A Nestlé globális kezdeményezésének részeként hazánkban 2013-ben indult el az „Összefogás a Fiatalok Foglalkoztatásáért” partnerprogram, egy, az üzleti szektoron, kormányzaton és oktatáson átívelő összefogás, hogy a fiatalok a megfelelő tudással és készségekkel felvértezve vágjanak neki a munka világának. A Nestlé mellé számos vállalat, oktatási intézmény sorakozott fel, hiszen a közösen kitűzött célokat csak hatékony együttműködéssel érhetjük el.

Noszek Péter, ügyvezető igazgató

 

 

Cég neve:

Nestlé Hungária Kft.

Megvalósítás éve:

2013 óta

Célterületek:

Foglalkoztatás, Oktatás és képzés

A program célja:

 

A Nestlé Hungáriánál aktív szerepet kívánunk vállalni a fiatalok munkaerőpiaci integrációjában, képzési-, fejlődési- és attraktív karrierlehetőségeket kínálva a számukra. 2013-ban ezért hoztuk létre a Nestlé a Fiatalok Foglalkoztatásáért kezdeményezést. Új célkitűzésünk és egyben vállalásunk, hogy 2030-ra világszinten 10 millió fiatalnak segítünk munkalehetőséghez jutni. 2021 és 2025 között további 250 gyakornoknak szeretnénk valós tapasztalatszerzési lehetőséget biztosítani.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A Nestlé globális kezdeményezésének részeként hazánkban 2014-ben indult el az „Összefogás a Fiatalok Foglalkoztatásáért” partnerprogram, egy, az üzleti szektoron, kormányzaton és oktatáson átívelő összefogás, hogy a fiatalok a megfelelő tudással és készségekkel felvértezve vágjanak neki a munka világának. A Nestlé mellé további 16 vállalat sorakozott fel, hiszen a közösen kitűzött célokat csak hatékony együttműködéssel érhetjük el. A program elemei Magyarországon

  • Az Alliance 4 YOUth partnerprogram keretei között mentorprogramot szervezünk egyetemisták számára.
  • 2016-ban indult a Nestlé Hungária és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábban: Szent István Egyetem) közötti együttműködés, amely a stratégiai megállapodás megújításával 2020-ban is folytatódott. A Nestlé és az egyetem közös kurzusán az első három évben közel 90 hallgató vett részt, a program kibővítésével pedig több projektfeladat megoldásába vontuk be a diákokat, illetve gyakorlati helyeket biztosítottunk számukra. A járványhelyzet miatt 2020-ban virtuális oktatással és online előadásokkal támogattuk a szakma iránt érdeklődők munkáját, azt követően pedig jelenléti oktatásban zajlik a Nestlé Kurzus. A kurzussal elért hallgatók száma meghaladja a 200 főt.
  • Magyarországon három Nestlé gyár működik, Szerencsen, Diósgyőrben és Bükön. Mind a három gyárban nyitott lehetőség van a diákok számára a nyári vagy egyetemi szakmai gyakorlatuk elvégzésére, így nem csak releváns tapasztalattal gazdagodhatnak, de betekintést nyerhetnek egy üzem működésébe is. Büki gyárunkban 2021 szeptemberétől, Szerencsen 2023-tól elindult a duális képzés is, amely keretei között középiskolások aktív tanulmányaik mellett tudnak gyári tapasztalatokat
  • 2017-ben a fiatalok vállalkozási kedvének ösztönzésére startup együttműködéseket támogattunk és mentoráltunk a Nestlé NOAH kezdeményezés keretében. 2018-ban elindult a Team Up! kezdeményezés, melyben a K&H Csoporttal és további 3 hazai nagyvállalattal fogtunk össze és működünk együtt annak érdekében, hogy 2018 és 2020 között együttes szakmai erővel támogassuk a hazai startup ökoszisztémát, és 100 startup sikeressé válását nemzetközi szinten is.
  • 2021-ben új kezdeményezéssel folytatta a munkát az összefogás. Az Alliance 4YOUth mentorprogram részeként 9 vállalat vezetője vállalta, hogy öt hónapon keresztül mentorálja a kiválasztott résztvevőket, továbbfejlesztve a fiatalok soft skilljeit és kapcsolatépítési, networking képességeit, kapcsolati tőkéjüket. Az összefogásban a Nestlé Hungária mellett az Adecco, a Dentons, a Flow, a Humánia HRS Group Zrt., a METRO Cash & Carry, a Molson Coors Beverage Company, a NielsenIQ és a Wolt vezetői vettek részt. A programba az ország minden pontjáról érkeztek hallgatók, többek között a győri Széchenyi István Egyetemről, a Debreceni Egyetemről, a Szegedi Tudományegyetemről, az Eötvös Loránd Tudományegyetemről és a Budapesti Corvinus Egyetemről is. A program 3 évfolyamában összesen 91 fiatal vett részt.

