A fenntarthatósági elvárásokra sokan kötelezettségekként és nehézségekként tekintenek, mi azonban fejlődési lehetőségnek látjuk. Ennek megfelelően szakértő tanácsadóként és innovatív iránymutatóként támogatjuk a hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar fenntartható fejlődését a K&H agrár CO2 kalkulátor elindításával. A vállalkozások tudatosságát és fenntartható gazdálkodását támogató kalkulátor ugyanis tudományos kritériumoknak megfelelő számítások alapján tudja meghatározni az egyes gazdaságok karbonlábnyomát a főbb növénytermesztési és állattenyésztési ágazatokban.

Guy Libot, vezérigazgató

 

Cég neve:

K&H Csoport

Megvalósítás éve:

2023

Célterületek:

Légszennyezés csökkentése, Fenntartható ellátási lánc, Klímavédelem, klímaadaptáció, Biodiverzitás

A program célja:

A klímaváltozás, a Közös Agrárpolitika elvárásai és a szigorúbb fogyasztói elvárások is a környezetet kímélő megoldások irányába tolják az agráriumot. Nyugaton a fizetőképes vásárlói réteg már a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe veszi, és az élelmiszeren is jelölt karbonlábnyomot is vizsgálja.
Magyarországon az élelmiszerekkel szembeni legfontosabb fogyasztói elvárás egyelőre még a megfizethetőség, ugyanakkor egyre inkább megjelenik a környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos tudatos fogyasztói magatartás. A fogyasztók kezdik figyelni, hogy etikus és környezetbarát módon történt-e az előállítás, előtérbe helyezik a helyi termelésből származó élelmiszereket, és egyre több kezdeményezést látunk az élelmiszerpazarlás csökkentésére.
Ezek a tendenciák a teljes élelmiszeriparra hatással vannak, egészen az alapanyag termelőtől kezdődően. Így fontos, hogy az ellátási lánc minden pontja figyelje ezeket a változásokat és képes legyen ehhez igazítani a működését, termékkínálatát.

A mezőgazdaság fenntartható működésének egyik alapja az ÜHG csökkentése. Vállalásunk, hogy 2030-ig 21 százalékkal, 2050-ig 34 százalékkal csökkentjük a mezőgazdasági finanszírozásunk ÜHG intenzitását, ehhez azonban ismerni kell az adott gazdaság kibocsátását. Ahhoz, hogy csökkenteni lehessen egy adott gazdaság karbonlábnyomát, első lépésként a pontos számokkal kell tisztában lenni. Tapasztalataink szerint ez az adatalapú megközelítés még hiányzik a hazai gyakorlatból, ezért hoztuk létre az ingyenesen elérhető K&H agrár CO2 kalkulátort, hogy az agrárcégeknek egy jó kiindulási alapot tudjunk biztosítani a számszerűsítéshez, jobb megértéshez. A kalkulátor első körben, 2023 októberi induláskor a növénytermesztők számára volt használható, majd decemberben kibővült, hogy az állattenyésztők is alkalmazni tudják.

A program intézkedései, vállalásai:

A következő években jelentősen megnő azoknak a cégeknek a száma, akik számára az EU beszámolási kötelezettséget ír elő fenntarthatósági gyakorlatuk bemutatására: 2026-tól, azaz a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozóan már a 250 főt meghaladó kkv-k is érintettek. Azt látjuk, hogy egyelőre a fenntarthatósággal kapcsolatos szaktudás és kultúra hiánya komoly kihívásokat jelent. Ügyfeleink nagy része nem áll készen a fenntarthatósággal kapcsolatos adatszolgáltatásra (pl. CO2-kibocsátás), így a célunk ebben segíteni őket a kalkulátoron keresztül. A kalkulátor kifejezetten a mezőgazdasági eredetű ÜHG gázokat vizsgálja (CO2, CH4, N2O), a közvetlen (Scope1) és közvetlen (Scope2) kibocsátásokra vonatkozóan.
A fenntarthatósági jelentésen túl fontos számunkra, hogy ügyfeleink fenntartható profitabilitását és válságállóságát is erősítsük. Ebben is segítségükre lehet a kalkulátor, mivel a kitöltése során nyomon tudják követni, hogy termelésük során mennyi energiát (benzin, gázolaj, gáz stb.), input anyagot (pl. műtrágya, szervestrágya stb.) használtak fel, és ezek okszerűbb, precízebb használatával tudják-e csökkenteni a felhasznált mennyiségéket. Ezzel nemcsak a környezetre gyakorolt negatív hatásukat tudják mérsékelni, hanem jelentős költségcsökkentést is elérhetnek, ami nagyban segíti a profitabilitásuk erősödését. Ugyancsak jelentős gazdasági haszonnal bírhat a mezőgazdasági alapanyag termelő ügyfeleinknek, ha nagyobb vevőik felé (kiskereskedelmi láncok, nagyobb élelmiszeripari cégek) igazolni tudják, hogy tudatos lépéseket, akciókat tesznek a fenntarthatóság irányába és igyekeznek csökkenteni karbonlábnyomukat. A kalkulátor kitöltése erre is egy kiváló bizonyíték, hiszen minden további fenntarthatósági akció már ezekre a tényleges adatokra épülhet. A fenntarthatósági beruházás, intézkedések megtétele után pedig újra meg lehet nézni, ellenőrizni, hogy mennyivel csökkent az ÜHG kibocsátásuk a kiinduló állapothoz képest, számszerűen is látható lesz a CO2-kibocsátás csökkenése.

Az innovatív pénzügyi megoldások mellett a cégek fenntarthatóságát új, modern, egyszerűen és gyorsan használható eszközökkel ösztönözzük, amilyen a kalkulátor is. A fejlesztés segít abban, hogy a K&H szorosabbra fűzze a kapcsolatot az agrár- és élelmiszeripari cégekkel, a partnereink pedig stabilan, hatékonyabban működhetnek, növelhetik versenyképességüket. A kalkulátor használatára egyre nagyobb nyitottság van a cégek részéről. Ennek oka egyrészt, hogy a vállalatok ezáltal lehetőséget kapnak bemutatni fenntarthatósági eredményeiket vevőiknek, partnereiknek. Másrészt a saját fenntarthatósági jelentésük egyik fontos elemeként tervezik használni a kalkulátor eredményeit. Harmadrészt pedig olyan ügyfél is van, amelyik a cégérték és reputációs érték növeléséhez kívánja használni a kalkulátor.

