A Tesco szeptember végén két fontos vállalást tett a klímaváltozás elleni harcban. Egyrészt elkötelezte magát a nettó zéró kibocsátás elérésére saját működésében 2035-ig, másrészt pedig vállalta, hogy 2050-re a teljes ellátási láncból és a termékeiből eredő károsanyag-kibocsátást is nullára csökkenti.

A vállalat 2050-es kötelezettségvállalása kiterjed a teljes értékláncában keletkező valamennyi kibocsátásra, így egyrészt a nyersanyagok beszerzésére és az élelmiszer-előállításra (a mezőgazdaság és a gyártás területén), másrészt a Tesco-termékek otthoni felhasználására, beleértve az élelmiszer-hulladék csökkentését, és végül az emberek táplálkozási döntéseire is, ahol a kibocsátáscsökkenés érdekében a növényi eredetű élelmiszerek nagyobb arányú fogyasztása ajánlott.

A Tesco termékeiből és az ellátási láncból származó kibocsátás teszi ki az áruházlánc teljes üvegházhatású gázkibocsátásának több mint 90 százalékát. A következő 12 hónapban a vállalat részletes tervet állít össze a célok teljesítésére, kidolgozva benne a legnagyobb emissziós területekre vonatkozó részletes dekarbonizációs útitervét.

 

A K&H július 17. és augusztus 31. közötti adományozási kampánya az egyik legkorszerűbb és legbiztonságosabb fizetési megoldásra ösztönözte ügyfeleit. A bank ügyfelei minden okoseszközös fizetése után 10 forintot adományozott az Országos Mentőszolgálatnak. A másfél hónapos kampány ideje alatt a 2,8 millió pittyenés során 28 millió forint gyűlt össze, amit a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány közel megduplázott. A teljes támogatás összege így 50 millió forint, aminek köszönhetően az OMSZ mentőkocsihálózatának felszereltsége hamarosan 400 olyan lélegeztető ballonnal bővül, amelyek kifejezetten újszülöttek, csecsemők és 1-4 éves kisgyerekek lélegeztetésére szolgálnak.  Az adományozási kampány így népszerűsítette a vírusbiztos okoseszközös fizetést is és lehetőséget adott az ügyfeleknek, hogy ezzel is kifejezzék hálájukat a mentők erőn felüli, áldozatos munkájáért.

Az EU 2019-es klímarendeletében 2050-re vállalta, hogy eléri a karbonsemlegességet, a K&H azonban ennél is magasabbra tette a lécet, Magyarországon elsők között éri el a karbonsemlegességet a pénzintézetek között még idén saját működése tekintetében.

Hogy minél tisztább képet kapjanak finanszírozási tevékenységük hatásairól, következő lépésként pénzügyi szolgáltatások hatásainak és az ügyfelek fenntarthatósági eredményeinek adatalapú mérési és értékelési rendszerét fogják kialakítani.

A pénzintézet a megtakarítások terén is egyre több lehetőséget kínál az ügyfeleknek, hogy befektetéseik ne csak hozamot termeljenek, hanem a környezetre és a társadalomra is pozitív hatással legyenek. A hitelezési portfólió kapcsán például elsőként függesztette fel a szénnel kapcsolatos projektek finanszírozását, és a piacvezetők közé került a megújuló energiaforrások létesítésének támogatásában, illetve részt vesz az MNB zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjában napelem beruházások finanszírozásával.

Mindezek mellett képzi tanácsadóit, hogy a nagyvállalati partnereket ösztönözhessék, a fenntartható üzleti tevékenység megvalósítására. Az oktatási anyagban szerepel többek között a tiszta energiaforrások használata és az épületek korszerűsítése.

Szeretettel meghívjuk Önt a 26. KÖVET Konferenciára, amely a fenntarthatóságért elkötelezett vállalatok és tagvállalataink rangos szakmai találkozója.

A nyersanyag szűkösség a járványhelyzet okozta átmeneti tünet vagy megatrend? Vége az expanziós gazdaságnak és a fogyasztói társadalomnak? A körforgásos gazdaság a Megoldás?

