Beszállítóink és szolgáltatóink kulcsfontosságúak abban, hogy szebb hétköznapokat teremtsünk az emberek többsége számára. Együtt új utakat fedezünk fel vállalkozásunk társadalmi és környezeti szempontból felelős működtetésére és növekedésére, együttműködve a kihívások megoldásában, és partnerekként a pozitív változásban. Éppen ezért határozott szándékunk a felelős beszerzési elvek támogatása az IKEA értéklánc minden szintjén.

David McCabe, ügyvezető

 

 

Cég neve:

IKEA Lakberendezési Kft.

Megvalósítás éve:

2000 óta

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Alternatív energiafelhasználás és energiahatékonyság, Emberi jogok, Etikus működés, Átláthatóság, Fenntartható ellátási lánc

A program célja:

 

Az IKEA számára fontos, hogy az ellátási lánc egészében előtérbe helyezze a felelős és fenntartható működést, így arra is nagy figyelmet fordít, hogy milyen alvállalkozókkal dolgozik együtt.

Kiemelt célunk, hogy olyan beszállítókat válasszunk, akik osztoznak az értékeinkben és ambícióinkban, hogy pozitívan viszonyuljunk az emberekhez és a bolygóhoz. Tudjuk, hogy a felelősségteljes üzleti tevékenység csak akkor lehetséges, ha minden résztvevő ugyanazon az oldalon áll.

Az IWAY, azaz az IKEA beszállítói magatartáskódexe által meghatározott irányelveket ezért a velünk partnerségben álló cégeknek is követniük kell.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A 2000-ben bevezetett IWAY az IKEA saját, a termékek, szolgáltatások, az anyagok és az alkatrészek felelősségteljes beszerzésére vonatkozó szabályrendszere.

Hosszú távú kapcsolatot szeretnénk kiépíteni a beszállítókkal, szolgáltatókkal és egyéb olyan szerződő felekkel, akik magukénak érzik az IKEA jövőképét. Ezért dolgoztuk ki az IWAY-t.

Az IWAY megfogalmazza, hogy mit várunk el az IKEA értéklánchoz tartozó beszállítóktól az emberek, a bolygó és az állatok vonatkozásában. 4 fő területen szeretnénk hatást elérni:

  • A környezeti hatások javítása
  • Tisztességes és értelmes foglalkoztatás biztosítása
  • A gyermekek jogainak tiszteletben tartása
  • Az állatok jólétének javítása az IKEA értékláncában

Világos elvárásokat és munkamódszereket fogalmazunk meg ezek tekintetében, ami kötelező minden beszállítóra és szolgáltatóra nézve, aki az IKEA-val dolgozik.

Egyes beszállítói területeken, ahol magasabb kockázati tényezőket határoztunk meg vagy jellegéből adódóan szükséges, az általánostól eltérő, konkrétebb irányelveket határoztunk meg:

Az IWAY általános szakasza, amely az IKEA összes üzleti partnerére vonatkozik, valamint további IWAY szakaszok, amelyek az érintett beszállítókra vonatkoznak, attól függően, hogy az IKEA-nál beállítottak és milyen tevékenységet folytatnak.

Elvárjuk beszállítóinktól, hogy megfeleljenek az IWAY „kötelező” és „alapvető” követelményeinek, de ezt csak minimális előírásnak tekintjük. Arra biztatjuk őket, hogy dolgozzanak a további fejlesztéseken, és a kötelező követelményeken túl is mindig törekedjenek a jobb eredményekre és a pozitívabb hatásra az üzleti, a környezetvédelmi és a helyi közösségi érdekei szerint.

Beszállítóinknak tájékoztatniuk kell az alvállalkozóikat is a kódex követelményeiről, és ebben természetesen támogatjuk őket.

Az IWAY-kódex kötelező betartása minden szolgáltatóra vonatkozik: tisztító cégekre, biztonsági cégekre, élelmiszer-, szállító és hulladékkezelő társaságokra. Az előírások betartásának hiányában a kölcsönös együttműködés megszűnik.

 

A program hatása és eredménye:

 

Kétévente végzünk ellenőrzéseket, és ezeken minden beszállítónknak meg kell felelnie az IWAY szabványoknak. A 23. pénzügyi évben 200 IWAY felülvizsgálatot (auditot) végeztünk a magas vagy kritikus kockázatú Ingka Group beszállítóinál (22. pénzügyi év: 256).

