Az 1990-ben alapított, közel 150 főt foglalkoztató vállalat száraz-, hűtött-, illetve fagyasztott élelmiszerek raktározásával és szállítmányozásával, teljeskörű logisztikai tevékenységgel szolgálja ki ügyfeleit.

A társaság elkötelezett a környezetvédelem területén: célja, hogy 2030-ra 53%-kal csökkentse az egy tonnára eső széndioxid-kibocsátását. Ennek érdekében kiemelt figyelmet fordít a hulladék kezelésére, annak szelektív gyűjtésére és a körforgásosság megteremtésére. Magyarországon az elsők között vásároltak CNG, LNG, majd mild hibrid tehergépjárműveket és idén érkezik az elektromos hűtési megoldás. Cégesautó flottájuk csak környezetkímélő járművekből állhat.

ISO 14001 és ISO 50001 minőségirányítási rendszert, valamint fenntarthatósági munkacsoportot működtetnek. 2018-ban csatlakoztak az SBTi-hez. Cégcsoport szinten a környezeti hatásukról CDP jelentést készítenek és belső jelentési rendszerük keretében folyamatosan mérik az üvegházhatású gázok kibocsátását a három fő területen (GHG szerint Scope1, Scope2 illetve Scope3 szinten).

A teljes cégcsoporton belül és működésük során is a sokféleséget, az elfogadást, a diszkrimináció-mentességet és az egyéniséget képviselik. Fenntarthatósági stratégiájuk megvalósításához hozzájárul, hogy a dolgozóiknak folyamatos tréningeket biztosítanak.

Partnereikkel történő kapcsolattartásukat – mind vevői, mind beszállítói vonalon – a rendszeres kommunikáció és a proaktiv hozzáállás jellemzi.

A BCSDH-hoz azért csatlakoztak, mert úgy gondolják, hogy egy nagyvállalatokat is tömörítő szervezet hatékonyan tudja képviselni az egyes cégek fenntarthatósági célú törekvéseit és jó példával, szakmai iránymutatással tud elöljárni az üzleti életben.  A szervezet tagjaként szeretnék ők is szakmai tudásukat tovább mélyíteni, illetve egy innovatív csapat részeseként támogatást nyújtani és kapni.

Az 1999-ben alapított, több mint 35 fős ügyvédi iroda jogi tanácsadói tevékenységet végez hazai és nemzetközi ügyfelei számára.

A KINSTELLAR elsősorban a működésén, az üzleti célkitűzésein, a projektjein, továbbá az általa elvállalt ügyeken keresztül járul hozzá a fenntarthatósághoz.

A KINSTELLAR a környezeti terhelés csökkentése érdekében karbonsemleges működésre törekszik; főbb célkitűzésük az ökológiai lábnyom csökkentése, ideértve különösen a karbonlábnyom csökkentést és a vízlábnyom csökkentést, energiabeszerzés terén pedig a károsanyagkibocsátás csökkentését a felhasznált energia forrása hatékonyságának javításával. A társaság anyag- és hulladékstratégiája mentén olyan lépéseket tett, mint a hulladék csökkentése; a kommunális, műanyag és papír hulladék újrahasznosításra bocsátása; valamint az IT hulladék újrahasználatra vagy újrahasznosításra bocsátása.

Az irodának a dolgozók jelentik a legfőbb értéket, ezért az alapvető emberi értékek és diverzitás tiszteletben tartása terén célja a magasabb szintű értékteremtés elérése, amelyet olyan intézkedésekkel kíván elérni, mint a munkatársi és szakmai diverzitás növelése végzettség és kompetencia szerint, a nemek arányos megjelenése a vezetők között, a szülés utáni visszatérés támogatása, a munkatársi elégedettség mérése és javítása, valamint a munkatársak munkahelyi biztonságérzetének növelése.

Még nem készítettek fenntarthatósági jelentést, de célul tűzték ki a 2024-es év vonatkozásában jelentés kiadását.