A program hatása és eredménye:

A kalkulátort eddig több mint 40 cég töltötte ki. Az eredmények alapján már most látható, hogy az átlagos országos bruttó kibocsátás a növénytermesztési ágazatban közel 2.000 tonna CO2, míg ez a sertés ágazatban 3.600 tonna CO2, a szarvasmarha ágazatban pedig meghaladja a 9.200 tonna CO2 kibocsátást – mindez tehát hazai szinten is igazolja a nemzetközi becsléseket, hogy igen komoly eltérések vannak kibocsátás szinten az egyes ágazatok között. Talán ennél is jobban szemlélteti a különbségeket a fajlagos bruttó kibocsátás, ugyanis a növénytermesztés esetében 1,87 tonna CO2/ha, a tejtermelésben 0,76 kg CO2/kg tej, a sertéstenyésztésben 1,66 kg CO2/kg élősúly, a szarvasmarha ágazatban pedig 5,15 kg CO2/kg élősúly kibocsátás társul. Mindezek az eredmények ugyanakkor arra is lehetőséget adnak, hogy összevessük a hazai kibocsátást a nemzetközi adatokkal. Ezek alapján az látható, hogy míg a hazai agrárium átlagos kibocsátása 547 tonna CO2/millió EUR eszköz, addig a nemzetközi adatok alapján ez 1.528 tonna CO2/millió EUR eszköz, vagyis a hazai kibocsátási érték a nyugati értékeknek közel harmada csupán.

Kapcsolódó linkek:

K&H Agrár CO2 Kalkulátor

Kapcsolódó kulcsszavak:

A kalkulátor az Agrárközgazdasági Intézet által fejlesztett és hitelesített.

 

Egy felelős vállalat részéről a fenntarthatóság nem csupán erkölcsi, hanem üzleti szempontból is nélkülözhetetlen. Az ESG szempontjainak stratégiai üzleti tevékenységünkbe való integrálásával igyekszünk a mindennapi tevékenységünket környezetünk hasznára fordítani. Fontosnak tartjuk, hogy a hazai vállalatok és a lakosság egyik legnagyobb finanszírozójaként hozzájáruljunk ügyfeleink saját fenntarthatósággal kapcsolatos céljaik eléréséhez. Hiszünk abban, hogy a vállalatoknak nemcsak nyereséget kell termelniük, hanem felelősséget is kell vállalniuk a fenntartható környezet és társadalom iránt.

dr. Barna Zsolt, elnök-vezérigazgató

 

Cég neve:

MBH Bank Nyrt.

Megvalósítás éve:

2023-

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Vízhasználat, Biodiverzitás

A program célja:

Az MBH Bank azonosítva korunk legfőbb kihívását, a környezeti és működési fenntarthatóságot, elkötelezett abban, hogy a hazai pénzügyi piacokon a fenntartható gazdasági működés megteremtésének kulcsfontosságú szereplője legyen. Ennek érdekében 2023 decemberében megalkotta az éveken átívelő Fenntartható Jövő Bankja elnevezésű, komplex ESG programot.

Az MBH Bank a program keretén belül három meghatározó vállalást tett:

  • a biodiverzitás megőrzését,
  • a dekarbonizáció elérését, és
  • a zöld hitelezési célok megvalósítását tűzték ki célul.

A dekarbonizációs törekvések elérése érdekében a Bank olyan nemzetközi szervezetekhez csatlakozik, mint a Net Zero Banking Alliance, és vállalást tett, hogy első magyar tulajdonú bankként már 2024-ben csatlakozzon a Science Based Targets Initiative (SBTi) kezdeményezéshez, amellyel a károsanyag kibocsátásuk csökkentését nemzetközi, tudományos alapon validáltatják.

A program intézkedései, vállalásai:

2023. december 4-én a Climate Summit eseményen a Bank bejelentette a „Fenntartható Jövő Bankja” éveken átívelő, átfogó fenntarthatósági- és környezetvédelmi keretprogramot, amely keretében három meghatározó vállalást tettek:

  1. célul tűzték ki a biodiverzitás megőrzését,
  2. zöld pénzügyi megoldásokkal és programokkal természeti élőhelyeink és állatfajaink védelmét, valamint
  3. Magyarország klímacéljainak támogatását és dekarbonizációs törekvéseket.

Első vállalásuk megvalósítása érdekében az Agrárminisztériummal dolgoznak közösen 10 hazai nemzeti park biodiverzitást támogató programjainak megvalósításán. Az együttműködési megállapodás kifejezett célja, hogy hazai szervezetekkel, nemzeti projekteket támogassanak.

  • A Kárpát-medence kipusztulással egyik potenciálisan fenyegetett partimadár-madárfaja, a székicsérhez kapcsolódó fajvédelmi törekvéseket jeladózással történő kutatás megvalósításán keresztül bővítik a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának bevonásával.
  • A nemzeti parkokkal közös együttműködés keretében másik kezdeményezésként, megújuló energiára támaszkodó, napelemes szivattyús vízpótlást valósítanak meg a Duna-Tisza közében a klímaváltozás és süllyedő talajvízszint miatt kiszáradó, eltűnő vizes élőhelyek helyreállítása érdekében.
  • További természetvédelmi célkitűzés a szikes pusztában időszakos vízborítású pannon szikes vizes élőhelyek rekonstrukciója, és a hozzájuk kötődő védett fajok állománya, többek között a vöröshasú unka és számos partimadár-faj fenntartása.
  • Mindezek mellett szintén fontosak a vadmacska védelmi projektek. A tervezett vizsgálatok, illetve a várható eredmények megalapozhatják és segíthetik a faj gyakorlati védelmi stratégiáinak átfogó, nagyobb térléptékű és egyben helyi szintű kidolgozását és megvalósítását.

Passzív termékeik mentén segítik azokat a piaci szereplőket, akik sokat tesznek a biodiverzitás megőrzéséért, aktív termékekkel, hitelberuházásokkal az energiahatékonyságot növelő beruházások által. Cél 2024-ben a zöldhitel állomány 4 százalékpontos növelése.

A program hatása és eredménye:

  • A 2023-ban indított MBH Erdő projekt keretében már közel 30.000 fát ültettek el, és ez a szám 2024-ben tovább növekszik az Ipoly Erdő térségeiben a károsodott erdők helyreállítása érdekében.
  • A fenntartható kártyás költések után havonta közel egymillió forinttal támogatja a Bank a magyar méhészeket.
  • A zöld általánydíjas szolgáltatás kapcsán 2023-ban 200 vércseodú telepítését támogatta, melyből 128 kisvércse repült ki, az odúk telepítése idén is folytatódott.