Ezen IWAY auditok 36%-a során azt találtuk, hogy nem feleltek meg az IWAY Must kritériumainknak. A beszállítóknak az auditot követő 14 napon belül meg kell állapodniuk egy cselekvési tervben a jelentős nem megfelelőségek kezelésére.

Ezenkívül 102 IWAY kezdeti értékelést végeztünk, hogy ellenőrizzük a megfelelőséget a potenciális új beszállítóknál a pályázati eljárás során (FY22: 168). Azt találtuk, hogy ezen beszállítók 20%-a nem felelt meg az összes IWAY Must-kritériumunknak. Ahol a szállító ezt nem tudta megoldani, nem folytattuk le a szerződést.

2022-ben 111 beszállító érte el, hogy 100%-ban megújuló forrásból származó áramot használ, így az ilyen beszállítók száma 268-ra nőtt.

 

Kapcsolódó linkek:

 

Beszállítók – partnereink a jobb vállalkozás működtetésében

IWAY standard

2023-as fenntarthatósági jelentés

 

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

ellátási lánc, fenntartható beszerzés

 

„A körforgásos gyárbővítési projektünk Nyírbátorban azért különleges, mert tagadhatatlan a gyártási tevékenységünk környezeti lábnyoma, így a gazdasági növekedés mellett kiemelt figyelmet kell arra is fordítanunk, hogy számos környezetvédelmi innovációt vezessünk be, mellyel ezt a lábnyomot mérsékelhetjük, vagy akár semlegesíthetjük.”

Ács Tamás, ügyvezető igazgató

Cég neve:

Unilever Magyarország Kft.

Megvalósítás éve:

2021 – 2023

Célterületek:

Körforgásos gazdaság, Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Alternatív energiafelhasználás és energiahatékonyság, Vízhasználat

A program célja:

2021-2023 között zajlott le a nyírbátori háztartásvegyipari gyárunk 15 milliárd forintos bővítése, melynél a technológiai korszerűsítés mellett a környezetvédelmi innovációk és körforgásos ipari megoldások előtérbe helyezése is rendkívüli hangsúlyt kapott.

A nyírbátori egységünk a vállalatcsoport legnagyobb hatékonysággal működő háztartásvegyipari gyára Európában, amely ráadásul a kelet-európai régió piacainak 2/3-át fedi le az itt gyártott termékekkel. A körforgásos megoldásokat az Unilever csoport fenntarthatósági törekvései inspirálták. Ez sokat segített a tervezés, megvalósítás, belső reporting és hatásmérés elvégzésében, hiszen az ambíciózus zöld megoldásokra való törekvés még egy hozzánk hasonló kis ország számára sem volt ismeretlen és ezáltal a vezetőség támogatása is adott volt hozzá.

A program intézkedései, vállalásai:

A gyárban már ma is számos környezetbarát megoldás működik, mint pl, hogy az itt előállított csomagolóanyagok körülbelül 70%-a újrahasznosított műanyagból készül, az itt keletkező szennyvíz több, mint 30%-át újra felhasználják házon belül, a maradékot pedig teljes mértékben a gyárban szűrik és tisztítják, mielőtt visszaengednék a környezetbe, vagy hogy a hálózati villamos energiát 2021-től 100%-ban megújuló energia forrásból nyerik, illetve a teljes gyártási tevékenységük már 75%-ban karbonsemleges 2024-től. A legutóbbi gyárbővítéssel és automatizált magasraktár építéssel azonban még egy szinttel magasabbra emelték a körforgásos gazdaság gyakorlatba való átültetését. Semmilyen hulladék nem került lerakóba a bontások vagy az építkezések során, hiszen azt vagy teljes egészében a helyszínen újrahasznosították, vagy szakértő partnereik révén újrahasznosíttatták. Az Unilever úgynevezett ”zero waste to landfill” stratégiája nagyon sok innovatív hulladék kezelési megoldásra sarkallotta már a múltban minket, azonban a nyírbátori példára vagyunk jelenleg a legbüszkébbek.

Hogy mennyire fenntartható a megoldásunk? Az ipari hulladékok hatékonytalan kezelése, esetleges lerakóba szállítása elavult és környezet szennyező módszer, pedig létezik rá alternatíva. Ezen felül gondoljunk csak az egyre szigorodó szabályozói környezetre (akár EU, akár helyi szinten), a növekvő szállítmányozási költségekre, a dráguló alapanyagárakra, melyek egyértelműen a nyersanyagok túlzott igénybevételét indikálják, valamint azt, hogy a föld erőforrásait felelőtlenül és sok esetben pazarlóan hasznosítjuk. Ezek mellett azt gondoljuk, nem csak hogy fenntartható a mi megoldásunk, de a közel jövőben az egyetlen járható út is lesz minden ipari szereplő számára, aki a különböző gazdasági és környezeti anomáliákkal szemben reziliens akar maradni.