A BCSDH-hoz azért csatlakoztak, mert – szakmai kompetenciájukra támaszkodva – részt kívánnak venni és hozzá szeretnének járulni azokhoz a konstruktív és előremutató műhelymunkákhoz, amelyek olyan modern üzleti megoldásokat hoznak létre, amelyek a fenntarthatósági szempontoknak megfelelnek, illetve célul tűzi azokat.

A világ munkavállalóinak harmada kevesebbet keres, mint ami a megélhetéshez szükséges. A megélhetési bérkülönbség megszüntetésének globális GDP-re gyakorolt ​​pozitív hatása 4,5 trillió dollár lenne. Az egyenlőtlenség csökkentése összehangolt intézkedéseket igényel minden szereplő részéről, így a vállalatoknak is létfontosságú szerepük van ebben. A változások elindításában kulcsfontosságú, hogy az ember, mint érték jelenjen meg a vállalat értékteremtő folyamataiban. – mutatott rá Sonja van Lieshout, a World Employment Confederation Europe elnöke, a Randstad globális public affairs vezetője a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) március 26-án tartott üzleti reggelijén és szakmai fórumán, amelynek fókuszában az emberi érték állt. A résztvevőket a nap házigazdájaként Holczinger Norbert, a Magyar Nemzeti Bank Fenntartható pénzügyekért felelős főosztályvezetője köszöntötte.

A klímaváltozás és a biodiverzitás hanyatlása mellett a növekvő egyenlőtlenségek jelentik világunk legsürgetőbb fenntarthatósági kihívásait. A növekvő egyenlőtlenségek mára már globálisan is rendszerszintű kockázatokká váltak, melyek nemcsak egyéni közösségeket vagy vállalatokat fenyegetnek, hanem egész gazdaságokat és társadalmakat is.

Az egyenlőtlenségek akadályozzák a társadalmi és gazdasági fejlődést, ami kihat a vállalatok eredményességére is. Az egyenlőtlenségek ugyanakkor rendszereink következményei, amelyeket képesek vagyunk megváltoztatni. Ehhez azonban a legmagasabb szintű elköteleződés mellett azonnali lépésekre, tettekre és rendszerszintű változásra van szükség. Hiszünk benne, hogy az üzleti szférának vezető szerepet kell betöltenie e kívánt, gyors változás elérésében.” – mondta el Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke nyitóbeszédében.

 

„A vállalatok munkavállalóikon keresztül tudnak a legtöbbet tenni az egyenlőtlenségek csökkentéséért. Az előrelépéshez kulcsfontosságú a szociális innováció, amely a munkavállalás, a tanulás és a szociális védelem új megoldásainak holisztikus megvalósítását jelenti a munkavállalók, a munkaadók és általában a társadalom javára. Ez vezet a jövőbiztos, mindenki számára működőképes munkaerőpiacokhoz kialakulásához.” – hangsúlyozta Sonja van Lieshout, aki a Randstad Hungary meghívására és szakmai támogatásával érkezett hazánkba.

Az előadást követő zártkörű szakmai fórum keretében vállalatvezetők, vállalati-, tudományos és civil szakértők egyeztettek az emberi érték témakör aktuális helyzetéről és kihívásairól, olyanokról, mint a polarizáció és a bizalomvesztés üzleti kockázatai, értékteremtés az emberi tőke megbecsülésével, vagy a fizikai és mentális egészség és a hatékonyság összefüggései, valamint feltártak számos üzleti jógyakorlatot és megoldást. E három fő téma vezetője Kelemen Attila, a ProSelf Zrt. vezérigazgatója, Baja Sándor a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója és Nagy Gréta a Dandelion Kft. ügyvezető igazgatója.

A szakmai fórumon feltárt hazai helyzet, feltárt  kihívások és előmozdító tényezők további feldolgozására a májusi vállalatvezetői kerekasztal-beszélgetéseken kerül sor. Célunk, hogy az ember, mint érték témában a vállalatok számára ajánlások készüljenek, amelyek a BCSDH októberi üzleti ebédjén kerülnek bemutatásra. Fontos, hogy ebben a témában is cselekvésre buzdítsuk a vállalatokat és segítsük őket a legfontosabb lépések megtételében.