A Bank 34 millió forinttal támogatta a nemzeti parkokat, és hozzájárult az Ipoly Erdő Zrt. és a Pilisi Parkerdő beruházásaihoz is.

Kapcsolódó linkek:

Az MBH Bank meghirdette a „Fenntartható Jövő Bankja” programot

Tovább gyarapodik az MBH Erdő
Összefog az MBH Bank és az Ipoly Erdő Zrt. az erdőállományok rehabilitációjáért
MBH Bank 2023-as Fenntarthatósági Jelentés

Kapcsolódó kulcsszavak:

biodiverzitás, erdősítés, dekarbonizáció, nemzeti park, megújuló energia, zöld pénzügyi megoldások

 

Büszke vagyok arra, hogy az emberközpontú munkakörnyezeten túl szervezetünk elkötelezett híve munkatársaink szakmai és mentális fejlesztésének. Támogatjuk és biztosítjuk a legkorszerűbb tudás elsajátítását, az új ötletek megvalósítását, valamint a mentális egészség ápolását. A sokféleséget tiszteletben tartjuk, elismerjük és megbecsüljük, vállalatként pedig hiszünk benne, hogy a munkatársainkban rejlő lehetőségeket csak akkor tudjuk felszínre hozni és kiaknázni, ha szervezeti kultúránkban, mint fontos alapérték, hangsúlyt kap a felhatalmazás, az esélyegyenlőség, a befogadás és a sokszínűség.

Erdős Mihály, elnök-vezérigazgató

 

 

Cég neve:

Generali Biztosító Zrt.

Megvalósítás éve:

2019-2024

Célterületek:

Esélyegyenlőség, Munkavállalók jólléte, Oktatás és képzés, Emberi jogok, Érintett felek, helyi közösségek, Felelős vállalatirányítás, Vállalati stratégia

A program célja:

 

A fenntartható szervezeteknek hosszú távon egészséges, energikus, szenvedélyes munkatársakra és vezetőkre van szüksége.

A tudatos jelenlét, a saját magunkra való odafigyelés az elmúlt évekhez képest eddig nem látott fontossággal bír. Ahogy egyre inkább előtérbe kerül az innováció, a digitalizáció által felgyorsult információáramlás, egyre fontosabb figyelni az emberre, mint élő organikus szervezetre.

A mentális egészség megtartására egyre nagyobb fókusz helyeződik. A szervezetünknek kiemelten kell vigyázni a kollégákra, így a HR care aktivitásokban, de a vezetői és munkatársi képzéseinkben is a fizikai és mentális egészséget, mindfulness-t támogató programok kiemelt fókuszt kapnak.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A Generali Group Next Normal programjának köszönhetően 2023-tól vállalatunk 100%-a a globális alapelvek által inspirált hibrid munkamodelleket alkalmazza. Ennek segítségével megőrizzük és erősítjük alkalmazkodási és fejlődési képességünket, további kompetenciafejlesztéssel fokozzuk az emberekben rejlő potenciálokat.

A kompetenciafejlesztés a fenntartható szervezetért több területen zajlik.

  • Globális és lokális Future Leader vezetőképző programunk fejleszti vezetőink stratégiai készségeit, bővíti digitalizációs, AI ismereteiket, legmodernebb trendek mellett egészségmegőrző gyakorlatokat ismertet.
  • 2022 óta Woman Leader Programunk segíti női vezetőinket többféle női szerepük egyensúlyának megteremtésében, családanya szerepük és karrierjük egymás melletti működtetésében.
  • Mobility és rotációs programunk célja a vezetők People menedzsment kompetenciáinak erősítése, üzleti területek hatékonyabb együttműködésének növelése, szervezeti egységek közötti silók lebontása.
  • Támogatjuk megváltozott munkaképességű munkavállalóinkat, hogy felvállalják, ha betegséggel küzdenek, és tájékoztatást, segítséget adunk az őket megillető extra juttatásokról, lehetőségekről. Megszólítunk leendő MMK kollégákat, elsősorban call centeres pozíciókkal.
  • GeNext tehetség program: friss diplomások egyéves rotációban megismerik vállalatunk működését, és a program végén készen állnak junior szakértői pozíció betöltésére.
  • Munkavállalóink mentális jólétét fejleszti HR Care kezdeményezésünk.
  • Önkéntes programokkal erősítjük a vállalati CSR programokhoz való kapcsolódást.

Programjaink tanulsága, hogy folytatni kell a jövőre felkészítő kompetenciáik fejlesztése mellett az emberi egészség hosszútávú fenntarthatóságára fókuszáló képzési programokat. A női vezetőképzések mellett érdemes női vezető klubot is működtetni. HR Care programunk iránti érdeklődés nagy, cél ezen események kapacitásának bővítése, a személyes jelenlétet igénylő egyéni és kiscsoportos alkalmak még szélesebb körben hozzáférhetővé tétele.

 

A program hatása és eredménye:

 

Vezetőképző programunk sikere évek óta töretlen: a generációk közti tapasztalatcsere, kezdeményező attitűd, kapcsolódási pontok tudatos kialakítása mindennapi kultúránk szerves részévé vált.

Megváltozott munkaképességű új kollégák bevonására irányuló kezdeményezésünkkel egy hónap alatt 43 jelöltet értünk el.

Lokális tehetségprogramjainkon 2021-2023 között 30 fő átfogó képzését biztosítottuk (2-2,5 éves programok).

HR Care programunkban a legtöbb előadás, beszélgetés vállalati Facebook csoportunkban is megosztásra kerül, így kollégáink országszerte vissza tudják nézni.

 

Kapcsolódó linkek:

 

The power of community

Sportoltak, rekordot állítottak és jótékonykodtak munkatársaink

GeNext jövőépítő tehetségprogram

Képzési programjaink

Generali Wellbeing nap

Rólunk

Generali előrelátók

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

fizikai jóllét, mentális jóllét

 

„Itt az MFB-nél elkötelezettek vagyunk a családbarát szemléletmód és működés minél szélesebb körű kialakításában, valamint a munka-magánélet egyensúly fenntartásának biztosításában, és ennek a két szemléletnek a banki vállalati kultúrába illesztésében. Vallom és az elmúlt évek tapasztalatai megerősítették, hogy mindezek biztosítása nemcsak munkaerőpiaci elvárás, de erős eszköz a dolgozói megtartás és elkötelezettség növelésében is. Ennek érdekében – és ezt erősítve – számos intézkedést, programot valósítottunk már meg a Bankban, és ezt a tudatos építkezést a jövőben is folytatni szeretnénk.”

dr. Sipos-Tompa Levente, elnök-vezérigazgató

 

 

Cég neve:

MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.