A program hatása és eredménye:

A gyárbővítés miatt 54 korszerűtlen ipari silót és épületet bontottunk le a kezdetekkor, melyek maradványait a következő módon hasznosítottuk újra: A beton törmelék (13.000m3) a helyszínen ledarálásra került, majd az új csarnok épület alapjához használtuk fel. A téglahulladékot (6000m3) egy Nyírbátor környéki napelempark stabilizált talajához használták fel partnereink, illetve belső utak stabilizációjához használtuk fel telephelyen belül. A vashulladékot (3000tonna) autóipari célokra vásárolták fel tőlünk.

Kapcsolódó linkek:

Kategóriagyőztesként végeztünk a Greengage fenntarthatósági versenyen | Unilever

Hatalmas gyárbővítés Nyírbátorban a Domestosnál – Világgazdaság (vg.hu)

Kapcsolódó kulcsszavak:

körforgásos gyárfelújítás

A fenntartható, környezettudatos működés kiemelten fontos eleme a stratégiánknak és a hosszútávú üzleti terveinknek. ESG tudatos nagyvállalatként külön büszkeség, hogy a magyar építőiparban elsőként hoztunk létre egy körforgásos gazdálkodást megvalósító programot. Mindemellett a gyárainkban szinte teljesen hulladékmentes gyártási technológiákat és tudatos energiagazdálkodást alkalmazunk, amellyel tovább tudjuk csökkenteni a vállalat környezet terhelését.”

Tibor Dávid, elnök-vezérigazgató

Cég neve:

Masterplast Nyrt.

Megvalósítás éve:

2020

Célterületek:

Körforgásos gazdaság, Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás

A program célja:

Mint a Hungarocell hőszigetelő anyag gyártója és forgalmazója, a célunk az, hogy a felhasználás során keletkezett hulladékot minél nagyobb arányban újrahasznosítsuk. A Hungarocell Zöld Programunk során a körforgási folyamatban újból hőszigetelő anyagot állítunk elő, úgynevezett Thermobetont. A program tehát oly módon valósítja meg a körforgásos gazdaságot, hogy az általunk forgalmazott építőipari anyag felhasználása során keletkezett hulladék mennyiségét nem csak csökkentjük, de egy új, energiatakarékos anyagot is teremtünk, így a szén-dioxid terhelést is redukálja. A Masterplast célkitűzése évente 10.000 m3 vágási maradék polisztirol újrahasznosítása.

A program intézkedései, vállalásai:

Programunk lényege minden esetben az, hogy az általunk gyártott és forgalmazott termékek megfeleljenek az értéknek, amit cégünk képvisel, és ezek között megtalálható a környezettudatosság. Innovatív programunkat elsőként és egyedülállóan fejlesztettük ki, lépései pedig egyszerűek: a fogyasztó megvásárolja a polisztirolt, ezután a vágási maradékot összegyűjti a korábban megvásárolt zsákba. Ezután leadja az országos Öko-pont hálózat egyikén partnereinknél, amit a Masterplast onnan visszaszállít. Létrehozza az újrahasznosított terméket, a Thermobetont, melyet a fogyasztó szintén megvásárolhat a korábban említett Öko-pontokon. Összegezve tehát, a termék teljes életciklusában hozzájárul az épületek karbon kibocsátásának redukálásához. Kicsiben kezdtük, és mára már az egész ország területén, több, mint 100 Öko-ponton van lehetőség csatlakozni hozzánk. Amellett, hogy egy környezettudatos megoldást biztosít, amellett egyértelműen költségcsökkentő lehetőség is, mert a fogyaszótk mentesülnek a polisztirol hulladék kezelésének díjától. Tehát, ha partnereinknél leadják a fel nem használt polisztirolt, azzal mi egy új, kiváló hőszigetelő anyagot tudunk előállítani. Így nem csak újrahasznosítunk egy anyagot, ami hulladékká vált volna, de hosszú távon is jót cselekszünk: a Thermobetonnak köszönhetően sokkal energiatakarékosabbak lesznek a felépített épületek.

