytonosság biztosítása érdekében.

A Grundfos Magyarország 2000 óta van jelen hazánkban, tatabányai és székesfehérvári telephelyeink közel 2400 munkatárssal. A vállalat életében az elmúlt 20 évben folyamatosan jelen van a társadalmi szerepvállalás, együttműködés helyi közösségekkel, így a jelenlegi válsághelyzetben sem volt kérdés, hogy ott segítenek, ahol tudnak. Még tavasszal egy-egy 7.000.000 Ft értékű non-invazív lélegeztetőgépet adományoztak, hogy hatékonyan tudják támogatni mind a tatabányai Szent Borbála Kórházban, mind a székesfehérvári Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban folyó gyógyító munkát, ezek a gépek most is segítik a kórházakban a betegek ellátását.

Ezen kívül, az idén 75 éves Grundfos cégcsoport Poul Due Jensen Alapítványának köszönhetően, 19.943.500,- forintot adományozhattak a Székesfehérvári Szent György Kórház – A Betegápolásért Alapítványa részére valamint 11.083.979 forintot adományozhattak a Tatabányai Szent Borbála Kórházért Közhasznú Alapítvány részére. A pénzadományokat a kórházak a COVID-19 vírusfertőzöttek kezelésében részt vevő kollégák védőfelszerelésére és mentális jóllétük segítésére (kiégés veszélyét, stressz csökkentését célzó program) valamint a kórház területére belépők fizikai egészségvédelmének biztosítására használják fel.

A BCSDH, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért szervezet üzleti ebédjén, 2020.10.08-án adták át a 2020-as év Fenntartható jövőért díjakat, és a díjazottak között van a Grundfos Magyarország is. Vállalatuk a „Biztonság és stabilitás COVID19 idején is” című megoldásával érdemelte ki a Társadalmi felelősségvállalás díjat. A programban egyértelműen megjelenik fentebb is látható szemléletük komplexitása és hogy a partnerség szelleme kiemelkedő fontosságú az érdekelt felekre összpontosítva, illetve, hogy dolgozóik egészsége mindenek felett áll.

Vállatuk vezetőségéből már tavasszal operatív vezetői csapatot hoztak létre, akik azóta is heti rendszerességgel beszélik át az aktuális teendőket, szabályokat, döntéseket és erejük, idejük nagy részét a járvány okozta válsághelyzet kezelésére fordítják.

Dolgozóikat folyamatosan tájékoztatják, őszintén és nyíltan beszélnek velük a kialakult helyzetről. Az ő hozzáállásuk, rugalmasságuk példaértékű, amiért nem lehetnek nekik elég hálásak.

Minden Grundfos-osnak köszönik a kitartását, együtt sikerülni fog!

Bár a koronavírus miatt idén nem tudunk a gyerekekkel személyesen találkozni a Kutatók Éjszakáján, azonban kollégáink így is színes kísérletekkel készülnek számukra! Október 5-én hétfőn elindítottuk I.BAY KUTATÓKÉPZŐ sorozatunkat! Minden héten megosztunk a facebook oldalunkon egy-egy videót izgalmas kísérletekkel.

Részletek

 

2019-ben a Coca-Cola HBC AG vállalatcsoport új, 2025-ig szóló növekedési stratégiát hirdetett. A vállalati stratégia öt kulcsfontosságú pillérre épül, melyek mindegyike alapvető fontosságú a felelős, fenntartható növekedéshez, mely értéket teremt a vállalat és érintettjei számára is. Ez a stratégia szorosan összekapcsolódik az ENSZ által meghatározott Fenntartható Fejlődési Célokkal (SDG-k), melyek kijelölik azt az útvonalat, amin közösen kell végigmenni a fenntartható világ megteremtéséhez.

Hazánk vezető üdítőital gyártója számára a tavalyi év üzleti eredményesség szempontjából is kiemelkedő volt. A vállalat stabil alapokon működik, sikeres pénzügyi teljesítménye pedig lehetővé teszi a hazai termelési tevékenység további bővítését. Továbbra is cél, hogy gyártási kapacitásának bővítésével valamint korszerű technológiai fejlesztéseinek köszönhetően Közép-Európa legnagyobb gyártóbázisává váljon. 2019-ben a Coca-Cola HBC Magyarország hozzávetőlegesen 5.9 milliárd forint értékű beruházást hajtott végre az országban.