Megvalósítás éve:

2022 óta

Célterületek:

Munkavállalók jólléte

A program célja:

 

A magyar családpolitika egyik pillére a munka és a család egyensúlyának támogatása. Ehhez a célkitűzéshez az MFB, mint családbarát értékeket valló munkáltató az MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde kialakításával csatlakozott 2022-ben.

A munkahelyi bölcsőde kialakításának és működtetésének előnye a Bank munkajogi állományból történő visszatérési idő csökkenése, a hatékonyabb munkavégzés, a vállalati munkarendhez való könnyebb igazodás és a napi családi rutinra fordított idő csökkentése.

A bölcsőde fenntartása hozzájárul a családbarát szemlélet és vonzó munkáltatói kép erősítéséhez is (bevonzás, fiatal munkavállalók munkahely-választási preferenciája).

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Sok család számára okoz nehézséget a munkába való visszaállás során a kisgyermekek nappali elhelyezése, mely az MFB munkavállalóit is érinti.

A probléma egy lehetséges megoldásaként a kormányzat 2021-ben pályázatot írt ki „Hazai családi bölcsőde és munkahelyi bölcsőde-fejlesztési program nem önkormányzati fenntartók részére” megnevezéssel.

A kiírásra benyújtott pályázatunk pozitív elbírálását és közel egyéves komoly szakmai előkészítő munkát követően 2022-ben 2 csoportszobával és összesen 16 férőhellyel nyílt meg az MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde a Bank főépületének földszintjén.

A pályázat pozitív elbírálását követően külső szakmai támogató, úgynevezett módszertani szakértő segítette a munkánkat a Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter által kijelölt módszertani szervezeten (MACSKE – Magyarországi Családi Bölcsődék Közhasznú Egyesülete) keresztül. Az infrastrukturális kialakítást a megbízott külső kivitelező mellett a Bank üzemeltetési, valamint marketing területe segítette. A működtetéshez szükséges adminisztrációs és egyéb feladatokat a Bank HR Igazgatósága, illetve a kapcsolódó társterületek látják el.

A bölcsődei ellátás térítési díja ingyenes juttatásként biztosított a bölcsődét igénybe vevő dolgozóinknak.

Kiemelt célunk, hogy a munkahelyi bölcsődénk hozzájáruljon a családok életminőségének javításához.

Az MFB komoly auditálási folyamat eredményeként 2022 végén hivatalosan is „Családbarát hely” lett. A tanúsítvány elnyerésében fontos szerepet játszott az MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde, valamint az, hogy a Bank egy belső használatú, „Kismama Iránytű” című informatív kiadvánnyal is segíti a munka világába visszatérő édesanyákat.

Továbbra is cél a Bankban a családbarát szemléletmód erősítése, valamint a munka-magánélet egyensúly fenntartásának biztosítása. Az idei évben munkahelyi pszichológus igénybevételének lehetőségével, illetve kibővített csoportos mozgásfoglalkozásokon való részvételi lehetőséggel támogatjuk a dolgozóink mentális és fizikai jóllétét.

 

A program hatása és eredménye:

 

A bölcsőde 2022. szeptemberi megnyitásától napjainkig 6 kismamánk tért vissza a Bankba. A nyitás évében 7, 2023-ban 10 fővel, míg 2024-ben már 11 kisgyermekkel működik a maximálisan 16 férőhelyes bölcsőde.

A bankban a bevezetett családbarát programok is hozzájárultak a létszám-betöltöttség növekedéséhez és a fluktuáció csökkenéséhez, ami a 2019-es 23,38%-ról 2021-re 8,95%-ra, a 2022-es 9,8%-ról 2023-ra pedig 9%-ra mérséklődött. Az intézkedések a pozíció meghirdetésétől a betöltésig eltelt átlagos munkanapok számát is csökkentették (2021-es 64,5 napról 2022-ben 46,25-re, majd 2023-ban 27,3-re).

 

Kapcsolódó linkek:

 

Miért az MFB? 

Fenntarthatósági (ESG) Jelentés 2022 (A jelentés 61-66. oldalakon olvasható a MFB Aprófalva Munkahelyi Bölcsőde bemutatása.)

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

családbarát munkahely

 

„Az UniCredit hisz a fiatalokban. A Re-Power Your Future! programmal azt kívánjuk elősegíteni, hogy Európa következő generációja kiaknázhassa a benne rejlő lehetőségeket. A méltányosabb és igazságosabb társadalom iránti elkötelezettségünk jegyében olyan oktatási lehetőségekben való részvételt kínálunk a fiataloknak, melyek hozzásegíthetik őket a sikeres iskolai tanulmányokhoz, a megfelelő szakmaválasztáshoz, és ezáltal ahhoz, hogy kontinensünk következő nemzedékeként prosperáló jövőt építhessenek.”

Tóth Balázs, elnök-vezérigazgató

 

 

Cég neve:

UniCredit Bank Hungary Zrt.

Megvalósítás éve:

2023-2026

Célterületek:

Esélyegyenlőség, Oktatás és képzés

A program célja:

 

A társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésének kulcsa a minőségi oktatás, ami képessé teszi az egyént a boldogulásra, és előkészíti az utat egy igazságosabb és méltányosabb társadalom felé. Hiszünk a fiatalokban rejlő lehetőségekben, ezért a Re-Power Your Future! oktatási programmal elősegítjük az Európa következő generációjában rejlő lehetőségek kiaknázását.

Programunk 2023-2026 között, három, egymásra épülő fázisban kínál lehetőségeket a 11-18 éves diákok bevonódásának növelésére azokban az iskolákban, ahol a legnagyobb a lemorzsolódás kockázata. Erősítjük a motivációjukat, a tanulás iránti elkötelezettségüket és segítjük őket abban, hogy a számukra legmegfelelőbb pályát válasszák.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Programunk 2023-2026-ig 300 magyar iskola 31.000 diákját kívánja bevonni, növelni a fiatalok motivációját, tanulás iránti elkötelezettségét és segíteni őket abban, hogy a számukra legmegfelelőbb pályát megtalálhassák. Figyelmet szentelünk a hátrányos helyzetű régióknak, ahol a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében az oktatásnak kiemelt a szerepe. Programunkat nagy tapasztalatú partnerrel, a Junior Achievement Magyarországgal valósítjuk meg.