A program hatása és eredménye:

Korábbi célkitűzésünk volt, hogy évente 10.000 m3 anyagot mentsünk meg attól, hogy hulladékká váljon, hiszen a gyártási folyamat során az anyag 100%-a újrahasznosítható. Jelenleg ez a szám 6000 m3-nél jár. A Masterplast termékeivel és szigetelési technikáival akár 50%-os energiahatékonyság növelés és ezzel arányos kibocsátás csökkentés is elérhető átlagosan egy-egy épület esetében. Nagy hangsúlyt fektetünk a Program népszerűsítésére, így a különböző kommunikációs csatornákat összegezve (televízió, weboldal cikkek, hirdetések, szakmai rendezvények), már több százezer embert elért.

Kapcsolódó linkek:

http://masterplastfenntarthatosag.hu/hungarocell-zold-program

https://www.masterplastfenntarthatosag.hu/files/masterplast_esg_2023-teljes.pdf

https://youtu.be/CrQEosAsipA?si=2FIth0oQDBwupZrB

https://youtu.be/VKIFUvR4pMQ?si=PffpGnVhatpd8jqI

Kapcsolódó kulcsszavak:

hungarocell, újrahasznosítás, körforgásos gazdálkodás, hőszigetelés, energiamegtakarítás, karbonkibocsátás csökkentés

„A fenntarthatóság számunkra nemcsak jelszó, divat, hanem évek óta tartó üzleti koncepció és termék stratégia: az Essity korábbi anyacége, az SCA svéd erdészeti vállalat Európa legnagyobb erdő-magántulajdonosaként a kezdetektől fontosnak tartja a fenntartható gazdálkodást. Számomra családapaként is fontos, hogy a bolygót megőrizzük a következő generációnak, és a gyerekeim számon is kérik rajtam, hogy munkám során mit teszek a környezetért.”

Venter Zoltán, ügyvezető igazgató

 

Cég neve:

Essity Hungary Kft.

Megvalósítás éve:

2018

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Körforgásos gazdaság

A program célja:

2050-ig vállaltuk, hogy elérjük a nettó zéró üvegház hatású gáz kibocsátást. Rövid távon pedig a gyártásból és alapanyag felhasználásból eredő kibocsátásunk 35%-os csökkentését vállaltuk 2030-ig. A nettó zéró kibocsátás eléréséhez egy nyolc cselekvési területet összefogó klímatervet dolgoztunk ki, amely többek között az energia- és erőforrás-hatékonyságot javító technológiákba történő beruházásokat is tartalmaz, emellett pedig a hulladékcsökkentést célzó és a fenntartható megoldásokra fókuszálja innovációs kompetenciánkat. Olyan szolgáltatásokat és termékeket kínálunk, melyek beleillenek a körforgásos rendszerbe.

 

A program intézkedései, vállalásai:

Papírtermékeket előállító felelős vállalatként fontos, hogy olyan üzleti modelleket működtessünk, amelyek magukban foglalják a használt termékek hatékony visszagyűjtését és olyan technológiákat alkalmazzunk, melyek képesek a kifogástalan minőségű újrahasznosított termékek előállítására.

Folyamatos innovációkkal igyekszünk ezt megvalósítani, így 2018-ban új és nagyratörő célokat tűztünk ki a hulladék csökkentésére – elindítottuk a világ első kéztörlő papírok újrahasznosítására irányuló rendszerét, a PaperCircle programot. Európa szerte 15 országban elérhető programunk lényege, hogy a mosdólátogatók kézszárítást követően külön gyűjtőedénybe dobják a papír kéztörlőket, melyet a takarítók a szemét ürítése során a különválasztanak. Ezt követően újrahasznosító partnerünk összegyűjti és elszállítja a visszagyűjtött kéztörlőket az Essity legközelebbi gyárába. A visszagyűjtött kéztörlőkből az Essity új papír termékeket készít, így a körforgás folytatódik és az új termékek ismét vevőinkhez kerülnek.

További fontos mérföldkövünk az alternatív alapanyagok felhasználása, mint pl. búzaszalma, mely a búza learatása után megmaradt növényi rost. Jelenleg a világon található búzaszalma közel fele hulladéknak minősül, melyből azonban érték teremthető. Gyártási folyamatunk során olyan pépet állítunk elő belőle, amely a friss farostból előállított péphez hasonlóan puha, fényes és erős. Ezt vállalatunk több üzletága is hasznosítja higiéniai termékek előállítására. Körforgásos újításunk révén csökkentjük termékeink környezeti terhelését, mivel ezen alapanyag újrahasznosítható, továbbá kisebb víz- és energiaigényű az előállítása.