Mitől lesz egy innováció sikeres? Mik az innováció buktatói? Lehet olyan zöld- vagy társadalmi innováció, ami tényleg megoldja a problémákat és nem újakat okoz? Fogunk-e valaha rovarokkal táplálkozni? – ilyen és hasonló kérdésekről volt szó „A jövő vezetői” tehetségprogram harmadik, a Fenntartható innovációról, termékekről és szolgáltatásokról szóló szakmai napján, amelyet vendéglátónk az EUROAPI Hungary Kft. ügyvezető igazgatója Dr. Diószegi Zsuzsanna nyitott meg.

Dr. Bajmócy Zoltán, az SZTE professzora, a tudományos és esélyegyenlőségi ügyekért felelős dékánhelyettese felvezető előadásában beszélt az innovációk és a fenntarthatóság kapcsán felmerülő dilemmákról és az elkerülendő problémákról. Mint elmondta, a planetáris rendszerek hatnak egymásra, Rubik kockaként egyszerre kell figyelni az összes területre, nem oldhatunk meg csak egyet, mert az több kárt okozhat. A lehetséges megoldások között a zöld innovációk mellett a társadalmi innovációk jelenthetnek megoldást. Emellett kiemelte, hogy újra kell keretezni a problémákat, új társadalmi megállapodásokra van szükség, új szerveződési formákra, új cselekvési módokra.

A délelőtt hátralévő részében játékos munka következett: a résztvevők projektcsapataikban a BricksMagic Lego® Serious Play® módszerével a fantáziát és kreativitást előhívó építéssel igyekeztek megtalálni azt a fenntarthatósági problémát, amire a következő hónapokban megoldást szeretnének találni. Ebben Hlavay Richárd a BricksMagic alapítója, valamint a Galambosné Dudás Zsófia, a BCSDH szakmai projektvezetője voltak segítségükre.

A délután izgalmas kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött, amelyen Dr. Ligeti Gábor a Heineken főmérnöke, Chrabák Péter a Bay Zoltán Intézet Körforgásos Gazdaság Kutató Csoport vezetője és Percze Rajmund, az AGROLOOP ügyvezető igazgatója beszélgettek Szederkényi Zita a program vezetőjének moderálásával arról, hogy hogyan tudják a cégek biztosítani a folyamatos megújulást. Egy közel 130 éves nagyvállalatnak és a teljesen új körforgásos üzleti modellre épülő start-upnak is a fenntartható innováció lehet az üzleti működés alapja, a folyamatos megújulás képessége a cégek hosszútávú sikerének lehet a kulcsa. Az innovációt és új termékek bevezetését sokszor a fogasztó vagy a piac határozza meg. A beszélgetés során olyan kérdéseket érintettek, mint egy termékbevezetés sikerének kulcsa vagy sikertelenségének kezelése, milyen formában jelenik meg az innováció a termékfejlesztés mellett, vagy éppen fogunk-e a közeljövőben rovarliszttel táplálkozni.

A folytatásban Nádasi Róbert, a Masterplast Nyrt. vezérigazgató-helyettese bemutatta a vállalat fenntarthatósági stratégiáját, majd innovatív hőszigetelési megoldásukat, a Zöld Hungarocell Programot, mely az első minősített rendszerben működő körforgásos gazdálkodási modell a hazai építőiparban. Jelenleg az építési gyakorlatban a polisztirol anyagok méretre vágásából keletkező káló mértéke évente akár a 100 ezer köbméteres mennyiséget is elérheti. A programban, az értékesített bizonyos Hungarocell termékek felhasználása során keletkező fel nem használt vágott anyagokat visszagyűjtik és újrafeldolgozzák, majd újrahasznosítják.