A program fókuszterületei:

  • Iskola: korai iskolaelhagyás elleni küzdelem
  • Munkaerőpiac: foglalkoztathatóság javítása
  • Felsőoktatás: Egyetemi végzettség megszerzésének ösztönzése

A program 3 egymásra épülő fázisból áll:

Az 1. (Inspire) szakaszban együttműködést alakítunk ki a megcélzott iskolákkal, a speciális nevelési igényű gyermekekkel foglalkozókkal külön is, bevonjuk a pedagógusokat. A hátrányos helyzetű gyermekeknek iskola utáni foglakozásokat kínálunk. Interaktív foglakozások, alapkészségeket fejlesztő workshopok, roadshow-k keltik fel a diákok figyelmét. A megcélzott iskolákban gazdasági, pénzügyi és vállalkozói készségeket fejlesztünk, pályaorientációs napokat tartunk, saját fejlesztésű e-learning anyagok alapján interaktív tanórákon veszünk részt, inspiráló beszélgetéseket tartunk önkéntesekkel, köztük banki kollégákkal is.

A második (Prepare) szakaszban fókuszba kerül a szakmaválasztás, a munkavállalói és a vállalkozási területbe egyaránt betekinthetnek a diákok. Az előbbi irányt karrierfelkészítő programok, interjúelőkészítések és szimulációk, állás „árnyéknapok”, vállalati szakmai látogatások színesítik. A vállalkozói irányt a vállalkozási készségek fejlesztését szolgáló innovációs táborok és vállalati innovációs események, diákvállalkozási versenyek gazdagítják.

A harmadik (Succeed) fázisban mentori programban, állás „árnyékhétben” vehetnek részt a diákok,  vállalati gyakorlattal és (felügyelet mellett) céges projektekbe való bevonással bővül a program.

 

A program hatása és eredménye:

 

A 2023/2024-es tanévben az 1. fázisban résztvevő iskolák és diákok bevonása történt meg. A motivációs események, versenyek, nyári táborok, pénzügyi-vállalkozási rendezvények az 1. év végére 50 iskolát és 5.000 fiatal érnek el. Az 1. szakaszba a következő tanévben újabb 50 iskola és 5.000 diák lép, míg a 2. szakaszba 20 iskola és 1500 diák lép be.

A program társadalmi hatásai:

  • egyenlő oktatási lehetőségek javulása háttértől és helyzettől függetlenül,
  • a veszélyeztetett fiatalok körében a lemorzsolódás csökkenése, az iskolai jelenlét és az iskolai hovatartozás érzésének javítása.

 

Kapcsolódó linkek:

 

UniCredit Foundation Annual Report 2023

2023 Integrated Report (unicreditgroup.eu)

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

Re-Power Your Future!, oktatás, esélyegyenlőség, lemorzsolódás, pályaválasztás

 

„Az idén 75 éves OTP Bank a következő évtizedekben is piacvezető pénzügyi szolgáltató lesz Magyarországon, sőt, a Kelet-Közép-európai régióban. Annak érdekében, hogy ügyfeleinkkel együtt tudjunk sikeresek lenni, jelentős erőfeszítéseket teszünk a hazai pénzügyi kultúra fejlesztéséért. Programjaink érdemi hatással vannak a jövő generációira, évente több tízezer fiatal szemléletét és érdeklődését tudjuk úgy alakítani, ami tudatosságot, tájékozottságot és igényességet eredményez a saját pénzügyeikben. Nemzeti érdek, hogy a mai diákok az anyagi öngondoskodásra hajlandó és arra képes állampolgárokká váljanak, és az OTP Bank vezető szerepet vállal ebben a küldetésben is.”

Csányi Sándor, vezérigazgató

 

 

Cég neve:

OTP Bank Nyrt.

Megvalósítás éve:

2012 óta

Célterületek:

Oktatás és képzés, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

 

Az OTP Bank évek óta prioritásként kezeli, hogy támogassa és előrelendítse a lakosság pénzügyi ismereteinek bővítését, hozzájáruljon a pénzügyi kultúra fejlesztéséhez. Kiemelt céljaink között szerepel az edukáció és a pénzügyi tudatosság növelése. A minél szélesebb és hatékonyabb elérés érdekében saját alapítványunkkal önállóan és más szervezetekkel közös együttműködések révén is teszünk a pénzügyi tudatosságért.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Szerteágazó edukációs tevékenységünk alapvető, banki termékekhez kapcsolódó edukatív tartalmak készítése mellett kiemelkedő szerepet játszik a pénzügyi ismeretek bővítésében az OTP Fáy Alapítvány is, amely évente közel harmincezer fiatal gazdasági és pénzügyi tudását gazdagítja ingyenes és gyakorlatorientált tréningjein és digitális képzésein.

Az Alapítvány célja a fiatalok jövőtudatos gondolkodásának, ezen belül kiemelten a pénzügyi kompetenciáiknak a fejlesztése. A pénzügyi tudatosság erősítése, a gazdasági ismeretek bővítése mellett karriertervezés és pályaorientáció, fenntarthatóság, valamint a sikeres élethez fontos szociális kompetenciák területén is nyújt képzéseket általános- és középiskolások, illetve fiatal felnőttek számára.

Edukációs programunk részeként a finn Kokoa, a Finn Nemzeti Oktatási Ügynökséggel szorosan együttműködő intézet kiváló minősítését is elnyerő OK Oktatási és Innovációs Központ élményszerűen, a legmodernebb módszerekkel és eszközökkel biztosítja a tanulást a pénzről, gazdaságról, gazdálkodásról. A térségben egyedülálló intézményként 2012-ben indult a magyar köznevelés szempontjából is mérföldkőnek számító program, melyet a több mint 25 éves szakmai tapasztalattal rendelkező OTP Fáy Alapítvány irányít. Azóta a budapesti oktatóközpont mellett a jövőtudatosságra nevelő programok Nyíregyházán, illetve Moldovában leánybankunkkal együttműködésben is elérhetőek.

Mitől egyedülálló az intézmény?

  • Évről évre egyre több diákhoz, 2023-ban harminchétezer tanulóhoz jut el Magyarországon az OTP Bank által támogatott, ingyenes pénzügyi és gazdasági képzés. A képzések célja a szemléletformálás és a tudatosság növelése a pénzügyek vagy épp a karriertervezés terén.
  • Tréningszerű, a diákok saját élményeire épülő inspiratív oktatási modulokat használunk.
  • Az ország különböző pontjairól érkező csoportok oktatása mellett általános és középiskolákba utazó oktatói hálózat segíti, hogy a képzések minél szélesebb körhöz eljussanak.
  • Több mint 100 tematikában online tréning érhető el.

A tudatosságnövelés érdekében több, mint 10 éve évente publikáljuk az OTP Öngondoskodási Indexet. Ez a felmérés megmutatja, hogy a takarékosság (öngondoskodás) milyen szerepet tölt be az emberek hétköznapjaiban.