A program hatása és eredménye:

Számításaink szerint PaperCircle programunk révén legalább 20%-kal csökkenthető a kidobásra ítélt hulladék mennyisége, és akár 40%-kal javítható a felhasználás helyének karbonlábnyoma. Egy ötven fős iroda például a szolgáltatás használatával csaknem 12 kg-al csökkentheti havi széndioxid kibocsájtását. Létrehoztunk egy kalkulátort is, melyen bárki kiszámolhatja, hogy a vállalat, iroda vagy intézmény, ahol dolgozik mennyivel járulhatna hozzá éves szinten a széndioxid kibocsátás csökkenéséhez akkor, ha csatlakoznának a vállalat Tork PaperCircle programjához.

Kapcsolódó linkek:

Tork PaperCircle – a világ első, papír kéztörlőkhöz nyújtott újrahasznosítási szolgáltatása. | Tork HU

Kapcsolódó kulcsszavak:

higiéniai termékek újrahasznosítása

 

„Fejlesztésünk egy komposztáló rendszer, amely a környezeti nevelésben és a szemléletformálás kialakításában nyújt aktív segítséget. Megoldásunkkal minden közösség aktívan hozzájárulhat az élhetőbb és zöldebb városi környezet megteremtéséhez játékos módon.”

Pancsa Emese, ügyvezető igazgató

 

Cég neve:

Compocity Kft.

Megvalósítás éve:

2022

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Körforgásos gazdaság, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A Compocity Kft. egy 2020 óta működő fenntarthatósági szolgáltatást nyújtó startup, amely egy okos komposztáló szolgáltatással támogatja a körforgásos gazdasági kihívásokat városi környezetben. Tevékenységükkel az okos városok fenntartható gyakorlatain keresztül – a talajok egészségének javításáig úgy lépnek fel a klímaváltozás hatásai ellen a munkavállalók, hogy mindezt maga a közösségi összefogás hajtja és működteti. Egy okoskomposztáló berendezés és a hozzá kapcsolódó játékosan edukatív applikácó annak nyomonkövetési megoldásával az almacsutkától a boldog városi növényzetig egy kézben tartják az értékláncot. A munkavállalók így kapcsolódhatnak egyéni és közösségi szinten az ESG célok eléréséhez.

A program intézkedései, vállalásai:

Az ENSZ szerint 2050-re népesség hetven százaléka városokban él majd, jelentős részük pedig irodai környezetben dolgozik. Az irodai hulladék harminc százalékát az organikus zöld javak  teszik ki, amelyre  a Compocity egy városi ökoszisztéma rendszert alkotott: CompoBot, a komposztáló séf egy mikroorganizmus koktél segítségével készít tápanyagdús talajtáplálékot. A körforgást a Compocity biztosítja partnerkapcsolataival a városi zöldszövet gondozására, de amennyiben erre van nyitottság, maguk a közösségek is résztvehetnek a folyamatban és ők maguk adják vissza ültetés formájában a tápanyagot a városi talajok és növények számára. Ezt teszi teljessé a játékos mobilalkalmazás, amelynek segítségével az irodai közösségek nyomon követhetik a munkájukat és környezeti hatásukat. Mindez közösségépítő és edukatív erővel bír, amellett, hogy a begyűjtött adatok támogatni tudják a vállalatok fenntarthatósági törekvéseit. A Compocity által használt városi Miyawaki minierdő módszer egyszerre biztosítja a városi komposzt felhasználást és a maxiumális közösségi ügyfél élményét egy fajgazdag ökoszisztémában zárva a városi körforgást. A hazai módszerben nem csak őshonos növényzet, hanem a Compocity fejlesztésében a biodiverzitás növelése érdekében rovarhotel készítéstől a sünoduig számos élőhelyteremtési aktivitás is a program részét képezi. Az üzenetük lényege, hogy körforgásban bárhol be lehet lépni akár miyawaki minierdők telepítésénél és ehhez tápanyagot létrehozni, vagy fordítva, de a az élelmi hulladék megkeletkezését el kell és el lehet kerülni egy könnyű, játékos és értékteremtő módon.

A CompoBot monitorozza a bedobott anyagot, visszajelzést küld a felhasználónak és mindennapi példákon keresztül szemlélteti a hasznosságot, annak léptékében. A vállalat számára havi riportban összesítik a különböző CO2 kibocsátások egyenértékű tevékenységeit, a hasznosítás kulcsinformációit és a közösségi aktivitásokat, kiemelve a munkavállalók egyéni szerepvállalását is.