 

A program hatása és eredménye:

 

Eddig összesen 16 pályaorientációs, gyakorlati készségfejlesztő, munkaerőpiaci elhelyezkedést segítő workshopot és 12 kerekasztal-beszélgetést tartottunk 9 érintetti szervezet részvételével, több mint 15 ezer fiatalt elérve tevékenységünk során.

2017 és 2020 között a Nestlé Hungária 192 főt foglalkoztatott gyakornokként valós munkatapasztalatszerzési lehetőséget biztosítva a számukra. Ezen felül további 994 30 év alatti fiatalnak nyújtott elhelyezkedési lehetőséget. A duális képzésben az első három évben közel 90 hallgató vett részt.

2021 és 2024 júniusa között a Nestlé Hungária összesen 2107 fő 30 év alatti fiatal új munkavállalót alkalmazott, akik közül 240 főnek gyakornokként biztosított lehetőséget.

 

Kapcsolódó linkek:

 

Nestlé a Fiatalok Foglalkoztatásáért | Nestlé (nestle.hu)

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

fiatalok foglalkoztatása

 

Hiszem, hogy a legnagyobb érték az ember. Éppen ezért nagyon fontos elköteleződése vállalatunknak a társadalmi felelősségvállalás. Megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása révén nem csak az ő életüket tehetjük jobbá, hanem hozzájárulhatunk a társadalmi egyenlőtlenségek mérsékléséhez is.

Lucenko Viktória, vezérigazgató

 

 

Cég neve:

Auchan Magyarország Kft.

Megvalósítás éve:

2010 óta

Célterületek:

Foglalkoztatás, Esélyegyenlőség

A program célja:

 

Felelős vállalatként mindig is fontosnak tartottuk a társadalmi felelősségvállalás előmozdítását.

Az inkluzív foglalkoztatásban hiszünk, ahol a munkatársainknak a különbözőségük ellenére is lehetőséget biztosítunk, hogy fejlődéshessenek és kiteljesedhessenek.

Valljuk, hogy mindenkinek lehetőséget kell kapnia az értékteremtő munkavégzésre, ezért többszáz megváltozott munkaképességű munkatársunknak nyújtunk stabil és kiszámítható munkahelyet. Ők megbecsült és értékes tagjai az Auchan csapatának, ami egyben társadalmi integrációjukat is elősegíti. Saját, MMK foglalkoztatást segítő programunk mellett folyamatosan hozunk létre rájuk szabott pozíciókat. Érzékenyítő és edukációs tréningekkel, rendezvényekkel, valamint minikampányokkal segítjük a munkahelyi beilleszkedést, erősítjük az el- és befogadó légkört.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

Missziónkat 2010-ben kezdtük el. A gyakorlatban úgy indult el a folyamat, hogy az egyik munkatársunk fia hallássérültként élt, de szívesen jött volna hozzánk dolgozni. Ő volt az „első fecskénk”. Ekkor elkezdtünk a teljes megváltozott munkaképességű munkavállalói foglalkoztatásra egy projektet felépíteni.

Felállítottunk egy belső csapatot, akik az áruház mindegyik részlegét, és azon belül a különböző beosztotti és vezetői szintet képviselték. Ez a csoport kezdett el azon gondolkodni, hogyan lehet elfogadtatni a fogyatékkal élőket a szervezeten belül.

Először megvizsgáltuk a cégen belül, mely pozíciók alkalmasak a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására, valamint szükséges-e plusz beruházás, fejlesztés ahhoz, hogy ezekben a pozíciókban alkalmazzuk őket. Emellett megvizsgáltuk a munkafolyamatokat és létrehoztunk új státuszokat kifejezetten a fogyatékossággal élő munkavállalóknak. Ezen kívül érzékenyítő és edukációs tréningeket, rendezvényeket, kampányokat szervezünk.

Aktivitásainkba szakmai partnereket is bevontunk, más civil szervezetek mellett rendszeresen együttműködünk a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével, a Kézenfogva és a Salva Vita Alapítvánnyal.

Jelenleg is többszáz megváltozott munkaképességű munkatárs erősíti csapatunkat, akiket elsősorban pénztárosként, az e-kereskedelemben és adminisztratív munkakörökben foglalkoztatunk.

 

A program hatása és eredménye:

 

Ha munkát adunk a fogyatékossággal élő embereknek, az segíti a társadalomba történő be-, illetve visszailleszkedésüket. Az ép dolgozókban és vásárlóinkban is erősödik a tolerancia a fogyatékossággal élők iránt. Az sem elhanyagolható szempont, hogy az adózási rendszer is támogatja a fogyatékossággal élőket foglalkoztató cégeket. Az így keletkező megtakarításból fejlesztéseket valósítunk meg, amelyek további megváltozott munkaképességű munkatársak alkalmazását teszik lehetővé.

