A Mielemed MPM Kft, NUXON krédója: „Járuljon hozzá aktívan és tudatosan az éghajlatvédelemhez és környezetünk megóvásához. Csökkentsük együtt élete, tevékenysége karbonlábnyomát, tisztítsuk meg együtt otthona, környezete, irodája, műhelye, telephelye levegőjét.”
Teljesen tudatosan választottuk a képviselt technológiákat, mert mindegyik jelentős mértékben támogatja a fenntarthatóságot és hozzásegíti partnereinket ahhoz, hogy egyrészt csökkentsék ökológiai lábnyomukat, másrészt egészségesebbé tegyék épített környezetüket. Mindezt ráadásul rövid- közép- és hosszútávú gazdasági előnyök mellett.
Huber Anikó, CEO, CFO
Cég neve:
Mielemed MPM Kft.
Megvalósítás éve:
2024
Célterületek:
Klímavédelem, klímaadaptáció, Hulladékgazdálkodás, Alternatív energiafelhasználás és energiahatékonyság, Légszennyezés csökkentése, Biodiverzitás, Munkavállalók jólléte, Munkaegészség és -biztonság (Health and Safety), Fenntartható ellátási lánc, Felelős vállalatirányítás, Vállalati stratégia
A program célja:
Cégünk megalapításakor célul tűztük ki, hogy saját működésünk és a forgalmazott termékek is kis ökológiai lábnyomot hagyjanak, sőt pozitív hatást fejtsenek ki.
Szemléletünk a vállalat fejlődése során fokozatosan a fenntarthatóság holisztikusabb fogalmi- és gyakorlati keretei közé kerül. Üzleti tevékenységünk során olyan technológiákat kívánunk forgalmazni, üzemeltetni, fejleszteni, amik segítségével partnereink számára elérhetővé válnak az alábbiak:
-tiszta levegő a beltérben, valamint az épület szennyezés-kibocsátásának csökkentése,
–energiahatékonyság,
-hulladék-elkerülés, amit a hagyományos eldobható szűrők teljes kiváltásával érünk el,
-fentiek mérhetőek és auditálhatóak legyenek.
Irodaházak gépi szellőztető rendszerének, illetve konyhai elszívó gépeinek modernizálása során a fenti célkitűzések mellett a zöld épületminősítések WELL, LEED, BREEAM, DGNB, és az ESG területén jól tervezhető és mérhető eredmények érhetőek el, ezzel is elősegítve a fenntarthatósági törekvéseket.
A program intézkedései, vállalásai:
Az energiahatékonyságot és hulladék-elkerülést eredményező technológiáinkat az alábbi területeken vezettük be sikeresen a 2024-es év folyamán.
Budapesti irodaház, teljes légkezelés modernizálása
Összesen mintegy 15,5 ezer m2 irodaterület gépi szellőztetését ellátó gépészetet modernizáltunk elektrosztatikus szűrőkkel. A korábbi technológiával éves szinten mintegy 160 db eldobható szűrőt használt fel az üzemeltető, aminek a legyártása, a szállítása és az elkoszolódást követően a veszélyes hulladékként történő kezelése is nemcsak költségben, hanem ökológiai lábnyomával is jelentős terhet jelentett.
Budapesti irodaház, részleges felújítás, pilot projekt
Ügyfelünk több tízezer négyzetméter hasznos területű létesítményében pilot projektként valósítottuk meg egyik központi légkezelő gépük felszerelését elektrofilterekkel. A projekt önmagában is az üzemeltetési költségek és a hulladékképződés csökkenését vonja maga után, emellett a pilot projekt sikeres lezárultát követően a kedvező tapasztalatok alapján a technológia teljes épületre történő kiterjesztése kerül napirendre. A pilot sikerességét növelte, hogy ügyfelünk egyik munkavállalója külön jelezte, hogy a projekt megvalósulása óta pollen-allergiája jelentősen csillapodott. Ennek oka, hogy szűrőink a polleneket is szűrik és elpusztítják.
Budapesti irodaház, teljes légkezelés modernizálása
A projekt során 9500 m2 területű irodaház teljes légkezelésére valósítottunk meg retrofit projektet.
Itt a több, mint 20 éves légkezelő gép kitűnő példája a retrofit létjogosultságának, ugyanis maga a légkezelő gép a szerkezetében teljesen alkalmas a további üzemeltetésre, egyes elemeinek – esetünkben a szűrő – a felújítását követően. A telepítési helye nem alkalmas rá, hogy oda új gép kerüljön, mert egyrészt az újabb és nagyobb méretű gépek nem férnének el a gépházban, másrészt a gépházat olyan födémmel látták el, ami már nem teszi lehetővé új gép beemelését. Ez a művelet ráadásul toronydaru létesítését is megkövetelné.
Vidéki irodaház teljes felújítás
Ügyfelünk irodaházát nem nyitható ablakokkal építették, ezért a megfelelő minőségű beltéri levegő a gépi szellőztetés feladata. Az elektrosztatikus szűrők segítségével magasabb szűrési fokozatot értünk el, ezzel javítva a beltéri levegő minőségét.
Tervünk és szándékunk ezeket a projekteket további kereskedelmi ingatlanok, irodaházak körére kiterjeszteni Magyarországon és a környező európai országok területén egyaránt.
A program hatása és eredménye:
Partnereinknél jelentős gazdasági és fenntarthatóságot támogató eredményeket érünk el, és a létesítmény-üzemeltetők körében fokozatosan sikerül egy szemléletváltásra nyitottságot és hajlandóságot elindítani. Nagyon fontosnak tartjuk ezt, hiszen az építőipar és tágabb értelemben véve az épített környezet, illetve ezek használata és üzemeltetése jelentős terhet ró környezetünkre és társadalmunkra.
Szakmai előadásokat és szakmai műhelynapokat tartottunk és tartunk a jövőben, és ezeket elvisszük olyan hiteles szakmai közösségekbe, mint például a BCSDH, HuGBC, MÉGSZ, KLENEN, KÖVET. Egyetemekkel lépünk együttműködésre azért, hogy közös kutatási programokat fejlesszünk ki és bonyolítsunk le. A munkánk mérőszámait folyamatosan regisztráljuk, és rendszert dolgozunk ki ezek feldolgozására, értékelésére és felhasználására. Elősegítjük, hogy a projektek az eddiginél is nagyobb pontossággal legyenek tervezhetőek és mérhetőek, és jó példák publikálásával is inspirálni akarjuk az iparág szereplőt.
Kapcsolódó linkek:
Megoldásaink és néhány nemzetközi referenciánk
A beltéri levegőminőség kezelése
Energiamegtakarítás szemléltetése
Elektrosztatikus leválasztás ismertetése
Kapcsolódó kulcsszavak:
épületgépészet, légtechnika, szellőztetés, levegőszűrő, létesítmény-üzemeltetés, energiahatékonyság, levegőszennyezés, levegőtisztaság, légkomfort, ipar, üzem, termelés, kibocsátás, hulladékelkerülés, veszélyes hulladék, munkabiztonság, munkaegészségügy, dolgozói jóllét, irodaház, bevásárlóközpont, kórház, konyha, étterem, energiahatékonysági kötelezettség, EKR, WELL, LEED, BREEAM, DGNB, ESG, ESRS, CSRD, CSDDD, CS3D