A program hatása és eredménye:

Jelenleg több mint 15 nagyvállalatnál, közel 20.000 felhasználót érnek el napi szinten. A következő 5 évben a hatásuk: 75.000 darab működő Compobot, 136500 tonna előállított szervesanyag, 819.000 tonna CO2-ekvivalens megelőzött kibocsátás, 15 millió elért felhasználó naponta, 45.5 millió elültetett fa tápanyagigényét tudja különböző környezeti hasznosságot támogató projektekbe becsatornázni és a hasznosulást mérni, visszacsatolni és tovább építeni azt a motivációs rendszert ami a vállalati felelősségvállalást helyben teszi hozzáférhetővé.

 

Kapcsolódó linkek:

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

körforgásos gazdaság, élelmiszer hulladék, közösségi komposztálás, fenntarthatóság pedagógia

„A Biofilter Zrt.-nél folyamatosan törekszünk arra, hogy a környezetvédelem és a hatékonyság terén újabb és újabb mérföldköveket érjünk el és fejlesztéseinkkel támogassuk a körforgásos gazdaság megvalósítását és a megújuló energiaforrások térnyerését.”

Deák György, vezérigazgató

Cég neve:

Biofilter Zrt.

Megvalósítás éve:

2023

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Körforgásos gazdaság

A program célja:

A BIOFILTER Zrt. a hulladékok begyűjtésével egyfelől azok felhalmozódásának és környezetre gyakorolt negatív hatását előzi meg, hasznosításukkal másfelől bio-energiahordozók előállítását segíti. Az éttermekben és egyéb vendéglátó egységekben keletkező élelmiszerhulladékok begyűjtése és újrahasznosítása 2004 óta működik Magyarországon. Bár az élelmiszerpazarlás visszaszorítására számos kampányt indítottak, a keletkező élelmiszerhulladékok mennyisége továbbra is meghatározó, ezért a feldolgozási folyamatok modernizálása elengedhetetlenné vált a hulladékok megfelelő előkezelése érdekében. A trendeket figyelve a Biofilter az elsők között alakította át az élelmiszerhulladék-feldolgozó üzemét a digitális átállás jegyében.

 

A program intézkedései, vállalásai:

Az új ipari robotkar óriási előrelépést jelent a vállalat élelmiszerhulladék-feldolgozási folyamatában. A cég lepsényi üzemébe napi szinten körülbelül 600-800 élelmiszerhulladékot tartalmazó, kék hordó érkezik. Ezeknek a kézi feldolgozását egészíti ki a robotkar. A robot a beérkező élelmiszerhulladékot a hordóból a válogató és daráló rendszerbe irányítja. Az öntés után súlyméréssel képes meghatározni, hogy megfelelően kiürült-e a hordó, vagy szükség van-e extra segítségre az ürítéshez.  Amennyiben a megfelelően kiürült, úgy a hordót ráhelyezi az automata hordómosó berendezésünk szalagjára, ahol egy előmosással kitisztítják a hordóban maradt aprólékokat is, amit ezután visszavezetnek a daráló garatba, hogy ne vesszen kárba semmi.

A daráló garat első szakasza egy válogatószalag, ahol kézzel kerülnek szelektálásra az oda nem illő anyagok. Sokszor kerül a hordóba például kés vagy villa, ezért a szalagba beépítésre került egy fémérzékelő berendezés. A válogatószalagról a hulladék a darálóba ömlik, ami képes olyan apróra ledarálni az élelmiszerhulladékot, hogy a biogáz üzemekben hatékonyabban fel tudják használni.

A kiválogatott, ledarált élelmiszerhulladékot zárt, konténeres autókkal szállítják biogáz üzemeknek hasznosításra. A biogáz termelés eredményeként megújuló energia, villamos- és hőenergia képződik. Az ipari robotkar képes naponta akár 1000-1200 hordó feldolgozását is elvégezni, így növelve meg az üzem kapacitását.

A program hatása és eredménye:

Az elmúlt évek alatt a begyűjtött ételhulladékok mennyisége fokozatosan növekedett, a 2022-es évben már közel 10 000 tonna élelmiszerhulladékot kezelt elő a Biofilter Zrt, amiből 100%-ban biogáz képződött. Ez közel 6500 háztartás éves áramfogyasztásának megfelelő megújuló energiatermeléssel egyenértékű. A Biofilter Zrt. munkája során folyamatosan törekszik arra, hogy a környezetvédelem és a hatékonyság terén újabb és újabb mérföldköveket érjen el és fejlesztéseikkel támogassák a körforgásos gazdaság megvalósítását és a megújuló energiaforrások térnyerését.