A kutatás eredményei ráirányítják a figyelmet a pénzügyi edukációban előttünk álló feladatokra. Az öngondoskodás fontosságának népszerűsítése érdekében kommunikációs kampányt is indítottunk, és többek között az előtakarékosság és a túlfogyasztás problémáira is felhívtuk az emberek figyelmét.

 

Az OTP Bank az adományozást a pénzügyi kultúra részének tekinti és új szintre kívánja emelni a digitális adományozás innovatív megoldásával, ami ügyfeleink számára lehetőséget teremt a mikroadományozásokra, és összeköti az adományozót az adományozottal. Ügyfeleink számára az adományozás a hétköznapok része lehet, mert mindennapi banki ügyeik intézése közben, pár gombnyomással támogathatnak különböző civil kezdeményezéseket és alapítványokat – akár közvetlenül itt a honlapon, akár az internet- és mobilbankban vagy ATM-einken bankolva, vagy a Simple alkalmazással történő fizetéskor. Egyedülálló digitális adományozóplatformunk azok számára is lehetőséget teremt a segítségnyújtásra, akik egyszerre csak egy kisebb összeget tudnak adni a rászorulóknak.

Bankunk a pénzügyi kultúra fejlesztését a jövőbe való befektetésként kezeli, ennek érdekében alkottuk megy az OTP Csoport pénzügyi tudatosság startégiáját, amellyel célunk, hogy a pénzügyeikben kiigazodó, magabiztos és tudatos ügyfeleink megfelelő pénzügyi döntéseiket önállóan tudják meghozni, és olyan pénzügyi termékekkel rendelkeznek, amik a céljaikat legjobban támogatják. Ennek érdekében új szolgáltatásaink fejlesztéseinél, kommunikációnkban a társadalom valós élethelyzeteire reagálva nyújtunk támogatás és törekszünk ezeken keresztül a témára irányítani a figyelmet és attitűdváltozását elérni.

 

A program hatása és eredménye:

 

2023-ban több mint 37.000 fő vett részt képzésen, ami 27 százalékos növekedést jelent egy év alatt. Az eredmény a közoktatási és egyetemi partneri kör bővítésének, az együttműködések kiterjesztésének, továbbá az e-learning képzések fejlesztésének és a jelenléti tréningek népszerűségének köszönhető. A felnőttképzésben résztvevők száma közel megháromszorozódott, míg az ifjúsági képzést végzettek száma 14 százalékkal emelkedett. Az ifjúsági e-learning tananyagokat elvégzők száma közel egynegyedével emelkedett. Az ifjúsági képzésekre továbbra is leginkább középiskolások jelentkeznek.

 

Kapcsolódó linkek:

 

OTP Bank | Pénzügyi kultúra

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

pénzügyi kultúra

 

„Mi elsődlegesen a lehetőséget látjuk a mesterséges intelligenciában. Alkalmazásával olyan feladatokat tudunk automatizálni, amelyek korábban jelentős emberi erőforrást igényeltek. Az így felszabaduló munkaerő kapacitását tudjuk más, magasabb hozzáadott értéket és megbecsülést jelentő feladatokra átcsoportosítani. Ezzel nőhet a lojalitás, amely jelentős a munkavállalók megtartásában.”

Guy Libot, vezérigazgató

 

 

Cég neve:

K&H Csoport

Megvalósítás éve:

2022 óta

Célterületek:

Oktatás és képzés

A program célja:

 

A K&H Csoport legfontosabb erőforrásának munkatársait tartja. Hiszünk abban, hogy az ő magas szintű tudásuk sikerünk fontos része. Éppen ezért a humán erőforrás menedzsment minden területén igyekszünk a munkavállalók elvárásainak és a vállalat igényeinek összehangolását támogató környezetet teremteni.

Elkötelezettek vagyunk abban, hogy jövőálló képességek fejlesztésével őrizzük meg munkatársaink szakmai és piaci értékét. A mesterséges intelligencia térnyerése ebben teremt számunkra is új lehetőségeket.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A K&H a hazai bankszektor meghatározó innovátora, ahol számtalan élenjáró informatikai fejlesztési feladattal lehet találkozni.

2018 óta a K&H Bank egyre több fiókja vált például pénztár nélkülivé. Emellett a K&H 2022 őszén indította útjára mobilbankjában Kate-t, a mesterséges intelligencia alapú digitális pénzügyi asszisztenst, amely nem egészen egy év alatt olyan szintre fejlődött, hogy 2023 végétől már szóbeli utasítás alapján is képes tranzakciókat végrehajtani. Kate-et az ügyfelek 10 százaléka már havi rendszerességgel használja.

Ugyanakkor ezen folyamatok hatására több területen is az ott dolgozó munkatársaink feladatköre jelentősen átalakult.

A K&H Csoport elkötelezett a személyes fejlődés lehetőségének megteremtésére munkatársaink számára, ezért az ezeken a területeken dolgozó kollégáink továbbképzése, magasabb hozzáadott értékkel rendelkező munkafolyamatokra való átképzése (upskilling) kiemelt célunk.

Több projektünkben is kiemelt szerepe van az üzleti terület és az IT együttműködésének. Ezekben a folyamatokban korábban adminisztrációs kollégáink ún. process menedzserré léphetnek elő, akik ismerik az üzleti folyamatot, és segítenek ezt lefordítani az informatika nyelvére.

A folyamat végén ők végzik az ellenőrzését is annak érdekében, hogy a programozás megfelelően működjön.

 

A program hatása és eredménye:

 

Habár még a folyamat elején tartunk, elmondhatjuk, hogy munkatársaink továbbképzése révén nagyobb lehetőségünk nyílik a magasabb hozzáadott értékkel rendelkező üzleti folyamatokra fókuszálni.

 

Kapcsolódó linkek:

 

K&H Csoport fenntarthatósági jelentés 2023

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

upskilling, AI

 

„Mi igenis hiszünk abban, hogy van kapcsolat a Magyar Nemzeti Bank tevékenysége és a tágan vett környezeti fenntarthatóság között, ezért is elsőként rögzítettük törvénybe Európában, hogy a környezeti fenntarthatóság az MNB alapvető feladatai közé tartozik. Az erdőtelepítési projektünk egy valódi elköteleződés, felemelő érzés azt látni, hogy kézzelfoghatóan megvalósul az, amiről elméletben beszélünk. Bízunk benne, hogy ez inspiráció és követendő példa lesz a banki szektor szereplői, de akár más vállalatok számára is.”