Ezt követően három csoportra osztva gyárlátogatás következett, ahol az EUROAPI egyik termelési üzemét, raktárát és Kutatás-Fejlesztési laborjait látogatták meg a résztvevők szakértők kíséretében, olyan kérdésekre is választ kapva, hogy milyen fenntarthatósági kihívásai vannak a gyógyszerhatóanyag gyártásnak; mi a különbség a természetes és mesterséges C-vitamin között; mi a No-spa kémiai képlete és hogyan készül; vagy hogyan lehet fenntartható raktározást üzemeltetni.

A nap zárásaként a vezetői interjú keretében Dr. Diószegi Zsuzsannával, az EUROAPI ügyvezető igazgatójával beszélgettek a résztvevők, aki mesélt színes karrierútjáról, legnagyobb üzleti kihívásairól. Kiemelte, hogy fontos a rugalmasság és a nyitottság, ne tartsunk a változásoktól, hanem lássuk meg benne a lehetőséget és ragadjuk meg.

A napról készült galéria a linkre kattintva érhető el.

Lehet egy Fenntarthatósági jelentéskészítésnek csapat erősítő jellege? Lehet menedzsment eszköz egy ilyen jelentés? Hogyan lehet elindulni, miért érdemes már most próbajelentéseket készíteni, adatokat gyűjteni? Ilyen kérdésekre keresett választ a BCSDH idei első kommunikációs munkacsoportja, amelyet a Gránit Pólus látott vendégül 2024. március 20-án.

Ujvári Eszter Employer branding és kommunikációs koordinátor köszöntötte a résztvevőket majd Szemerédi Dóra a cég ESG vezetője inspiráló betekintést adott vállalata fenntartható működési stratégiájába és jó megoldásaiba. Kiemelte az eredményeiket az energia- és hulladékgazdálkodás területén, és olyan jó példákat mutatott be, mint a WESTEND-ben található egyre bővülő profillal működő, használt ruhával induló ReStore-ja, illetve a biodiverzitásra és élőhely regenerációra is fókuszáló Tetőterasz.

 

Az üzleti életet érintő legnagyobb kockázatok és kihívások már a környezettel és a társadalommal összefüggő kockázatok. A növekvő jelentéstételi nyomás az EU és a magyar szabályozás részéről fokozatosan minden céget érinteni fog. A törvényi szabályozás aktualitásairól, az érintettekről és a folyamatról Márta Irén a BCSDH ügyvezető igazgatója beszélt.

A cégeken múlik, hogy mennyire tudják kihasználni az előnyöket, amiket maga jelentés, illetve a begyűjtött adatok és megfogalmazott célok jelenthetnek. Ennek a munkának a koordinációja sokszor a kommunikációs, a CSR vagy a marketing osztály kezében van.

A jelentéskészítés gyakorlatába adtak betekintést és osztották megtapasztalataikat a bevezető elődádást követő kerekasztal résztvevői: Farkas Ildikó, a Graphisoft Park CFO-ja, Koncsikné Káli Andrea, a PURECO Kft. kommunikáció és marketing vezetője és Kovács Dávid Gábor a Zwack Unicum Nyrt. marketing igazgatója.

A Graphisoft Park már egy fenntartható gondolatra épülő üzleti modellel 2023-ban készítette el a BÉT ösztönzésére az első ESG/ Fenntarthatósági jelentését, ami elnyerte a Zöld Béka díjat. A PURECO Kft. a BÉT pályázatán nyerve készítette el első jelentését szintén 2023-ban. A Zwack Unicum Nyrt. pedig 2008 óta készít beszámolót a társadalmi és fenntarthatósági teljesítményéről.

Mindhárom cégnek lesz jelentéstételi kötelezettsége a magyar ESG törvény és az Európai CSRD szerint is. Fontosnak tartották, hogy addigra, amire élesben kell jelenteniük már bejáratott gyakorlataik, folyamataik legyenek és kiépítsék azokat a vállalaton belüli és külső érintetti kapcsolatokat, amelyek segítik a folyamatot és az adatgyűjtést.