Törekvéseinket eddig számos díjjal is jutalmazták (CSR Hungary, Érték vagy!).

 

Kapcsolódó linkek:

 

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása

Jó gyakorlatok a megváltozott munkaképességű munkavállalók toborzásában és kiválasztásában

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

esélyegyenlőség, inkluzív foglalkoztatás, megváltozott munkaképesség

 

„A budapesti Continental Ipar 4.0-ás mintagyárban kiemelten figyelünk, hogy a legfejlettebb technológiai megoldásokat alkalmazzuk a jövő biztonságos mobilitásának megteremtéséért. De felelős munkáltatóként az is küldetésünk, hogy kollégáinknak megfelelő munkahelyi légkört, esélyegyenlőséget teremtsünk, versenyképes juttatások mellett. Continental Health Index dolgozói felmérésünk ebben nyújt számunkra nagy segítséget, hiszen ezzel kapunk egy pillanatképet munkavállalóink állapotáról, eredményeire alapozva pedig olyan intézkedéseket hozhatunk, melyek segítik a dolgozói elköteleződés növelését.”

Dapsy Zoltán, ügyvezető igazgató

 

 

Cég neve:

Continental Automotive Hungary Kft.

Megvalósítás éve:

2023-2025

Célterületek:

Foglalkoztatás, Munkavállalók jólléte, Oktatás és képzés, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety)

A program célja:

 

Napjainkban az autóiparban is kiemelt figyelmet kell fordítani a munkavállalók egészségére és jóllétére. A Continental számára különösen fontos egy olyan üzleti megoldás kidolgozása, amely növeli a dolgozók elégedettségét és termelékenységét, miközben csökkenti a hiányzások és a fluktuáció arányát.

A társadalmi változások, mint például a munka-magánélet egyensúly fontossága, tovább erősítik a program létjogosultságát és sikerességét. Ebben a társadalmi és piaci környezetben a CHI egy olyan innovatív kezdeményezésként jelent meg, amely javítja a munkavállalók egészségi állapotát és egyben növeli a vállalat versenyképességét és fenntarthatóságát, és hozzájárul a hosszú távú üzleti sikerhez.

 

A program intézkedései, vállalásai:

 

A CHI egy olyan pilot projektként indult 2023-ban, ahol többet nyújtunk a dolgozóinknak a törvény által előírtaknál. A fejlődési lehetőségeket feltérképezve egy olyan programtervet állítottunk össze, mellyel dolgozóink jóllétét nagymértékben támogatni tudjuk. A kérdőív kiértékelése során fény derült arra, hogy milyen programokban lennének érdekeltek, ezáltal is elősegítve munkánkat és az akció fókuszának meghatározását.

 

Intézkedéseink:

  • Relaxációval kapcsolatos programok: Belső coach csapat*, Csocsó*, Well-being Nap, Céges juttatások (AYCM, Medicover, Lyra well-being), Masszázs.
  • Mentális egészséggel kapcsolatos programok: Kiégés elleni előadás, Stresszmenedzsment tréning*, Pszichoszociális kockázatértékelés.
  • Egészséges táplálkozással kapcsolatos programok: Őstermelői piac, Egészséges menü.
  • Mozgással kapcsolatos programok: Sportkampány*, 5 perc torna, Edzések a gyárban.
  • Ergonómiával kapcsolatos programok: Tanácsok a helyes szék-asztal pozícionáláshoz, Ergonómiai kiselőadás, Ergonómiai elemzések és fejlesztések a gyártósorokon.

 

Az eredmények értékelése során azonosítottuk az erősségeket és a fejlődési potenciálokat. A fejlődési lehetőségeket figyelembe véve készítettünk egy átfogó akciólistát. Az intézkedések implementálásának ütemezését is elkezdtük, melyből néhányat meg is valósítottunk (pl. Sportkampány). Az akciók hatékonyságának mérése érdekében 2025-ben tervezzük a kérdőív alkalmazásának ismétlését.

A CHI több szempontból is közvetlenül illeszkedik a fenntarthatósági és CSR stratégiánkhoz, melyek egyben az elérni kívánt célokat is magukba foglalják:

  • Munkaerő egészségének megőrzése,
  • Munkavállalói elégedettség növelése,
  • Pozitív vállalati kultúra erősítése,
  • Fenntarthatóság és felelősségvállalás,
  • Költséghatékonyság.

 

A program hatása és eredménye:

 

A program eredményeit egy támogató szoftverrel részletesen elemeztük, mely rendkívül széleskörű kiértékelést tesz lehetővé, és aminek segítségével célzott intézkedéseket határozhattunk meg. Ezen akciók bevezetése jelenleg is folyamatban van.