Időpont: 2021. október 21. (9:30-17:00)

Helyszín: MagNet Közösségi Ház, Hamvas terem (1062 Budapest, Andrássy út 98.)

személyes rendezvény, online részvételi lehetőséggel

(a regisztrációt követően küldünk zoom linket a közvetítéshez)

REGISZTRÁCIÓ

Globális anyagtalanodás?

A cím az emberiség fejlődésének egy gyönyörű lépését is jelenthetné. Visszatérést a materializmusból a spiritualizmushoz, a szolgáltatások térnyerését, az ökohatékonyság és okosrendszerek diadalát, a termékek ésszerű használatát túlzott birtoklásuk helyett.

Ám azt is látjuk, hogy miközben egyre többen érzékelik a jelenlegi, pazarlásra épülő rendszer fenntarthatatlanságát, a világgazdaság babiloni tornyának építése halad tovább a maga útján: az ökohatékonyságot meghaladva nő a termelés és a fogyasztás.

Egyre kevesebb embernek építünk egyre nagyobb és magasabb házakat, használati tárgyaink, autóink mennyisége folyamatosan nő. Hazánk népessége 1990 óta 10%-kal csökkent, beépítettsége ugyanakkor 30%-al nőtt! Mindez rengeteg természetes és műanyagot igényel, amelyekből úgy tűnik, nem korlátlanok a készletek.

A globális anyagtalanodás így azt is jelentheti, hogy a legbanálisabb dolgok kezdenek elfogyni: már nemcsak a fosszilis tüzelőanyagok vagy az ivóvízkészletek kimerülése fenyeget, de a chip gyártáshoz vagy az építkezéshez szükséges alapvető anyagoké is.

Úgy tűnik: fel kell készülnünk a toronyház befejezésére. Meg kell határoznunk a végleges emelet számot, hogy beköltözhessünk végre.

Tóth Gergely / KÖVET Egyesület

REGISZTRÁCIÓ

 Jelentkezési határidő: október 18. (hétfő)

PROGRAM
9:30-10:00Érkezés és regisztráció
10:00-11:30Plenáris nyitóelőadások – levezető elnök: Herner Katalin ügyvezető igazgató, KÖVET Egyesület
10:00-10:10 Herner Katalin ügyvezető igazgató, KÖVET Egyesület10:10-10:30 Dr. Donnie Maclurcan ügyv. ig, Post Growth Institute (USA), egyetemi docens (SOU US, UT Sidney): Practical Steps towards the Post-Growth World our Heart’s Desire (angol nyelven, személyesen) 10:30-10:50 Prof. Dr. Kerekes Sándor professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem: Húsz évre elegendő nyersanyag készletek!? 10:50-11:10 Dr. Schiffer András ügyvéd, volt országgyűlési képviselő, a Karátson Gábor Kör vezetőségi tagja: Tervezett elavulás – a beépített ellenség. 11:10-11:30 Prof. Dr. Tóth Gergely főtitkár, KÖVET Egyesület; egyetemi tanár, MATE Kaposvári Campus: Bábel tornyának építése alapanyaghiány esetén.
11:30-12:00KÁVÉSZÜNET
12:00-13:30Plenáris előadások – nyersanyag szűkösség és megoldási lehetőségek a különböző iparágakban levezető elnök: Rőczei Norbert projektvezető, KÖVET
12:00-12:20  Ódor Erzsébet HSE Menedzser, Európa és Afrika régió, Sanofi Aventis Zrt.; elnök, KÖVET Egyesület – Réti Gábor EBK igazgató, EGIS Gyógyszergyárak Zrt.: Merre tovább gyógyszeripar?12:20-12:40 Dr. Szigeti Tamás üzletfejlesztési igazgató, WESSLING Hungary Kft.: Requiem az életet adó a vízért 12:40-13:00  Dr. Ürge László ügyvezető igazgató, DBH Investment Zrt., címzetes egyetemi tanár, Pannon Egyetem: A körforgásos gazdaság és a klíma stratégia összefüggései. Fenntartható-e a pályánk és a modellünk? 13:00-13:30 kérdések, vita
13:30-14:15EBÉDSZÜNET
14:15-15:25Kerekasztal beszélgetés: megoldások, jó gyakorlatok  moderátor: Herner Katalin
Békés Zoltán alapító, Mr. Sale Öltönyüzlet; társalapító, xforest.hu klímamagazin Berta László alapító, Cleanwashers.org Vitányi Márton ügyvezető igazgató, Inter-Metal Recycling Kft. Töreki Szabolcs elnökségi tag, Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete, a WING Zrt. projekt koordinátora
15:25-15:45KÁVÉSZÜNET
15:45-17:00Plenáris-záró előadások (angolul, Zoomon) – levezető elnök: Tóth Gergely
15:45-16:00 Dr. Hazel Henderson, angol jövőkutató, evolúciós közgazdász: Steering Societies Beyond GDP Toward the SDGs 16:00-16:20 Prof. Dr. Tim Jackson, angol ökológiai közgazdász, a fenntartható fejlődés professzora: Post Growth: Life After Capitalism (azonos című új könyvének bemutatója)16:20-16:40 Dr. Riane Eisler, amerikai rendszerkutató és aktivista: Creating a Caring Economy: Beyond Capitalism and Socialism