 

Kapcsolódó linkek:

Megkezdte működését a Biofilter ipari robotja | Biofilter Zrt.

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

körforgásos gazdaság, élelmiszerhulladék, digitalizáció

„A Miyawaki erdőtelepítéssel az elsődleges célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a kisléptékű, természetalapú és költséghatékony megoldások szükségességére és előnyeire, továbbá rávilágítsunk a széleskörű részvételen, a helyi közösség bevonásán alapuló intézkedések sikerességére, a települési szintű éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás támogatására. Bízunk benne, hogy a tevékenységünk példaként szolgálhat más vállalatok számára, hiszen a biodiverzitás megóvása nem függ az iparágtól, hanem közös ügyünk és érdekünk.”

Pancsa Emese, CEO

Cég neve:

Compocity Kft.

Megvalósítás éve:

2024

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Biodiverzitás, Érintett felek, helyi közösségek, Fogyasztói szemléletformálás

A program célja:

A Compocity az irodai élelmiszerhulladék átalakításában vezető szerepet vállal, értékes talajtrágyává alakítva azt, együtt mozogva a zöld technológiai trenddel. Ahogy a környezeti megoldások egyre fontosabbá válnak, a Compocity innovatív megközelítése előkelő helyet biztosít számára a növekvő piacon.

A cég kézzelfoghatóan segít elérni a vállalatok fenntarthatósági céljait:

  • nyomon követhető módon konvertálja helyi zöldkörnyezet-regeneráló akciókká az irodai ételmaradékokat, miközben
  • a munkavállalók játékosan kapcsolódhatnak be egyéni és közösségi szinten az ESG célok elérésébe, a cégkultúra részévé emelve a körforgást.

Kiemelt cél, hogy a következő egy évben legalább 20.000 magyar munkavállaló a CompoBot használatával kapcsolódni tudjon városi ültetéseinkhez vagy épp az ültetéseken szeressen bele a komposztálásba, továbbá a körforgásos szemlélet mentén minél több közösségben induljon el a szemléletformálás és edukáció, amely nagyban hozzájárul a karbonlábnyom csökkentéséhez.

A program intézkedései, vállalásai:

A városok klímaváltozás elleni immunrendszerét a meglévő zöldterületek megóvásával, és aszályos időszakok elleni fejlesztésével, valamint újabb, burkolt felületek helyén létrehozott zöldfelületekkel erősíthetjük, amelyek alapját a természetalapú megoldások jelentik.

Ennek az komplex feladatnak az egyik legjobb és legösszetettebb módszere egy holisztikus gondolatokon alapuló zöldfejlesztési  módszer: a miyawaki minierdő.

Az Akira Miyawaki, japán botanikus-ökológusról elnevezett módszer lényege, hogy az őshonos facsemetéket és cserjéket közel ültetik egymáshoz, minél változatosabban, a hagyományosnál sűrűbben, ettől lesz őserdő-szerű a megjelenése. A zsúfoltság miatt a csemeték versenyezni kezdenek a napfényért és a tápanyagokért. A fák és a cserjék a növekedési versenyben végül is egymást segítve sűrű, egészséges, gyorsan növekvő életközösséget, ökoszisztémát hoznak létre.

A módszert a Compocity csapata ehető őshonos fajokkal gazdagítva adaptálta, annak környezeti hasznosságát egy társadalmi üggyé kovácsolta.

Közterületi alkalmazáson túl az országosan újdonságként ható úttörő módszer iskolai- és óvodai hatására hívják fel a figyelmet, mely a környezettudatos magatartás és a fenntarthatóság felé tett lépés.

Az erdőtelepítés mellett az alábbi erdőalkotó, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott programokkal kapcsolják össze a Compocity tápláló városi minierdejének születését

  • ‘Növényvakság’ szabadtéri kiállítás – facsemete- és cserje fajfelismerés.
  • Rovarhotel kialakítás, amely lehetővé teszi a különböző rovarfajoknak, hogy menedéket találjanak és részt vegyenek környezetünk összetett ökoszisztémájának fenntartásában.
  • Sünszálló készítés, amely egy kulcsfontosságú, védelmet nyújtó élőhely a sünök túléléséhez és közvetett módon hozzájárul a helyi ökoszisztéma egészségéhez.
  • CompoLabor szabadtéri talajjal kapcsolatos foglalkozás, melynek ideje alatt talajt gyúrunk, tapintunk és elvihető magbonbont készítünk.
  • Növényfelismerő közösségi játék, amely során az élménypedagógia eszközeivel növényismereteinket gazdagíthatjuk.