A program a budapesti Continental teljes telephelyét, kb. 2500 főt érint.

 

Kapcsolódó linkek:

 

 

Kapcsolódó kulcsszavak:

 

munkahelyi egészség, jóllét

 

„Büszke vagyok arra, hogy a Szerencsejáték Zrt. rendelkezik az egyik legmagasabb lakossági bizalmi indexszel a hazai nagyvállalatok között, amely értéket gondosan őrizzük, hiszen ez fenntartható növekedésünk egyik kulcsa. Ebben fontos szerepet játszik a fogyatékossággal élők integrációjában vállalt több évtizedes szerepvállalásunk, amelyet 2021-ben egy országos szemléletformálási aktivitással egészítettünk ki.”

Mager Andrea, elnök-vezérigazgató

 

Cég neve:

Szerencsejáték Zrt.

Megvalósítás éve:

2003-

Célterületek:

Foglalkoztatás, Esélyegyenlőség, Munkavállalók jólléte

A program célja:

A KSH 2020-as adatai alapján a megváltozott munkaképességűek csupán 27,5 százaléka dolgozik, miközben a nem megváltozott munkaképességűek esetében ez az arány 77 százalék.

A Szerencsejáték Zrt. felelős munkáltatóként igyekszik példát mutatni a munkahelyi esélyegyenlőség megvalósítása terén. A megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató programunk célja, hogy elősegítse a fogyatékossággal élők társadalmi integrációját, mellyel más vállalatokat is ösztönözhetünk.

A program intézkedései, vállalásai:

A nemzeti lottótársaság az ezredfordulót követő években új versenypiaci kihívásokkal szembesült. A piaci lehetőségek bővülése, illetve a játékosok igényeinek való megfelelés érdekében termékpalettája szélesítésébe, és értékesítő hálózatának bővítésébe kezdett. Társaságunk sorsjegycsaládja gyors fejlődésnek indult.

Felelős munkáltatóként vállalatunk kiemelten fontosnak tartja azt is, hogy részt vállaljon a társadalmi problémák megoldásában, ezért a fenti célt is szem előtt tartva 2003-ban kizárólag megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató sorsjegy-értékesítő hálózatot hozott létre versenypiaci feltételek között. A folyamatot az is támogatta, hogy a szektor által kínált, elsősorban értékesítési munkahelyek optimális lehetőséget nyújtanak a megváltozott munkaképességű emberek rugalmas alkalmazására.

A társaságunk által létrehozott sorsjegy-értékesítő munkakör óriási jelentőséggel bír a megváltozott munkaképességű munkavállalók körében, hiszen a rendszeres jövedelem és a szakmai sikerek révén újra a munkaerőpiac hasznos tagjainak érezhetik magukat, csapatunk önálló, felelős és jól képzett tagjaiként dolgozhatnak, amelyhez jelentős támogatást kapnak társaságunktól szakmai képzésekkel és a pénzügyi, egészségügyi, valamint a digitális világban való eligazodást segítő, öngondoskodást támogató programokkal.

A karitatív célú sorsjegy-értékesítő hálózat fenntartásával olyan megváltozott munkaképességű embereknek biztosítunk munkalehetőséget, akik már évek óta nem találtak munkát, ami életkörülményeik kedvezőtlen változását hozta magával.

A megváltozott munkaképességű személyek részére kialakított sorsjegyértékesítői munkakör nem betanított munka, általános és termékspecifikus kereskedelmi tudást igényel. A munkavállalók folyamatosan fejlesztik szakmai tudásukat a Társaság által biztosított szakmai oktatásokon és tréningeken. Emellett pénzügyi, egészségügyi és a digitális világban való eligazodást segítő, öngondoskodást támogató programokon is részt vesznek.

A program hatása és eredménye:

Jelenleg több mint 170 mozgáskorlátozott, siket, nagyothalló, valamint tartós egészségkárosodás miatt megváltozott munkaképességű személy dolgozik közel 70 magyarországi város 126 értékesítő pontján akadálymentes környezetben.

Értékesítési csapatunk 18 százalékát, míg vállalatunk teljes foglalkoztatotti létszámának közel 10 százalékát teszik ki sorsjegy-értékesítő kollegáink. Ez a szint egyedülálló a versenypiaci körülmények között működő vállalatok körében. (A GVI 2021-es adatai szerint az országos átlag 0,8%.)

A program jelentősen hozzájárul a hosszú távú üzleti értékteremtéshez is.

Kapcsolódó linkek:

https://rolunk.szerencsejatek.hu/hu/felelos-foglalkoztatas

https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20201105100453/szzrt-fenntarthatosagi-jelentes-200×200-hun-1219-1.pdf

https://ertekvagy.hu/hu/-/mkikgvi_kutatas

Kapcsolódó kulcsszavak:

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása, Esélyegyenlőség