Részvételi díjak:

  • VIP jegy* KÖVET tagoknak: 12.000 Ft
  • VIP jegy* nem tagoknak: 18.000 Ft
  • belépőjegy csak a rendezvényre ebéd nélkül: 5.000 Ft
  • nem vállalati képviselőknek/ diákoknak: ingyenes
  • online: ingyenes

*VIP jegy tartalmazza: Belépésre jogosít a rendezvény teljes időtartama alatt, kávé fogyasztási lehetőséget biztosít és személyenként egy ebédre jogosít.

Idén ünnepelte fennállásának huszadik évfordulóját a magyar gazdasági élet meghatározó szereplője, a Provident Pénzügyi Zrt. A vállalat életében hosszú ideje kiemelt szerepet játszik a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság kérdése, így a Föld napján, április 22-én meghirdették a ProviGreen program indulását.

A program célja, hogy olyan égető, globális környezeti problémákra irányítsa a figyelmet, mint amilyen a túlzott széndioxid-kibocsátás, a bolygónkat fenyegető globális felmelegedés vagy a klímaváltozással összefüggő események, és azok társadalmunkra gyakorolt hatása. A Provident fontosnak tartja, hogy hiteles és naprakész információval lássa el a tájékozódni vágyókat ezen témákat illetően, illetve, hogy formálja a kollégák és rajtuk keresztül a társadalom szemléletét a környezetvédelem fontosságával kapcsolatban, és legfőképpen cselekvésre ösztönözzön.

A ProviGreen program fókuszában a vállalaton belüli környezettudatosabb működést elősegítő megoldások felkutatása áll. A szervezet a különböző működési területeket képviselő munkatársakból felállított egy elkötelezett munkacsoportot, valamint „zöld nagyköveteket” is kinevezett annak érdekében, hogy a rövid és hosszú távú stratégiát hatékonyan tudják megtervezni és megvalósítani.

Mik a ProviGreen program főbb elemei?

Minden hónapban egy nap a zöld hírekről szól, ezzel is kihangsúlyozva a projekt fontosságát. Ezeken a napokon a vállalat színes hírlevelet küld ki kollégái részére, amelyben a környezetvédelem, klímaváltozás és fenntarthatósági témákat veszik górcső alá.

A hírlevél mellett havonta érdekes kvízjátékban is részt vehetnek a munkavállalók, a fenntarthatósági kérdésekre helyesen válaszolók közül pedig nyerteseket sorsolnak. A szerencsések újrahasznosított anyagokból készült, fenntartható ajándékokat kapnak.