Dr. Kandrács Csaba, alelnök

 

Cég neve:

Magyar Nemzeti Bank

Megvalósítás éve:

2019-től

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek

A program célja:

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 2019-ben indított Zöld Programjának részeként saját működésének „zöldítésében” is élen kíván járni Magyarországon. Ezért a 2020-2022. közötti időszakra vonatkozó Környezetvédelmi Stratégiájában deklarálta, hogy operatív működése teljes mértékben karbonsemlegessé válik, a tevékenységéből adódó karbonkibocsátást – annak fokozatos csökkentése mellett – ökológiai ellentételezési programokkal semlegesíti a WWF Magyarország környezet- és természetvédelmi civil szervezettel karöltve.

A természetalapú megoldások közé tartozó élőhely-rekonstrukciós programok:

  • a karbonellentételezésen túl
  • ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak,
  • hozzájárulva a biológiai sokféleség megőrzéséhez és a
  • klímaváltozás hatásainak tompításához is.

A program intézkedései, vállalásai:

A Magyar Nemzeti Bank a jegybankok közül a világon elsőként köteleződött el a hosszú távú karbonsemlegesség mellett. Az MNB ambiciózus vállalást is tett a szén-dioxid-kibocsátásának mérséklésére, ennek részeként 2025-re 75 százalékkal csökkenti szén-dioxid-kibocsátását a 2019-es bázishoz képest. Ez a vállalás jelentősen meghaladja az Európai Unió jelenleg érvényben lévő, minimum 55%-os kibocsátás-csökkentési célszámát is. A Magyar Nemzeti Bank – a 2019 februárjában meghirdetett Zöld Programja részeként – 2020 és 2022 között közel 60 százalékkal mérsékelte saját operatív működésének karbonlábnyomát a 2019. évi bázishoz képest. Ezzel összességében évente mintegy 2-3 ezer tonna széndioxid-kibocsátástól mentesítette a környezetet. A tovább nem csökkenthető kibocsátás kompenzálására az MNB olyan élőhely-rekonstrukciós projekteket kíván megvalósítani, amelyek az elkövetkezendő években képesek elnyelni a karbonlábnyoma egészét. Ebben szakmai partnere a WWF Magyarország.

  1. A jegybank elsőként a 2019. évi Zöld Konferenciájának károsanyag kibocsátását ellentételezte egy örökerdő létesítésével Pápateszér településen, majd
  2. egy nagyszabású, 27 hektáros őshonos tölgyerdő telepítést indított Geszt község közelében a teljes operatív működéséből származó karbonlábnyomának semlegesítése céljából, ami nagyjából 40 focipályányi terület,
  3. a korábbi kezdeményezések folytatásaként, egy élőhely-rekonstrukciós programot is megvalósít Drávaszentesen, a Duna-Dráva Nemzeti Park területén, ahol az erdőtelepítés és gyeprekonstrukció keretében minimum 32 hektár fajgazdag gyepes és erdei élőhely létrehozása, cserjés telepítése, valamint kaszáló és mocsárrét kialakítása, továbbá annak utókezelése a cél. A projekt végrehajtása a WWF aktív közreműködésével és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság bevonásával valósul meg.

A program hatása és eredménye:

A célként meghatározott szénelnyelés mellett az élőhely-helyreállítás mindkét helyen hozzájárul:

  • a talaj regenerációjához,
  • a mikroklíma stabilizálásához,
  • a jobb vízgazdálkodáshoz,
  • az agrárágazat által okozott vegyszerterhelés csökkentéséhez és
  • az időjárási extrémitások – például az erős széllökések – hatásainak enyhítéséhez.

A projektek így a klímaalkalmazkodásban is fontos szerepet játszanak. Ezen túl a rekonstrukciók hazánk országosan védett területeinek természeti értékét növelik: Geszt esetében a Körös-Maros Nemzeti Park, Drávaszentesnél pedig a Duna-Dráva Nemzeti Park természetessége javul.

Kapcsolódó linkek:

Fenntartható Jegybanki Működés

Az MNB klímaváltozással kapcsolatos jelentése

Újabb erdőtelepítési programot indít az MNB

MNB YT video: Erdőtelepítéssel egy zöldebb pénzügyi rendszer felé 

Kapcsolódó kulcsszavak:

karbonellentételezés, biodiverzitás, zöld program, élőhely-rekonstrukció, erdősítés, vállalati klímastratégia

 

„A legfontosabb kérdés az, hogy egy vállalat a fő tevékenysége révén hogyan járul hozzá a környezet megóvásához. A valódi társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság ott jelenik meg egy bank esetében, hogy milyen célokra ad hitelt. Amikor értékalapú pénzintézetként napelemparkot, elektromos mobilitást, alternatív iskolákat vagy biogazdaságokat finanszírozunk, akkor a fő profilunk és a támogatott ügyek nem különülnek el egymástól. A faültetésünknek – amely bár nem a fő tevékenységünk – komoly pozitív hatása lesz a környezetünkre, továbbá hiszünk a szemléletformáló erejében is.”

Fáy Zsolt, elnök

 

Cég neve:

MagNet Bank

Megvalósítás éve:

2019-től

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A MagNet Bank 2019 óta története negyedik faültetési kampányának keretében vállaltuk, hogy minden ügyfelünk nevében egy facsemetét ültetünk. A kampány eredményeként 2022 végéig összesen 60.000 facsemetét ültettünk el. Vállaltuk továbbá, hogy 2024 végéig további 17.500 fát ültetünk még, összhangban az ügyfélkör növekedésével.

A kezdeményezéshez önkéntesként is lehet csatlakozni.

A program intézkedései, vállalásai:

Az Elnökünk Fáy Zsolt kezdeményezésére 2019-2021 között 40.000 fát ültettünk az akkori ügyfélállományunk mértékében. 2021-2022 között 10.000 fát helyeztünk el a Bankszövetség Faültetési Akciója keretében, amiért az Agrárminisztérium elismerésében részesültünk.

Vegyes fafajtájú elegyes erdőket ültetünk: hazánkban őshonos kocsányos tölgyet, vadgyümölcsfákat, juhart, kétéves, 50-80 centiméteres csemetéket.

Hol találjuk az első MagNet Tölgyeseket?

  • Ócsai Tájvédelmi Körzetben,
  • Ipoly-völgyében
  • a Nagykőrösi Pusztai Tölgyesek védett, állami területén,
  • Bakonyerdő Zrt. kupi erdeiben ültettünk.

Az ültetésben az együttműködő partnerünk az Erdőmentők Alapítvány, akiknek szakértelme garantálja, hogy a csemeték szakszerűen legyenek elültetve és gondozva mindaddig, míg meg nem erősödnek.