Mindhárom cég megerősítette, hogy ez egy idő és emberi erőforrás igényes munka, de számtalan hasznát is megtapasztalták már rövid távon is. Az üzleti sikereken, előnyön túl a szervezeten belüli információáramlást, az egymás területeibe való betekintést, az eredmények szervezeten belüli tudatosítását, egyfajta „csapatépítést” is.

Folyamatosan zajlik 2024-ben is a menhelyeken élő cicák és kutyák támogatása a SPAR Magyarország és az Országos Állatvédőrség Alapítvány együttműködése keretében. A kezdeményezéssel tavaly többek között 32 ezer kilogramm száraztáp és több mint 45 ezer darab konzerv gyűlt össze számukra.

A SPAR Magyarország már több mint egy évtizede segíti a magyarországi állatmenhelyek, állat- és vadasparkok ellátását azzal, hogy számukra is felajánl a kereskedelmi forgalomból kivont, az állatok élelmezésére azonban még hasznosítható termékeket. A vállalat emellett az Országos Állatvédőrség Alapítvánnyal több mint 10 éve szervezi állateledel-gyűjtő akcióit, amelyekkel az állatmentésben résztvevő civil szervezeteket támogatják. A kezdeményezés célja a felajánlások gyűjtésén túl az, hogy felhívják a figyelmet a felelős állattartásra, valamint a menhelyek munkájának fontosságára.

Az országos akció az idei évben is folytatódik. Az állatmentésben közreműködő szervezetek a koordinálást és beosztást végző Országos Állatvédőrség Alapítványon keresztül csatlakozhatnak a gyűjtőakciókhoz. A SPAR és INTERSPAR üzletek vásárlói hónapról-hónapra találkozhatnak a civil szervezetekkel és munkájukat állateledel-adománnyal támogathatják. A gyűjtések helyszínéről és időpontjáról a SPAR erre a célra létrehozott online felületén tájékozódhatnak a támogatók, mely a következő linken érhető el: www.sparafenntarthatojovoert.hu/mancsabajban

„Magyarországon sajnálatos módon nagyon sok kisállat él méltatlan körülmények között, az utcán kóborolva, vagy olyan felelőtlen gazdánál, akiktől sem odafigyelést és szeretetet, de megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot sem kapnak. A hazai állatmentő szervezetek telephelyei sok esetben zsúfolásig tele vannak örökbefogadásra váró kutyákkal és cicákkal, akiknek az ellátása nagy erőfeszítéseket kíván. Számukra nyújtanak kézzelfogható segítséget a SPAR és Országos Állatvédőrség Alapítvány tíz évvel ezelőtt indított állateledel-gyűjtő akciói, amelyeket az elmúlt évben is országszerte megszerveztünk. Nagy köszönetet szeretnénk mondani minden vásárlónknak, akik eddig is támogatták és a jövőben is segítik felajánlásaikkal a kezdeményezést, és természetesen hatalmas elismerés illeti azokat az állatmentő szervezeteket, amelyek folyamatosan erejük és lehetőségeik határán egyensúlyozva végzik ezt a rendkívül fontos tevékenységet” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A 2023-as esztendőben 174 adománygyűjtés során országszerte összesen 27 344 kilogramm száraztápot, 17 704 darab konzervet és 1 216 darab kutyaszalámit adományoztak a vásárlók a kutyusoknak. A macskák számára pedig 27 814 darab konzerv és alutasakos étel, valamint 4646 kilogramm táp gyűlt össze. Ezek között május hónapban kiemelkedően sok felajánlás érkezett, ekkor szervezte meg harmadik alkalommal a vállalat és az Országos Állatvédőrség Alapítvány állatmentő civil szervezetek közreműködésével a Mancs a Bajban! gyűjtőakciót. A két nap során a kutyáknak csaknem 9 ezer kilogramm száraz tápot, 4 500 doboz konzervet, míg a macskáknak több mint 1 000 kilogramm száraz tápot és 2 500 doboz konzervet gyűjtöttek össze az aktivisták az ország 35 INTERSPAR hipermarketében. Az üzletek vásárlói pedig ezeken felül különféle állatfelszerelésekkel és tisztítószerekkel is hozzájárultak az akció sikerességéhez, a SPAR pedig további egymillió forinttal segítette az Országos Állatvédőrség Alapítvány munkáját.