A Provident idén és a jövőben, a működésük kapcsán felhasznált papír kompenzálására fák ültetését tervezi, ezzel is hangsúlyozva környezetvédelem iránti elkötelezettségét. A magyarországi erdős területek növeléséhez szeretnének hozzájárulni ezzel a kezdeményezéssel, amelynek megvalósítását a gödöllői erdészettel együttműködésben tervezik. Novemberben a Provident munkatársai várhatóan 6000 darab facsemetét ültetnek el közösen, amelyből körülbelül egy hektárnyi erdő lesz a jövőben. Ez azt jelenti, hogy nagyjából minden munkatársra három fa jut. A kezdeményezést hosszú távra tervezik, az idei akció után jövőre is tervezi megismételni a vállalat.

A program keretein belül augusztusban elindult egy, az ország öt különböző helyszínén megrendezett környezetvédelmi roadshow is. Az esemény során a vállalati program céljairól, felépítéséről, a környezettudatos életmódhoz tartozó érdekességekről, ötletekről, és kifejezetten az elektromos mobilitási lehetőségekről tudhatnak meg többet a munkavállalók. A vállalat arra is biztosít alkalmat, hogy a kollégák munkavégzés során is kipróbálhassák majd a kifejezetten erre a célra beszerzett elektromos autókat. A Provident emellett a közelmúltban húsz új, hibrid gépkocsival bővítette autóflottáját annak érdekében, hogy a széndioxid-kibocsátás csökkentéséhez is aktívan hozzájáruljon, a további bővítés pedig ezen a téren is tervben van.

Az EIT RawMaterials RIS ALiCE projekt keretében létrejött egy új, a kelet-délkelet-európai régió másodlagos nyersanyagainak (alumíniumban gazdag ipari és bányászati hulladékok/melléktermékek) adatait tartalmazó új adatbázis, mely a régió hulladéktermelői és hulladék felhasználói számára is egyaránt hasznos tartalommal bír.

Az adatbázis egyfajta másodlagos nyersanyag “piactérként” szolgál, elősegítve az építőiparban történő potenciális felhasználásukat.

Ezúton szeretnénk minden érdeklődő figyelmét felhívni az adatbázisra, főleg azon érintettekét, akiknél hulladék termelődik, vagy akik hulladék tárolásával/szállításával foglalkoznak, hogy látogassanak el a https://alice-registry.eu/oldalra, és regisztrálják a másodlagos nyersanyagaikat az adatbázisba.

További információt a projektről az alábbi linkeken találhatnak:

http://www.bayzoltan.hu/hu/2019/07/05/ris-alice/ (magyarul)

http://ris-alice.zag.si/ (angolul)

 

  1. szeptember 20. Budapest – Az Információs és Technológiai Minisztériumban Prof. Dr. Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszter részvételével megalakult a Bay Zoltán Nemzeti Alkalmazott Kutatóintézet-hálózat. A Hálózat alapító tagjai: a Bay Zoltán Nonprofit Kft., az ÉMI Nonprofit Kft., a KTI Nonprofit Kft. és az Autóipari Próbapálya Zala Kft.

A Hálózat célja és küldetése a tagjainak és a magyar nemzetgazdaság versenyképességének támogatása, a csatlakozott intézmények alkalmazott kutatás-fejlesztési, valamint tágabb értelemben a vállalkozási tevékenységének összehangolásán keresztül. A tagok és a nemzetgazdaság versenyképességének erősítésével összefüggésben a Hálózat határozott célja a tagok között meglévő szinergiák kiaknázása, illetve a tudás- és technológiatranszfer támogatása, valamint az interdiszciplináris szemlélet hangsúlyozása. További célja, hogy újabb csatlakozók bevonásával erősítse a magyar gazdaság versenyképességét, és magas hozzáadott értéket termelő munkahelyek létesítésére ösztönözzön.

