„A Master Good cégcsoport üzleti filozófiája a környezettudatos fenntartható irányítás. Számunkra a fenntarthatóság a gazdálkodás jelenét és egyben jövőjét is jelenti. A fenntarthatóság iránti elkötelezettség egy olyan küldetés a számunkra, amelyben kötelességünknek érezzük, hogy a környezetvédelmi kihívások kezelésében is élen járjunk. Elkötelezettek vagyunk a környezeti felelősségvállalás területén, így hazánkban elsőként valósítottuk meg a teljes körforgásos gazdálkodást.”
Bárány László, ügyvezető igazgató
Cég neve:
Master Good Kft.
Megvalósítás éve:
folyamatos
Célterületek:
Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Körforgásos gazdaság
A program célja:
A Master Good Kft. egy olyan magyar élelmiszeripari cégcsoport, amelynek feladata, hogy az emberek számára kiváló minőségű élelmiszereket állítson elő. Mint a baromfiipar vezető szereplője, azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy a legzöldebb baromfiipari vállalkozás legyünk Európában. A jövőbe mutató teljes körforgásos gazdaság modellt azért is hoztuk létre, hogy példát mutassunk, és felhívjuk a figyelmet arra, hogy a fenntarthatósági elkötelezettség mellett a környezetvédelmi kihívások kezelésére is oda kell figyelniük a gazdasági szereplőknek.
A program intézkedései, vállalásai:
Magyarországon elsőként valósítottuk meg a teljes körforgásos gazdálkodást. Az elmúlt években nagy hangsúlyt helyeztünk arra, hogy a zárt integráció egész területére vonatkozó működést környezetkímélő megoldásokkal fejlesszük. Olyan állattartó modellt hoztunk létre, mely a legkorszerűbb technológiával, többek között a természetes fényt biztosító ablakokkal és komputer vezérelt szellőztető berendezésekkel rendelkezik. Az irányítás, a gépesítés és a technológia alkalmazása csökkenti a környezeti hatásokat, azonban az elérhető maximális állatjólétet garantálva a leghatékonyabban biztosítja az állatnevelést. Az egész világon csak mi rendelkezünk olyan baromfiteleppel (Flagship farm Baktalórántháza), amely a McDonald’s Mintagazda minősítést megkapta. A modern innovatív megközelítés és a progresszív praktikus gazdálkodás helyezi ezt a telepet előtérbe. Az egészséges és fenntartható környezetért tett szakmai zöldmezős beruházási projektünk a Szervesanyag Kezelő Központunk üzembe helyezése, mely a jelenlegi legkorszerűbb műszaki és biotechnológiai géprendszerrel rendelkezik. A kutatásfejlesztési projekt során olyan környezetkímélő eljárást, illetve gépesítést alkalmazunk, amely ipari méretekben teszi lehetővé a mélyalmos baromfi istállótrágyák feldolgozását és sterilizációját, az így kapott fermentátumot (trágya pelletet) pedig szerves tápanyagként értékesítjük, és újra hasznosítjuk a talajba juttatva. További lépéseink között van egy 15 hektárnyi napelempark üzemeltetése, a használt technológia és a vállalati folyamatok folyamatos fejlesztése a klímaváltozás tekintetbe vételével, környezettudatos csomagolóanyag beszerzése, valamint az élelmiszer-hulladék megfelelő kezelése.
A program hatása és eredménye:
A fenntartható termelés megvalósítása és a fogyasztók felé a minőség biztosítása, mint magyar élelmiszeripari cégcsoportnak, nagy kihívást jelentett számunkra. A cél elérését követően azonban mára elmondhatjuk, hogy a termelés során a csirke csipogásán kívül mindent hasznosan feldolgozunk A telepített napelemeink segítségével – ami ugyan befektetés az indulásnál, de később az energiamegtakarítás révén csökkenti a működési költségeinket – a cégcsoport összáramellátásának 2023 végéig több, mint egyharmadát fedezzük zöld energiával.
Kapcsolódó linkek:
Mit teszünk a fenntarható jövőért | Master Good
Kapcsolódó kulcsszavak:
körforgásos gazdálkodás az élelmiszeriparban