 

Fogyasztók egészsége és táplálkozása

Teljeskörű italgyártóként a vállalat célja, hogy olyan termékkínálatot nyújtson fogyasztóinak, amely kielégíti minden igényüket és preferenciájukat, ezért magas minőségű termékekből álló, széles portfóliót épít. 2019-ben a vállalat tovább bővítette termékportfólióját és új termékekkel lépett piacra, melyek között számos csökkentett cukor- és kalóriatartalmú ital is volt. A fogyasztók egészségének megőrzése olyan cél, amit a portfólió fejlesztése során a vállalat folyamatosan szem előtt tart. Ma már a termékválasztékban egyre nagyobb arányt képviselnek a csökkentett kalóriatartalmú italok – 2019-ben a portfólió 48%-a alacsony kalóriatartalmú vagy kalóriamentes -, és a meglévő termékek cukortartalma is folyamatosan csökken. A cég a Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség tagjaival együtt önkéntesen vállalta, hogy 2020-ig 50%-kal csökkenti termékei cukor- és energiatartalmát a 2010-es évhez képest. 2019 végéig az iparág vállalatai 43%-kal csökkentették az üdítőitalok és gyümölcslevek átlagos cukor- és kalóriatartalmát Magyarországon.

Körforgásban tartani

A csomagolási hulladék a Coca-Cola HBC Magyarország számára stratégiai fontos­ságú környezetvédelmi téma: olyan, az alapvető üzleti folyamatokhoz kapcso­lódó problémakörről van szó, amelynek megoldása egyre sürgetőbb. A megfelelő csomagolás a termékek frissessége és élelmiszerbiztonsági szempontok miatt is elengedhetetlen. Ugyanakkor a csomago­lóanyagok, elsősorban a műanyag csoma­golások környezetre gyakorolt hosszú távú hatása világossá tette: új, fenntartható megoldásokat kell keresni. A vállalat elkötelezett amellett, hogy ne csak szereplője, hanem motorja is legyen a változásnak. A csomagolási hulladékokkal kapcsolatos fenntarthatósági megkö­zelítést és célokat a 2018 elején bejelentett Hulladékmentes Világ stratégia foglalta egy­séges keretbe. A stratégiával a Coca-Cola HBC AG vállalatcsoport szorosan kapcso­lódik a The Coca-Cola Company törekvéseihez, és kiemelt feladatának tartja, hogy együtt és többféle eszközzel tegyen ezért a közös ügyért. A Coca-Cola HBC Magyarország 2019-ben egy új szemléletben, a körforgásos gazdaság megteremtésének ambíciójával kezdte el működési folyamatait is optimalizálni. Olyan jövőt szeretne építeni, ahol elkerülhető az alapanyagok felesleges vagy pazarló használata, és az anyagok hosszú ideig megőrzik értéküket a körforgáson belül. A vállalat arra törekszik, hogy segítse a zárt körforgású gazdasági modell építését, amely hatékony erőforrásfelhasználáson és innováción alapszik, így kisebb környezeti lábnyommal jár. A csomagolóanyagok visszagyűjtésével és újrahasznosításával megvalósítható körforgás a csomagolási hulladékok kezelésének leghatékonyabb módja, így 2019-ben a vállalat több fejlesztése és kampánya is ezt a témát célozta meg. A Coca-Cola HBC Magyarország által gyártott PET palackok 100%-ban újrahasznosítható műanyagból készülnek és folyamatosan növeli azok újrahasznosított alapanyagtartalmát. Ennek köszönhetően az újrahasznosított műanyag aránya a palackokban 2019-ben közel 24% volt. Cél, hogy ez az arány 2030-ig 50%-ra növekedjen.