„Nagy izgalommal és lelkesedéssel várom a közös munkát a Hálózat tagjaival. Mindannyiunk közös érdeke, hogy tervezetten használjuk kutatói és infrastrukturális erőforrásainkat, elősegítve a rendelkezésre álló kapacitások minél hatékonyabb felhasználását, megosztását, így nyújtva közvetlen szakmai támogatást a tagok kutatási és üzleti tevékenységéhez.”- mondta el Dr. Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, az első évben a Hálózat vezetője.

A Hálózati tagok kompetenciáinak szinergiái a fenntarthatóság vonatkozásában már látszanak. A tagok mindegyike jelenleg is több „zöld” projektben vesz részt, melyek a közel jövőben az ipar számára is látható, kézzelfogható eredményeket jelentenek, beszéljünk akár az épületek alapanyagairól, a közlekedés alternatív erőforrásairól, smart technológiák alkalmazásáról, másodnyersanyagok továbbfelhasználásáról.

A pénzedtől nemcsak kamatot, de pozitív környezeti és társadalmi hatást is remélhetsz!

Korunk egyik legfontosabb kérdésévé a felelősség és a hatás kezd válni, hiszen mostanra a saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy tetteink milyen következményekkel járnak a bolygónkra és az azt benépesítő életre. Óriási ebben a nagyvállalatok szerepe, de kiemelkedő súlya van az egyéni döntéseknek is. Azt a legtöbben könnyen átlátjuk, hogy milyen különbséget teremt a világban, ha szelektíven gyűjtjük a szemetet, helyi termelőktől vásárolunk vagy épp nem kérünk nejlonzacskót, de vajon ugyanilyen tudatosak vagyunk-e abban is, hogy mit hoz létre a bankban elhelyezett pénzünk, amikor mi nem használjuk?

A bankban elhelyezett pénzünk, ugyanis, nemcsak pihen és kamatozik, hanem a körülöttünk lévő világ a megtakarításainkból épül. Így a pénzintézetek szerepe elsősorban abból a szempontból vízválasztó, hogy milyen célok megvalósulását segítik ügyfeleik megtakarításai által.  Vajon, ha tudnád, hogy a bankod mire adja hitelbe a spórolt pénzed, egyetértenél vele? Ugye, jó érzés volna tudni, hogy nem a szomszéd szemétégetőt finanszírozod áttételesen, hanem egy közeli biogazdaságot? Jó, ha tudod, hogy a pénzedtől nemcsak kamatot, de pozitív környezeti és társadalmi hatást is remélhetsz!

Naperőművek és zöldenergia

A MagNet Bank finanszírozási politikáját meghatározza a zöld üzleti célok megvalósításának segítése.  Teljes vállalati hitelportfóliója negyedét, azaz közel 11 milliárd forintot, kifejezetten naperőművek és zöldenergia finanszírozására szán. Büszkeség, hogy már 56 naperőműpark létesült a bank forrásaiból, melyek egyenként 0,5MW-ot, összesen pedig éves szinten 42 000 MWh-ot termelnek. Viszonyításképpen egy átlagos háztartás évente elfogyasztott villamos energia mennyisége 2,06 MWh, így a naperőművek 20 388 háztartás villamosenergia igényét biztosítják, ami összességében Keszthely vagy épp Hatvan méretű kisváros teljes éves energiafelhasználását fedezi.

A karbonmentes közlekedés elterjedésének elősegítése szintén kiemelt célja a közösségi banknak, így a MagNet az Optimum Way Kft. több, mint 100 elektromos autótöltő állomásának telepítését finanszírozza országszerte a következő években. Ezzel hamarosan több hazai üzemanyagkút hálózatnál is lehet majd villámtöltéssel „villanyt tankolni”.

Hamarosan kastélyosdombói komlóval készülhet a Soproni 1895 prémium lager sör

A komlótermesztésnek nagy hagyománya volt Magyarországon, ám az elmúlt évtizedekben a hazai termesztés szinte teljesen eltűnt.  Ezt a hagyományt kívánta újjáéleszteni a HEINEKEN Hungária és az Ökumenikus Segélyszervezet három éve indult közös programja, mely a kezdetektől fogva az Agrárminisztérium támogató együttműködésével zajlik. A kezdeményezés célja: növelni a jó minőségű, magyar alapanyagok mennyiségét a sörgyártásban, s emellett hozzájárulni a hátrányos helyzetű régióban élő, a termesztésbe és feldolgozásba résztvevő családok megélhetéséhez.