A CompoBot, a komposztáló-séf megismerése, aki  az organikus nyersanyagot beltéri, városi körülmények között alakítja át magas tápanyagtartalmú talajregeneráló anyaggá, városi hasznosításra.

A program hatása és eredménye:

Eddigi főbb projektek:

  • 100 négyzetméteres Miyawaki minierdő létrehozása Sopronban a Kékbolygó Klímavédelmi Alapítvány, a SopronFeszt szervezőinek, és Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával.

  • 95 négyzetméter beton feltörésével kialakított Miyawaki minierdő ültetése a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium udvarán számos Compocity ügyfél részvételével és Rákosmente Önkormányzatának támogatásával

Kapcsolódó linkek:

Beton előttünk, erdők utánunk! – videó a Miyawaki erdő kialakításáról

Compocity FB oldal

Compocity weboldal

Kapcsolódó kulcsszavak:

miyawaki minierdő, erdőtelepítés, biodiverzitás, ökoszisztéma, klímaadaptáció

„A tavalyi évben jelentős lépéseket tettünk az élelmiszer-pazarlás visszaszorításáért, ennek egyik kiemelt kezdeményezése a Munch ételmentő platformmal kötött stratégia partnerség. Ezzel sokat tehetünk a bolygónk megóvásáért, hiszen megakadályozzuk, hogy a fogyasztásra alkalmas élelmiszerek hulladékká váljanak, ráadásul jelentős lépés ez a fogyasztói szemléletformálás terén is.”

Heiszler Gabriella, elnök-ügyvezető

 

Cég neve:

Spar Magyarország Kereskedelmi Kft.

Megvalósítás éve:

2022. novembertől

Célterületek:

Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás

A program célja:

A világon előállított élelmiszerek egyharmada kárba vész vagy hulladékká válik, s ez csak Európában évente közel 90 millió tonna kidobott élelmet jelent, Az élelmiszerhulladékoknak csupán 5%-a keletkezik a kereskedelemben, a SPAR Magyarország ennek csökkentését is fenntarthatósági programja fontos részeként kezeli, ezért is csatlakozott a Munch élelmiszermentő kezdeményezéshez. A Munch, hazánk egyik leginnovatívabb élelmiszermentő vállalkozása 2022 novembere óta stratégiai partnere a SPAR Magyarországnak. A kezdeményezés, amely applikáción és weboldalon keresztül is elérhető, gyors és kényelmes eszközt kínál az élelmiszermentéshez, amely 2023 júniusa óta minden SPAR és INTERSPAR üzletben elérhető.

A program intézkedései, vállalásai:

A SPAR Magyarország tisztában van a felelősségével, így aktívan és több platformot is alkalmazva tesz azért, hogy saját működésében minimalizálja az élelmiszerpazarlást, fogyasztói edukációs programokkal pedig hozzájáruljon a felelős szemlélet kialakításához.

Az élelmiszer-hulladék visszaszorítása érdekében végzett logisztikai fejlesztések, és az állatmenhelyek számára átadott rendszeres adományok mellett a SPAR a vásárlók bevonására is kezdeményezéseket indított.

A Munch platformon keresztül a vásárlók négy csomag közül választhatnak, melyek a következők:

  • pékáruk,
  • gyümölcsök és zöldségek,
  • hűtést nem igénylő és
  • hűtött áruk.

A lefoglalt csomagokat a mobilapplikációban vagy a weboldalon történő fizetés után vehetik át a SPAR üzleteiben, az eredeti ár közel harmadáért, vagyis akár 66%-os kedvezménnyel.

2022 novemberétől 21 tesztüzlettel indult el az együttműködés az ételpazarlás ellen. A tesztidőszak bebizonyította az akció sikerességét: hat hónap alatt a kezdeményezésbe bevont üzletekben több mint 26 ezer csomag talált gazdára, amely közel 26 tonna élelmiszer megmentését tette lehetővé.

A program hatása és eredménye:

A SPAR-MUNCH partnerség főbb eredményei (2022. november – 2023. március):

  • Vásárlók száma: legalább 12.000
  • Megmentett csomag: 21.862 db
  • Megmentett élelmiszer: 29.774 kg

Kapcsolódó linkek:

https://www.sparafenntarthatojovoert.hu/

Kapcsolódó kulcsszavak:

ételmentés, élelmiszerpazarlás elleni küzdelem, fogyasztói szemléletformálás, edukáció