Munkatársak elkötelezettsége és jól-léte

A Coca-Cola HBC Magyarország hosszú távú növekedésének és sikerének kulcsát munkatársai jelentik. A munkavállalók elégedettsége, folyamatos fejlődése, biztonsága és a vonzó előrelépési lehetőségek alapozzák meg azt a kiváló teljesítményt, ami nem csak a vállalat számára, hanem vevőpartnerei és fogyasztói számára is értéket teremt. A vállalat az elmúlt időszakban számos intézkedést tett annak érdekében, hogy a munkakörnyezet barátságos és innovatív legyen, és munkavállalói büszkék legyenek vállalatukra. A Randstad felmérése alapján 2019-ben a Coca-Cola HBC Magyarország a hazai FMCG szektor legvonzóbb és legismertebb munkahelye lett. A PwC felmérésén elnyert Nívódíj pedig azt igazolta vissza, hogy a megfelelő munkakörnyezet, a rugalmas munkavégzés, a kiszámítható munkaterhelés és a méltányos alapfizetés a pályakezdő fiatalok körében is vonzó.

Társadalmi szerepvállalás

A Coca-Cola HBC Magyarország hisz abban, hogy üzleti sikere nagyban függ azon közösségek jól-lététől és erejétől, amelyek életében jelen van, felelős működése pedig megköveteli, hogy reagáljon a közösségek igényeire és szükségleteire. Nyitottságra, partnerségre és kölcsönös tiszteletre törekszik a közösségekkel mindenhol. Önkéntes vállalati programjain és az #énjövőm programon keresztül támogatja az egyéneket és közösségeket, akikkel kapcsolatba kerül. A vállalatot érintő közösségi programokba a munkatársakat is igyekeznek aktívan bevonni. 2019 legsikeresebb eseményei a Hulladékmentes Tisza programhoz kapcsolódó önkéntes napok voltak. A programban több mint 160 kolléga vett részt és segített több mint 3,3 tonna hulladéktól mentesíteni a Tisza felső szakaszát. Természeti kincseink megóvása egyszerre teremtett lehetőséget a hulladékok újrahasznosítására és a közösségépítésre is.

 

A vállalat 2019-es Fenntarthatósági Jelentése az alábbi linken teljes terjedelmében elérhető:

https://bit.ly/30mWwO1

 

 

Második alkalommal hirdette meg idén a CheckINN GREEN pályázatot a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány és a Magyar Turisztikai Ügynökség a társadalmilag felelősen gondolkodó és cselekvő turisztikai vállalkozások és szervezetek számára. A fődíjat pedig a Katica Tanya hozta el!

A koronavírus járvány alatt felértékelődő zöld turizmus,  zöld szemlélet adta az apropóját annak, hogy az idén második alkalommalhirdették meg a Zöldben utazunk címet viselő pályázatot, amely elsősorban a turizmushoz kapcsolódó kis-, közép- és családi vállalkozásoknak szólt.

A Katica Tanya került ki díjazottként ebben a nemes megmérettetésben, hiszen a fenntarthatóság már a kezdetektől szívügyük. 

Ahogyan küldetésükben is megfogalmazzák: Környezetükkel, az őket körülvevő állatokkal és természet iránt alázatosak, ma és a jövőben is. Lehetőségeik szerint mindent megtesznek azért, hogy a gyermekeiknek egy élhető világot hagyjanak. Csak olyan attrakciókat fejlesztenek, amelyek nem fogyasztanak energiát vagy ha igen, akkor azt saját maguk állítják elő megújuló forrásból.

A pályázatról bővebb információ itt.

A Henkel Laundry & Home Care üzletág új normákat állít fel az innováció és a fenntarthatóság ötvözésével. Termékfejlesztéseivel folyamatosan arra törekszik, hogy fogyasztóik mindennapjait megkönnyítsék. Kiváló példa erre a ProNature termékcsalád, mely a megbízható Henkel márkák bizonyítottan jó minőségű tisztítási teljesítményét kínálja még fenntarthatóbb módon, ezzel elnyerve a fogyasztók széles körének tetszését.