 

Az Unilever két nagyon fontos ügye miatt volt hangos a sajtó az utóbbi hónapokban. Elkészült a nyírbátori 17,5 milliárd forintos bővítés első üteme, amelynek új gyártósorát Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter indította el. Emellett pedig az Unilever egy népszerű márkája, a Dove a The Body Shoppal és számos szervezettek közösen összefogott az állatkísérlet-mentes kozmetikumok megmentéséért.

Szeptember elején fejeződött be az Unilever Magyarország Kft. nyírbátori háztartásvegyipari üzemének mintegy 17,5 milliárd forintos beruházást jelentő bővítésének első üteme, mely során két új gyártósor és egy csomagoló csarnok épült fel. Az első gyártósort Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter indította el, az itt elkészült első 5000 flakon Coccolino mosószert – több mint 7 millió forint értékben – jótékony célra, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei iskolák és közintézmények számára ajánlották fel.

A kapacitásbővítő befektetésnek köszönhetően a gyáregységben a korábbi 300 millió helyett évente 370 millió – 70%-ban újrahasznosított műanyagból készülő – flakont tölthetnek meg.

A környezet mellett kiemelt figyelmet fordítanak a tehetséggondozásra is: az Unilever Mérnökök Ligája elnevezésű mérnökversenyhez az év során különböző kurzusok, gyárlátogatások is kapcsolódnak, amivel élő kapcsolatokat működtetnek a régió két, mérnöki képzést is nyújtó felsőoktatási intézménye, a Nyíregyházi Egyetem és a Debreceni Egyetem között.

 

 

További információ a haza Domestos-gyár bővítéséről ezen a linken érhető el.

 

A Dove és a The Body Shop arra kérik a fogyasztókat, hogy írják alá a PETA, a Humane Society International (HSI), a Eurogroup for Animals és a European Coalition to End Animal Experiments (ECEAE) által indított európai polgári kezdeményezést. A szépségipar meghatározó szereplői annak érdekében fogtak össze a fenti szervezetekkel, hogy az Európában régóta bevezetett állatkísérlet-mentességet érő fenyegetésekre adott válaszként sürgősen mozgósítsanak 1 millió európai állampolgárt az állatkísérlet-mentes kozmetikumok megmentésére.

Az európai polgári kezdeményezés keretében az EU polgárai az Európai Bizottság számára nyilváníthatják ki, hogy új jogszabályi környezetet szeretnének ezen a területen. A fogyasztók így segíthetik az EU szabályainak kialakítását.

Az ECHA (Európai Vegyianyag-ügynökség) olyan összetevők esetén javasol állatkísérleteket, amelyek biztonságossága már eddig is ismert volt.

Az ECHA új állatkísérleteket szorgalmaz olyan összetevők esetén, amiket már hosszú évek óta biztonságosan használnak a forgalmazók és a fogyasztók egyaránt. Ha ez megvalósul,további több millió állatot kell kegyetlen teszteknek alávetni annak ellenére, hogy más módon is képesek lennénk biztonságos adatokat gyűjteni.

 

A The Body Shop, a Dove és az állatvédő szervezetek együttes erővel küzdenek az állatkísérletek beszüntetéséért, és most arra kérik az embereket, hogy írják alá azt az európai polgári kezdeményezést: European Citizens’ Initiative (europa.eu)

 

A valaha volt leggyorsabb európai polgári kezdeményezés során 1 millió aláírás összegyűjtését tűzték ki célul a kezdeményezők – egyértelmű üzenetet küldve arról, hogy az ECHA kezdeményezése szembemegy az Európai Bizottság törekvéseivel és az európai állampolgárok akaratával is.

 

További információk elérhetők ezen a linken.