Lehet-e pénzre váltani az emberi életet? És ha igen, mennyit ér? Mitől leszel egészséges a munkában? Milyen általános tévhitek övezik a fenntarthatóság fogalmát? Mitől működik egy vállalatnál a fenntarthatóság? „A jövő vezetői” tehetségprogram tavaszi Alumni találkozóján dr. Felsmann Balázzsal a Hungaropharma pénzügyi vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk házigazdánk, a KPMG hangulatos Rooftop 825 Caféjában március 19-én.

Nagy Julianna, a KPMG ESG & fenntarthatósági szolgáltatások szenior menedzsere köszöntötte a résztvevőket, elmondta, hogy a tavaszi „A jövő vezetői” Alumni találkozóval szeretnének hagyományt teremteni és visszavárják a csapatot jövő tavasszal is.

Márta Irén, a BCSDH igazgatója elmondta, hogy a világunk forrong és az a generáció vagyunk, akik leginkább szembesülnek a fenntarthatósági kihívásokkal, viszont ebben a közösségben igazi rózsaszín buborékban vagyunk együtt olyanokkal, akik tényleg a jó dolgokért és a fenntarthatóságért dolgoznak és az a feladatunk, hogy ezt a buborékot még inkább kiszélesítsük.

Bori Máté, az ALD LeasePlan operációs igazgatója és az Alumni közösség vezetője bemutatta az idei éves programtervet és bátorította a résztvevőket, hogy csatlakozzanak minél több eseményhez.

Ezt követően Dr. Felsmann Balázs, a Hungaropharma pénzügyi vezérigazgató-helyettese kávéházi vezetői beszélgetés során mesélt szakmai útjáról, vezetői pályájáról, a gyógyszeripar kihívásairól és legégetőbb fenntarthatósági kérdéseiről, illetve arról, hogy a fenntarthatóság valóban csak akkor tud működni, ha vannak olyan vezetők, akinek ez belső indíttatása és komolyan, őszintén foglalkoznak vele. A beszélgetést Guti Gellért, a Reptéri Üzemanyag-kiszolgáló Kft. minőségbiztosítási mérnöke vezette.

A teljes képgaléria megtekinthető itt.

 

Legközelebb május 30-án a Zwack Unicum Zrt-nél az Unicum Házban találkozunk, ahol Salgó Istvánnal, a Zwack Unicum Zrt. Felügyelő bizottságának tagjával beszélgetünk majd és az estét múzeumlátogatással és kóstolással zárjuk.

„A jövő vezetői” tehetségprogram Alumni szervezetének 2024-es tervei:

  • Május 30. 18:00, Zwack, Unicum Ház – Vezetői interjú Salgó Istvánnal, a Zwack Unicum Zrt. Felügyelő bizottságának tagjával és múzeumlátogatás kóstolóval
  • SDG Game – szervezés alatt
  • November 6. 16:00, Nokia – Laborlátogatás és Üdvözöljük az új évfolyamot
  • Az iskolás generáció fenntarthatósági képzése munkacsoport – Okosdobozvizsgáljuk a lehetőséget

Az Európai Unió számos riporting, esélyegyenlőségi iránymutatásaiban, direktívájában ösztönzi a vállalatokat, hogy tegyenek a női esélyegyenlőségért.