A ProNature szortiment már nyolc, Clin, Bref, Pur és Somat márkaterméket tartalmaz. A termékcsalád több fenntartható összetevő felhasználásával készül*. Ezenkívül a termékek műanyag csomagolása (kivéve kupak) újrahasznosított műanyagból készül és Social Plastic®-ot** tartalmaz.  A Somat ProNature doboza, valamint Bref ProNature WC frissítők hátlapja 100%-ban újrahasznosított papírból előállított. Ez csupán néhány oka annak, hogy a ProNature termékek az „Ecolabel” címkét is magunkon viselik (kivéve a Bref ProNature WC frissítők).

„A fenntarthatóság nélkülözhetetlen része tevékenységünknek, és a fő fenntarthatósági trendek kulcsfontosságú részét képezik innovációs stratégiánknak. Nagyon fontos számunkra, hogy innovatív megoldásaink fenntarthatóak legyenek és hosszú távon pozitív környezeti hatásokat érjenek el. A ProNature koncepció értékes szerepet játszik abban, hogy a Henkel elérje ambiciózus fenntarthatósági céljait. Sőt, a ProNature termékek újabb lépést jelentenek a 2025-ös csomagolási stratégiánk és céljaink megvalósítása érdekében” – hangsúlyozza Lukáš Hájek, Henkel Magyarország Laundry & Home Care üzletág igazgató.

 

Társadalmi szerepvállalás: 5 millió forint támogatás a 10 millió Fa Alapítványnak

Fenntartható és felelősségteljes fellépés jellemzi a ProNature termékcsalád és a 10 millió Fa Alapítvány együttműködését. A ProNature termékek és a fogyasztók bevonásával zajló kampány keretén belül 1000 darab fa ültetése valósul meg országszerte a következő hónapokban.

A több mint egy éve alakult 10 millió Fa közösség mára közel 150 településen van jelen és már 50 ezer fát elültettek mintegy 1,2 milliárd forint értékben közösségi finanszírozásból, elhivatott önkéntesekkel. „Hisszük, hogy a vállalatokkal történő együttműködésekből, a Henkellel való partnerségünkből olyan gyümölcsöző eredmények születnek, amelyek gyorsabban közelebb vihetnek bennünket a legfőbb cél eléréshez, a tízmillió új fa elültetéséhez“– tette hozzá az Alapítvány elnöke.

A ProNature termékcsalád és a 10 millió Fa Alapítvány együttműködésével, valamint a fogyasztók bevonásával zajló kampány keretén belül 1000 darab fa ültetése valósul meg országszerte a következő hónapokban. Az ezer db fa közül elsőként három, a budapesti Nemzeti színház előtti sétányon kapott helyett. Az ültetésben segítő csapat: Mészáros András, a Centrál színház színésze, Pokorny Lia, a 10 millió Fa nagykövete, Váradi Hanga és Váradi Zsolt, önkéntes, Dr. Aszalós Réka, a 10 millió Fa erdőökológusa, Hervai Franciska, a 10 millió Fa főkoordinátora, Bojár Iván András, a 10 millió Fa alapítója és Ferkó Andrea, a 10 millió Fa önkéntese.

Tudjon meg többet a Henkel fenntarthatósági törekvéseiről és a ProNature termékekről.

Ismerje meg a 10 millió Fa Alapítvány munkáját is.

*összehasonlítva a standard Henkel termékválasztékkal
**Social Plastic®: A Henkel immár három éve – mint az első globális fogyasztási cikkeket gyártó vállalat – partnerségre lépett a Plastic Bank szociális vállalkozással. A közös cél az óceánok műanyagszennyezésének csökkentése és egyúttal új lehetőségek teremtése a szegénységben élők számára, különösen azokban az országokban, amelyekben nincs hulladékgazdálkodási infrastruktúra. A helyi lakosság visszaviheti az összegyűjtött műanyag hulladékokat az erre kialakított gyűjtőpontokra, és pénzre, árukra vagy szolgáltatásokra cserélheti azokat. Ezzel a műanyag óceánokban jutása jelentősen csökken, és egyidejűleg új érték jön létre. Ez a műanyaghulladék Social Plastic®-ként újrafeldolgozva kerül vissza a műanyagcsomagolás gyártásba.