A világ legkülönbözőbb pontjain működő értékalapú pénzintézetek már felismerték saját felelősségüket abban, hogy tevékenységükkel nagyban befolyásolják a környezetüket. Az Értékalapú Bankok Nemzetközi Szövetségének (GABV) tagbankjaként a MagNet Bank is azok közé tartozik, akik nap mint nap tudatosan döntenek egy-egy hitelbírálat során, de kiemelten fontosnak tartjuk a szemléletformálást is, és a közösség ilyen jellegű bevonását bankunk tevékenységébe.

A program hatása és eredménye:

Mit is jelent 60 ezer fa?

  • élete során annyi szén-dioxidot köt majd meg, amit 37 millió autó, autónként 1000 kilométer alatt bocsát ki.
  • annyi oxigént termel, amennyi Sopron, vagy Kaposvár teljes lakosságának légzéséhez szükséges.
  • mikor már szép nagy fák lesznek, évente 150 vagon port szűrnek majd ki a levegőből.
  • akkora területet foglal el, mint majdnem 23 focipálya.

Az ügyfélkör bővülésével összhangban még 17.500 fát ültetünk el 2024 év végéig.

Kapcsolódó linkek:

https://www.magnetbank.hu/magnet_erdo

https://www.facebook.com/magnetbank/

Kapcsolódó kulcsszavak:

erdősítés, szemléletformálás, biodiverzitás

 

Biztosítói hivatásunk, az emberek váratlan helyzetekre való felkészítése a fenntarthatóság melletti elköteleződésünkkel megváltozott: úgy kell ezt tennünk, hogy közben felelősségteljes és előretekintő módon azonosítjuk, értékeljük és kezeljük az ESG kérdésekkel kapcsolatos kockázatokat és lehetőségeket. A fenntartható vállalati működés komoly elköteleződéssel és befektetéssel jár, amit a pillanatnyi előnyökért hajlamosak vagyunk halogatni. Büszke vagyok rá, hogy a Generali Csoportnál mi nem lemondásként, hanem a jövőnkbe való tudatos befektetésként tekintünk a vállalati transzformációnkra

Erdős Mihály, elnök-vezérigazgató

 

 

Cég neve:

Generali Biztosító Zrt.

Megvalósítás éve:

2022-től

Célterületek:

Vállalati stratégia

A program célja:

 

A jövő biztonságának megteremtését a jelenben kell elkezdeni, a fókuszt a rövid távú értékek helyett a jövő generációk élhető világára kell helyezni.

Ehhez saját működésünket is át kell alakítanunk: 2022-ben lokális fenntarthatósági stratégiát dolgoztunk ki, fenntarthatósági felelőst neveztünk ki, teljes fenntarthatósági szervezeti átvilágítást tervezünk.

Céljaink:

  • a karbonsemleges befektetési és biztosítási portfólió kialakítása,
  • zöld befektetési és biztosítási állomány növelése,
  • működési karbonlábnyomunk csökkentése, KKV-k fenntarthatósági átmenetének támogatása,
  • a fenntarthatósági kultúraváltás erősítése,
  • fenntarthatóság beépítése a teljes vállalatirányításba.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A klímakockázatok kezelésében fontos szerepe van az alkalmazkodásnak, a klímasemleges gazdaságra való átállásban pedig kiemelt szerepe van a pénzügyi szektornak.
Ez a vállalati struktúránk és folyamataink olyan átalakítását is jelenti, mely révén jobban ellen tudunk állni az éghajlatváltozás hatásainak. Termékeink, szolgáltatásaink és működésünk fenntartható átalakítása segíthet kezelni a szélsőséges időjárási eseményekkel járó kockázatokat és turbulenciákat.
2022 előtt a fenntarthatóságnak nem volt dedikált szervezeti egysége, így a fenntartható átalakulás jegyében a következő intézkedéseket vezettük be:

  • 2022. elejétől fenntarthatósági felelős dolgozik a szervezetben,
  • 2022 novemberében az Igazgatótanács elfogadta a fenntarthatósági stratégiát,
  • Az egyes szakterületek közötti információ áramlását a havonta ülésező ESG Munkacsoport támogatja, ennek tagja valamennyi fenntarthatósággal érintett szervezeti egység, és tájékoztató, információmegosztó és tudatosságnövelő fórumként működik.

A szemléletformálást célzott képzésekkel, kerekasztal beszélgetésekkel, belső hírportálon megjelenő cikkekkel, dedikált akciókkal segítjük elő, szoros együttműködésben a képzési és kommunikációs szakterületekkel.
Összhangban a cégcsoport dekarbonizációs céljaival, elkészült a karboncsökkentési tervünk, és elfogadás alatt van a 2025-re szóló üzemeltetési szén-dioxid csökkentési célunk.
Folyamatban van az autóflotta átalakítása, és megkezdődött az üzleti utazások fenntarthatósági szempontú felülvizsgálata és zöldítése, ennek keretében a vonatutak preferálása adott lokációk vonatkozásában.
A fenntarthatósági szempontokat integráltuk a beszerzési folyamatokba a szállítók előminősítése és a zöld beszerzési koncepció kidolgozása által.
A papírmentesség és digitalizáció előfeltételeként jelentős léptékű papírmentesítési lépést valósítottunk meg.
Ingatlan vonatkozásában megvalósítottuk a munkaterületek minőségének és hatékonyságának javítását, és folytatjuk a megkezdett energiahatékonysági beruházásokat.

 

A program hatása és eredménye:

 

A 2018-as bázisévhez viszonyítva:

  • Biztosítási termékek kialakítása (pl. időjárási vészhelyzet előrejelzés témában)
  • Dízelautók száma -60%; plug-in, 100% elektromos autók ütemezett beszerzése
  • Nyomtatók száma -80%; felhasznált papír mennyiség -70%
  • E-számlát és e-kommunikációt igénybe vevők aránya +50%; papírmentesen megkötött szerződések aránya 3x-os
  • Energia hatékonyság: 129.000 KWh megtakarítás/év, légkezelő ventilátorok, kazánok cseréje; világítás (LED-es fényforrások, fényerő-szabályozók), épületfelügyeleti rendszer korszerűsítés
  • 8 helyszín 243,27 KWp teljesítményű napelem; 6,5 millió Ft/év megtakarítás
  • Víztakarékossági intézkedések

 

Kapcsolódó linkek:

 

https://www.generali.hu/Rolunk/Fenntarthato-jovo.aspx

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

#ESG #vállalati transzformáció #fenntarthatósági stratégia