Több női felsővezetőt, középvezetőt, igazgatósági tagot szeretnének látni az üzleti szektorban, és a jelenleginél sokkal kisebb bérszakadékot a férfiak és nők között. (Nemek közti bérszakadék – MVÜK (mvuk.hu))

Az MVÜK Női Vezetői Klub közvetlenül járul hozzá a női vezetők láthatóságához, sikerességéhez és elismertségéhez. 2023. októberben lebonyolított hiánypótló, nem reprezentatív kutatása számos fontos jelenségre hívja fel a figyelmet és a szólít fel cselekvésre. Mit ér a vezető, ha nő? – MVÜK (mvuk.hu) Hiszen, bár sok vállalatvezető fókuszába bekerült a klímavédelem és karbonsemlegesség, nem szabad megfeledkeznünk a társadalmi pillér számos további fontos eleméről sem, legyen szó a felelős foglalkoztatásról, női vezetők arányának növeléséről, sokszínűségről vagy éppen a közösségi szerepvállalásról. Ezek az értékek az MVÜK számára kiemelten fontosak és tagjaival együtt, összefogásban kíván pozitív hatást elérni a hazai üzleti szektorban. Mindezért számos civil kezdeményezésben vállalunk részt, megosztjuk tudásunkat, tapasztalatunkat: Hol látjuk gyermekeinket 2034-ben? – MVÜK (mvuk.hu). Mindemellett büszkék vagyunk sikeres női vezetői tagjainkra és tevékenységükre: Februári büszkeségeink – Női Vezetői Klub – MVÜK (mvuk.hu).

 

Az óvodai és iskolai közösségek fenntarthatósági ötletekkel nevezhetnek, a legjobb programok megvalósulását összesen 25 millió forinttal támogatja az energiavállalat.

A környezeti fenntarthatóságra nevelés támogatására és népszerűsítésére idén újra meghirdeti a Föld bajnokai elnevezésű pályázatát az E.ON Hungária Csoport. A pályázatra gyerekekből és tanárokból vagy szülőkből álló iskolai és óvodai közösségek jelentkezését várják, amelyek elkötelezetten tenni akarnak a fenntartható jövőért.

A pályázatokat a tavalyihoz hasonlóan az idén is a megújuló energia, az energiahatékonyság, a klímavédelem, az üvegházhatású gázok, a levegőtisztaság, a vizek védelme, az újrahasznosítás, a természeti erőforrások és a biodiverzitás témakörében várják.  A részletes kiírást és pályázati anyagot a Föld bajnokai oldalon érhetik el az érdeklődők, a pályázatokat 2024. április 5-ig lehet beküldeni. A 25 millió forint összdíjazású Föld bajnokai pályázaton indulók projektenként 2,5 millió forint összegű támogatást nyerhetnek zöld elképzeléseik megvalósításához. Az E.ON a  közönség szavazataira is számít, hiszen a közönség voksai is bejuttathatnak egy iskolát vagy óvodát a győztesek közé.

Az E.ON oldalán elérhető tavalyi nyertes pályázatokat bemutatórövid videókban a nevezők maguk mutatják be terveiket, melyekből bárki meríthet ihletet és ötletet – akár, ha pályázna az idei Föld bajnokai programra, vagy ha saját zöld programjához szeretne inspirációt kapni.

A pályázatokat öttagú zsűri bírálja majd el, tagjai Guntram Würzberg, az E.ON Hungária Csoport vezérigazgatója és dr. Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató mellett fenntarthatósággal foglalkozó szakemberek – Szomolányi Katalin, a Planet Fanatics alapítója, és Nagy Réka, Ökoanyu, klímakommunikációs előadó, író, újságíró, valamint a fenntarthatósági szakácskönyvet is író Pokorny Lia színésznő.

A környezeti és fenntarthatóságra nevelés kis lépésekkel kezdődik, az E.ON pedig abban hisz, hogy a legkisebb iskolai vagy óvodai közösségek projektjei is képesek változást előidézni a szűkebb környezetükben. Összefogással minden közösség sokat tehet a fenntarthatóbb holnapért és az új generáció környezeti problémákra érzékeny szemléletének megteremtéséért.