 

A belga tulajdonú Atenor ingatlanfejlesztő 13 éve van Magyarországon, és olyan megaprojektek fűződnek a nevéhez, mint az idén teljesen befejezett Váci Greens, vagy az első épülettel már elkészült Aréna Business Campus. Az eddig megvalósult irodaterület és a következő évekre tervezett fejlesztések majdnem 230 000 m2 tanúsított akadálymentes területet fognak létrehozni, melyhez partnerként az Access4you-t vonták be.

“Itt nincs mit mérlegelni, ez mindenkinek jár.” – mondta Borbély Zoltán, az Atenor Country Directora az akadálymentes épületekről 2020 elején egy RICS rendezvényen, ahol az inkluzív ingatlanfejlesztésről tartottak kerekasztal beszélgetést. Az Atenor erős nemzetközi vállalati kultúrájának egyik pillére az emberközpontú tervezés: olyan ingatlan beruházások megvalósítása a cél, amelyek harmonizálnak a várossal, környezettudatosak, és nem utolsó sorban az ingatlant használó emberek kényelmét és jólétét szolgálják. Az Atenor gondolkodása pedig itt egyértelmű – ha emberekről beszélnek, mindenkiről beszélnek, a speciális igényű emberekről is. A speciális igényű emberek ugyanis a társadalom 15%-át képviselik, ide tartoznak a kerekesszéket használók, mozgásukban korlátozottak, audiovizuális akadályokkal, vagy kognitív zavarral élő emberek.

Miért fontos, hogy a speciális igényű emberek számára akadálymentes létesítmények jöjjenek létre?

A világon 1,2 milliárd, Európában 120 millió, Magyarországon 1,5 millió speciális igényű ember él. Az ő integrációjuk egyrészt emberi jogi és esélyegyenlőségi szempontból megkérdőjelezhetetlenül fontos, de az egyetemes, inkluzív környezet fejlesztésével és ösztönzésével a vállalkozások és cégek számára gazdasági és üzleti előnyt is jelent. A speciális igényű emberek vásárlóereje ugyanis évi 8 milliárd dollár, munkaerőpiaci jelentőségük pedig még nagyobb. Az a szellemi tőke és tehetség, tudás, amely a speciális igényű emberek birtokában van, a vállalatok számára a fenntartható fejlődés egyik pillére lehet. Ennek egyik bizonyítéka az az egyre erősebb, globális vállalatokat gyűjtő nemzetközi trend, amely az inkluzív vállalati kultúra erősítését tűzte ki célul. A speciális igényű emberek jelenlétét az élet minden területén a hozzáférhetőség biztosítása teszi lehetővé.

Akadálymentesség hitelesen, a legmagasabb szinten

Az Atenor minden projektjében a legmagasabb szintű, hiteles akadálymentesség kialakítása mellett döntött. Az 50 000 m2-es Váci Greens E és F épületénél, illetve a 72 000 m2-es Aréna Business Campus teljes projektjénél az akadálymentesség már a tervezőasztalon előtérbe került. Az Atenor a műszaki tervek kidolgozásába rehabilitációs szakmérnököket vont be, és az Access4you 8 speciális igényű érintetti csoport számára kialakított akadálymentességi követelményrendszerét vette alapul. A követelményrendszer mind az épített környezet, a bejutás, tájékozódás és elérhető szolgáltatások használhatóságát és hozzáférhetőségét vizsgálja. Az alapszintű, mozgás típusú akadálymentességen túl az Atenor minden érintetti csoportra kiterjesztette a hozzáférhetőség igényét, ezért az elkészült projektek a felmérést követően várhatóan mind arany fokozatú, tanúsított Access4you akadálymentes irodaházak lesznek.

Nem változtatnak a módszeren

Bár a jelenlegi korona vírus által átszőtt időszakban sok vállalat újragondolja office stratégiáját, Borbély Zoltán optimista, a fejlesztések teljesítésére készülnek, nem válságra. A hosszú távú tervek között a felelősen, fenntartható módon gondolkodó bérlők megtalálása a cél. Így tovább folytatják az 15 000 m2-es bécsi úti RoseVille projektet és az 17 000 m2-es BakerStreet projektet, melyeket szintén a legmagasabb szintű akadálymentességre, arany fokozatú Access4you tanúsításra terveztek.